Správně vybrat velikost je polovina úspěchu v šití. Možná se vám do toho nebude chtít, ale uvědomte si, že jsme různí, máme různé proporce a také preference a nikdy nebude sedět jeden střih všem. Proto je třeba správně vybrat velikost a často je třeba i střih mírně pro svou potřebu upravit.

Doporučujeme shlédnout video k tématu:

Nikdy nešijte velikost tipnutou podle toho, jakou zhruba kupujete velikost v obchodě. Firmy se mezi sebou v číslování značně liší, některé mají oblečení spíše těsnější a jiné naopak číslují trochu psychologicky tak, aby člověk měl pocit, že nosí Sko, i když Sko konfekčně objektivně třeba nemá:-)

Další vliv má srážlivost materiálu, někdy musíme kupovat větší velikost, aby byl prostor na to dát oblečení do pračky a sušičky, kterou používáme a která nám oblečení z obchodu někdy srazí.

Nejosvědčenější metodou z praxe je měřit padnoucí oblečení a srovnat s mírami budoucího oblečení námi ušitého. Tyto míry jsou vždy v podrobných tabulkách. Každý totiž považuje za “sedící” jinak navržený oděv. Někdo šije volnější oblečení, někdo radši na tělo. Záleží též na materiálu, ze kterého šijeme, a to velmi (každý jinak pruží).

Níže najdete návod, jak vybrat správně velikost podle rozměrů oblečení. Tato metoda se osvědčuje jako mnohem jistější v tom, že s výsledkem budete spokojení. Z praxe vyplývá, že na stejné obvody postavy jedné švadlence sedí 38 a je nadšená, jak pěkně je střih na tělo a druhá má pocit nesedícího střihu, který je “napraný a malý” … a někdy je to naopak.

Velikostní tabulky s rozměry postav, podle kterých dělám střihy, najdete v zde:

Velikostní tabulky – míry postav

Moc nás těší zájem i důvěra zákaznic, které se na nás obracejí s prosbou o výběr velikosti podle tělesných měr, ale – při vší naší ochotě – tohoto nejsme schopny. NEMŮŽEME ZA VÁS VYBÍRAT VELIKOST.  Naše střihy neznáme po paměti a lovit každému individuálně rozměry v tabulkách je nad naše možnosti. Navíc každý preferuje jinak volný střih, takže by naše rady ani nemusely být nakonec správné. Děkujeme za pochopení. V tomto obsáhlém článku se dočtete vše potřebné k tomu, abyste to zvládly i samy! 

 

Než “střihnete”, měly byste si vždy za každých okolností zkontrolovat míry střihu. Ke většině střihů jsou zpracovány přesné tabulky, ale i tak je někdy nejlepší vzít metr a střih si prostě změřit. Důvodem je to, že každý měří maličko jinde boky, maličko jinak stehno… a to “maličko”, může být několik centimetrů.

Proč střih sedí / nesedí?

Realita je taková, že střih nemůže nikdy sedět všem, a to i přes to, že donekonečna dělám další verze, šířky, délky… měním a snažím se vychytat optimální podání tak, aby sedělo alespoň průměru bez větších úprav.

Každé dítě i žena i muž má jinou postavu. Někdo má břicho a nemá zadek, někdo má vosí pas, ale zase má zadek, někdo je prkno, někdo má velkou hlavu, někdo kulatou a někdo oválnou.

Další proměnná je očekávání toho, jak bude střih sedět. Někdo rád vše o 10 cm delší a nakasané, široké pro pohyb a vlněný svetr, někdo očekává střih přímo na tělo, hezky kopírující postavu. Takže můžeme mít dvě úplně stejné děti, ale jejich maminky každá očekává jiný typ oblečení, jedna může být spokojená a druhá nešťastná. Jedné to přijde “jako pytel”, jiné to přijde “naražené”. Jedné to přijde “strašně dlouhé”, jiné to přijde “moc krátké”.

Kouzlo šití doma spočívá v tom, že si můžeme ušít oblečení přesně na naši postavu. Padnoucí a ladící našemu typu postav. Ale nejde to “instantně”. VŽDY MUSÍME MĚŘIT A UZPŮSOBIT. Tedy pokud chceme ideální oděv.

