Každá máme trochu jinak postavená ramena, a tak se někdy stane, že rukáv trička nesedí, jak by měl, a je potřeba ho upravit. Návod, jak to udělat, připravila Eliška.

V tomto článku bych ráda shrnula možnosti při úpravě rukávové hlavice, ale aby v tom nebyl velký zmatek, tak začnu úpravou na ušitém tričku a pak budu pokračovat s úpravou, kterou lze provést ještě před šitím.

Úprav je mnoho, snažila jsem se shrnout to, co považuji v tuto chvíli využitelné při střihu na tričko s běžným rukávem.

Na úvod ještě pár informací, rad a vyvrácení omylů:

  • Vrchol rukávu, který patří na šev náramenice, není půlka rukávu (tzn. pokud přeložím rukáv tak nejsem v půlce rukávu); to, co vede k zadnímu dílu, by mělo být delší.
  • Obě strany rukávové hlavice nemohou být stejné – v zadním díle musíte mít vždy „víc materiálu“, rukáv víc pracuje, když dáte ruku dopředu, než když ji dáte dozadu.
  • Důležité je vždy vycházet z povahy střihu. Pokud má být rukáv upnutý, tak si musím zvolit velikost tak, aby byl upnutý.
  • V případě, že nemám ještě střih odzkoušený, doporučuji nejdříve ušít tělo trička a pak teprve všít rukáv – nejlepší je zkusit si tělo trička a nastehovat rukávy, ať se vyhnete zbytečnému párání.

Šití a úpravy:

Pár vzorků se špatně vybranou velikostí, tričko mi nesedí:

Na těchto fotografiích vidíte, že jsem si zvolila špatnou velikost a tím zároveň porušila pravidlo o povaze střihu, takže mi rukáv nesedí a dělá mi boule na rameni a celkově to bylo dost divné. Nicméně se mi ale líbí, že je tričko třeba malinko volnější přes břicho.

Pro srovnání fotky toho, jak to vypadá, když se zvolí správná velikost a vychází se z povahy střihu.

Tady je krásně vidět, že rukáv sedí a tričko je upnuté tak, jak bylo myšlené. Chtěla bych ještě podotknout, že já osobně jsem měla vždy velký problém s tím, aby mi rukáv dobře seděl a zde jsem opravdu neupravila nic (základem samozřejmě je i to, že si na švy přidám správně a odšiji to, co jsem si přidala).

Ale vraťme se k tématu úpravy.

Začnu tím, že si vypárám rukáv a zkusím si jen tělo trička.

Na těchto fotografiích je krásně vidět, že v podpaží to tedy rozhodně není to, co by to mělo být, takže si našpendlím, o kolik tričko zaberu, a jdu upravovat.

Na tričku s kapradím stačí, když zaberu pouze v oblasti podpaží a tričko sedí.

Ale u černého už musím zabrat i v oblasti náramenice. Zachovám velikost průkrčníku a zkosím náramenici.

A zároveň zaberu v oblasti podpaží.

Tričko si samozřejmě znovu vyzkouším, abych si ověřila to, co jsem si našpendlila a ušila. Teď přijde na řadu rukáv – ten našpendlím tak, aby mi seděl – to znamená, že nepojedu po linii původního střihu, ale budu se snažit ho tam napasovat tak, aby to bylo podle mých představ. Nikde nic nenatahuji a zatím ani nestříhám. Jen špendlím a zkouším. Tato operace možná zabere víc času, takže neházejte flintu do žita a nechte si na to trošku víc času.

Teď už vím, že to mám tak, jak bych chtěla, ale jdu raději ještě měřit a pak až stříhat.

Důležité je také dodržet vrchol rukávu, a proto si nezapomeňte přenášet všechny značky ze střihu. Mě osobně to usnadňuje práci. Přeměřím si, že to, co mám od středu k zadnímu dílu a od středu k přednímu dílu, je to samé, co mám na předním i zadním dílu v průramku. Pokud ano, tak se můžu pustit do stříhání.

Rukáv si ustřihnu a sešiji a mám hotovo.

Pokud je někdo lenoch a nechce párat celý rukáv a ví, že by stačilo jen trošku snížit hlavici tak může vypárat jen vrchol rukávu – vyzkoušet, našpendlit a ušít.

Při úpravě rukávové hlavice na již ušitém tričku bych doporučila si rovnou změny zanášet do střihu. Až budu šít další tričko, tak už vím, co a jak.

Než ustřihnu upravovaný rukáv, změřím, o kolik zhruba snižuji hlavici.

Tyto změny si zanesu do střihu.

Můžete si samozřejmě obkreslit i rukáv, který máte upravený, ale za mě je to spíš jen jako vodítko, nikoliv střih. Je to včetně přídavků na švy a nikdy se mi to nepovedlo tak, aby to sedělo. Já osobně jsem spíš pro rýsování a měření. Malý příklad, jak to vypadá:

 

Jak zanést úpravy do střihu:

Vezmu si střih a poctivě si přenesu značky.

Změřím si od středu k zadnímu dílu i k přednímu dílu oblouček a hodnoty si zapíšu.

Snížím si o hodnotu, kterou jsem si naměřila při úpravách, rukávovou hlavici a budu ladit centimetry.

Můžu si obloučky naladit tak, že si zachovám naměřené centimetry, nebo se rozhodnu, že si rukáv malinko rozšířím. Záleží na tom, co každému vyhovuje a jak by si rukáv představoval, ale vždy platí, že co mám naměřené na části rukávu, která patří k přednímu dílu, to musím mít i v průramku u předního dílu.

Fialová barva je původní hodnota a oranžová je nová hodnota.

Takto si upravím rukávovou hlavici a mám hotovo, anebo ji mohu rozšířit. Naměřím si o kolik a narýsuji kolmici. Zachovat šířku nebo ne? Záleží na Vás. Při šití jsem si rukáv nemohla rozšířit, protože už jsem ho měla střižený, ale zabrala jsem v průramku, případně v náramenici. Takže pokud si na střihu zaberu i tam, kde jsem to dělala při šití, tak mám hotovo. V případě, že si to ve střihu nezaberu, tak si musím rukáv rozšířit.

Obloučky protáhnu ke kolmici a znovu si naměřím hodnoty – vrátila jsem se k těm fialovým.

Křivka rukávové hlavice na začátku a konci se odvíjí od tvaru průramku. V tomto kroku doporučuji si rukáv přiložit na střih a začátek a konec průramku okopírovat na rukávovou hlavici. Snažila jsem se to vyfotit, ale nebylo to moc dobře vidět.

Mám hotovo a můžu směle šít další tričko.

Fotka trička s upravenou hlavicí:

 

Pokud se tato metoda zdá někomu složitá, tak bych měla ještě jednu. Rozstříhat střih a jen obkreslit.

Dobereme se prakticky stejného výsledku. Rukáv se nám rozšíří. Pokud bychom to nechtěli, musíme doupravit.

Porovnání s původním střihem:

Naprosto stejně se pracuje i se střihem na dlouhý rukáv.

Závěrem bych chtěla jen doplnit, že úprava vyžaduje trochu času a trpělivosti, ale pokud si vychytáte střih, tak máte základ na spoustu kousků do Vašeho šatníku.

Za účelem tohoto návodu bylo ušito cca 11 vzorků v různých velikostech a materiálech. Takže i úprava rukávu je dostatečně ověřená v praxi. 😊