Střih na jednoduchou bundu například ze softshellu. Střih je ve dvojvelikostech: 74/80, 86/92, 98/104, 110/116, 122/128, 134/140, 146/152, 158/164.

Bunda obsahuje několik verzí šití od začátečníků pro pokročilé.

29. 8. byly přílohy aktualizovány. Byla zvětšena maličko vnitřní kapsa a byly lépe popsány díly, aby vám bylo jasnější stříhání a co kam patří. Žádné chyby a ni větší změny ve střihu nenastaly, není třeba tisknout znovu! Přibyla ještě ke kapuce s kšiltem výztuha – teda střihový díl pro výztuhu kšiltíku. Kdo by si chtěl stáhnout nové díly (větší kapsičku a výztuhu kšiltíku, může stáhnout jen tento soubor).

27. 9 . 2018 Přibyl upgrade s menší kapuckou k tomuto střihu. Lze jej dokoupit ke střihům zakoupeným do 9. 10. 2018, kdy byla verze jen s jednou velikostí stažena 

Od 9. 10. je k prodeji SET, který obsahuje obě velikosti kapucky a není tak třeba již nic dokupovat. 

Upgrade: Menší kapuce k bundě s raglánovým rukávem

 

Bunda obsahuje několik verzí šití od začátečníků pro pokročilé.

Podle střihu ušijete tyto verze bundy (odstupňováno podle složitosti šití):

  1. Bunda bez kapes, zahnutá dole, s kapucou bez zvýšení na krk a bez kšiltu. Lze šít též bez podsádky.
  2. Bunda s kapsami, zahnutá dole, s kapucou se zvýšením na krk, bez kšiltíku. Je třeba šít s podsádkou.
  3. Bunda s kapsami, dole zadní díl delší dokulata (s podsádkou), s kapucou s kšiltem a zvýšením na krk.

+ další variace těchto 3 základních levelů.

Obsahuje tedy střih:

  • Bez kapes / s kapsami  (Kapsy jsou však jednoduché, kdo zvládl kapsy u kalhot, nemusí se bát)
  • Dole rovně (stačí založit nebo olemovat…) /dole zadní díl dokulata (ve střihu je i podsádka bundy dole)
  • Kapuce s kšiltem a zvýšením na krk / bez kšiltu se zvýšením na krk / bez kšiltu a bez zvýšení na krk.

 

Střih bunda na A4 tisknutelné na běžné domácí tiskárně (po vytištění si slepíte, přílohy obsahují 10 stran tělo bundy, 8 stran rukáv a 6 – 8 stran verze kapuc). Střih obdržíte též ve formátu A0/A1, který lze nechat vytisknout v copycentru a nemusíte již lepit. Obě verze jsou v černobílé i barevné. Pro všechny verze kapuc je třeba nechat vytisknout A0 (bunda vč. kapuce s kšiltem a zvýšením na krk) a A1 (druhé dvě verze kapuce bez kšiltu). 

Jak se liší střih na mikinu a na bundu s raglánovým rukávem? 

Střihy na bundu a mikinu se liší v proporcích. Podle obou lze ušít i to opačné, ale střih nebude dobře sedět. Nějakou dobu byla k dispozici verze na mikinu, podle které se dala s úpravami ušít bunda, ale nefungovalo to dobře. Bylo třeba střih dost upravovat a ne vždy to dopadlo dobře. Vždy to ale byl střih na mikinu, nikdy ne na bundu, bunda se šila až ze střihu na mikinu po úpravě. Takto máte střihy instantní, jen použijete a máte jistotu.

Jak se střihy liší konkrétně: Bunda je širší (míry v tabulce se až tak neliší, ale bunda se měří v průramcích jinde než mikina, protože je má níž), bunda má výrazně širší rukávy, aby se do nich vešel i svetr, bunda má širší průkrčník, aby se tam vešel nákrčník a stojáček mikiny, bunda má větší kapucu, aby se tam vešla čepice. Bunda má 3 verze kapuce, mikina má verzi kapuce (menší) a stojáčku. Základní konstrukce je stejná, ale proporce se liší.

Jak se liší střih nový střih na bundu od původního střihu na bundu s raglánovým rukávem?

