Poradna: strihy@caramilla.cz , FAQ
... střihy ověřené praxí ...

Menu

Objednávky: petra@caramilla.cz

Košík

Tisk a složení střihu v PDF

Nápověda pro začátečníky jak pracovat se střihy, které vám přijdou elektronicky v PDF.

Tisk a lepení krok za krokem ve videu:

 

Obsah stránky:

1. Tisk

1a. problematický tisk – verze AR z října 2018 (vytiskne se prázdná stránka)

1b. problematický tisk – obloučky se tisknou lomeně

2. Skládaní

3. Tisk ve vrstvách

Tisk:

Střih v PDF si otevřeme ideálně v prohlížeči Acrobat Reader.

Vytiskneme jej na běžné tiskárně A4, černobílý tisk. Důležitá je volba “Skutečná velikost” /Original size/. Tisk nesmíte přizpůsobovat na stránku a podobně, pak by vám měřítko nesedělo.

Po vystřižení ověříme, zda sedí měřítko v obou směrech. (Starší moje střihy mají jako měřítko jen 1 cm2, někde je silnější čára, tak tam je třeba brát spíše vnější obvod čtverečku – propisovala jsem je skrz šablonu, co jsem měla na ZŠ na geometrii:))))) U nových střihů dělám měřítko už větší, aby to bylo přesnější. Měřte opravdu až po vytištění (vytiskněte třeba jen tu jednu stránku), nikde ne obrazovku!

Pokud  náhodou nesedí /při zadání tisku jako skutečná velikost v naprosté většině případů měřítko sedí/, musíme vypočítat, o kolik je třeba střih zvětšit / zmenšit. Zadáme výsledek do “Vlastní měřítko” a vytiskneme – ověříme …

UPOZORNĚNÍ NA PROBLEMATICKÝ TISK VE VERZI ACROBAT READER (ŘÍJEN, 2018):

Verze AR vydaná začátkem října 2019 bohužel obsahovala nějakou chybu a zlobil tisk PDF, které mají kombinaci scanovaných stránek a popisku v PC (tzn. střihy, které jsou celé v ruce vč. popisů jsou v pořádku a střihy, které jsou celé v PC včetně křivek, jsou také v pořádku, ale netiskne to PDF, kde jsou ruční čáry popsané pak v PC).

10. 10. 2018 byla vydána nová verze Acrobat Readeru, ve které je už chyba opravena, takže tisknout by se mělo zase všem všechno. Jen je potřeba mít verzi 2019.008.20074 (Nápověda > O programu…) Pokud tuto verzi nemáte,  je možné vynutit aktualizaci přes Nápověda > Zkontrolovat aktualizace…

Pokud byste z nějakého důvodu aktualizaci z 10. 10. nainstalovat nemohli, existuje řešení, jak problém obejít. Je třeba volit tento postup:

 

 

Ve volbě tisku dát nahoře druhé tlačítko “Rozšířené” a zde zaškrtnout “Tisknout jako obraz”. Pak se tyto střihy tisknou v pořádku. Postupně grafička předělává staré soubory tak, aby šly tisknout i v této verzi AR v pořádku, postupně je nahrazuji na serveru. Kdo má stažené starší soubory a nebo ještě neaktualizované, tak pomůže právě tato nápověda:-)

UPOZORNĚNÍ NA PROBLEMATICKÝ TISK NĚKTERÝCH NOVÝCH STŘIHŮ NA STARŠÍCH TISKÁRNÁCH:

U některých nových střihů (mikina, kukla) se může stát, že původně hladký oblouček vám tiskárně vyplivne jako ošklivě zubatou čáru. Problém je ve zpracování křivek, které jsou výpočetně náročné a ne každá tiskárna to zvládne. Pracujeme na tom, aby si s našimi střihy dokázaly poradit do budoucna všechny tiskárny, i ty s menší operační pamětí. Pokud se vás tento problém týká, existuje jedno rychlé řešení – jako u problému výše dát tisknout jako obraz. Pozor na to, že nesmí být nastaven tisk v odstínech šedé (černobíle), pak se možnost “tisknout jako obraz” nenabídne k výběru.

Skládání:

Když máme vytištěno, můžeme skládat k sobě:

 

Stránky poskládáme k sobě – většinou ve střihu je schema, jak střih k sobě složit.

U některých střihů jsou šipky s čísly sousedních stránek.

V nově zpracovaných střizích naleznete jak linii pro odstřih stránky, tak puntíky, můžete buď překryv stránek odstřihnout podle čáry a nebo slepit puntík na puntík.

 

Vytištěné stránky přiložíme k sobě tak, aby tečky v rozích pasovaly přesně na sebe.

Slepíme, já lepím izolepou.

Při sesazování jednotlivých listů si můžeme pomoci také odstřižením rohů v místě puntíků.

Dost nám to může usnadnit práci:-)

Vytištěné slepené střihy.

Nyní máme dvě možnosti – buď střihové díly vystřihneme rovnou ze slepených stránek /dělám tak u jednodušších střihů/ a nebo pracujeme jako s klasickou střihovou přílohou z časopisu – překryjeme střihovým papírem a střihové díly přeneseme na střihový papír. Slepený střih pak můžeme uložit pro přenášení střihových dílů ve větší velikosti.

VIDEONÁVOD:

Tisk střihů ve vrstvách:

Střih ve vrstvách – tisk střihů po oddělených velikostech

Jak střihy skladovat?

Možností je spousta, každý si najde tu svou:-)

Jak skladovat střihy