U střihů se snažím uvádět, na jaký typ postavy byl navržen, jakého typu oděv má být (např. zda volné tričko a nebo tričko na tělo), některé střihy mají i více verzí (velká prsa / malá prso, užší / širší pas, menší / větší kapuce) a s jakým materiálem počítá. Pokud tedy koupíte střih, který je pro úplet s elastanem a je konstruován na tělo a tak i číslován, když budete chtít šít na svou 36 volné tričko, bude vám 36 podle tak udělaného střihu prostě “malá” vaším úhlem pohledu. Naopak u střihu navrženého na volno, když budete očekávat triko na tělo, bude vám vaším úhlem pohledu připadat “velké”.

Video, kde zmiňuji měření a také možnost vykopírovat ze střihu kombinaci velikostí:

Načasováno na část o měření a kopírování ze střihu v kombinaci velikostí. Následují lehké úpravy střihu.

Připravujeme pro vás seriál úprav střihů, některé návody jsou vloženy již přímo do informací ke střihům. Ale než se pustíme do seriálu, ukážeme si zhruba co je třeba “ohlídat” a jak a kde měřit (jak a kde měřím já své střihy, zhruba).

Jak upravit střih:

Najdete v této rubrice.

 

Před vytažením střihu si porovnáme míry střihu a míry ideálně padnoucího oblečení, které doma máme. Měříme ve stejných místech.

Někdy pomůže vzít oblečení a prostě na střih přiložit. Nejlepší metoda třeba u spodního prádla:-)

Kalhoty je třeba “ohlídat” v místě přes zadek – tedy nejširší místo postavy. Je to většinou cca místo v úrovni, kde končívá poklopec.

U každého typu oblečení (jaký má účel: sport / na parádu) a materiálu (pružný, nepružný, trochu pružný) je třeba počítat trochu jiný počet cm na komfort nošení, u pružných materiálů (třeba legíny) je obvod oblečení přes zadek menší než obvod postavy přes zadek. U oblečení trochu pružného (teplákovina), stačí třeba 1 – 3 cm nad obvod postavy, pokud chceme tepláky přiléhavé. U nepružných materiálů (plátno) musíme dávat minimálně 3 cm, někdy i více (třeba micropeach). Pokud šijeme sportovní oblečení a ještě dbáme na to, aby šlo podvlékat, je třeba přidat nad obvod zadku třeba 10 – 15 cm (tak šiji dětem já).

Šířka nohavice dole. Někdo radši užší, někdo radši širší.

Délka vnitřní nohavice. Měří se úplně od rozkroku. Na softshellové kalhoty, které mají vydržet 2 sezony dávám 5 – 8 cm navíc nad aktuální ideálně padnoucí délku nohavice. 5 cm u malých velikostí pro začínající chodce a 8 cm u větších dětí.

Boční délka. Zde je důležité si uvědomit, zda je měřena i s pasem (nápletem, gumou) nebo bez. V tabulce bývá bez nápletu.

Délka předního sedu. Měří se od švu v rozkroku po linii šití (někdy větší, někdy menší oblouček) až nahoru. Měřím opět bez nápletu. Náplet si můžete dát výšky jaké chcete, ale musíte vědět, že když střih má sed počítající s vysokým nápletem, je třeba dát vysoký náplet a nebo zvýšit sed.

Zadní sed se opět měří od švu v rozkroku po oblouček a opět platí informace o nápletu.

Šířka stehna. Měříme jakoby obvod od “cípku” střihu k “cípku” na druhé straně. Je to tedy nejširší místo nohavice.

Šířka v průramcích. Měří se od švu v podpaží ke švu v podpaží.

Šířka v pase. Nejužší místo střihu.

Délka raglánového rukávu. Měří se od švu u kapuce. Důležité je si uvědomit, že ne všechna oblečení v dané velikosti mají stejný průkrčník (některé jsou od krku volnější, některé více ke krku a tedy míra rukávu od kapuce není přesná na cm, může se pak výsledek tedy maličko (v řádu cm) lišit. Lepší se měří střih od ramene, ale raglán žádné rameno nemá…

Šířka rukávu. Někdy se udává jako obvod rukávu v průramku. Je míra od švu v průramku kolmo přes rukáv. Případně obvod dokola.

