Obsah stránky:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Co je to softshell

   – Hlavní sledované parametry

   – Druhy softshellu podle způsobu výroby

        -> Membránový softshell

        -> Tkaný softshell

   – Druhy softshellu podle využití

        -> Zimní softshell

        -> Jarní softshell

        -> Letní softshell

        -> Kalhotový softshell

Údržba, šití a využití softshellu

   – Údržba

   – Jak softshell šít

   – Využití softshellu

Kde softshell koupit

Co je to softshell? – parametry, druhy

Softshell je moderní textilní funkční materiál, používaný k výrobě sportovního oblečení a oblečení pro outdoorové aktivity. Název vznikl spojením dvou anglických slov – „soft“ (měkký) a „shell“ (schránka). Z toho lze odvodit i základní vlastnosti, kterými disponuje oblečení z něj vyrobené – je měkké, ale zároveň odolné, tepelně izoluje, chrání proti větru, vlhku nebo dešti. Dříve se podobné ochrany dosahovalo pomocí vrstvení, například svetru a větrovky, tato kombinace však bývala pro páru nepropustná a neodváděla tělesnou vlhkost.

Hlavní sledované parametry

U softshellu v metráži obvykle najdeme parametry voděodolnosti (udává se v mm vodního sloupce) a paropropustnosti (udává se v g/m2). Hodnota se často uvádí s lomítkem, např. ve tvaru 10000/3000 (nebo spíše zkráceně 10/3).

vodoodpudivost softshellu (vlevo zimní, uprostřed jarní, vpravo letní)

Více o parametrech, které se u softshellu dají sledovat:

Nepromokavost – udává teoretickou výšku vodního sloupce, kterému odolá textilie, než propustí první kapky vody. Podle mezinárodní normy ISO 811 je materiál nepromokavý, odolá-li tlaku nejméně 1 300 mm vodního sloupce. U tkaného softshellu se můžeme setkat většinou s hodnotami do 5 000 mm. Membránový softshell může mít nepromokavost přesahující i 30 000 mm vodního sloupce.

Větruvzdornost – částečně větruvzdorné jsou všechny softshelly. Opravdu dobrou odolností vůči větru se však můžou pochlubit pouze ty membránové. Pozor však na to, že čím vyšší odolnost vůči větru materiál poskytuje, tím nižší bývá zpravidla jeho prodyšnost.

Prodyšnost – označovaná zkratkou Ret se měří v jednotkách Pa*m2/W a říká, jaká energie je nutná k odpaření daného množství vody. Čím je hodnota Ret nižší (tedy nižší energie potřebná pro odpaření vody), tím je látka prodyšnější. Stále se však setkáváme také s dříve hojně používaným údajem paropropustnost, který se udává v jednotkách g/m2/24 hodin a říká, kolik gramů vodních par je schopen materiál propustit za jeden den.

Prodyšnost a paropropustnost porovnává následující tabulka:

Zajímavé je také srovnání přibližných hodnot produkce tělesných výparů podle intenzity zátěže právě s paropropustností:

Tepelná odolnost – je velmi důležitý parametr, který bohužel na 99% softshellových výrobků nenajdete. Informaci lze však zjistit přímo u výrobce. Tepelná odolnost má zkratku Rct a měří se v jednotkách K*m2/W. Vyjadřuje rozdíl teplot mezi vnějším a vnitřním povrchem textilie. To znamená, že čím je tato hodnota nižší, tím materiál lépe izoluje a teplo vyprodukované vámi neproudí ven.

Podrobné informace o parametrech (včetně tabulek) převzaty z webu 4camping.

Druhy softshellu podle způsobu výroby

Membránový softshell

Membránový softshell se skládá ze tří vrstev – svrchní látky, funkční textilní membrány (většinou polyuretan) a podšívky. U některých druhů chybí podšívka, ale membrána je přítomna vždy. Tyto tkaniny mívají lepší parametry nepromokavosti a odolnosti vůči větru, ale bývají méně prodyšné a hůře odvádí pot.

zdroj obrázku: web www.4camping.cz

Tkaný softshell

U tkaného softshellu membrána chybí, vodoodpudivost je zajišťována speciálním tkaním (má jinou hustotu vláken svrchní vrstvy) a svrchní impregnační úpravou. Bývá prodyšnější, lehčí a při dostatečné elastičnosti a přiměřené otěruvzdornosti i nebývale elastický.

Další informace o softshellu (např. různé formy svrchní látky, praktické zkušenosti s konkrétními hodnotami parametrů atd.) se můžete dočíst v souhrnném článku o látkách (pasáž o softshellu je téměř na konci).

