Každá postava je jiná, a proto je velmi důležité umět si upravit střih na triko tak, aby ideálně padnul. A nejen postavy, ale i naše očekávání jsou jiná. Zjistila jsem praxí, že co žena, to jiný názor na to, jak má tričko sedět. Jedna má ráda volné celé tričko, další má ráda volné jen průramky, jiná má ráda upnuté přes břicho, další chce přes břicho plandavé. Já třeba nosím trička hodně upnutá i v průramcích, nesnáším, když mám v průramku prostor pod paží a ten mi tam dělá “netopýří křídlo”, navíc asi nemám silné paže… 🙂
Naše postavy se liší nejen žena od ženy, ale někdy i jedna žena měsíc od měsíce (ty, co byly 4x těhotné, kojily, hubly a zase přibíraly, ví své). Proto mnohdy potřebujeme střih různě měnit. Pro vás pro všechny, které hledáte ideál, mám návod, jak si upravit střih na triko podle svých potřeb.
Základní úpravy střihu můžete shlédnout v tomto videu o práci se střihem (video se spustí v příslušné části):
Obsah návodu:
(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)
– Posunutí linie pasu – případně zkrácení šatů na nižší postavu
– Celkově širší rukáv i triko přes prsa
– Rozšíření rukávu přes biceps
Prodloužení / zkrácení:
Trup
Pokud potřebujeme prodloužit nebo zkrátit jen nepatrně, stačí jen protáhnout a nebo zkrátit střihové díly. Úpravu samozřejmě musíme dělat na předním i zadním díle stejnou.
Pokud máme ale postavu, kdy máme výrazně delší tělo a nebo máme rádi výrazně delší triko se zachováním proporcí střihu, je potřeba střih uprostřed rozdělit a přidat tak, aby linie střihu byla zachována. To samé zkrácení.
Pokud výrazně upravujete délku u dámského trika, můžete střih rozdělit na 2 místech.
Prodloužení na šaty
Protáhnout jakýkoliv střih na šaty není vůbec složité. Důležité je ale rozšíření na boky. Dobře měřte, abyste měly tuniku nebo šaty tak, jak očekáváte. Buď volnější než boky a nebo přesně na boky jako přiléhavé šaty. Pozor na “cípy” na bocích – aby vám dole “sukně” nedělala cípy, není dobré ji rozšiřovat úplně do “áčka”.
Stejně tak můžeme naopak ze šatů v celku, které jsou tvarované více na boky udělat tričko. V oblasti boků záleží na postavě, ale bývá třeba linii boků trošku zmírnit.
Další možností je spojení střihu na triko a na šaty v jeden střih. Možností je hned několik. Více o tom se dozvíte zde:
Zde je dětské tričko s raglánem prodloužené na tuničku.
Posunutí linie pasu – případně zkrácení šatů na nižší postavu
U triček i šatů (např. pouzdrových) je někdy třeba na postavu upravit výšku pasu. Můžete buď potřebovat zvýšit pas, protože máte kratší trup a delší spodní část těla. Nebo jste nižšího drobnějšího vzrůstu a potřebujete střih zmenšit na výšku celkově. Níže jsou popsány dvě varianty úprav.
(1) Zvýšení pasu pro postavu s vyšším pasem:
Obr. A: Obr. Linie pasu (červená čára) ve střihu je místo, kde jsou záševky nejširší.
Vyneseme linii pro pas, kterou potřebujeme (zelená čára). Např. potřebujeme pas zvýšit o 5 cm, nad linii pro pas tedy naneseme vodorovně čáru pro novou linii pasu.
Střih rozdělíme v horní části.
Obr. B Nyní potřebujeme dostat část střihu, kde je linie pasu, o 5 cm výše, aby se linie pasu zvýšila (trup se zkrátí), ale šířka v pase a záševek na šířku zůstali stejné.
