Střih na mikinu s raglánovým rukávem přes hlavu. Volný v průkrčníku na pohodlné převlékání přes hlavu. Otestováno na mnoha mých dětech:-)

Aktuální verze: Dámská datum 28. 4. 2020 (nahrána na server 17. 7. 2020). Dětská 16. 7. 2020. Střih se nezměnil, přibyla jen schémata přídavků a švy a lemy.

Dětský střih je ve dvojvelikostech: 74/80, 86/92, 98/104, 110/116, 122/128, 134/140, 146/152, 158/164.

Dámský a pánský střih ve velikostech od XS do 4XL.

Střih je variantní a nabízí vám mnoho a mnoho možných kombinací typů kapucí/stojáčku a kapes. Lze šít do nápletu nebo založení. Lze prodloužit na mikinošaty. Střih je delší, ale na dlouhé šaty po kolena je třeba jej prodloužit.

Střih obsahuje verzi bez kapes (vhodnou pro začátečníky nebo menší děti, které kapsy nepotřebují) a nebo verzi s kapsami (dva typy – klokaní a běžné kulaté).

Ve střihu můžete volit ze 3 verzí kapucí, můžete zvolit stojáček – není extra vysoký, ale zvýšení není těžké, rovnoměrně zvýšíte třeba i o 10 cm na stojáček, který je pak navarhánkovaný kolem krku. Mikinu lze jen olemovat stejně jako tričko.

Mikinu lze šít založenou dole a na rukávech nebo do nápletů.

Střih obsahuje i přílohu s polohováním – a to ve dvou typech – s kapucí a se stojáčkem. Polohování verze s kapucí je pro verzi s podhrnutými lemy a kapucí křižmo, což je nejnáročnější střih na spotřebu. 

Střih:

klokanka

104, 110, 116, 122, 128, 134, 140, 146, 152, 164, 74, 80, 86, 92, 98

Mikina pres hlavu2

104, 110, 116, 122, 128, 134, 140, 146, 152, 164, 74, 80, 86, 92, 98

mikina klokanka_new

34, 36, 38, 40, 42, 44, 46, 48, 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68

Nejlehčí šití

Dětský střih je ve dvojvelikostech: 74/80, 86/92, 98/104, 110/116, 122/128, 134/140, 146/152, 158/164.

Dámský a pánský střih ve velikostech od XS do 4XL.

Střih je variantní a nabízí vám mnoho a mnoho možných kombinací typů kapucí/stojáčku a kapes. Lze šít do nápletu nebo založení. Lze prodloužit na mikinošaty. Střih je delší, ale na dlouhé šaty po kolena je třeba jej prodloužit.

Střih obsahuje verzi bez kapes (vhodnou pro začátečníky nebo menší děti, které kapsy nepotřebují) a nebo verzi s kapsami (dva typy – klokaní a běžné kulaté).

Ve střihu můžete volit ze 3 verzí kapucí, můžete zvolit stojáček – není extra vysoký, ale zvýšení není těžké, rovnoměrně zvýšíte třeba i o 10 cm na stojáček, který je pak navarhánkovaný kolem krku. Mikinu lze jen olemovat stejně jako tričko.

Mikinu lze šít založenou dole a na rukávech nebo do nápletů.

Střih obsahuje i přílohu s polohováním – a to ve dvou typech – s kapucí a se stojáčkem. Polohování verze s kapucí je pro verzi s podhrnutými lemy a kapucí křižmo, což je nejnáročnější střih na spotřebu. 

Střih je zpracován do vrstev – můžete si vybrat, které velikosti budete tisknout (všechny nebo jen vybrané).

Více o tisku střihu ve vrstvách.

Střih vám přijde na A4 tisknutelné na běžné domácí tiskárně (po vytištění si slepíte, součástí střihu je přehledné schéma, jaké listy jsou v dané příloze a jak máte lepit k sobě). Střih obdržíte též ve formátu A0/A1 (Střih všech variant obsahuje dvě strany: A0 + A1), který lze nechat vytisknout v copycentru a nemusíte již lepit. Obě verze jsou v černobílé i barevné

Popis verzí a variant:

 

Druhy těl:

Dole a na rukávech na založení. Bez kapes.

