Velikonoční svátky jsou v plném proudu a my vám přinášíme velikonoční speciál. Pokud budete mít chuť, můžete si s námi vyrobit jarní dekoraci – třeba slepičku nebo tulipán. Stačí kousek plátna a pár dalších věcí, které většinou všichni doma najdeme….a také trocha trpělivosti:-) Tak vzhůru do toho!

Slepička

Materiál:

Na slepičku, kohoutka, či ptáčka budete potřebovat kousek plátna 10 x 18 cm na tělo (nebo dva dílky 10 x 10 cm)  a další cca 5,5 x 5,5 cm na zobáček, režný provázek na ocásek, nožky a provázek k zavěšení, dva drobné korálky na očka a něco na vyplnění – duté vlákno, odstřižky, výplň ze starého polštáře,…

Dva způsoby stříhání – buď střihnete dva čtverečky (a jejich velikost je na vás, můžete udělat větší slepičky a menší kuřátka), nebo jeden obdélníček, ale pozor, nejdelší hrana musí být proti dvojnásobku kratší hrany zkrácena o dva švové přídavky!

V návodu se omylem šije z obdélníčku 20 x 10 cm, právě bez ubrání o ty švové přídavky na straně, kde už není šev. Slepička z toho vyjde také, jen kouká víc do nebe 🙂

Tip: Pokud budete chtít, můžete k výplni přidat například i trochu sušených květů levandule, slepička bude krásně vonět!

Fotonávod:

Nejprve si připravíme zobáček. Čtvereček plátna složíme napůl a poté směrem do středu tak, aby nám vznikly dva trojúhelníky. Můžeme zažehlit.

Nakonec přehneme napůl a zobáček je hotov.

Obdélník na tělíčko ptáčka přehneme napůl líc k líci – vznikne nám tak čtverec. Na jednu stranu k přehnutému okraji vložíme připravený zobáček. Tak, aby zobáček koukal po otočení ptáčka na líc správným směrem:-)

Na druhou stranu vložíme ocásek – můžeme použít obyčejný režný provázek, ale fantazii se meze nekladou.

Nyní obě strany sešijeme. Plátno se třepí, je tedy na místě látku začistit – overlockem, overlockovým stehem, cikcakem, entlovacími nůžkami – na druhou stranu, pokud máme ptáčka pouze k dekoraci a neočekáváme nadměrné zatížení a nehodláme ho prát, můžeme se na to, lidově řečeno, vybodnout 🙂

Nyní si ptáčka ve spodní části “překlopíme” a položíme šev na šev.

Dovnitř vložíme provázky, které budou představovat nožičky. Můžeme použít takto přeložený provázek, nebo dva provázky, nebo cokoli jiného nás napadne.

Nožičky přišijeme, mezi nimi necháme prostor na naplnění a otočení ptáčka (raději větší než menší:-D).

Otočíme, velice opatrně, a napěchujeme výplň – můžeme přizvat ratolesti:-)

Nyní můžeme otvor zašít buď ručně, a nebo “na držáka” na šicím stroji, já jsem prošila celou spodní stranu, včetně nožiček.

Připravíme si korálky a našijeme je po obou stranách jako očička. Přišíváme zároveň, z jedné strany na druhou.

A ptáček je hotov! Vidíte, že vzhledem k mému omylu má protáhlý a poněkud podivný tvar a “nesedí” tak pěkně jak by měl:-)

Ptáčkovi můžete navíc přidělat provázek na zavěšení – zde skrz na skrz velkou jehlou protažený provázek.

Druhá možnost – před plněním můžete velkou jehlou protáhnout dovnitř provázek a tam jej zavázat na uzel, aby neprojel zpět. (Očičko můžete rovněž pouze namalovat, není nutné přišívat korálek.)

Na nožičkách, ocasních pérkách i zobáčku se můžete vyřádit a použít různé stužky a podobně. A na očičko můžete použít třeba drobnou našívací patentku!:-)

Taky si s dětmi můžete ušít jednoduché zajíčky, děti se mohou vyřádit při malování obličejů:-)

Tento zajíček je naplněný třešňovými peckami a může tak sloužit jako nahřívací, třeba na bolavé bříško miminek:-)

 

Tulipán

Na tulipánek budeme potřebovat čtverec plátna cca 16 x 16 cm v barvě květu, kousek zelené plsti nebo zeleného plátýnka na lístek, špejli či drátek a trošku výplně.

Připravíme si čtvereček 16 x 16 cm, pokud byste chtěli víc protažený kvítek, přidejte na výšku alespoň 4 cm.

Čtvereček přeložíme a v kraji delší strany prošijeme.

Vzniklý tunel složíme napůl, švem dovnitř.

Navlékneme na špejli, v opačném směru, než bude kvítek trčet.

Nezačišťovaný konec stáhneme nití kolem špejle. Pokud bychom chtěli rovnoměrné stažení, okraj si ručně drobně nařasíme.

Kvítek otočíme.

Máme základ kvítku.

Kvítek vycpeme výplní. Na následující sérii fotek je postup, jak stáhnout vždy dvě protější strany k sobě:

Lísteček můžeme vystřihnout rovnou z plsti, pokud nemáme, vystřihneme tvar 2x z plátýnka a sešijeme s necháním otvoru na přetočení.

Přetočíme do líce, ideálně také vyžehlíme 😉

Lístek můžeme připevňovat přišitím, tavnou pistolí, nebo jednoduše jen převázat mašličkou.