Šířka průramků. Tričko si urovnám a narovnám tak, aby záda byla rovná. Přední díl zde je jakoby maličko větší na prsa. Ale míru měřím bez roztažení předního dílu.

Šířka přes rukáv. Opět od švu v průramku kolmo.

Šířka přes zadek u riflí cca v místě, kde končí šití poklopce.

Pas u kalhot s pevným pasem (tedy ne do nápletu) se měří natažený (zde je regulační guma v pase, proto je to nakrabacené po praní:), přiložený přední a zadní díl na sebe. Případně jako obvod.

Stehno v rozkroku. Opět nejširší místo střihu.

Šířka přes zadek u spodního prádla.

Výška zadního sedu u spodního prádla. Zde záleží hodně na střihu. Některé spodní prádlo mají zadní sed jakoby směřující ještě i do předního dílu, po přeložení na zem vidíte vpředu ještě kus zadního dílu. Je třeba porovnávat stejné typy střihu. Pokud střih má šev uprostřed přesně mezi nohama, tak srovnávat s mírou trenýrek položených na zem a měřit ne od švu, ale od “přeložení”, abyste byly míry porovnatelné.

Délka klasického rukávu se měří od ramene.

Délka trika se měří od nejvyššího místa na rameni. Pokud je střih na zadním díle dokulata, tak délka zadního dílu je maličko delší než předního.

Zde vidíte kulatý zadní díl.

Šířka pánských kalhot přes zadek. Místo, kde končí poklopec.

Šířka přes stehno.

Měříme opět úplně nejširší místo střihu. Míra uvedená v tabulce je přesně šířka předního dílu od “cípku” v rozkroku plus šířka zadního dílu až k cípku v rozkroku.

Míra v pase – přední a zadní díl přiložený na sebe a nebo obvod.

Zadní sed kalhot – kopíruje “oblouček” zadního sedu.

Měříme úplně od švu v rozkroku.

Míra sukně přes zadek. Měřím v místě, kde končí záševky.

Zde vidíte ve vzoru záševek zadního dílu, pod ním měřím.

Délka trika pod prso. Měří se od nejvyššího místa ramene na tričku po přestřih pod prsy nebo pod nejhlubší místo (když je díl dokulata).

Zde vidíte šev “pod prsy”.

Dámská sportovní podprsenka: Červená šipka znázorňuje míru OD ramene POD prso. To je “hloubka”. Bohužel každý tuto míru má jinak a je třeba to předem změřit a případně střih upravit (záleží na výšce postavy, a to velmi, a také na velikosti, položení a “povislosti” prsou). Zelená šipka je míra obvodu v nejširším místě.

Délka overálku se měří od nejvyššího místa ramene až po konec patičky. Bez ťapky!

Až po toto místo švu, kde přechází zadní díl do ťapičky, tu k délce neměřím.

Délka bodýčka – měřím zapnuté bodýčko, volně položené a přirozeně natažené, od ramene po rozkrok.

Největší alchymie jsou čepičky. Záleží na tvaru konkrétní hlavy, některá je oválná, některá kulatá. Někdo má vysoké čelo, někdo skoro žádné.

O tom, jak bude čepice sedět ale nevypovídají míry jakékoliv čepice, vždy musíte měřit čepici z obdobného materiálu jako budete šít. Protože každý jinak pruží (a ještě každý do jiného směru, flíz třeba vůbec nepruží na výšku, naopak úplet pruží a čepice je pak moc vysoká, ač z flízu sedí přesně, a nebo naopak).

Šířka čepičky / obvod. Nejširší místo čepičky.

Výška čepičky, odspoda až po šev nahoře uprostřed.

A na konec ještě obvod přes zadeček dítěte. Stejně tam měříme i stehno – v nejširším místě nahoře. Ruku, v nejširším místě od podpaží.

JAK A KDE MĚŘIT STŘIH?

Toto jsou místa, kde já měřím střih do tabulek. Nicméně můžete si sami přeměřit střih a oblečení v jiných místech, musíte jen měřit to samé na střihu a to samé na ideálním oblečení;-) Typicky třeba někdo měří stehno pod rozkrokem.