 

 

Zde je opět založená mikina a kulaté kapsy. Jde kombinovat samozřejmě i náplety + kulaté kapsy, uvidíte níže na fotkách.

 

Na rukávech a dole do nápletu (zde můžete ubrat na střihu na délku nápletů, ale za sebe doporučuji klidně ponechat, mikina bude taková více rostoucí, díky nápletům rukávy drží a nelezou dolů). Klokaní kapsa.

 

Kapuce se zvýšením na krk. Ze všech se nejhůře sundává přes hlavu.

 

Běžná kapuce. Z kapucí jde přes hlavu nejvíce jako po másle.

 

 

Překřížená kapuce. 

 

Stojáček – verze dětská mikina (je tvarovaný tak, aby se hezky přizpůsobil zvětšenému průkrčníku, mikina tak jde jako po másle přes hlavu. Fotky a upozornění ke stojáčku v nejmenších velikostech najdete níže na stránce, doporučujeme pročíst.

 

Stojáček – verze dámská mikina – je vysoký, schováte se do něj asi tak po oči:-)

 

Prosté lemování lemem. Lem není součástí střihu a postupujte stejně jako u lemování trička. Lem doporučuji stříhat spíše širší, aby byla mikina více ke krku. 5 a více cm před přeložením. Na šití nejlehčí.

F

“Límeček” – není součástí střihu, docílíte ho tak, že uděláte vyšší stojáček, prodloužíte ho v delším rozměru o délku překryvu jako u křížené kapuce, nesešíváte kratší hrany dokola, ale k sobě po přeložení, a všíváte jako kříženou kapuci.

Mikina 1a:

Mikina bez kapes (1), do nápletů (3) a do lemu (E). Tato verze je na šití asi nejlehčí.

Mikina 1b:

Mikina s klokaní kapsou (3), do nápletů (3) a do lemu (E). Tato verze je na šití asi nejlehčí.

Mikina 2:

Mikina do nápletů (3), s kulatými kapsami (2) a se zvýšenou kapucí (A).

Mikina 3:

Mikina do nápletů (3), se zvýšenou kapucí (A), klokaní kapsa (3).

U této mikiny vypadá pěkné i podšití kapuce, ukážeme si ve videonávodu.

Mikina 4:

Mikina s překříženou kapucí (C), do nápletů a s klokaní kapsou (3).

Překřížená kapuce podšitá – dámská verze.

Překřížená kapuce podšitá – pánská verze. Střih přestřižen diagonálně od průramku, toto přestřižení je inovace, kterou si můžete ze střihu udělat, ale přímo linii pro střižení na 2 díly střih neobsahuje.

Mikina 5:

 

Mikina se stojáčkem (D), a kulatými kapsami (2), zakončená založením / podhrnutím (1 a 2).

Upozornění ke stojáčku:
Stojáček u mikiny v těch nejmenších velikostech je velmi kontroverzní. Už na fotkách Rozárky vidíte, že je (jak už bylo napsáno v přehledu výše) nižší a širší než v dospělé variantě. Nejmarkantnější je to však v těch úplně nejmenších velikostech, protože malinké děti v podstatě “nemají krk” a taky mají v poměru k tělo docela velkou hlavu:-) Ve hře bylo stojáček zcela u malých velikostí vynechat, na přání zákaznic však zůstal.  U malých velikostí pro děti bez krku je průkrčník širší až velmi široký a stojáček je nízký. Střih jsem dělala pro svoje děti, které nesnášely oblékání něčeho malého, co nešlo přetáhnout přes hlavu, takže jsem udělala průkrčník tak, aby to šlo obléknout bez “rvaní” a nízký je proto, že děti v malém věku nemají krk. Někdo má radši vyšší, nakrabacený na bradě a úzký a dítěti nevadí rvaní přes hlavu, v tom případě doporučuji upravit dle videa, případně zvolit stojáček ve formě obdélníku v požadované výšce a šířce (v závislosti na materiálu). Jinak čím větší mikina je (větší velikost), tím víc se pak otvor na krk proporcionálně zmenšuje a stojáček zvyšuje, protože dítě pak už v určitém věku samozřejmě má krk a má taky menší obvod hlavy v poměru k tělu. 

