Dřív než přišly ke slovu moderní elastické úplety, bylo nutné všechno oblečení velmi precizně tvarovat, aby sedělo na postavě. Dnes máme situaci mnohem jednodušší, ale i tak bychom na záševky neměli zapomínat – na mnoha místech udělají velmi dobrou službu! A stále šijeme i z nepružných materiálů…

Jak záševek vypracovat?

Záševky máte v Caramilla střizích už zakreslené, většinou nejsou rovné, ale mají mírný oblouček. Důležité je vědět, že záševky se nevystřihávají. Pouze si jejich tvar vyznačíme na látku. Často se také nahoře u záševku dělá takový oblouček nahoru, to je z toho důvodu, že hotový záševek se sežehlí na jednu stranu (u hodně silných materiálů se může rozžehlit na obě strany) a přichytává se do švu.

Záševky šijeme vždy od širší části a odšijeme do ztracena. Nesmíme z látky vyjet příliš rychle, z líce by pak zůstal “zobáček”. Záševky zakončujeme několika stehy mimo látku, nitě odstřihneme 1-2 cm od konce látky. Neodstřiháváme hned u okraje (páralo by se to) a nezapošíváme (zapošití by bylo vidět z líce)!

Schéma, jak šít záševek.

Krok za krokem si to ukážeme v tomto videu:

záševek v pase sukně

 

prsní záševek na tílku

Záševky si sežehlíme – v pase se sežehlují většinou k sobě, záševky na prsou se sežehlují dolů.

sežehlení záševku v pase – do středu
sežehlení a přišití prsního záševku – směrem dolů

Záševek “v prostoru”:

Záševky si vyneseme přesně na rub látky. Předem je třeba měřit, aby vám vyšly přesně do pasu. 

Záševek předního dílu se hodí odšít pro ty, co mají štíhlý pas, já jsem jej vynechala.

Připravené šaty na šití.

Záševky odšijte pokud možno přesně. 

Šijeme od středu záševku na konec. A pak od středu na druhý konec. Mě osobně se tak nejlépe šijí “špičky” do ztracena. U pružného úpletu šiji  třírovným pružným stehem. Pokud máte pružnou nit typu Sabaflex nebo Serafil, stačí běžný rovný steh (ne úplně dlouhý, spíš krátký). 

Odšitý záševek.