Dámské postavy jsou hodně různé (a je to tak dobře, přece nebudeme všechny stejné :D), ale vytvořit na takové postavy jednoznačný střih je pak o to složitější. A protože toho na triku je k úpravám hodně, začneme dnes úpravami výstřihu. Další úpravy přineseme zase v dalších dílech.

Obsah stránky:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Zvětšení výstřihu

Zmenšení výstřihu

   – Běžný rukáv

   – Raglánový rukáv

   – Přinechaný rukáv

Úprava na výstřih do “V”

Triko na kojení

Často píšete, že byste chtěly raglánové triko ve větších velikostech s větším výstřihem, nebo naopak v menších velikostech s menším výstřihem. Podobně u klasického trika. Ukážeme si tedy obojí.

Zvětšení výstřihu:

Zvětšení výstřihu je jednodušší úprava, protože se dá udělat i na rozešitém triku. Nejprve si sešijeme díly k sobě (přední díl, zadní díl, rukávy) a poté ozkoušíme. Zde jsem šila podle střihu na triko s klasik rukávem, s výstřihem až ke krku.

Až tak moc ke krku ho ale nechci, proto si ho rozešité vezmu na sebe a naznačím si, jak velký výstřih bych si představovala. (Stačí polovina, tu druhou pak uděláme symetricky.)

Potom si triko položím na podložku, a to tak, že průkrčník rozevřu a položím na sebe ramenní švy. Tím dosáhnu toho, že průkrčník bude vystřižen symetricky.  Pozor na to, že průkrčník budete ještě nějak lemovat. Pokud budete lemovat proužkem napůl, nezapomeňte průkrčník vystřihnout o to větší.

Důležité je, aby linka průkrčníku se středovou hranou (kde je přeložka látky) svírala pravý úhel (pokud nechceme výstřih do V, ale to je jiná kapitola). (Na fotce to tak nevypadá, ale je to focené zešikma)

 

Pak už můžeme triko dokončit klasickým způsobem. Délku lemovacího proužku musíme samozřejmě odměřit pro nový obvod průkrčníku. (Jen pro pořádek, opakování neuškodí: lemovací proužek stříháme po šíři úpletu a je VŽDY kratší než obvod průkrčníku. Někdo udává obvod x 0,7.)

Takto vypadá úprava zanesená do střihu.

U raglánu postupuji při zvětšování výstřihu obdobně, tam budu sestřihávat i sešité díly rukávů.

Zmenšení výstřihu:

Zmenšení je složitější operace, protože je potřeba udělat už na střihu. Navíc u raglánu je komplikovaná tím, že průkrčník sestává i z dílů rukávů.

Zmenšení výstřihu – běžný rukáv

U běžného rukávu je zmenšování jednoduché. Pokud chceme zmenšit jen hloubku předního dílu, vyneseme si novou linku tak, aby navazovala na původní vykrojení. Opět dáváme pozor na pravý úhel, který musí průkrčník svírat s přeložkou látky.

Pokud ale chceme kromě hloubky upravit i šířku na ramenech, musíme protáhnout linii ramenního švu a o stejnou délku protáhnout i ramenní šev na ZD!

Přední díl – čárkovaně pouze úprava hloubky, čerchovaně úprava i šířky na ramenním švu

Zadní díl – čerchovaně úprava šířky na ramenním švu

Zde je jen lehká změna v průkrčníku, ramena zůstávají.

Zmenšení výstřihu – raglánový rukáv

U raglánu do výstřihu zasahují i střihové díly rukávů a tvar trička je určen tvarem raglánových švů. Jednoduchá úprava hloubky výstřihu lze udělat pouze na předním díle od raglánového švu.

Pokud bychom chtěly upravovat i šířku průkrčníku, musely bychom upravit i střihové díly rukávu a bohužel je nejde jen jednoduše protáhnout kvůli tvarování švů – triko by pak směrem ke krku dělalo “střechu” a nebylo by hezké. Raglánové triko s malým výstřihem (například na sportovní oblečení) přineseme snad brzy jako samostatný střih.

Zmenšení výstřihu – přinechaný rukáv

Pokud máte například užší ramena a výstřih trička s přinechaným rukávem odstává, trčí, padá na ramena více než byste si přály, řešením pro příští šití je výstřih zmenšit.

Tričko s příliš velkým výstřihem.

Nový prototyp po úpravě střihu.

Pokud potřebujete radu pouze s drobnějšími úpravami s ohledem na zvolený druh začištění výstřihu, najdete je zde:

Jak začistit průkrčník

Úprava na výstřih do “V”:

Lze udělat z jakéhokoliv střihu tím, že upravíme výstřih do “V”, lepší je vést linii mírně do obloučku. Více najdete v tomto článku:

Výstřih do “V”

Triko na kojení:

Jakýkoliv běžný střih na triko lze upravit na tričko na kojení a to celkem bezbolestně. Níže jsou dva návody, jak dodat běžnému střihu na tričko kojící rozměr:

Jak ušít légu / zapínání u trika – Fotonávod

Jednoduché triko na kojení (návod a postup úpravy střihu)