Každá postava je jiná, a proto je velmi důležité umět si upravit střih na triko tak, aby ideálně padnul. A nejen postavy, ale i naše očekávání jsou jiná. Zjistila jsem praxí, že co žena, to jiný názor na to, jak má tričko sedět. Jedna má ráda volné celé tričko, další má ráda volné jen průramky, jiná má ráda upnuté přes břicho, další chce přes břicho plandavé. Já třeba nosím trička hodně upnutá i v průramcích, nesnáším, když mám v průramku prostor pod paží a ten mi tam dělá „netopýří křídlo“, navíc asi nemám silné paže… 🙂

Naše postavy se liší nejen žena od ženy, ale někdy i jedna žena měsíc od měsíce (ty, co byly 4x těhotné, kojily, hubly a zase přibíraly, ví své). Proto mnohdy potřebujeme střih různě měnit. Pro vás pro všechny, které hledáte ideál, mám návod, jak si upravit střih na triko podle svých potřeb.

Základní úpravy střihu můžete shlédnout v tomto videu o práci se střihem (video se spustí v příslušné části):

Prodloužení / zkrácení

Trup

Pokud potřebujeme prodloužit nebo zkrátit jen nepatrně, stačí jen protáhnout a nebo zkrátit střihové díly. Úpravu samozřejmě musíme dělat na předním i zadním díle stejnou.

Pokud máme ale postavu, kdy máme výrazně delší tělo a nebo máme rádi výrazně delší triko se zachováním proporcí střihu, je potřeba střih uprostřed rozdělit a přidat tak, aby linie střihu byla zachována. To samé zkrácení.

Pokud výrazně upravujete délku u dámského trika, můžete střih rozdělit na 2 místech.

Protáhnout jakýkoliv střih na šaty není vůbec složité. Důležité je ale rozšíření na boky. Dobře měřte, abyste měly tuniku nebo šaty tak, jak očekáváte. Buď volnější než boky a nebo přesně na boky jako přiléhavé šaty. Pozor na „cípy“ na bocích – aby vám dole „sukně“ nedělala cípy, není dobré ji rozšiřovat úplně do „áčka“.

Zde je dětské tričko s raglánem prodloužené na tuničku.

Rukáv

Pokud potřebujeme rukáv prodloužit / zkrátit jen minimálně, nemusíme střih „rozebírat“, ale jen upravíme délku. Důležité je zachovat koncovou šířku rukávu!

Pokud potřebujeme výrazně prodloužit nebo zkrátit, je už úprava složitější – zejména u krácení rukávu tuto metodu doporučuji, aby nízké postavy neměly na konci rukáv moc široký. Šířka rukávu na konci zůstane zachována.

Zkracování a prodlužování rukávů a nohavic

Rozšíření / zúžení těla

Zde je úprava pro ty, co mají spíš menší prsa a silnější břicho / boky. Průramky zůstanou stejné a rozšíří se tričko v oblasti břicha a boků. Pozor, naprosto stejnou úpravu musíte udělat i u zadního dílu!

Zde je vlevo úprava na široké boky / zadek. Rozšíření uděláte jakoby „do boule“.

Vpravo je úprava střihu s projmutím na triko rovně. Tato úprava sedí postavám, které nemají moc tvary. Pokud máte dítě, které má bříško (což je úplně normální), je tato úprava dobrá – střih v místě přes bříško netáhne. Moje děti mají už od mala pas, takže jim oblečení tvaruji, aby jim moc neplandalo. U dámského střihu je to stejné, také je projmutý v pase.

Zde je naopak úprava na postavu, která má štíhlý pas. 

Zde je celkové zúžení na postavu, co má větší prsa, ale oproti tomu tričko potřebuje v pase a na bocích úzké. 

Úprava na velká prsa

Pokud máte velký rozdíl v mírách přes prsa a v pase a přes boky, většina střihů bez záševku takové postavě nesedí dobře – přes prsa táhne. Velmi pomůže záševek, a to i na tričkách z úpletu. Do střihu bez záševku, který vás táhne na prsou, můžete udělat záševek, úprava je však už složitější.

Z původního střihu si vyznačíte středovou linii, průkrčník a rameno. Od středové linie odkloníte střih a zanesete si průramek, který bude jakoby „vykloněný“… Pak střih vrátíte. Bok bude navazovat odspodu na původní linii střihu. Na obrázku dva vidíte, že je bok „delší“. Tedy nebude pasovat do zadního dílu, to je správně! Nezapomeňte si naznačit značku pro sesazení rukávu k přednímu dílu. nyní si do nového střihu s „delším bokem“ naznačte prsní hrot. Ten změříte na postavě, od ramene krejčovským metrem. Je důležité měřit jak hloubku od ramene dolů, tak šířku, od boku k prsnímu hrotu. Uděláte ve střihovém dílu křížek. Od toho pak vedete záševek. Záševek musí tričko na boku „zkrátit“ tak, aby přesně vyšlo do zadního dílu. Když odšijete záševek, musí být vzdálenost rovna boku zadního dílu. 

Efekt je ten, že se triko v oblasti prsa „tvaruje“, dostane „3D“ efekt. Což je přesně to, co potřebují ženy s krásnými velkými ňadry. Přední díl nebude táhnout a nenastane krabacení pod paží.

Pro názornost 3D efektu ještě fotodokumentace:

Vlevo je základní střih (načmáraný od ruky), vpravo je upravený střih podle výše popsané úpravy na větší prsa.

Zde je složený záševek na původním střihovém díle. Vidíte, že na „obvod“ po odšití záševku je úplně stejný.

Stejný musí být průramek.