Obr. C: Záševek nyní máme výš a střih se též zkrátí – v horní části šatů. Linie střihu “vyhladíme”, aby navazovaly přesně (záleží, jak moc budete s linií hýbat). Zde u úpravy se zmenší výška horní části záševku, ale spodní zůstává stejně hluboký. Pokud máte postavu s drobným zadkem, tak bych doporučila spíše úpravu níže.
(2) Drobnější nižší postava:
Při této úpravě se zkrátí střih celkově (smrskne se), tělo je celkově kratší, i záševky jsou kratší.
Obr. A: Obr. Linie pasu (červená čára) ve střihu je místo, kde jsou záševky nejširší.
Vyneseme linii pro pas, kterou potřebujeme (zelená čára). Např. potřebujeme pas zvýšit o 5 cm, nad linii pro pas tedy naneseme vodorovně čáru pro novou linii pasu.
Střih rozdělíme na 2 místech.
Obr. B: Nyní budeme 3 díly přes sebe “zasouvat”. Musíme linii pasu zvýšit tak, aby záševek a šíře střihu zůstala stejná v pase jako byla původně. Posuneme tedy střední díl nahoru přes horní díl. To samé ve stejném poměru uděláme s dílem spodním. Přesuneme ho též přes střední díl. Střih se tedy zkrátí ve 2 místech.
Obr. C: Opět “vyhladíme” střih tak, aby křivky navazovaly a byly hladké.
Rukáv
Pokud potřebujeme rukáv prodloužit / zkrátit jen minimálně, nemusíme střih “rozebírat”, ale jen upravíme délku. Důležité je zachovat koncovou šířku rukávu!
Pokud potřebujeme výrazně prodloužit nebo zkrátit, je už úprava složitější – zejména u krácení rukávu tuto metodu doporučuji, aby nízké postavy neměly na konci rukáv moc široký. Šířka rukávu na konci zůstane zachována.
Rozšíření / zúžení těla:
Zde je úprava pro ty, co mají spíš menší prsa a silnější břicho / boky. Průramky zůstanou stejné a rozšíří se tričko v oblasti břicha a boků. Pozor, naprosto stejnou úpravu musíte udělat i u zadního dílu!
Zde je vlevo úprava na široké boky / zadek. Rozšíření uděláte jakoby “do boule”.
Vpravo je úprava střihu s projmutím na triko rovně. Tato úprava sedí postavám, které nemají moc tvary. Pokud máte dítě, které má bříško (což je úplně normální), je tato úprava dobrá – střih v místě přes bříško netáhne. Moje děti mají už od mala pas, takže jim oblečení tvaruji, aby jim moc neplandalo. U dámského střihu je to stejné, také je projmutý v pase.
Zde je naopak úprava na postavu, která má štíhlý pas.
Zde je celkové zúžení na postavu, co má větší prsa, ale oproti tomu tričko potřebuje v pase a na bocích úzké.
Zde je zúžení aplikováno u mikiny.
Úprava na velká prsa
Pokud máte velký rozdíl v mírách přes prsa a v pase a přes boky, většina střihů bez záševku takové postavě nesedí dobře – přes prsa táhne. Velmi pomůže záševek, a to i na tričkách z úpletu. Do střihu bez záševku, který vás táhne na prsou, můžete udělat záševek, úprava je však už složitější.
Z původního střihu si vyznačíte středovou linii, průkrčník a rameno. Od středové linie odkloníte střih a zanesete si průramek, který bude jakoby “vykloněný”… Pak střih vrátíte. Bok bude navazovat odspodu na původní linii střihu. Na obrázku dva vidíte, že je bok “delší”. Tedy nebude pasovat do zadního dílu, to je správně! Nezapomeňte si naznačit značku pro sesazení rukávu k přednímu dílu. nyní si do nového střihu s “delším bokem” naznačte prsní hrot. Ten změříte na postavě, od ramene krejčovským metrem. Je důležité měřit jak hloubku od ramene dolů, tak šířku, od boku k prsnímu hrotu. Uděláte ve střihovém dílu křížek. Od toho pak vedete záševek. Záševek musí tričko na boku “zkrátit” tak, aby přesně vyšlo do zadního dílu. Když odšijete záševek, musí být vzdálenost rovna boku zadního dílu.
