Dříve či později při šití narazíte na použití gumy/pruženky (běžně se používají oba výrazy, v galanteriích je častější výraz pruženky, obecně je spíše zažité označení guma/gumička).
Ale jak se v nich vyznat? Pojďme si představit ty nejčastější druhy, se kterými se při šití podle střihů Caramilla můžete setkat.

Obsah stránky:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Video

Tažnost

Jednotlivé druhy

   – Pruženka plochá, hladká

   – Pruženka galonová

   – Dírková pruženka (regulační)

   – Kulatá pruženka

   – Lemovací pruženka

   – Lastin a plavková pruženka

   – Krajkové pruženky

Video:

Některé příklady pruženek si názorně ukážeme v tomto videu. Jak kterou použít a na co si dát pozor.

Poradím vám také, jak máte odměřit gumu do pasu, aby byla akorát.

Tažnost:

Pruženky se liší ve své tažnosti – elastičnosti. V některých galanteriích máte uvedeny v popisu zboží – kromě složení a názvu pruženky – ještě také údaje o tažnosti. Uvádí se většinou v procentech.

Procento tažnosti nám udává, o kolik se natáhne pruženka ze svého klidového stavu. Čím vyšší procento, tím více se pruženka natáhne a je “měkčí”. Zároveň to znamená, že tím méně pruženka “stáhne” oblečení. Má menší sílu vrátit /nařasit/ oblečení zpět. Pokud máte tedy málo tažnou pruženku, bude stačit větší obvod pruženky na stažení do pasu, aby držela. Má velkou sílu stáhnout i látku. Čím větší tažnost má, tím menší obvod musíme dát, aby “guma držela”.

Příklady tažnosti pruženek:

galonová 145 – 160 % (z 10 cm se natáhne až na 10 cm + 16 cm = 26 cm)

prádlová 110 – 125 %

tkaná (např. i tzv. dětská plochá) cca 110 %

Některé hodně pevné pruženky mají tažnost i 80% (z 10 cm se natáhnou na 10 cm + 8 cm = 18 cm).

Zároveň také platí, že čím nižší má guma tažnost, tím větší má pevnost a tím méně se překládá a roluje, když je neprošitá na volno. Z pozorování Caramilly vyplývá, že do nápletu bez prošití se hodí pruženky s tažností 100 – 110%. S menším procentem jsou moc tuhé a tlačí, s vyšším procentem se překládají a rolují uvnitř.

Jednotlivé druhy:

pruženky

Pruženka plochá, hladká

Asi nejčastěji používaný typ pruženky, který seženete v každé galanterii, obvykle v bílé a černé barvě a několika šířkách. V lépe vybavených galanteriích najdete i více barev nebo vzorované pruženky. Je pevná, hladká, poměrně hutná.
Léty praxe je u Caramilly skvěle osvědčená 2 cm široká plochá dětská pruženka, ideální do pasu kalhot a sukýnek všeho druhu. Nekroutí se, v nápletu či tunýlku není potřeba nijak fixovat.

!Pozor! Kvalita pruženek se liší podle výrobce, nám se nejvíce osvědčila pruženka, kterou seženete na velkoobchodě vtc.cz, nevýhoda je, že bez IČ a v malém množství zde nenakoupíte. Orientovat se můžete i podle složení, naše oblíbená pruženka má v sobě 62% polyester a 38% elastan a gramáž 12 g.

červená a růžová šíře 2 cm, bílá a černá šíře 2,5 cm

Širší (okolo 5 cm) zase využijete třeba na dámské oděvy. Vzorované (v různých šířkách) najdou uplatnění u pánských a chlapeckých boxerek (zde při výběru dejte pozor, aby byla guma jemně tkaná a na tělo příjemná, ne každá vzorovaná pruženka taková je) a všude tam, kde chcete gumu ukázat.

U těchto “přiznaných” gum ještě krátce zmíníme síťovanou pruženku, vhodnou na šití tutu sukýnek a výrobu čelenek.

fotografie z Galanterie Čendulka

 

Úzká prádlová guma (v galanterii ji můžete najít i pod názvem líčková) se hodí například na pevné stažení kapucky, kdy se všije pod podsádku.