Varianta 6:

Set pro maminku a Rozárku. Rozárka má mikinku se zvýšeným stojáčkem, jak ukazuji ve videu (a je níže v návodu postup šití), to je nejjednodušší verze. Stojáček je na přeložku látky.

Mikina se stojáčkem zvýšeným podle videa. Zde navíc efektní průchodky a tkanička. Jak na průchodky se dozvíte zde.

Mikina se stojáčkem (D) a kulatými kapsami (2), zakončená náplety (3).

Mikina 7:

Mikina s běžnou kapucí (B), do nápletů a s klokaní kapsou (3).

Všechny verze jdou dobře přes hlavu, ale nejméně jde verze se zvýšenou kapucí. Nejlépe jde stojáček a nebo olemovaná.

Rozměry a spotřeba:

Dětská

Dámská

Pánská

Materiál:

Teplákovina, velur, bambusový aksamit, coral flíz, minky, wellsoft, … všechny materiály vhodné na mikiny. Myslím si, že podle střihu by bylo možné ušít i lehkou letní bundu (ne na tlustý svetr) z šusťáku, plátna, micropeach, ale nemám ověřeno…

Z testování vámi vyplývá, že střih vám moc a moc vyhovuje. Jediná zpětná vazba ne 100% byla od paní, která šila dítěti z tlusté nepružné teplákoviny, tam byla mikina přes hlavu prý malá. 

Látky

Video: Teplákovina (druhy, typy, pružnost, zkušenosti, rady)

Videonávod:

Fotonávod:

   – Příprava dílů

   – Sešití těla

   – Stojáček

   – Spodní náplet

   – Náplety rukávů

   – Průkrčník lemovaný proužkem na poloviny

   – Podšitá křížená kapuce

   – Lemování kapes proužkem na třetiny

Příprava dílů:

Fotonávod na nejjednodušší variantu mikiny – bez kapes, se stojáčkem “na přeložku látky”. Ohledně ostatních variant mikiny a kapsiček se podívejte na videonávod.

Připravíme si střihové díly a přidáme na švy a na lemy:

Schéma přídavků na švy a lemy u dílů mikiny.

Podrobné informace najdete zde:

Mám přidat na švy? A jak?

Sešití těla:

Připravíme si rukávy a přední a zadní díl. Sešijeme k sobě. Zde začínám rukávem k přednímu dílu. Kratší část rukávu je ta, která patří k přednímu dílu. Na rukávu a předním díle máte ve střihu značku, která vám poradí, jak rukáv patří. Je to tzv. zástřih.

V místě zástřihu si můžete udělat značku (na rukávu a předním díle) – křídou, fixem, tužkou, špendlíkem a nebo si místo maličko nastřihnout / vystřihnout maličké véčko. Nastřižení nesmí být moc dlouhé, aby nezasahovalo do linie střihu. Na fotografii je linie střihu bílá čára křídou.

Přišpendlíte si celou část rukávu k přednímu dílu, pěkně přikládáte na sebe, ale nic nikde nenatahujete. Můžete po linii střihu nastehovat.

Sešijete po linii střihu. Například běžným rovným stehem. Dávám délku 3,5 mm. Pružné materiály je vhodné šít pružnými stehy. (Třírovný pružný steh nebo overlockový steh).

Takto vypadá mikina prošitá.

Začistíme cikcakem.

Takto vypadá začištěný přídavek švu.

Použít můžete též overlockový steh, který vám sešije a obšije díly v jednom kroku a navíc pruží (tedy ne všechny, ale většina overlockových stehů pruží).

