Šaty v celku, které mají pas vypracovaný záševky. Lichotící střih, který se hodí i na slavnostnější příležitosti. Je skvělý u látek, kde nechceme kazit přestřižením vzor. Střih má variantu s prsním záševkem i bez prsního záševku. Výstřih je lodičkový (mírně, nemá padat z ramen). Běžný rukáv můžete šít ve variantě dlouhý, běžný krátký i krátký vykrojený. Lze rozšířit o upgrade balonového rukávu. Šaty lze šít i bez rukávu – je třeba je lemovat proužkem na třetiny a hodí se pro ty, co mají rády upnutější průramky, pro volnější průramek stačí mírně skrojit dolů (o 1 – 2 cm více vykrojit průramek).

Střih obsahuje:

  • Přední díl s prsními záševky
  • Přední díl bez prsních záševků
  • Přední díl se záševky v pase pro užší pas (pokud je neodšijete, získáváte variantu pro ženy, které už tak úplně pas nemají)
  • Zadní díl se záševky
  • Podsádky
  • Kapsu do švu
  • Dlouhý rukáv
  • Běžný krátký rukáv
  • Vykrojený rukáv

Střih můžete šít s podsádkou (je součástí střihu i návodu), průkrčník lze též lemovat, lépe ale lichotí střihu podsádka.

Lze šít na běžném šicím stroji pružnými stehy.

Střih je zpracován do vrstev – můžete si vybrat, které velikosti budete tisknout (všechny nebo jen vybrané).

Více o tisku střihu ve vrstvách.

Verze pro tisk na A0 (2*A0+A2): (Šaty jsou na A0, A2 je dlouhý rukáv) můžete si nechat vytisknout na velkoformátové tiskárně nebo ploteru.

Varianty střihu:

Rozměry a spotřeba:

Střih je konstruován jako obepínající postavu (upnutý), není myšlen jako plandající (a to ani v podpaží). Pokud si přejete volnější střih, volte větší velikost nebo si střih v oblastech, kde potřebujete větší volnost, upravte.

Střih je konstruován pro pružné materiály (pleteniny). Lze šít z úpletů s elastanem, ale i z dalších pružících pletenin (např. svetroviny, copánků, pružné! teplákoviny). Je třeba vhodně vybrat velikost (ze silnějších a méně pružících materiálů je třeba vzít velikost víc).

U tohoto střihu je důležitá linie pasu. V tabulce najdete výšku postavy, na kterou cca odpovídá linie pasu (ta se ale může měnit i v rámci výšky u každé jednotlivé postavy, proto vždy měřte spíše linii pasu než výšku postavy – odměřte svůj pas od ramene). Do pasu si můžete uvázat šňůrku, abyste přesně věděly, kde linie pasu je. Některé z vás jistě budou muset s linií pasu hýbat výš nebo níž.

Pokud byste potřebovaly linii pasu posunout, zde najdete, jak na to:

Jak upravit střih na triko

 

Ve střihu je přední díl v oblasti poprsí ve variantě se záševkem a bez záševku. Obě verze ale sedí i na prsa větší i na prsa menší. Pro postavy, které mají velký rozdíl velikosti prosou ke zbytku postavy se určitě hodí díl na větší prsa.

V pase má přední díl možnost šít záševek. Pro ženy a dívky s úzkým pasem určitě doporučuji záševek odšít. Pro nás, která již pas po více dětech nemáme, se bohužel záševek odšít nedá:-D

Střih obsahuje variantu kapsy do švu. Pozor, kapsa do švu, pokud jsou šaty moc na tělo, nefunguje a rozevírá se! Kapsu do švu šijte jen, když budete šít volnější střih šatů vůči postavě! Případně můžete šít jiný typ kapes. Návod najdete zde.

Střih obsahuje i přílohu polohování na látku.

Vždy měřte!

Jak vybrat vhodnou velikost?

Materiál:

Šaty jsou konstruovány pro pleteniny. Vhodný je úplet s elastanem, lze šít i z dalších pružících pletenin (např. i ze svetroviny). U méně pružících a silnějších pletenin dobře volte velikost, je možné, že budete šít o 1 – 2 velikosti větší střih.

Z čeho šít tričko

Užitečné odkazy:

Videonávod:

Fotonávod:

   – Příprava dílů

   – Záševky

   – Podsádka

   – Vsazení rukávů

   – Začištění délky a rukávů

Schéma přídavků na švy a založení.

Příprava dílů

Na koncích rukávů a spodním okraji šatů přidáme na založení (cca 3 cm).

Na předním díle si vyznačíme značku pro sesazení s rukávem, např. malým nastřižením švového přídavku.

Podle střihu zakreslíme záševky. Lépe to půjde, když křídu trošku namočíme.

Záševky

Odšijeme záševky. Je třeba šít úplně “do ztracena”, aby nevznikly boule.

Záševky

Takto vypadá připravený zadní díl s odšitými záševky.

Podsádka

Oba díly podsádky (na přední i zadní díl) podžehlíme jednostranně nažehlovacím slabým vlizelinem.

Na rubovou stranu předního a zadního dílu nažehlíme k průkrčníku vlizelinový pásek s osnovou (prošitý jednou nitkou), který průkrčník krásně zpevní. (V případě, že nepoužíváme podsádku a budeme průkrčník pouze lemovat, tento krok samozřejmě vynecháme).

Nažehlený vlizelinový pásek.

Sešijeme ramenní švy u šatů i u podsádky (pružným stehem).

Sešijeme boční švy šatů (pružným stehem).

U podsádky začistíme spodní okraj (na overlocku nebo cikcakem).

Podsádku našpendlíme k průkrčníku, lícem k líci.

Přišijeme obyčejným rovným stehem. Není potřeba pružný steh, podsádka po zpevnění vlizelinem nepruží.

Aby šla pak lépe otočit do rubu šatů, na celém průkrčníku uděláme ve švovém přídavku malé nástřihy.

Přišitou podsádku přetočíme do rubu šatů a šev přežehlíme.

Aby se podsádka nepřetáčela ven, kousek od okraje průkrčníku ji prošijeme (obyčejným rovný stehem, nemusí pružit) a znovu přežehlíme.

Vsazení rukávů

Sešijeme rukávy a přiložíme značkou ke značce k přednímu dílu (abychom věděli, který rukáv kam patří 🙂 ).

Rukávy si přetočíme na líc…

…vsuneme do šatů otočených na rub a sešpendlíme, lícem k líci.

Hezky značkou na značku :-). Rukávy přišijeme pružným stehem.

Začištění délky a rukávů

Zbývá poslední krok, začistit délku šatů a konce rukávů. Nejlépe podhrnutím a prošitím např. dvojjehlou, tříkrokým cikcakem, coverlockem… Viz odkazy na články na začátku stránky :-). Na závěr vyžehlíme.