Střih na triko se vsadkou uzpůsobenou pro kojící maminky. V návodu najdete i úpravu vsadky na nekojicí verzi, lze nosit tedy i jako běžné triko, ne kojicí.
Obsah návodu:
(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)
Střih:
Střih je zpracován pro tisk v A0 (obdržíte 1 stránku A0, kde jsou úplně všechny díly ke všem verzím střihu), a pro tisk na A4 (obdržíte tři střihové přílohy, jednu se základním střihem a pak dvě přílohy odděleně pro menší a větší prsa).
Obojí ve formátu černobíle / barevně. Tisknout A4 můžete na běžné domácí tiskárně (po vytištění jednoduše slepíte), A0 si můžete nechat vytisknout v copycentru.
Střih je zpracován do vrstev – můžete si vybrat, které velikosti budete tisknout (všechny nebo jen vybrané).
Více o tisku střihu ve vrstvách.
Součástí střihu je schéma polohování na látku u všech velikostí a obou typů rukávu. Umožňuje tak maximální efektivitu stříhání do plochy látky.
Podle střihu ušijete:
A) Triko s krátkým rukávem
B) Triko s dlouhým rukávem
C) Triko pro větší prsa
D) Triko pro menší prsa
K triku je zpracován velmi názorný barevný návod postupu šití – obdržíte v PDF po zakoupení střihu.
Fotonávod bude zpracován dodatečně (bohužel v termínu porodu to není v mých silách a návod, co jsem si fotila dříve, jsem nenašla:-)
Lze šít na běžném šicím stroji pružnými stehy. Střih není vhodný pro úplné začátečnice.
Dvě verze střihu: menší a větší prsa – podle čeho vybrat?
Střih je rozpracován ve dvou verzích horní části předního dílu – verze menší prsa (je vhodná pro ženy, které nemají velký rozdíl mezi obvodem pod prsy a velikostí košíčku) a verze na větší prsa (pro ty, které jsou relativně štíhlé oproti velikosti prsou).
Např. u mě vel. 70F-G u podprsenky -> sedí mi verze velká prsa, na 70D mi sedí verze malá prsa. Nejde říct, že na košíček D budete volit tu a tu verzi, záleží na přesné velikosti, protože košíčky 70B a 75A jsou stejného objemu, jen jiného obvodu, písmeno košíčku je tedy zavádějící.
Zde máte ekvivalenty košíčků, značení podprsenek ve stejném řádku mají stejný objem košíčku, jen jiný obvod.
Jak určit správnou velikost podprsenky a košíčku se dozvíte například v tomto návodu (tím se řídím i já ve svých střizích).
Dalším vodítkem ve výběru správného horního dílu a velikosti je rozměr od ramene přes prso pod prso. Toto je opravdu velmi důležité, nepodceňujte tento krok!
Tuto míru máte uvedenou v tabulce. Míra by měla sedět na vaší postavě a v tabulce celkem přesně. Pokud by byla míra u vaší postavy od ramene pod prso delší než je ve střihu, měla byste přestřižení pod prsy přes prsa, pokud by byla míra vaší postavy kratší jak je ve střihu, měla byste přestřižení pod prsy níže k pasu. Míry v tabulce udávají tento rozměr. Je třeba brát ohled na velikost košíčku (poměr košíčku a obvodu pod prsy) a rozměr od ramene pod prso.
Každá jsme jiná a někdo může mít menší prsa (například po delším kojení, že:) níže položená, a pak bude potřebovat horní díl menší prsa, ale protáhnout díl níže, aby linie přestřižení nešla přes prsa. Je tedy možné, že u některých případů bude třeba střih ještě upravit přímo na vaši postavu. Udělala jsem maximum pro to, aby seděl většině žen.
Velmi také záleží na typu podprsenky kterou nosíte. Proto míru pod prso měřte v podprsence, kterou budete pod triko nosit. Pokud byste nosily bez podprsenky, pak měřte bez podprsenky.
Rozměry a spotřeba:
Vždy měřte!
Materiál:
Nejvhodnější na šití je úplet s elastanem, nejlépe se přizpůsobí postavě a obsluhuje se nejlépe při kojení (není tak náchylný k vytahání), ale triko lze šít i z běžného úpletu bez elastanu. Skvělá jsou trika z merina (oboulícní, jednolícní, bez elastanu – ověřeno praxí, může být i elastan, ale vůbec to není nutné). Lze šít i z dalších funkčních materiálů, ale musí mírně pružit (kvůli kojení a rozvírání výstřihu).
Z merina jsme většinou se zákaznicemi volily o jedno menší velikost, protože se více natáhne na postavě. A proužek kolem krku je potřeba o hodně více natahovat, aby výstřih neodstával (lemuji též merinem, ale je třeba ho více natahovat než úplet s elastanem a nebo hladký patent, a nefungují na něj vůbec vzorečky typu 0,7 * obvod).