Zde vidíte sešpendlenou zadní část raglánového rukávu a zadního dílu – to je ta delší část rukávu, ta přijde k zadnímu dílu a zde žádná značka (zástřih) není.

Takto vypadá rukáv, který je všit k přednímu a zadnímu dílu. Zadní díl je vždy vyšší!!!

Sešijeme si celou mikinu takto dokola.

Přiložíme na sebe přední a zadní díl a tím se nám spojí i rukáv.

Zde je potřeba, aby se šev potkal v průramku, tedy aby se přesně potkaly oba již ušité švy.

Detail.

Sešpendlíme si takto rukáv a přední a zadní díl k sobě po boku. A prošijeme. Můžeme šít od podpaží po boku dolů a pak od podpaží rukáv na konec, abychom měli jistotu toho, že se nám šev v průramku potká. Můžete si tuto část nastehovat.

Sešitý rukáv a bok mikiny.

Stojáček:

Připravíme si stojáček.

Toto je verze z dámské mikiny, tedy stojáček na přeložku látky. Děti jej mají snížený, aby nepřekážel do brady. Ale takto si můžete upravit i dětský stojáček na vyšší a jednodušší pro šití. Jak na to, je v návodu ve videu a na tomto schématu:

Stojáček si sešijeme dokola (tedy sešijeme šev vzadu za krkem) a přeložíme si ho a dáme šev na šev.

Složený stojáček.

Nyní jej vešpendlíme do průkrčníku. Je třeba si označit střed zadního dílu. Na fotografii tam mám špendlík.

Do středu zadního dílu přijde zadní šev stojáčku.

Takto přiložíme k sobě a sešpendlíme.

Stojáček si přehrneme přes mikinu.

To samé si uděláme i na předním díle. Označím si střed předního dílu a střed stojáčku. Výše na fotce je střed stojáčku (to, kde ve střihu je čára a “sklad látky).

Střed stojáčku a střed předního dílu patří sešpendlit na sebe.

Sešpendleno.

Nyní si to narovnáme a postupně sešpendlíme i ostatní části.

Zde poznámka a tip pro vás: Střih je přesně proměřen a pokud stříháte přesně a šijete hlavně přesně po linii střihu, tak vám musí vyjít stojáček přesně do průkrčníku. To samé kapuce. Nicméně občas děláme chyby a nemusíme ušít vždy vše přesně. Pak si změřte průkrčník a stojáček můžete střihnout až na konec zde v tomto kroku. Můžete jej střihnout maličko delší nebo kratší. Více o důvodech, proč nemusí vyjít stojáček do průkrčníku a není to chyba střihu najdete v tomto článku.

Našpendlený stojáček.

Sešijeme a přetočíme.

Spodní náplet:

Nyní si připravíme lemy. Já je stříhám od oka, jak asi chci, aby se mi mikina stáhla, podle toho také, jaký používám lem, jakou má tažnost. Ale pro začátečníka to bývá problém něco odhadnout.

Můžete využít tedy vzoreček 0,7 * obvod. Změříte si obvod mikiny dole a vynásobíte 0,7. Výsledná míra je míra lemu dole.

Poznámka: 0,7 je lem tak akorát, ale stahuje, takže se může mikina zaseknout nahoře a podkasat. Pokud chcete mikinu, co bude “padat” dolů a vždy bude v té dolní pozici, ustřihněte lem širší. Tedy třeba 0,8 *. Vždy ale lem musí být o něco užší jak obvod mikiny dole!!!

 

Výška lemu je opět víceméně na vašem vkuse. Já jsem stříhala pro Rozárku (vel. 92) výšku lemu 8 cm včetně přídavků na švy. Většinou na malé děti stříhám 7 cm (na přeložku, tedy 14 celkem) plus přídavky na švy. Na dámy to může být 10 cm a více (opět, myšleno na přeložku látky).

Náplety rukávů:

To samé s rukávy. Také můžete použít vzoreček 0,7. Zde je dobré je nešít moc volné, aby hezky stahovaly rukáv na konci a nepadaly do dlaně.

