Poradna: strihy@caramilla.cz , FAQ
... střihy ověřené praxí ...

Menu

Objednávky: petra@caramilla.cz

Košík

Mám přidat na švy? A jak?

Mám přidat na švy? A jak?

Často se ptáte kolik má střih přídavky na švy. Správně střih přídavky na švy nikdy žádné nemá. Střihy včetně přídavků na švy se nazývají šablony. Používají se v průmyslu, když dílna ví, kolik přesně ubere na švy, tak si udělá šablonu vč. švů a podle té stříhá (většinou řeže na řezacím stroji), i vy doma si můžete udělat šablonu, protože víte kolik ubíráte na švy, víte, jak šijete a na jakém stroji (i tak doporučuji si to na šablonu ale napsat pro příště).

Střih, který se dělá jako střih pro další použití, přídavky mít nemá, protože každý přidáváme na švy jinak, a pak by to nevycházelo a nesedělo. Přidáváme podle materiálu, druhu stehu a strojů. Můžeme tak šít jedny kalhoty podle stejného střihu ze softshellu, který se vůbec netřepí a stačí přidat méně na švy a pak podle stejného střihů můžeme šít třeba z úpletu tepláčky, kde stačí šít overlockem a přidáme ještě méně. A příště budeme šít z materiálu, který se hodně třepí, zase stejné kalhoty, ale přidáme na švy výrazně více kvůli třepení. Proto se střihy nedělají s přídavky na švy a osobně si ani já sama šablony nedělám, vždy přidávám na švy podle materiálu, která šiji.

Další výhoda, že střih je střih je, že máte přesnou linii, kterou si naznačíte na látku a po které díly sešíváte, tím dosáhnete větší přesnosti v šití.

Více si ukážeme v tomto videu: