Dřív než přišly ke slovu moderní elastické úplety, bylo nutné všechno oblečení velmi precizně tvarovat, aby sedělo na postavě. Dnes máme situaci mnohem jednodušší, ale i tak bychom na záševky neměli zapomínat – na mnoha místech udělají velmi dobrou službu! A stále šijeme i z nepružných materiálů…

Jak záševek vypracovat?

Záševky máte v Caramilla střizích už zakreslené, většinou nejsou rovné, ale mají mírný oblouček. Důležité je vědět, že záševky se nevystřihávají. Pouze si jejich tvar vyznačíme na látku. Často se také nahoře u záševku dělá takový oblouček nahoru, to je z toho důvodu, že hotový záševek se sežehlí na jednu stranu (u hodně silných materiálů se může rozžehlit na obě strany) a přichytává se do švu.

Záševky šijeme vždy od širší části a odšijeme do ztracena. Nesmíme z látky vyjet příliš rychle, z lícu by pak zůstal “zobáček”. Záševky zakončujeme několika stehy mimo látku, nitě odstřihneme 1-2cm od konce látky. Neodstřiháváme hned u okraje (páralo by se to) a nezapošíváme (zapošití by bylo vidět z lícu)!

Schéma, jak šít záševek.

Krok za krokem si to ukážeme v tomto videu:

záševek v pase sukně

 

prsní záševek na tílku

Záševky si sežehlíme – v pase se sežehlují většinou k sobě, záševky na prsou se sežehlují dolů.

sežehlení záševku v pase – do středu
sežehlení a přišití prsního záševku – směrem dolů