Více o materiálech vhodných pro šití triček najdete v souhrnném článku:
Užitečné odkazy:
Fotonávod:
Obsahuje jen části, které jsou na šití náročnější, fotonávod v obrázcích krok za krokem obdržíte jako PDF se střihem.
Olemování přední a zadní části kolem krku a pod prsa. Proužek je třeba natahovat, záleží, z jakého materiálu je, úplet méně, hladký patent/finerib více, merino nejvíce:-)
Olemovaná horní část. Vidíte, jak lem triko trochu stahuje, to je správně.
Vsadku a rukávy si začistíme na konci, zde coverlockem, ale můžete šít dvojjehlou nebo tříkrokým pružným stehem. Stehy musí být pružné.
Nyní si nařasíme vsadku uprostřed. Vybereme ideálně tříkroký pružný steh, zde č. 9. Pokud nemáte, tak cikcak.
Nastavíte si šířku stehu na 5 mm (pokud máte volitelnou, u strojů, kde volitelná není, je vždy implicitně na 5 mm), a hustotu stehu na 3,5.
Na řasení můžete použít galonovou pruženku (na fotce), prádlovou pruženku nebo lastin. Vše do šířky max 5 mm. Gumičku natahujeme, můžeme celkem dost. Čím více ji natáhneme a výstřih nám stáhne, tím víc bude vsadka dolů stažení do “Vé”. Galonovou gumičku natahujte na maximum. Natahujeme za strojem i před strojem. Doprostřed vsadky si narýsujete přesně rovnou čáru (ve střihu je to přeložka látky) a přesně po čáře šijete. Prádlovou pruženku a lastin lze natahovat méně jak na maximum.
Po všití gumy si sešijete záševek – ten bude tvořit výstřih do “Vé”. Záševek máte naznačený ve střihu.
Takto vypadá ušití vsadka nahoře.
Oba přední díly přeložíte přes sebe a můžete si je sešít, aby se vám při dalším šití nerozjížděly. Ve střihu máte proužek na lemování a jeho rozměry, pokud budete šít přesně, musí vyjít takto výstřih přes sebe proužek na proužek do spodního dílu přesně.
Okraje kojících otvorů můžete začistit overlockovým stehem / cikcakem. Důležité je ale dobře zvolit nastavení stroje, aby byl steh velmi pružný!!! U overlocku se steh reguluje na volnější nastavení napětí nití v jehlách, nastavením diferenciálního podávání na 0,7 a vyšší hustotou stehu.
Úplet s elastanem se netřepí a pokud nemáte úplně tenoučký, lze ho nechat i bez začistění. Pokud byste bojovaly s napětím nití a regulací pružnějšího stehu.
Střed předního dílu, který jsme si připravily, přiložíme na střed vsadky.
Špendlík je přesně na středu obou částí.
Nyní sešijeme přední horní část, jak jsme si ji připravili a spodní část.
Našitá vsadka uvnitř.
Než budeme všívat rukávy, je třeba si do nich připravit vsadku. Takto si ji připravíme.
Všijeme vsadku k rukávu.
A pak už dokončíme jako každé jiné triko, sešijeme rukáv a boky a dole založíme.
Jak si poradit se záševky ve verzi pro větší prsa se dozvíte v článku věnovaném tomuto tématu:
Verze s běžným krátkým rukávem.
Takhle se z trička kojila Jasmína.
Otvor na kojení, 7 let stará fotka:-)
Trika z merina (oboulícní merino z Moraviatex):
Podle střihu se dá ušít i parádní noční košile, je třeba si střih dole upravit, použít můžete třeba spodek šatů symfonie a nebo si tričko od prsou prodloužit do A. U košile se nemusíte být experimentovat:)
netopejr
Skvělý střih, opravdu sedí. Jen mít víc času, abych si mohla ušít ještě aspoň jedno.
david.karolina
Dobry den,
je mozne tu vsadku udelat vyssi? Nemam rada velke vystrihy…moc dekuji a preji hezky den,
Karolina
Caramilla
Ano, celkově ji zvedněte, nebo můžete udělat vsadku na šířku nahoře užší (jakobyste na střihu vsadky uprostřed udělala “záševek” – složíte mírně střih uprostřed “do V” a udělát ji nahoře jakoby užší a nebudete řasit uprostřed, bude pak od ramene k rameni rovně a víc “ke krku”.
david.karolina
Moc dekuju, zitra koupim stih a vyzkousim 🙂
Ivana Hlaváčová
Dobrý den,
v návodu máte uvedeno, jak upravit vsadku na nekojící verzi. Chybí mi tam ale info, jak postupovat v případě prsních záševků – píšete “zkopírovat přední díl” – myslí se tím včetně těch záševků? Nebude to v místě těch dvojitých záševků moc výrazné? Nebo případně o kolik tu vsadku zkrátit, pokud by se dělala bez záševků? Děkuji, Ivana