Do srpna 2018 byl k prodeji starý střih na bundu s raglánovým rukávem, který patřil k velmi oblíbeným a vychytaným střihům, kdo jej máte, není třeba panikařit, sedí skvěle a můžete podle něj směle do 116 šít. Nový střih na bundu má drobnou změnu v průkrčníku, aby byl vhodný i pro zimní nošení a šálu / nákrčník. To byla vaše výtka ke střihu původnímu. Ten byl konstruován na hubené dítě ke krku a na letní nošení. Nový střih je tedy v průkrčníku širší. Má také větší kapucu, aby se dala nosit i v zimě na čepici. Starý střih byl konstruován na letní nošení bez čepice a na spíše menší a normální hlavu. Nový střih by měl obsáhnout normální hlavu v zimní čepici velmi pohodlně. Upgrade ze starého na nový bohužel nejde, právě z důvodu změna průkčníku. Bylo třeba předělat střih i kapuce kompletně. Protože není kapacita dělat dvě verze (do 116 a nad 116), rozhodla jsem se dát celý set všech velikostí za velmi výhodnou cenu, aby si jej mohli dovolit i ti, co třeba chtějí i jiné kapuce a větší kapuce a šijí menší velikosti.

K prodeji byl též nějakou dobu střih na mikinu, podle které se dala šít jednoduchá bunda. Tento střih se však na bundu bez úprav neosvědčil a úpravy pro vás byly složité. Střih nahradila nová mikina, podle které ale bundu doporučuji šít jen těm, co si střih opravdu dobře zvládnou upravit. Koupit můžete též v setu 74-116 a 122-164. 

Střih:

Softshellová jednoduchá bunda s raglánovým rukávem 74 -164 (SET: 2 velikosti * 3 druhy kapuc)

 

Rozměry a spotřeba:

Součástí střihu je příloha s přesným polohováním na dva typy bundy – z jedné látky a ze dvou látek. Spotřeba je do šíře látky 140 cm jednosměrně (tedy i pro látky, kde je vzor tak, že díly nejde stříhat cik/cak).

Vývěr vhodné velikosti:

Střih je prostorný, vhodný pro zimní podvlékání. Každé dítě je ale jiné a má jiné proporce, proto se řiďte mírami v tabulce. Nejlepší je srovnat s aktuálním padnoucím oblečením. Moje děti bundy podle tohoto střihu nosí tak, že 74/80 nosí jako 80 s tím, že jde nosit jako 74 a je větší a je prostorná až do 86, jen začínají být krátké rukávy. Nicméně mám štíhlé děti, proto jsou v tabulce přesné míry.

Střih již není třeba zvětšovat jako je to ve videu! Pouze, pokud máte dítě, které má širší ruce nebo obvod před prsa či pas. Nicméně bych přesto doporučovala v tom případě volit větší velikost, které zkrátíte rukávy a délku podle správné velikosti, tím bude bunda širší, ale střih bude zachován.

Velikost kapucky:

Kapuce základní verze střihu je určená pro zimní nošení – tedy silnější čepici a měla by stačit i na normální a větší hlavu. Dětem s menší hlavičkou je třeba kapucku zmenšit nebo dokoupit upgrade na menší kapucu (platí pro střih na bundu koupený do 9. 10. – datum objednávky, od 9. 10. je k prodeji set, kde jsou již obě velikosti kapuce).  Pro nošení v létě bez čepice / na jaře s tenkou čepicí bývá základní kapuca podle střihu velká.

Změřte si kapucu, která dítěti padne skvěle – hloubku a výšku (moje kapucka je u očí vykrojená) a změřte kapucu ve střihu (pozor, kapuce se skládá ze 3 dílů, dvou bočních kulatých a středového pruhu!!!) a podle toho vyberte padnoucí kapucku pro vaše dítě.

