Střih na jednoduchou bundu například ze softshellu. Střih je ve dvojvelikostech: 74/80, 86/92, 98/104, 110/116, 122/128, 134/140, 146/152, 158/164.

Bunda obsahuje několik verzí šití od začátečníků pro pokročilé.

Ve dnech 7. – 8. 11. 2018 byly změněny přílohy pro stažení za novou verzi, lehce upravenou a zpracovanou ve vrstvách. Více informací najdete zde: 

Doporučuji všem, kteří koupili střih do 7. 11. přečíst pečlivě. Moc děkuji.

Nové verze střihů na bundu s raglánovým rukávem

V článku najdete i vysvětlení verzí bund (širší a užší tělo, tři různé velikosti kapuce a jejich vhodnost pro děti).

Podle střihu ušijete tyto varianty bundy (odstupňováno podle složitosti šití):

  1. Bunda bez kapes, zahnutá dole, s kapucí bez zvýšení na krk a bez kšiltu. Lze šít též bez podsádky.
  2. Bunda s kapsami, zahnutá dole, s kapucí se zvýšením na krk, bez kšiltíku. Je třeba šít s podsádkou.
  3. Bunda s kapsami, dole zadní díl delší dokulata (s podsádkou), s kapucí s kšiltem a zvýšením na krk.

+ další variace těchto 3 základních levelů.

Obsahuje tedy střih:

  • Bez kapes / s kapsami  (Kapsy jsou však jednoduché, kdo zvládl kapsy u kalhot, nemusí se bát).
  • Dole rovně (stačí založit nebo olemovat…) /dole zadní díl dokulata (ve střihu je i podsádka bundy dole).
  • Kapuce s kšiltem a zvýšením na krk / bez kšiltu se zvýšením na krk / bez kšiltu a bez zvýšení na krk.

 

Střih bunda na A4 tisknutelné na běžné domácí tiskárně (po vytištění si slepíte, přílohy obsahují zvlášť tělo bundy a kapuce). Střih obdržíte též ve formátu A0, který lze nechat vytisknout v copycentru a nemusíte již lepit. Obě verze jsou v černobílé i barevné variantě. Přílohy A0 jsou dvě, jedna obsahuje tělo bundy a druhá kapuce.

Jak se liší střih na mikinu a na bundu s raglánovým rukávem? 

Střihy na bundu a mikinu se liší v proporcích. Podle obou lze ušít i to opačné, ale střih nebude dobře sedět. Nějakou dobu byla k dispozici verze na mikinu, podle které se dala s úpravami ušít bunda, ale nefungovalo to dobře. Bylo třeba střih dost upravovat a ne vždy to dopadlo dobře. Vždy to ale byl střih na mikinu, nikdy ne na bundu, bunda se šila až ze střihu na mikinu po úpravě. Takto máte střihy instantní, jen použijete a máte jistotu.

Jak se střihy liší konkrétně: Bunda je širší (míry v tabulce se až tak neliší, ale bunda se měří v průramcích jinde než mikina, protože je má níž), bunda má výrazně širší rukávy, aby se do nich vešel i svetr, bunda má širší průkrčník, aby se tam vešel nákrčník a stojáček mikiny, u bundy je třeba také ohlídat, aby kapuce byla funkční a vešla se tam třeba i čepice. Bunda má 3 verze kapuce, mikina má verzi jednoho druhu kapuce a stojáčku. Základní konstrukce je stejná, ale proporce se liší.

Bunda ve verzi těla “širší” se liší od mikiny do šířky ještě více.

Jak se liší střih nový střih na bundu od původního střihu na bundu s raglánovým rukávem?

Do srpna 2018 byl k prodeji starý střih na bundu s raglánovým rukávem, který patřil k velmi oblíbeným a vychytaným střihům, kdo jej máte, není třeba panikařit, sedí skvěle a můžete podle něj směle do 116 šít. Odpovídá víceméně střihu na bundu ve verzi užší s menší kapucí. Nový střih na bundu má drobnou změnu v průkrčníku, aby byl vhodný i pro zimní nošení a šálu / nákrčník. To byla vaše výtka ke střihu původnímu. Ten byl konstruován na hubené dítě ke krku a na letní nošení. Nový střih je tedy v průkrčníku širší. Upgrade ze starého na nový bohužel nejde, právě z důvodu změny průkrčníku. Bylo třeba předělat střih i kapuce kompletně. Protože není kapacita dělat dvě verze (do 116 a nad 116), rozhodla jsem se dát celý set všech velikostí za velmi výhodnou cenu, aby si jej mohli dovolit i ti, co třeba chtějí i jiné kapuce a větší kapuce a šijí menší velikosti.

Proč není v prodeji verze do 116 a nad 116? 

Protože zpracovat střih ve dvou verzích stojí bohužel mě i grafičku úplně stejně práce jako zpracovat celou bundu ve všech velikostech, tím pádem by se cena verze do 116 a nad 116 lišila jen drobně a přijde mi nesmysl tedy kvůli pár korunám zpracovávat bundu na 6x.