Efekt je ten, že se triko v oblasti prsa “tvaruje”, dostane “3D” efekt. Což je přesně to, co potřebují ženy s krásnými velkými ňadry. Přední díl nebude táhnout a nenastane krabacení pod paží.
Pro názornost 3D efektu ještě fotodokumentace:
Vlevo je základní střih (načmáraný od ruky), vpravo je upravený střih podle výše popsané úpravy na větší prsa.
Zde je složený záševek na původním střihovém díle. Vidíte, že na “obvod” po odšití záševku je úplně stejný.
Stejný musí být průramek.
Boční šev – ten přijde do zadního dílu, které je dobré neměnit, protože jinak by bylo triko v zádech moc dlouhé. My potřebujeme místo na prso, ne delší tričko.
A samozřejmě se nesmí střih hnout v oblasti přeložky látky.
Tady 3D efekt. Krásně se nám to tvaruje na prso:-)
A z rubu, krásná “mistička”:-)
Zde je mnohem jednodušší úprava, kterou můžete zkusit použít, nemám ji ráda, já raději záševek, ale je mnohem jednodušší. Ve střihu přidáte o kousek víc “do boule” kolem prsou. Tuto úpravu použijte, pokud si na úpravu na záševek netroufáte a potřebujete rozšířit prsa o maličko a máte pružící látku (úplet s elastanem!). Do zadního dílu lze toto místo i mírně navolnit.
Pro větší názornost si můžete pustit také toto video:
Úpravy průramku:
Průramek může “nesedět” dvojím způsobem. Buď táhne rukáv na šířku (kolem bicepsu je malý obvod) a nebo táhne jako celek (přes rameno do podpaží, průramek je na postavě jakoby moc vysoko a je třeba jej snížit). A případně kombinace:-)
Snížení průramku
Pokud nám střih sedí na šířku, zejména přes prsa, ale táhne nás průramek v podpaží a potřebovaly bychom ho níž, je třeba při zachování šířky přenést průramek níže. Stejnou úpravu musíme udělat na všech dílech. Aby po sešití na délku díly seděly.
Celkově širší rukáv i triko přes prsa
V této úpravě zachováváme to, jak sedí průramek na hloubku, tedy okolo ramene. Ale rozšiřujeme rukáv, zároveň s tím se mírně rozšíří i tričko v oblasti prsou. Úprava je jednoduchá a provádíme ji opět na všech dílech stejně.
V této úpravě se průramek snižuje i rozšiřuje. Tričko bude celkově volnější v oblasti průramku i přes prsa. Důležité je upravit všechny díly stejně. Ve střihu máte naznačenou linii snížení.
Úprava nemusí být tak markantní jako výše, ale zde je jemné snížení průramku a rozšíření.
Rozšíření / zúžení rukávu:
Velmi častá potřeba je mít širší rukáv, ale zachovat střih předního a zadního dílu. Při této úpravě můžete použít přední a zadní díl tak, jak je, nic se nebude měnit. Změní se jen šířka rukávu “přes biceps”.
Rozšíření rukávu přes biceps
Střih rukávu nastřihneme “do kříže”. Pozor, v místech, kde je kroužek necháme maličké místo nedostřižené. Naznačíme si výšku rukávu, ta musí zůstat zachovaná (pokud chceme upravit délku rukávu postupujeme podle návodu na úpravu délky rukávu). Nyní rozevřeme v místě přes biceps vzniklé “dílky” rukávu. Takto vykreslíme na čistý střihový papír. Délku rukávu zachováme. Úplně vpravo máte upravený střih a původní střih rukávu. Délka švu, který přijde k přednímu a zadnímu dílu je stejná, proto nemusíte přední a zadní díl upravovat.