Co sedí na zimní čepici, bývá velké bez čepice a naopak. U velikosti těla, která padne skvěle, může dítěti sedět jednomu o 3 čísla menší, jinému naopak třeba kapuce větší. Každé dítě má jiné proporce děla a hlavy. Testováno přímo na mých dětech, každé má jinou velikost hlavy vůči tělu. Kryštof velkou, nosí kapuce velké jako Jasmína, ač bundu má o 4 velikosti menší, Jasmína má hlavu spíš menší, jí kapucky vždy zmenšuji, Rozárka má hlavu normální. Jakub zatím díky Bohu bundy nenosí 😀

Menší kapuce k bundě s raglánovým rukávem:

Upgrade: Menší kapuce k bundě s raglánovým rukávem

Úprava kapucky na menší velikost:

Vybereme si, na jakou velikost chceme kapucku zmenšit, ze zimní na letní odhaduji cca 2 velikosti. Ale záleží na typu čepice, dítěte… měřte:-) Přiložíme oba střihy na sebe v rohu u krku, kde bude zip. Vykopírujeme novou kapucu (zeleně). Průkrčník (to, co je našito pak k tělu bundy) musí být stejně velký jako velikost těla bundy. Od konce průkrčníku za krkem plynule přejdeme na menší velikost a zbytek kapuce vykopírujeme z menší velikosti. To je celé:)

 

Podsádka bude sedět stejná jako menší velikost a to samé středový pruh. Tam se může lišit o pár mm, záleží, jak vynesete křivku a o kolik velikostí budete zmenšovat. Proto pruh uděláte delší, stačí o maličko, nepřesnost nebude víc jak 1 cm, ale radši bych střihla 3, možná i 5 (nepřesnost totiž vzniká i špatným šitím a nastavením stroje, kdy pak pruh do bočních dílů kapucky nesedí…, tak radši víc…).

Materiál:

Softshell, šusťák, micropeach a další látky vhodné na bundy. Střih je volný a prostorný, určený pro podvlékání, lze jej tedy šít i ze silnějších látek než je softshell nebo podšívat. Pokud budete podšívat, střihněte podšívku o maličko menší.

Zipy doporučuji použít kvalitní, já používám skoro výhradně zipy od firmy YKK, vyzkoušené mám i zipy Opti, obojí jsou kvalitní a nerozpadnu se, neutrhnout se.

Kvalitní zipy koupíte ve spřátelném obchůdku na Batani.cz.

Zipy z levných zdrojů se mi velmi neosvědčily, poruchovost u mě byla 90%. Z levných zipů jsou nejlepší zipy VTC spirálové. Kostěným levným se vyhněte obloukem. Nerozpadnou se zipy kovové.

Lemovací pruženka – dle toho, jak přesně budete bundu šít, zda zakládat, podehrnovat, lemovat. Cca 4 – 6 metrů.

Stahování na olivky:

Fotonávod na bundu s kšiltem a podsádkou obsahuje téže návod, jak ušít stahování na olivky. U olivek pozor na jejich bezpečnost. U krku malých dětí mohou způsobit opravdu nepříjemné úrazy (ohroženy jsou oči, krk, hrozí udušení, švihnutí do obličeje…), proto kupované bundy pro děti nesmí mít šňůrky a stahování. Já pro své děti (ty větší) šiji tak, jak je v návodu na bundu s kšiltíkem. Tedy schované dovnitř, žádné konce ven, ven jen očko. Takto se nám žádný úraz nepřihodil, tkaničky jsou vždy schované uvnitř bundy (dole) a v tunýlku (u krku). Další způsob je šít stahování napevno, tedy prádlovou gumičku do tunýlku (najdete ve videonávodu na jednoduchou bundu).

Nikdy nešijte tkaničky, které koukají koncem z bundy ven! 

Další materiál (na stahování bundy): Prádlová guma / kulatá guma 3 mm + 8 průchodek 5 mm a 4 olivky na dvě dírky nebo s větší dírkou, kam se vejdu dvě tkaničky (tam a zpět).

Verze bund a kapuc:

Tělo bundy má jednu základní verzi, kterou použijete u všech variant šití. Ve střihu je naznačení na rovný zadní díl (ten lze šít i bez podsádky). A verze bez kapes.

TISK: A4: Příloha “tělo bundy”, velký formát: A0, základní příloha “Bunda s raglánovým rukávem s kapucou s kšiltem a zvýšením na krk”

Střih má tři samostatné kapuce, které můžete kombinovat s tělem bundy.

