Nikdy nešijte velikost tipnutou podle toho, jakou zhruba kupujete velikost v obchodě. Firmy se mezi sebou v číslování značně liší, některé mají oblečení spíše těsnější a jiné naopak číslují trochu psychologicky tak, aby člověk měl pocit, že nosí Sko, i když Sko konfekčně objektivně třeba nemá:-)

Další vliv má srážlivost materiálu, někdy musíme kupovat větší velikost, aby byl prostor na to dát oblečení do pračky a sušičky, kterou používáme a která nám oblečení z obchodu někdy srazí.

Nejosvědčenější metodou z praxe je měřit padnoucí oblečení a srovnat s mírami budoucího oblečení námi ušitého. Tyto míry jsou vždy v podrobných tabulkách. Každý totiž považuje za “sedící” jinak navržený oděv. Někdo šije volnější oblečení, někdo radši na tělo. Záleží též na materiálu, ze kterého šijeme, a to velmi (každý jinak pruží).

Níže najdete orientační tabulky měr postav a také návod, jak vybrat správně velikost podle rozměrů oblečení. Tato metoda se osvědčuje jako mnohem jistější v tom, že s výsledkem budete spokojení. Z praxe vyplývá, že na stejné obvody postavy jedné švadlence sedí 38 a je nadšená, jak pěkně je střih na tělo a druhá má pocit nesedícího střihu, který je “napraný a malý” … a někdy je to naopak.