V poslední době stále přibývá případů, kdy řeší některé švadlenky přídavky na švy tím, že vezmou ze střihu o velikost víc, nepřidají na švy a pak takto oděv šijí… Nám se pak množí v poradně dotazy, jak to, že ve střihu nevychází rukáv do průramku a stojáček do kapuce… v tomto článku si vysvětlíme, proč toto zjednodušení nefunguje a proč tímto dochází k deformování střihu a následný oděv na postavě nesedí správně.

Těžko říct, kde se bere děs a hrůza z toho, že je ke střihům potřeba přidat na švy, velmi často ale někoho napadne, jestli by se to nedalo nějak obejít – například vystřižením větší velikosti. Na to existuje jednoznačná odpověď: NEDALO!!!

A hned si názorně ukážeme proč.

Nejdříve se ale podíváme, jak má takové správné přidání na švy vypadat:

Mám přidat na švy? A jak?

Jak je vidět, na švy se přidává ve stejné vzdálenosti od všech čar, které na střihu jsou. Když se podíváte v podstatě na jakýkoliv střih, zjistíte, že rozhodně nemají každou další velikost ve stejné vzdálenosti po celém obvodu střihu.

Ukázka 1: kalhoty

Na ukázku jsem si ze střihu na pánské kalhoty obkreslila nejmenší velikost (černá nepřerušovaná čára – linie střihu). Zeleně je správné přidání na švy (ve vzdálenosti 1 cm), červeně je obtažena o číslo větší velikost.

Už tady je vidět, že zelená a červená čára jdou spolu pouze v levé části střihu, v pravé už se výrazně rozcházejí. Při spotřebě 1 cm na švy by pak kalhoty byly malé v rozkroku.

Možná si řeknete “nepotřebuji na švy 1 cm, stačí 0,5 cm, vlevo mám 1 cm, vpravo 0, tak to zprůměruji a na obou bude 0,5 cm”. Vystřihla jsem tedy střih tak, jak by vypadal při obkreslení větší velikosti…

…a tento vystřižený díl jsem na střihu posunula, aby bylo vidět, jak moc bude souhlasit se zelenou linií. Pokud by byl předpoklad (že to všude vyjde na přídavek 0,5 cm na švy) správný, byla by vzdálenost červeného dílu a zelené linie všude stejná. Což, jak vidno, není. V sedu by nám zhruba v polovině výrazně přebývalo, na spodním konci zase trochu chybělo. (Rozdíl je vidět i na kapse, i když na té by se to zrovna možná “vsáklo”.)

Ukázka 2:  bunda s raglánovým rukávem a kapucí

Nejčastější chyby: Nevychází kapuce / stojáček do průkrčníku

Níže si projděte jednotlivé díly střihu na bundu s raglánovým rukávem. Uvidíte, že ve výsledku bunda nebude jen delší, což nevadí, ale i výrazně užší, jak na šířku, tak v průkrčníku. Mimo jiné vám ani nevyjde doporučovaný zip z tabulky. Nejen do délky těla, ale zejména kvůli výšce stojáčku, který bude u špatné verze přidávání na švy výrazně nižší.

Zelená plná čára – linie střihu (který zamýšlíme šít)

Zelená přerušovaná čára – linie správných přídavků na švy (přidávala jsem 1 cm, což je myslím minimum, při ubrání šitím 1,5 cm na švy se rozdíl ještě výrazně zhorší).

Červená čára – o jednu dvojvelikost větší střih

 

Přední díl – zde je vidět, jak se bunda zúží a bude mít menší průkrčník, průramky i šířku.

Zadní díl  – zde je vidět deformace střihu, kdy je v některé části “o velikost víc” širší a v jiné zase užší.

Rukáv – dole vidíte problém s přidáváním na lemy, o kterém jsme psali v jiném článku. A opět, menší průkrčník.

Kapuce – bude celkově menší a bude mít menší průkrčník.

Nestejný počet dílů

Další, a to ještě mnohem výraznější problém nastává u střihů, kde se sešívá více dílů a do sešitého se všívá jiný díl složený z odlišného počtu dílů. Typickým příkladem je mikina s raglánovým rukávem (tělo je složeno z 5 dílů) a do vzniklého průkrčníku se všívá stojáček z jednoho dílu nebo kapuce ze tří dílů.

Každý spoj nám sebere zhruba 2 cm (počítám stále 1 cm na přídavek na šev), u těla bundy je to mínus 8 cm na průkrčníku na švy. U kapuce je to mínus 4 cm na švy v průkrčníku. Když pak našíváme k sobě kapuci a tělo bundy, nesedí nám délka o 4 cm! Pokud šijeme se stojáčkem, kde nám šev nezabere vůbec nic, tak rozdíl mezi průkrčníkem u stojáčku a průkrčníkem u těla bundy je 8 cm!

Stejný problém je i u trika s běžným rukávem. Sešitím ramena spotřebujeme z dílu zhruba dva cm, rukáv žádný šev nemá, takže o 2 cm nám pak nebude na délku sedět. O deformaci střihu v průramku nemluvě…

Závěr

“Vzít o velikost” víc deformuje střih a při nestejném počtu dílů nám nevychází pak díly do sebe. Oblečení pak ve výsledku nesedí tak, jak by mělo. Někde je užší, někde delší. Šijete tak vlastně úplně jiný střih a za je ho “nesezení” nenese autorka zodpovědnost 😀 

Vytištění v jiném měřítku

Druhým takovým omylem je, že když se mi nepovede střih vytisknout ve správném měřítku (mám ho menší), ušiji prostě větší velikost. NEDOPORUČUJEME.

Důvod je tu analogický předchozímu. Zatímco střih se špatným tiskem zmenšil ve všech poměrech, větší velikost se nezvětšuje všude stejně. V některých místech by střih vycházel menší, než má být, jinde by naopak možná přebývalo.