Výška nápletu do ruky – 10 cm plus přídavky švu. Po složení tedy náplet bude mít asi 5 cm délku. U dospělé mikiny můžete šít třeba 7 cm výšku nápletu.

Sešijeme obyčejným rovným stehem.

Rozložíme přídavky švu od sebe.

Přiložíme šev na šev.

Vešpendlíme do mikiny (zde to je rukáv). Vždy špendlím tak, že si dám šev nápletu ke švu rukávu nebo boku mikiny. Odměřím polovinu nápletu a polovinu obvodu rukávu a tam dám další špendlík (to dělám výše na fotografii, obojí natáhnu do půlky…). Pak postupuji na 1/4 (tedy půlku z půlky). U rukávu mi 4 špendlíky stačí. U větších obvodů (spodek mikiny) dávám špendlíků více.

Připravený rukáv na šití.

Prošiji tak, že si zvolím na stroji polohu jehly v látce. Pokud nemáte, tak vždy před zvednutím patky si ručně stočte jehlu do látky. Bude tak v látce zapíchnutá a látka se vám “nehne”.

Náplet je třeba při šití od špendlíku ke špendlíku natahovat.

Poloha jehly v látce:-)

Takto prošijeme dokola. Opět začistíme atp. Jako je na začátku návodu.

Hotový rukáv.

Stejně tak i náplet dole na mikině – zde šiji na overlocku.

Lemování průkrčníku proužkem na polovinu:

Průkrčník mikiny můžete olemovat proužkem na polovinu, stejně jako u trička:

Ve videu uvidíte, jak správně odměřit délku lemu průkrčníku.

Lem můžete buď sešít dokola a všít do průkrčníku (pokud jste si jisti délkou)….nebo začít proužek všívat kousek od švu, přiměřeně natahovat, a opět kus před švem skončit. Následně proužek v celé šíři líc na líc sešijete (pozor, nepřetočit!)…

…opět složíte na polovinu a dopřišijete.

Všitý proužek.

Z líce můžete proštepovat.

Podšitá křížená kapuce:

Chcete-li šít kříženou kapuci dvojitě, připravte si dvě stejné kapuce – vnitřní a vnější.

Obě kapuce si následně sešpendlíme rovnou do konečné podoby. Zahýbáme tedy u obou vrstev přídavek dovnitř.

Sešpendlené obě vrstvy kapuce.

Nyní po líci v kraji sešijeme, jako bychom štepovali.

Sešitá kapuce.

Takto připravenou kapuci pečlivě šev na šev našpendlíme do průkrčníku – viz video.

A následně klasickým způsobem obě vrstvy všijeme. Tento šev bude tedy přiznaný. Ale můžete ho následně začistit například šikmým proužkem nebo kouskem úpletu….

Hotovo:-)

Dvojitá křížená kapuce lemovaná proužkem na poloviny:

Chceme-li šít dvojitou kapuci s lemem na poloviny a mít ji kolem obličeje pěkně začištěnou, všijeme proužek takto mezi obě vrstvy. Obě kapuce pokládáme na proužek jejich lícem.

Sešijeme, proužek je samozřejmě třeba přiměřeně natahovat, aby si pěkně sednul.

Hlídáme si všechny vrstvy, aby žádná neutekla. Pokud si netroufáme takto z ruky, můžeme předem nastehovat.

Po sešiti srovnáme a takto sestřihneme, aby byl proužek pokračováním dílů.

Sežehlíme, můžeme proštepovat.

Kapuci klasickým způsobem všijeme do průkrčníku, zde bude tedy šev přiznaný, pokud chceme, můžeme začistit třeba šikmým proužkem.

Hotovo:-)

Lemování kapsiček proužkem na třetiny:

V postupu ve videu je zmíněno lemování proužkem na třetiny, podrobný návod k této technice je zde:

Postup lemování proužkem na třetiny

Inspirace na inovaci střihu

Střih jedna zákaznice ušila takto s krátkým rukávem a vypadá to výborně.