Látky

Zde se také můžete podívat na názornou ukázku rozdílů mezi softshelly pokud jde o pružnost:

Druhy softshellu podle využití

V obchodech s látkami obvykle nenajdete označení membránový a tkaný softshell (a dost možná o tomto rozdělení teď čtete poprvé), zažité obchodní názvy jsou totiž nejčastěji zimní, jarní, letní a kalhotový. Pozor, není to pevně dané a prodejci jsou v tomto často nepřesní, zvlášť jarní a letní softshell často označuje stejnou látku, stejně tak kalhotový někde označuje softshell s membránou a jinde softshell bez membrány. Spíše než na název je tedy potřeba koukat na konkrétní parametry a vzhled. Zvlášť vzhled rubové strany často napoví, o jaký softshell se vlastně jedná. Pomoct při orientaci může i gramáž, ale ani ta není 100% směrodatná.

vlevo oranžový zimní softshell, uprostřed tyrkysový jarní softshell, vpravo zelený letní softshell; nahoře líc, dole rub

Zimní softshell

Nejrozšířenějším druhem softshellu je zimní. Má tři vrstvy – vrchní polyesterovou, prostřední membránu, spodní flís (občas se dá sehnat i softshell s wellsoftem – např. zde, ale pouze velkoobchodně). Flísová vrstva je nejčastěji černá, někdy šedá, někdy má stejnou barvu jako svrchní  látka, u vzorovaných softshellů je často flís bílý.

zimní softshell s různou barvou rubu

Zimní softshell lze sehnat v mnoha barvách a potiscích.

silnější potištěný softshell od mamadora
tenký potištěný softshell (z unuodesign.cz)

Nabízí se také v různých parametrech, nejčastější je 10/3, ale není problém sehnat i softshell s vysokou voděodolností i paropropustností (30/15). Gramáž se pohybuje cca mezi 300 – 345 g/m2. Potištěné softshelly bývají často slabší.

porovnání tloušťky dvou různých potištěných softshellů

Test vodoodpudivosti zimního softshellu:

Jarní softshell

Jarní softshell poznáte podle jemně žíhané svrchní látky (má keprovou vazbu) a kostičkovaného úpletu (úplet je obvykle kombinace bambusu a polyesteru) na podšívce. Opět se jedná o membránový softshell, který tvoří 3 vrstvy.
Většinou ho seženete s parametry 10/3, ale už se dá sehnat i s lepšími parametry 30/15 (více v části „Kde softshell koupit“). Prodává se převážně jednobarevný, ale v menší míře i potištěný. Gramáž bývá obvykle 290 g/m2.

vzorovaný jarní softshell, zdroj fotografie www.unuodesign.cz

 

 

Letní softshell

Letní softshell patří rovněž k membránových druhům. Jako spodní vrstvu má slabou síťovinu (obvykle bílou nebo černou, někdy ve stejné barvě jako svrchní látka), není tedy nijak „zateplený“. V obchodech ho můžete potkat i pod názvem „tenký“. Nabízí se v mnoha barvách (podobně jako zimní softshell), potisků je méně, ale jsou.

různé barvy síťoviny na rubu letního softshellu

Parametry má obvykle 7,5/2 a gramáž 200 g/m2.

potištěný letní softshell

Podrobnou recenzi letního softshellu si můžete přečíst v tomto článku:

Test a recenze: Letní softshell s membránou

Kalhotový softshell

Kalhotový softshell nemá membránu (je tedy zástupcem tkaného softshellu) a není nepromokavý, je vodoodpudivý, rychleschnoucí a dobře odvádí vlhkost od těla. Kromě kalhot se hodí i na tenké bundičky, které dobře dýchají.

Nabízí se spíše v méně barvách. Ve složení obvykle najdete nějaké to procento spandexu, kalhotový softshell je tedy pružný. Gramáž je obvykle 185 g/m2.

pružnost kalhotového softshellu
tenký kalhotový softshell, zdroj fotografie: www.unuodesign.cz

Údržba, šití a využití softshellu

Údržba

Softshell si zaslouží šetrné praní (jednou za čas je vhodné mu dopřát speciální prací prostředek určený přímo na softshell) a občas také impregnaci, nejlépe přípravkem určeným opět přímo na softshell.

Více se o údržbě softshellu se dočtete v následujícím článku:

Jak správně prát…

Jak softshell šít

Softshell je díky svým funkčním vlastnostem, jednoduché manipulaci a dostupné ceně velmi oblíbeným materiálem na domácí šití. Šije se z něj dobře i začátečníkům na běžných domácích šicích strojích.

