Poradna: strihy@caramilla.cz , FAQ
... střihy ověřené praxí ...

Menu

Objednávky: petra@caramilla.cz

Košík

Mám přidat na švy? A jak?

Mám přidat na švy? A jak?

Často se ptáte kolik má střih přídavky na švy. Správně střih přídavky na švy nikdy žádné nemá. Střihy včetně přídavků na švy se nazývají šablony. Používají se v průmyslu, když dílna ví, kolik přesně ubere na švy, tak si udělá šablonu vč. švů a podle té stříhá (většinou řeže na řezacím stroji), i vy doma si můžete udělat šablonu, protože víte kolik ubíráte na švy, víte, jak šijete a na jakém stroji (i tak doporučuji si to na šablonu ale napsat pro příště).

Střih, který se dělá jako střih pro další použití, přídavky mít nemá, protože každý přidáváme na švy jinak, a pak by to nevycházelo a nesedělo. Přidáváme podle materiálu, druhu stehu a strojů. Můžeme tak šít jedny kalhoty podle stejného střihu ze softshellu, který se vůbec netřepí a stačí přidat méně na švy a pak podle stejného střihů můžeme šít třeba z úpletu tepláčky, kde stačí šít overlockem a přidáme ještě méně. A příště budeme šít z materiálu, který se hodně třepí, zase stejné kalhoty, ale přidáme na švy výrazně více kvůli třepení. Proto se střihy nedělají s přídavky na švy a osobně si ani já sama šablony nedělám, vždy přidávám na švy podle materiálu, který šiji.

Další výhoda, že střih je střih je, že máte přesnou linii, kterou si naznačíte na látku a po které díly sešíváte, tím dosáhnete větší přesnosti v šití.

Kde všude mám přidat na švy?

Na švy přidáváme tolik, kolik na švy spotřebujeme tak, aby ušitý výrobek byl přesného tvaru jako byl střih.

Tedy: Na švy přidáme všude tam, kde na švy ubereme šitím!

Přidáváme: Na všechny švy, kde díly sešíváme k sobě. Všechna místa, kde našíváme třeba lemovací proužek. Všechna místa, kde všíváme zip. Též přidáváme šev a oblouček u kapsy, protože kapsu neprošíváme po úplném kraji (zde nepřidání na švy ale nevadí, kapsa bude jen maličko menší než je střih).

Nepřidáváme: Díly, které lemujeme lemovací pruženkou (zde linii střihu pouze překryjeme gumičkou, ale šitím látku neubíráme), díly, které lemujeme proužkem na třetiny, …. Dále pak nepřidáváme tam, kde nezapravujeme (toto bývá výjimečné a je to například u dámských kalhotek s miminem švů).

Příklad: kalhoty s kapsou, kterou chceme jen olemovat a podšít – verze kapsy tzv. jednoduché.

 

Příklad: kalhoty s kapsou, která bude mít dvě části – tedy celý vnitřní váček. 

 

Přidání u střihu kalhot s přestřižením na ozdobné sedlo.

 

Více si ukážeme v tomto videu:

Další velmi důležité informace:

Nejčastější chyby: (Ne)přidávaní na švy

Přidávání na lemy / založení:

U výrobků též někdy přidáváme na „lemy“ / založení. To jsou místa, která zapravujeme třeba podhrnutím a prošitím (založením). Místa, kde se všívá pas, guma do tunýlku atp. Zakončení rukávů, nohavic, trupu, bundy…

Na založení přidáváme vždy tolik, kolik nám založení spotřebuje – tedy kolik chceme založit (jak velké založení chceme mít – například konce rukávů trika – cca 3 cm, atp.). U gumy do pasu přidáváme vždy podle šíře následně všité gumy (pokud gumu prošíváme) nebo o maličko víc (pokud navlékáme gumu do tunýlku, musí být tunýlek maličko širší než guma a musíme ještě přidat přídavek švu na prošití tunýlku).

Na lemy je třeba přidat pod úhlem – tedy vykopírovat zpět linii střihu na lem – tak, aby když se lem (záložka) ohne, přesně kopíroval linii střihu.

Více se dozvíte v tomto článku:

Nejčastější chyby: přídavky na švy a na lemy pod úhlem

 

Přidání na švy se někdy odvíjí od toho, jakým způsobem třeba zakončujeme oděv na konci.