Boční šev – ten přijde do zadního dílu, které je dobré neměnit, protože jinak by bylo triko v zádech moc dlouhé. My potřebujeme místo na prso, ne delší tričko.

A samozřejmě se nesmí střih hnout v oblasti přeložky látky.

Tady 3D efekt. Krásně se nám to tvaruje na prso:-)

A z rubu, krásná „mistička“:-)

Zde je mnohem jednodušší úprava, kterou můžete zkusit použít, nemám ji ráda, já raději záševek, ale je mnohem jednodušší. Ve střihu přidáte o kousek víc „do boule“ kolem prsou. Tuto úpravu použijte, pokud si na úpravu na záševek netroufáte a potřebujete rozšířit prsa o maličko a máte pružící látku (úplet s elastanem!). Do zadního dílu lze toto místo i mírně navolnit. 

Úpravy průramku

Průramek může „nesedět“ dvojím způsobem. Buď táhne rukáv na šířku (kolem bicepsu je malý obvod) a nebo táhne jako celek (přes rameno do podpaží, průramek je na postavě jakoby moc vysoko a je třeba jej snížit). A případně kombinace:-)

Snížení průramku

Pokud nám střih sedí na šířku, zejména přes prsa, ale táhne nás průramek v podpaží a potřebovaly bychom ho níž, je třeba při zachování šířky přenést průramek níže. Stejnou úpravu musíme udělat na všech dílech. Aby po sešití na délku díly seděly.

Celkově širší rukáv i triko přes prsa

V této úpravě zachováváme to, jak sedí průramek na hloubku, tedy okolo ramene. Ale rozšiřujeme rukáv, zároveň s tím se mírně rozšíří i tričko v oblasti prsou. Úprava je jednoduchá a provádíme ji opět na všech dílech stejně.

V této úpravě se průramek snižuje i rozšiřuje. Tričko bude celkově volnější v oblasti průramku i přes prsa. Důležité je upravit všechny díly stejně. Ve střihu máte naznačenou linii snížení.

Úprava nemusí být tak markantní jako výše, ale zde je jemné snížení průramku a rozšíření.

Rozšíření / zúžení pouze u rukávu

Velmi častá potřeba je mít širší  rukáv, ale zachovat střih předního a zadního dílu. Při této úpravě můžete použít přední a zadní díl tak, jak je, nic se nebude měnit. Změní se jen šířka rukávu „přes biceps“.

Rozšíření rukávu přes biceps

Střih rukávu nastřihneme „do kříže“. Pozor, v místech, kde je kroužek necháme maličké místo nedostřižené. Naznačíme si výšku rukávu, ta musí zůstat zachovaná (pokud chceme upravit délku rukávu postupujeme podle návodu na úpravu délky rukávu). Nyní rozevřeme v místě přes biceps vzniklé „dílky“ rukávu. Takto vykreslíme na čistý střihový papír. Délku rukávu zachováme. Úplně vpravo máte upravený střih a původní střih rukávu. Délka švu, který přijde k přednímu a zadnímu dílu je stejná, proto nemusíte přední a zadní díl upravovat.

Zúžení rukávu přes biceps

Střih rukávu nastřihneme „do kříže“. Pozor, v místech, kde je kroužek necháme maličké místo nedostřižené. Naznačíme si výšku rukávu, ta musí zůstat zachovaná (pokud chceme upravit délku rukávu postupujeme podle návodu na úpravu délky rukávu). Nyní sevřeme v místě přes biceps vzniklé „dílky“ rukávu. Takto vykreslíme na čistý střihový papír. Délku rukávu zachováme. Úplně vpravo máte upravený střih a původní střih rukávu. Délka švu, který přijde k přednímu a zadnímu dílu je stejná, proto nemusíte přední a zadní díl upravovat.

U běžného rukávu je postup úplně stejný. Toto je rozšíření, zúžení je opačně, viz postup výše u raglánového rukávu.

Úpravy ramenního švu a rukávové hlavice

U běžného trička jsou úpravy úplně stejné jako u raglánu. U běžného trika ale občas bývá potřeba upravit náramenici. Máme různě široká a dlouhá ramena, ramenní šev by neměl padat z ramene dolů, měl by končit na přesně tam, kde máme ramenní výčnělek. Toto bývá velmi častá chyba, kdy střih nesedí a náramenice padají přes ramenní výčnělek až do rukávu.

Pokud máte široká ramena a rukáv vás táhne a končí vám až na rameni, je potřeba náramenici prodloužit. Na obou dílech stejně. A pozor, pokud jinak rukáv sedí, je potřeba zachovat délku švu, kam se rukáv vsazuje!!! Můžete to dělat tak, že budete střihovým dílem otáčet směrem ven od středu a linii průramku kopírovat.

Na úzká ramena je potřeba náramenici zkrátit. Opět je potřeba zachovat střihovou linii, aby rukáv vyšel do průramku tak jak má.

Dalším oříškem je někdy rukávová hlavice. Někdo potřebuje vyšší, někdo nižší. Zde je snížení rukávové hlavice – při této úpravě budete muset provést úpravu průramku, aby nebyl obvod moc velký pro všití rukávu.

Výstřih a průkrčník

Jak upravit střih výstřihu a průkrčníku najdete v tomto článku:

Úpravy střihů: dámské triko – hloubka výstřihu

Triko na kojení

Jakýkoliv běžný střih na triko lze upravit na tričko na kojení a to celkem bezbolestně. Níže jsou dva návody, jak dodat běžnému střihu na tričko kojící rozměr:

Jak ušít légu / zapínání u trika – Fotonávod

Jednoduché triko na kojení (návod a postup úpravy střihu)