TISK: A4: kapuce A a B příloha “kapuce bez kšiltu – dvě verze”, kapuce C příloha “Kapuce s kšiltem a zvýšením ke krku”. Velký formát: Kapuce A a B příloha A1 –Dvě verze kapuce bez kšiltu”, C je obsažena v základní příloze “Bunda s raglánovým rukávem s kapucou s kšiltem a zvýšením na krk” (tedy na jednom listě i s tělem bundy)

Jednoduchá bunda (začátečník)

Tělo bundy střižené dole rovně + kapuce A

Ve střihu si vyberete verzi zadního dílu střiženou rovně, z kapuc pak verzi bez kšiltíku a bez zvýšení na krk. Můžete zvolit též verzi bez kapes. Pokud jste již šili kalhoty s kapsami, tak je určitě zvládnete, ale osobně si myslím, že pro děti do 3 let jsou úplně zbytečné.

Jednoduchou bundu můžete šít i bez podsádek. Budete šít přesně stejně jako je to v tomto návodu, jen našijete rukávy (ty také olemujete pruženkou). Nicméně i lemování pruženkou vyžaduje zkušenost.

Ve videonávodu na jednoduchou bundu na konci je verze, která mi přijde pro začátečníky možná nejlepší. Bundu šít jako založenou. U všech dílů si přidat na založení dole (jak je to i ve videu) a nelemovat pruženkou. To samé u kapucky, nemusíte šít podsádky, stačí přidat na podehrnutí pak zpět dovnitř. Podsádky můžete vynechat, pouze je dobré pamatovat na zajištění zipu u bradičky, aby neškrábal. Vše je ve videu na konci.

Ve videonávodu je zvětšení z původního střihu na mikinu, které u tohoto střihu vynecháte!

Verze s podsádkami a zvýšením na krk (mírně pokročilí)

Tělo bundy střižené do kulata, šito s podsádkami + kapuce B

Podle videonávodu na jednoduchou bundu ušijete bundu přesně ve verzi jako na videu. Šít můžete dole buď jen založenou bundu (pak volíte verzi střihu na zadním díle střiženou rovně) a nebo verzi s podsádkami. Na tu najdete návod ve fotonávodu na bundu s kšiltíkem nebo v tomto návodu.

Jak zakončit podsádku v rohu u zipu (fotonávod)

 

Zvýšení na krk u kapuce

Protože zipy jsou vyráběny ve standartních délkách 30 – 35 – 40 – … a střih je variantní, tak jsou stojáčky vždy přesně 5 cm nad průkrčník, aby u kapuce bez zvýšení a se zvýšením zip vždy vycházel.

Moje zkušenost je, že stojáčky sedí dětem od 4 let (cca od 104 nebo 110 velikosti, dle toho, jak je dítě vysoké). Do té doby šiji dětem bundy bez zvýšení na krk, protože mají krátké krky a stojáček jim překáží. Pokud přesto chcete dítěti do vel. 98/104 ušít vyšší verzi kapucky, tak bych doporučila střih mírně upravit.

Stojáček snížíte na 3 cm jako je v nákresu výše. Protože by vám nevyšel zip, je třeba naopak 2 cm přidat na předním a zadním díle.

Takto přidáte dole na délku bundu – na předním i zadním díle o 2 cm více.

Pak budete mít bundu s nižším stojáčkem, ale o 2 cm delší. Případně můžete bundu o 3 cm zkrátit – pak použijete délku zipu z verze bez zvýšené kapuce a bunda bude o 3 cm kratší než je v tabulce.

Verze se zvýšenou kapucou a kšiltíkem (pokročilí)

Tělo bundy střižené do kulata a šito s podsádkami + kapuce C

Kšiltík je skvělá věc, protože dítěti neprší a nesněží do očí. Nicméně do 2 let je podle mě zbytečný, dítě se v dešti a sněžení většinou bez kočárku nevyskytuje. Šiji dětem od dvou let.

Šití kšiltíku se může zdát složité, ale není to tak složité, jak se jeví, kdo zvládne ušít bundu s podsádkou a zipem, určitě zvládne i kšiltík. Fotonávod, jak na kšiltík najdete v tomto návodu.

Bunda s raglánovým rukávem (fotonávod a střih)

 

 

Fotonávody:

Videonávod:

Ve videonávodu je zvětšení z původního střihu na mikinu, které u tohoto střihu vynecháte!