Pruženka galonová

Na první pohled je velmi podobná klasické ploché pružence. Je ale o hodně měkčí, poddajnější, proti světlu lehce průsvitná. Její úzká verze se báječně hodí na šití látkových plenek, netlačí a šije se s ní lépe než s lastinem (viz dále), nehrozí prosekání, nelepí se na patku. Široká je výborná do měkkého pasu sukní a kalhot, ale pozor, má sklony se přetáčet a kroutit. Na rozdíl od klasické pruženky je tedy dobré ji v nápletu prošít (pružným stehem).
V běžných galanteriích ji často nemají a ani o ní nic moc nevědí. Můžete se zkusit ptát po pružence prošívací. Na internetu ji nabízí například Unuodesign.
Na to, jak může široká galonová pruženka dopadnout, když ji neprošijete, se podívejte do článku ze série o nejčastějších chybách:

Nejčastější chyby: guma v nápletu/tunýlku se kroutí

A jak vypadá klasická hladká pruženka v porovnání s galonovou?

vlevo galonová pruženka, vpravo hladká pruženka
galonová pruženka proti světlu
hladká pruženka proti světlu
vlevo galonová pruženka, vpravo hladká pruženka (proti světlu, v nenataženém stavu)

Dírková pruženka

Do pasu dětského oblečení se často používá dírková guma, někdy pod názvem regulační. Má v sobě dírky, do kterých se zapíná knoflík přišitý u jednoho z konců gumy, a tak se reguluje celková délka, resp. obvod pasu. Vyrábí se v několika šířkách.

Jak na to se dočtete v tomto článku:

Pas s regulační gumou

Kulatá pruženka

Dalším typem pruženky je pruženka kulatá. Vyrábí se různě silná, každá se hodí na něco jiného. Při šití podle střihů Caramilla využijete nejčastěji gumičku s průměrem okolo 2 mm, a to na stažení kapuc, délky bundy nebo stažení dámské nosicí bundy pod prsy, dětských huculek… Na oděvech ji většinou potkáte ve společnosti průchodek, skrz které vykukuje z tunýlku ven, a brzdiček či olivek, kterými se reguluje stažení. Kulatá gumička se hodně třepí, konce je dobré zatavit zapalovačem.
Koupíte ji v každé galanterii v mnoha barvách.

Tenká kulatá gumička se označuje jako klobouková. Využití najde třeba při tvorbě škrabošek na karneval :-D, ale i na jeden ze způsobů nařasení látky, obecně známý jako žabičkování, kdy kloboukovou gumičku přišíváte úzkým cikcakem.

Žabičkovat můžete i dalším, jednodušším způsobem – pomocí pružné niti. Pak už se tomu ovšem správné říká gumičkování. Pružná nit je vlastně tenoučká gumička ovinutá barevným vláknem.

Více informací a fotonávod i videonávod na žabičkování najdete v následujícím článku:

Žabičkování/gumičkování

Lemovací pruženka

Lemovací pruženka, jak už název napovídá, slouží k lemování všeho možného. Nejčastěji ji najdete na lemech kapes u softshellových kalhot, můžete s ní olemovat rukávy, nohavice, spodní okraj bundy, začistit podsádky, olemovat spodní kalhotky (pokud vám nevadí umělý materiál na těle), používá se i na lemování svrchních kalhotek na látkové plenky.

Vyrábí se v několika šířkách (nejčastější je 18 mm), mnoha barvách a dnes už se bez problémů dá sehnat i vzorovaná. Dobře se s ní pracuje, podélně má v polovině předetkané přeložení, takže si snadno „nasadíte“ na hranu lemované látky. Z jedné strany bývá lesklá, z druhé matná, při šití si můžete vybrat. U jednobarevných se líc a rub nerozlišuje. U vzorovaných většinou ano.

černá 25 mm, fialová 18 mm, duhová 15 mm
přeložení v polovině
matná a lesklá strana

rub a líc vzorovaných lemovacích pruženek

Vedle jemných lemovacích pruženek, které jsou z jedné strany lesklé a z druhé matné, existují ještě oboustranně matné lemovací pruženky. Jsou hutnější, pevnější, tužší, hůř se s nimi šije, nejsou vhodné na plenkové kalhotky a spodní prádlo. Hodí se ale na lemování softshellu, například na nohavice. Pozor, tmavší odstíny často pouští barvu.

porovnání obrázkové a běžné jednobarevné lemovací pruženky
Při natažení je rozdíl mezi pruženkami dobře patrný.
vlevo černá matná pruženka, vpravo modrá jemná lesklá pruženka
Matná pruženka vlevo je skvělá na lemování softshellu, hodně vydrží. Nehodí se na kontakt s kůží (je tuhá) a hůře se z ní šije. Vpravo běžná jemná pruženka.