Zúžení rukávu přes biceps
Střih rukávu nastřihneme “do kříže”. Pozor, v místech, kde je kroužek necháme maličké místo nedostřižené. Naznačíme si výšku rukávu, ta musí zůstat zachovaná (pokud chceme upravit délku rukávu postupujeme podle návodu na úpravu délky rukávu). Nyní sevřeme v místě přes biceps vzniklé “dílky” rukávu. Takto vykreslíme na čistý střihový papír. Délku rukávu zachováme. Úplně vpravo máte upravený střih a původní střih rukávu. Délka švu, který přijde k přednímu a zadnímu dílu je stejná, proto nemusíte přední a zadní díl upravovat.
U běžného rukávu je postup úplně stejný. Toto je rozšíření, zúžení je opačně, viz postup výše u raglánového rukávu.
Zde je ilustrace k raglánovému rukávu:
Některým obzvláště hubeným dětem může raglánový rukáv v krátké verzi odstávat a tvořit taková křidélka. Na fotkách níže uvidíte jednoduchou úpravu, jak rukáv zúžit.
Střih rozstřihneme v místě průramku, horní část nastřihneme, spodní rozstřihneme zcela.
Horní část přeložíme přes sebe (měříme o kolik je třeba rukáv zúžit).
Nakonec přes sebe přeložíme i spodní část. Je nezbytné, aby rukáv v průramku opět navazoval!
“Faldík” nad prsem u průramku:
Pokud se vám tričko krabatí nad prsem, první ověřte, že máte správně přední díl – verzi se záševkem (protože záševek dělá 3D efekt na prso). Pokud záševek a přední díl skvěle sedí a dělá se vám faldík v oblasti průramku, potřebujete více vykrojit průramek.
Ve střihu si (ideálně třeba na postavě) vytvořte “záševek” v průramku, který budeme potřebovat odstranit v úpravě, aby se nám v tom místě látka nehromadila.
Zde je nafocen postup úpravy střihu (jen rychle u kojení z mobilu:-)
- Naznačení místa, které potřebujeme odstranit – důležité je, že musí ten záševek směřovat k prsnímu hrotu.
- Vystřižení záševku na prso a složení v místě, které potřebujeme odstranit.
- Položíme složený střih na nový střihový papír ke hraně papíru (přeložka látky) a obkreslíme složenou vrchní část.
- Srovnáme střihový díl s hranou papíru (přeložka látky) a obkreslíme spodní část.
- Máme vedle sebe původní střih a vpravo nový střih – vidíte více vykrojenou linii průramku a též větší záševek na prso.
- Je důležité upravit též rukáv! Do upraveného průramku by vám nevyšel.
Úpravy ramenního švu a rukávové hlavice
U běžného trička jsou úpravy úplně stejné jako u raglánu. U běžného trika ale občas bývá potřeba upravit náramenici. Máme různě široká a dlouhá ramena, ramenní šev by neměl padat z ramene dolů, měl by končit na přesně tam, kde máme ramenní výčnělek. Toto bývá velmi častá chyba, kdy střih nesedí a náramenice padají přes ramenní výčnělek až do rukávu.
Pokud máte široká ramena a rukáv vás táhne a končí vám až na rameni, je potřeba náramenici prodloužit. Na obou dílech stejně. A pozor, pokud jinak rukáv sedí, je potřeba zachovat délku švu, kam se rukáv vsazuje!!! Můžete to dělat tak, že budete střihovým dílem otáčet směrem ven od středu a linii průramku kopírovat.
Na úzká ramena je potřeba náramenici zkrátit. Opět je potřeba zachovat střihovou linii, aby rukáv vyšel do průramku tak jak má.
Dalším oříškem je někdy rukávová hlavice. Někdo potřebuje vyšší, někdo nižší. Zde je snížení rukávové hlavice – při této úpravě budete muset provést úpravu průramku, aby nebyl obvod moc velký pro všití rukávu.
Více se dočtete v tomto článku:
Úprava na široká ramena
Ukázka širokých ramen – “v klidu” to vypadá, že vše sedí dobře, ale…
…ale “v pohybu” se rukávy hrnou, a je tedy potřeba prodloužit náramenice.
Výstřih a průkrčník:
Návod a postup, jak upravit výstřih najdete v tomto článku:
Hlubší výstřih
Je nejjednodušší úprava, na střihu se jen prohloubí. Dobře se toto dělá na nedošitém oblečením tričku – více v článku výše.
Menší výstřih
Menší výstřih je třeba na střihu vynést linii výš. Tato úprava se snadno dělá u triček s náramenicemi, u raglánu se musí ještě změnit linie raglánového švu více ke krku a úprava je složitá, doporučuju spíše koupit střih na raglánové triko ke krku a výstřih pak dle potřeby prohlubovat, to jde snadno, zužovat velmi špatně.
Výstřih do “V”
Vyneste linii podle potřeby méně nebo více hlubokou, hezky vypadá mírný oblouček.
Triko na kojení
Jakýkoliv běžný střih na triko lze upravit na tričko na kojení a to celkem bezbolestně. Níže jsou dva návody, jak dodat běžnému střihu na tričko kojící rozměr:
Esti
Perfektní článek, tohle jsem potřebovala. Děkuji moc
Martina Renčová
Dobrý den Petro, potřebovala bych poradit s úpravou střihů, typu velká prsa, užší pas. Podle návodu všemu rozumím, jen mi není jasné o kolik mám střih posunout od středové linie do boku, předpokládám o tolik kolik mi chybí v obvodu hrudi, tedy OH mám 93 (23,2) dle střihu je OH 84 (21), mám tedy střih posunout i 2,2 cm do strany? Děkuji předem za odpověď.
Caramilla
Střih se posunutím zvětší na šířku, ale hlavně na hloubku. takže 2 cm do strany můžou udělat větší prostor na prsa, než se zdá.
Petra88
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda by úprava trika s raglanovym rukávem – prsní zasevek šel aplikovat i na triko s obyčejným rukávem? Tak nějak jsem se o to pokoušela, ale bez uspechu. Děkuji za odpověď a přeji krásné Vánoce.
Kristýna
Dobrý večer, ano…ale koukám, že s odpovědí jdu trochu pozdě, pardon:-)
SuE
Dobrý den, nějak jsem se ztratila v úpravách střihu na pánské tričko. Potřebovala bych poradit, kde má správně končit rameno a začínat rukáv, je to tam, kde končí klíční kost? Má takový výstupek nahoru a potom je dolíček – to je to správné místo?
Upravovala jsem střih manželovi, má ve všech směrech nekonfekční velikost, prodlužovala jsem, zmenšovala výstřih i rukáv.. z původního střihu moc nezbylo a teď se trápím s rukávem a průramkem, protože to stále není ono. U prsou se mu dělají faldíky, tedy jsem myslela, že je potřeba průramek více vykrojit. Ale nyní ve Vašem článku o pánském tričku s normálním rukávem (https://www.caramilla.cz/strih-panske-triko/) na druhé fotce (triko s pivem), má pán taky ty faldíky mezi prsem a podpažím a od pohledu se mi zdá, že má šev na rameni dále, než bych myslela, že má být. Proto se ptám, kde přesně je to správné místo, protože to stále nemohu trefit.. Nebo ty faldíky na pánském triku jsou normální a neřešíme?
Děkuji!
Kristýna
Dobrý den, pozdě, ale přece:-D Máte pravdu, že na triku s pivem by ta náramenice mohla být malinko kratší. Jinak ale bohužel ten popis s klíční kostí jsem moc nepochopila, asi pokročilou denní dobou 😀 Rameno by mělo končit tam kde rameno končí, pak přecházet v rukáv:-)
Karolína Klenotová
Dobrý den, mohu se zeptat, jak jste nakonec vyřešila? Manželovi je ttričko pohodlné, v ramenou si myslím mu sedí, ale ty faldíky u prsou ho iritují.