Více o šití softshellu (např. jaké jehly použít, čeho se vyvarovat, tipy a triky, jak je to s šitím softshellu na overlocku atd.) se dočtete v následujícím článku:

Jak šít softshell

Pokud si nevyberete z dnes již bohaté nabídky potištěných softshellů, můžete oblečení ze softshellu ozdobit i aplikacemi. Jelikož není vhodné softshell proděravět jehlami víc, než je nutné, používá se na našití aplikací nejlépe tenká jehla (70) a obyčejný rovný steh (cikcak opravdu není potřeba, zimní a jarní softshell se netřepí). Více o aplikacích obecně uvádí článek:

Malá škola aplikací

 

Pro zvýšení bezpečnosti je vhodné oblečení ze softshellu opatřit nějakým reflexním prvkem. O těch se dočtete v tomto článku:

Reflexní prvky

Využití softshellu

Nejlepších výsledků dosahuje softshell při použití v horších klimatických podmínkách (jaro, podzim, mírnější zima, chladnější léto). Nehodí se do horkých letních dnů ani do třeskutých mrazů. A také každý druh softshellu se hodí na něco jiného. To do značné míry musíte posoudit sami podle svých preferencí. Někomu je zima ve všem a využije „zimní“ softshell i v chladnějších letních dnech, někdo jiný zase zvládne zimu včetně sněhových radovánek i v „jarním“ softshellu (s patřičným podvlečením).

Zkušenosti Caramilly s využitím softshellu ve všech ročních obdobích shrnuje tento článek:

Softshell v ročních obdobích

Pár rad, kdy jaký softshell použít a co vydrží, najdete v následujících videích.

Druhy softshellu a ostatních funkčních materiálů vhodných na jaro a léto:

Z čeho šít na zimu:

 

Kde softshell koupit

Softshell můžete sehnat ve spoustě obchodů. Většinou nabízejí převážně softshell zimní, v poslední době se čím dál více nabízí letní softshell. Jarní softshell prodává jen několik obchodů a kalhotový najdete pouze ve dvou.
Nabídka potištěných softshellů bývá v každém obchodě trochu jiná, je velmi pestrá.

Nabídka obchodů se průběžně mění a je řazena abecedně, nic jiného v tom nehledejte:-) Název obchodu je vždy přímým odkazem do jeho softshellové sekce. Máte-li tipy na další obchody nebo něco zde uvedeného již neplatí, neváhejte se o své poznatky podělit do komentářů! 🙂

Batani – nabízí softshell zimní, jarní a letní. Zimní jednobarevný (spoustu barev, včetně několika melírovaných a neonových odstínů) a v mnoha krásných potiscích, letní v mnoha barvách.

De-park – několik druhů softshellu v metráži- zimní, jarní, letní, kalhotový, s beránkem, a to jak v jednobarevné, tak v potištěné variantě – včetně licenčních tisků, jako jsou například Bob a Bobek!

Gábinka – kromě kalhotového zde najdete všechny druhy. Zimní jednobarevný, potištěný a melírovaný, jarní jednobarevný a letní jednobarevný. Jarního a letního méně, převažuje zimní. Nabízí krásné maskáčové vzory a dále softshell MAGIC, který mění barvu v dešti, digitální vzory a další.

Látkobraní – softshell převážně zimní potištěný (ale i jednobarevný), pár barev jarního, dále tzv. magický softshell (obrázky se objeví při namočení), letní softshell v několika barvách, připravuje se i potištěný letní.

Mamtex – softshell zimní jednobarevný i potištěný, dále pak letní v několika barvách (včetně neonových).

Mavatex – softshell letní jednobarevný, zimní potištěný i jednobarevný (potištěný je zde nazýván přechodový, protože vlivem tisku je flísová strana stlačená, a softshell je tím pádem tenčí), panely ze zimního (resp. „přechodového“ softshellu), softshell s beránkem.

M-látky – jednobarevný softshell letní a zimní (včetně několik neonových odstínů), zimní i v několika vzorech.

Šijemdětem – speciální druhy softshellu, jako vlněný (dotyková vrstva je z merino vlny, parametry má 10/15) nebo biobavlněný (dotyková vrstva je biobavlna, parametry 10/15), tyto druhy jinde neseženete. Dále je v nabídce běžný zimní softshell (ale s výbornými parametry 30/15), pod názvem letní softshell se zde prodává jarní (s kostičkovaným úpletem na rubu).

Takoy Design – softshell v metráži v různých barvách a s autorským potiskem, mají letní softshell, jarní s úpletem, zimní s fleecem i zimní s beránkem.

Terstra – softshell jarní, letní i zimní.

Tkadexa – široká nabídka softshellu, seženete zde zimní softshell (jednobarevný, melír, žíhaný, neon i jeans), s běžnými parametry 10/3 i lepšími parametry 30/15; dále jarní softshell s běžnými parametry 10/3 a pouze zde nově i jarní softshell s parametry 30/15. Přímo „letní“ softshell zde nenajdete (resp. pod názvem letní je zde prodáván softshell, který jsme si výše popsali jako jarní), v nabídce je softshell „tenký“, dotykovou vrstvu tvoří konopný úplet (namísto síťoviny), gramáž je ještě nižší než u běžného letního softshellu. V nabídce je i „kalhotovina – sportovní úplet“ (kalhotový softshell bez membrány) a „kalhotovina“ s parametry 18/15, mírně pružná a s membránou. Obě kalhotoviny v několika základních barvách.