Pokud potřebujete, aby gumička jen lemovala (např. kapsy), natahujete ji při šití jen velmi maličko (aby k látce hezky sedla, ale nestahovala ji) a při lemování nepružné látky (např. softshell) můžete použít i obyčejný rovný steh. Ale pokud potřebujete, aby gumička i po ušití pružila, anebo přímo stahovala (např. stažené konce rukávů či nohavic, plenkové kalhotky), je potřeba použít pružný steh (cikcak nebo tříkroký cikcak) a dle potřeby natahovat.

lem svrchních kalhotek na látkové plenky u nožiček

Základní barvy seženete i v běžných galanteriích, větší výběr je však na internetu. Caramillou vyzkoušené lemovací pruženky nabízí např. Batani.

Pozor na to, že lemovací gumička praním a nošením poměrně hodně žmolkuje a někdy “zašedne”. Na funkci to vliv nemá, jen už to pak nevypadá tak hezky.

Lemování kapes na softshellových kalhotách: první zleva s hnědým lemem jsou nošené intenzivně již třetím dítětem, prostřední s fialovým lemem jsou nošené druhým dítětem, krajní zprava s růžovým lemem jsou nošené asi 2 měsíce, prané max. třikrát.
Žmolkování a opotřebení lemovací pruženky hodně závisí i na namáhanosti daného místa. Na fotografii vidíte olemování rukávu (vlevo) a začištění podsádky kapuce (vpravo) na bundě staré přes 5 let a nošené již třetím dítětem.

Různé návody jak pracovat s lemovací pruženkou najdete shrnuté v tomto článku:

Různé způsoby lemování

Lastin a plavková pruženka

Zvláštní kategorií v pruženkách je lastin – průhledná polyuretanová gumička. Má dlouhodobé elastické vlastnosti, nepuchří, je odolná vůči slané vodě, chlóru a potu. Používá se do plenek, plavek a jiného sportovního oblečení, jako vyztužení švů u pružných materiálů (např. ramenní švy) nebo třeba jako jeden ze způsobů nařasení balonového rukávu před všitím do trička/šatů.
Lastin má však při šití své záludnosti. Před použitím ho třikrát natáhněte na maximum, zlepšuje to elastickou paměť. Někdy má tendence lepit se na patku, pak se doporučuje použít patku teflonovou. Není náhradou normální gumičky do tunýlku, používá se vždy přišitý a je důležité šít ho cikcak stehem (ideálně tříkrokým). Zapošívat ho je lepší jakoby mimo (udělat pár stehů v látce, pak vsunout začátek, pokračovat v šití, to samé na konci), aby se neprosekal na jednom místě a nepraskl.
V běžné galanterii ho spíš neseženete, mají ho většinou e-shopy, které nabízejí materiál k šití plenek (např. Unuodesign, Šijemdětem).

nařasení “křidýlek” u svrchních kalhotek na látkové plenky (připraveno na lemování flísem)
Ramenní šev u mírně balonového rukávu, lastin byl použit k nařasení.

Nejdůležitější zásady pro šití lastinu shrnuje tento článek:

Lastin

Při šití plavek lze využít i latexovou plavkovou pruženku. Není ovšem tak odolná jako lastin, časem zpuchří.

Krajkové pruženky

Posledním druhem pruženky, který si ukážeme, jsou jemné gumičky určené především k lemování spodních kalhotek. Najdete je v každé galanterii, druhů je více, některé krajkové, některé s volánky, různě barevné…

Širší a tužší krajkové pruženky můžete kromě lemování spodních kalhotek využít například na lemování tílek a podobně.

Skvělé “obláčkové” ozdobné pruženky seženete například u Biasky.

 

Toto samozřejmě není výčet všech typů pruženek, které můžete v galanterii potkat. Existují třeba pruženky ramínkové, šlové a další, ale při šití podle Caramilly se s nimi spíše nesetkáte, proto v článku nejsou zahrnuty. Pokud na ně u budoucích střihů dojde, doplníme dodatečně :-).

Jak našít krajkovou pruženku: