Krátký rukáv střižený do obloučku na postavě hezky sedí (je elegantní a pro dámy a dívky se hodí), ale na šití je trochu těžší, než když se střihne a zakládá rovně. Ukážeme si, jak na to. Foceno na raglánovém rukávu, ale lze použít i na rukáv klasický.

Schematický návod

Na schematu výše vidíte krok za krokem, jak postupovat při přidávání na záložku rukávu do kulata. Vždy musíte přidávat ve směru skladu záložky, aby střihová linie po založení šla zpět do střihu. Obrázky jsou, myslím, zřetelnější jak slova:-)

  1. Na látku si nanesete linii okraje rukávu – po té linii budete pak při šití “zahýbat”.
  2. Nyní si přetočíte jednu stranu střihu a přidáte na konec přesně linii na linii obloučku a vynesete po okraji zpět. Zde je vše bez přidávání na švy, na látku budete přidávat všude na švy! Odměříte 2 cm na výšku záložky, ne více, hůře se pak rukávek rovná. 2 cm jsou naprosté optimum.
  3. Krok 2 opakujete i na druhé strašně  rukávku a též vynesete 2 cm.
  4. Vynesete 2 cm uprostřed rukávu.
  5. Vezmete linii obloučku rukávu a přenesete ji mezi vynesené body, aby měl okraz záložky stejný oblouček jako má okraj rukávu.
  6. Postupujete od jednoho okraje ke druhému.

Fotonávod

  1. Střih si překreslíme na látku, po stranách a nahoře (u výstřihu) přidáme na švy.

Naznačíme si linii obloučku, kde bude končit ušitý okraj (tedy po založení).

2. Přiložíme linii na linii a vyneseme “čáru” spět po lonii střihu. Na fotografii je střih posunutý již do přídavku na šev, uvidíte na konci návodu.

Odměříte 2 cm.

3. Stejný postup opakujeme na druhé straně.

4. Odměříme 2 cm uprostřed rukávku.

5. – 6. Podle linie okraje rukávu spojíme body vynesené 2 cm od místa založení rukávu. A spojíme do obloučku odpovídajícího střihové linii.

Zde je hotový připravený díl – vidíte přídavky na švy a záložku.

Vystřihneme a rukáv je připravený na šití. Nyní máme dvě možnosti. Buď si nejprve rukáv založíme a poté přišijeme nebo obráceně, nejdřív přišít a pak zakládat.

První způsob – nejprve okraj rukávu do obloučku podhrneme do rubu přesně podle linie střihu. Je potřeba látku mírně natáhnout, aby do obloučku přesně sedla.

Našpendlíme nejlépe v krajích a uprostřed…. Pak skládáme rukáv přesně podle linie střihu.

Zde je velmi pečlivě našpendleno, velmi pomůže stehování.

Velmi pomůže si rukáv přežehlit. Krásně se tak zafixuje a sedne si záložka do rukávu. Lépe se pak rukávek šije.

Založení prošijeme pružným stehem. Při šití je třeba mírně natahovat, protože záložka je na okraji kratší jak oblouk rukávu a je třeba, aby se do rukávu “dotáhla”

Lze použít coverlock (na fotografii), dvojjehlu, tříkroký cikcak nebo jiné pružné stehy.

Prošitý připravený rukáv vypadá takto.

 

Po ušití záložky si rukáv našpendlíme od kraje v průramku přese průramek až po bok trička.

Dále postupujeme jako vždy u všívání raglánového rukávu – přišijeme rukáv k přednímu a zadnímu dílu a sešijeme boky. Pokud se rukáv nejprve zakládá a pak teprve přišívá, může se stát, že se prošívací švy “nepotkají”.

Druhý způsob – rukáv nejprve přišijeme k triku.

Poté podhrneme do rubu.

Podrhnutí zajistíme špendlíky.

A prošijeme. Tento způsob je náročnější na rovnoměrnost založení, ale je zde jistota, že šev na záložce bude plynulý i přes šev rukávu.