K prodeji byl též nějakou dobu střih na mikinu, podle které se dala šít jednoduchá bunda. Tento střih se však na bundu bez úprav neosvědčil a úpravy pro vás byly složité. Střih nahradila nová mikina, podle které ale bundu doporučuji šít jen těm, co si střih opravdu dobře zvládnou upravit. Koupit můžete též v setu 74-116 a 122-164. 

Střihy:

Najdete v e-shopu v kategorii bund. Upgrade v kategorii upgrade dětských střihů.

Rozměry a spotřeba:

Bunda stažená a vytisknutá do 7. 11. odpovídá mírám verze “užší” – jen u vel. 74/80 je mírně menší. Pokud šijete 74/80 a máte požadavky na silnější podvlečení nebo dítě s pupíkem, doporučuji střih stáhnout znovu a nebo rozšířit).

Součástí střihu je příloha s přesným polohováním na dva typy bundy – z jedné látky a ze dvou látek. Spotřeba je do šíře látky 140 cm jednosměrně (tedy i pro látky, kde je vzor tak, že díly nejde stříhat cik/cak).

Výběr vhodné velikosti:

Střih širší je vhodný i pro zimní podvlékání. 

Střih užší je vhodný pro letní nošení a štíhlé děti. Moje děti nosí na tlustý svetr v zimě a to dokonce i vel. 98/104 při velikosti dítěte 116 🙂

Střih již není třeba zvětšovat jako je to ve videu! Pouze, pokud máte dítě, které má širší ruce nebo obvod před prsa či pas.

Vždy před šitím si střih změřte a porovnejte s velikostí aktuálně padnoucího oblečení!

Střih je v pase mírně projmut (míry jsou v tabulce). Kdo má radši bundu rovně a nebo má dítě s bříškem, tak si může střih upravit spojením průramků. Výsledná bunda tak bude mít šířku v pase stejnou jako je šířka uvedená v průramcích.

Popis úpravy: 

1. Spojíte rovnou čarou průramek a konec bundy.

2. Posunete výkroj kapsy.

3. U kapsového váčku spojíte opět oba konce rovně.

Velikosti kapucí:

Bunda má tři velikosti kapucí. Důležité je vybrat vhodnou velikost!

Více o velikosti kapucí a možných úpravách najde zde:

Nejčastější chyby: Kapuce nesedí / jak upravit kapuci

Jak upravit kapuci

 

Materiál:

Softshell, šusťák, micropeach a další látky vhodné na bundy. Střih je volný a prostorný, určený pro podvlékání, lze jej tedy šít i ze silnějších látek než je softshell nebo podšívat. Pokud budete podšívat, střihněte podšívku o maličko menší.

Zipy doporučuji použít kvalitní, já používám skoro výhradně zipy od firmy YKK, vyzkoušené mám i zipy Opti, obojí jsou kvalitní a nerozpadnou se, neutrhnou se.

Kvalitní zipy koupíte ve spřáteleném obchůdku na Batani.cz nebo YKK zipy.

Zipy z levných zdrojů se mi velmi neosvědčily, poruchovost u mě byla 90%. Z levných zipů jsou nejlepší zipy VTC spirálové. Kostěným levným se vyhněte obloukem. Nerozpadnou se zipy kovové.

Zdrhovadla / zipy: Druhy, zkušenosti, kde koupit

Lemovací pruženka – dle toho, jak přesně budete bundu šít, zda zakládat, podhrnovat, lemovat. Cca 4 – 6 metrů.

Stahování na olivky:

Fotonávod na bundu s kšiltem a podsádkou obsahuje téže návod, jak ušít stahování na olivky. U olivek pozor na jejich bezpečnost. U krku malých dětí mohou způsobit opravdu nepříjemné úrazy (ohroženy jsou oči, krk, hrozí udušení, švihnutí do obličeje…), proto kupované bundy pro děti nesmí mít šňůrky a stahování. Já pro své děti (ty větší) šiji tak, jak je v návodu na bundu s kšiltíkem. Tedy schované dovnitř, žádné konce ven, ven jen očko. Takto se nám žádný úraz nepřihodil, tkaničky jsou vždy schované uvnitř bundy (dole) a v tunýlku (u krku). Další způsob je šít stahování napevno, tedy prádlovou gumičku do tunýlku (najdete ve videonávodu na jednoduchou bundu).

Nikdy nešijte tkaničky, které koukají koncem z bundy ven! 

Další materiál (na stahování bundy): Prádlová guma / kulatá guma 3 mm + 8 průchodek 5 mm a 4 olivky na dvě dírky nebo s větší dírkou, kam se vejdu dvě tkaničky (tam a zpět).

Tkaničky na oblečení pro děti

Verze bund a kapucí:

Tělo bundy má jednu základní verzi, kterou použijete u všech variant šití. Ve střihu je naznačení na rovný zadní díl (ten lze šít i bez podsádky). A verze bez kapes.

Střih má tři samostatné kapuce, které můžete kombinovat s tělem bundy.

Jednoduchá bunda (začátečník)

Tělo bundy střižené dole rovně + kapuce A

Ve střihu si vyberete verzi zadního dílu střiženou rovně, z kapucí pak verzi bez kšiltíku a bez zvýšení na krk. Můžete zvolit též verzi bez kapes. Pokud jste již šili kalhoty s kapsami, tak je určitě zvládnete, ale osobně si myslím, že pro děti do 3 let jsou úplně zbytečné.

Jednoduchou bundu můžete šít i bez podsádek. Budete šít přesně stejně jako je to v tomto návodu, jen našijete rukávy (ty také olemujete pruženkou). Nicméně i lemování pruženkou vyžaduje zkušenost.

Ve videonávodu na jednoduchou bundu na konci je verze, která mi přijde pro začátečníky možná nejlepší. Bundu šít jako založenou. U všech dílů si přidat na založení dole (jak je to i ve videu) a nelemovat pruženkou. To samé u kapucky, nemusíte šít podsádky, stačí přidat na podhrnutí pak zpět dovnitř. Podsádky můžete vynechat, pouze je dobré pamatovat na zajištění zipu u bradičky, aby neškrábal. Vše je ve videu na konci.

Ve videonávodu je zvětšení z původního střihu na mikinu, které u tohoto střihu vynecháte!

Verze s podsádkami a zvýšením na krk (mírně pokročilí)

Tělo bundy střižené dokulata, šito s podsádkami + kapuce B

Podle videonávodu na jednoduchou bundu ušijete bundu přesně ve verzi jako na videu. Šít můžete dole buď jen založenou bundu (pak volíte verzi střihu na zadním díle střiženou rovně) a nebo verzi s podsádkami. Na tu najdete návod ve fotonávodu na bundu s kšiltíkem nebo v tomto návodu.

Jak zakončit podsádku v rohu u zipu (fotonávod)

 

Zvýšení na krk u kapuce

Protože zipy jsou vyráběny ve standardních délkách 30 – 35 – 40 – … a střih je variantní, tak jsou stojáčky vždy přesně 5 cm nad průkrčník, aby u kapuce bez zvýšení a se zvýšením zip vždy vycházel.

Moje zkušenost je, že stojáčky sedí dětem od 4 let (cca od 104 nebo 110 velikosti, dle toho, jak je dítě vysoké). Do té doby šiji dětem bundy bez zvýšení na krk, protože mají krátké krky a stojáček jim překáží. Pokud přesto chcete dítěti do vel. 98/104 ušít vyšší verzi kapucky, tak bych doporučila střih mírně upravit.

Stojáček snížíte na 3 cm jako je v nákresu výše. Protože by vám nevyšel zip, je třeba naopak 2 cm přidat na předním a zadním díle.

Takto přidáte dole na délku bundu – na předním i zadním díle o 2 cm více.

Pak budete mít bundu s nižším stojáčkem, ale o 2 cm delší. Případně můžete bundu o 3 cm zkrátit – pak použijete délku zipu z verze bez zvýšené kapuce a bunda bude o 3 cm kratší než je v tabulce.

Verze se zvýšenou kapucí a kšiltíkem (pokročilí)

Tělo bundy střižené dokulata a šito s podsádkami + kapuce C

Kšiltík je skvělá věc, protože dítěti neprší a nesněží do očí. Nicméně do 2 let je podle mě zbytečný, dítě se v dešti a sněžení většinou bez kočárku nevyskytuje. Šiji dětem od dvou let.

Šití kšiltíku se může zdát složité, ale není to tak složité, jak se jeví, kdo zvládne ušít bundu s podsádkou a zipem, určitě zvládne i kšiltík. Fotonávod, jak na kšiltík najdete v tomto návodu.

Bunda s raglánovým rukávem (fotonávod a střih)

 

 

Fotonávody:

Softshellová bunda s kapucí s kšiltem, s podsádkami a stahováním (fotonávod)

Jednoduchá softshellová bunda (střih + návod)

Bunda s raglánovým rukávem (fotonávod a střih)

  • Jak upravit střih na zimní verzi se schovanými kapsami najdete zde.

Videonávod:

Ve videonávodu je zvětšení z původního střihu na mikinu, které u tohoto střihu vynecháte!

Inspirace:

Podle střihu jde ušít i kabátek na stahování. Toto je o 1 velikost větší bunda než dítě má velikost (dítě 98, bunda 110/116, verze užší), přichystaná dopředu na jaro. Návod na stahování najdete zde:

Dámská bunda

Do kapucky lze vložit ouška nebo bodlinky. Návody, jak na ně a střihy oušek a bodlinek najdete zde:

Jak ušít čepičku s oušky (návod)

 

Inspirace a upgrade ke kukle: ouška a bodlinky