Střih na obyčejné bodýčko ve vel. novorozenec – 110. Je vhodné i na látkové pleny.

Body lze nosit i na běžné plenky, více o tom v kapitole “rozměry”:-)

5. 12. 2019 Byla nahrána nová verze body, lehce upravená v délce u větších velikostí na základě ohlasů zákaznic:-) Body je oproti původní verzi kratší. Tabulka je aktuální.

Obsah návodu:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

Střih

Rozměry a spotřeba

Materiál

Druky

Užitečné odkazy

Videonávod

Fotonávod

   – Úprava na body/šatičky

 

Střih lze koupit v setu 50-110 a nebo ve variantě I.: 50-80 a II.: 86-110.

Střih je zpracován do vrstev – můžete si vybrat, které velikosti budete tisknout (všechny nebo jen vybrané).

Více o tisku střihu ve vrstvách.

Střih obsahuje i přílohu s polohováním.

Střih obdržíte ve formátu A4 – tisknutelné na běžné domácí tiskárně (po vytištění si slepíte).

Střih obdržíte též ve formátu A1/A0, který lze nechat vytisknout v copycentru a nemusíte již lepit. 

Obě verze jsou v černobílé i barevné. 

Střih, který byl v prodeji ve vel. 68-80 do 13. 11. 2019, byl nahrazen variantou I. a stáhnete si jej ze souborů a nebo z platných odkazů v mailu. K zakoupené verzi 68 – 80 máte tedy zdarma i vel. 50 – 62, pokud chcete pokračovací verzi nad vel. 80, můžete si koupit střih II.: 86-110 . Info o stažení nové verze najdete zde.

Rozměry a spotřeba:

Bodýčko je spíše větší než prodávají některé značky! Dávejte velký pozor při měření, protože střih počítá s již vysráženou látkou a bodýčka z obchodů mohou vlivem praní a sušení ztrácet na původních rozměrech a bude tedy velmi pravděpodobně nemožné šít dítěti stejnou velikost jako mu oblékáte již sražené body z obchodu.  Moje zkušenost je, že po vyprání se body scvrkne o jednu velikost. Proto měřte a neřiďte se, prosím, velikostí na štítku kupovaného a praného body. U bodýček víc než kde jinde jsou velikosti z obchodů nesrovnatelné. Některé firmy používají kvalitní látky a bodýčka se nesráží, jsou větší a pohodlná, některá jsou krátká, srazí se, a nejsou použitelná ani na běžné plenky.

Body je navržené tak, aby bezpečně pojalo látkovou plenku. Lze nosit i na běžné plenky. Pokud se lemování kolem nožiček stáhne hladkým patentem s elastanem, nosíme bez úprav, pokud upřednostňujete lemování úpletovým proužkem (já osobně nemám ráda, protože málo stáhne nožičky a navíc málo pruží a dítě může pak při pohybu tlačit, já lemuji výhradně hladkým patentem a nebo merino merinem), je třeba na délku bodýčko zkrátit. Je třeba ale zkrátit celkově tělo! Střih tedy vykopírujte od průramků na délku v menší velikosti.

Já osobně dávám bodýčko na běžné pleny bez úprav, ale lemuji hladkým patentem a kolem nožiček stahuji, tím hezky drží kolem stehýnek a je pohodlné na nošení.

Bodýčko je konstruováno jako “na tělo”, nemá tedy volné rukávy, v pase je maličko projmuté. Miminka mají velmi různé postavy, některá mají faldíčky a jsou dobře živená, některá jsou tak akorát a jiná jsou hubeňoučká. Nebude tedy střih sedět všem stejně. Navržen je pro normální děti. Hubeňoučkým může být volnější, silnějším dětem “napranější”, měřte:-)

Konstrukce bodýčka vychází z délky miminka. Body vel. 80 by mělo sedět miminku dlouhému cca 80 cm a více. Určitě nešijte větší velikost “pro sichr”, pokud jste si to nezměřily!

Jak vybrat vhodnou velikost?

Materiál:

Bodýčko je konstruováno na pružné materiály – pleteniny. Je vhodné jej šít z úpletu jednolícního i oboulícního /interlock/ (jakéhokoliv složení – 100% bavlna, podíl elastanu, bambus, umělé materiály, funkční materiály, merino…). Bodýčko lze šít i z teplákoviny, která dobře pruží, zde je třeba ale velmi dobře zvolit velikost, aby bylo do šířky i délky akorát dlouhé a pružné.

Pro miminečka je naprosto nejlepší biobavlna, bez elastanu. Velkou nabídku materiálů ideálních pro miminka najdete na ŠijemDětem. Skvělé látky má také Amwa. Ale ŠijemDětem je zaměřeno vysloveně na ekologické certifikované látky přímo pro děti.

Na lemování doporučuji hladký patent s elastanem. Nepoužívejte patent rib, špatně se s ním pracuje a při nošení není vůbec pohodlný. Někdo lemuje bodýčko běžným úpletem s elastanem. Hůře se s ním pracuje a hůře pruží. Jde méně stáhnout kolem nožiček a naopak při pohybu se málo natáhne, může tedy děti v tříslech táhnout a omezovat, nebo naopak nedoléhat tak, aby bodýčko v nožičkách bylo dobře “kolem stehýnek”. Na lemování lze využít též předem připravený koupený proužek z viskózy na čtvrtiny. Prodává například Biaska. Za mě je ale nej hladký patent s elastanem.

K orientaci v materiálech vhodných na tričko obecně můžete využít tento článek:

Z čeho šít tričko

Druky:

Na bodýčko jsou nejlepší kovové druky. Přes hladký patent v lemu na třetiny nejlépe drží druky Prym Jersey 10 mm (aplikují se pohodlně kleštěmi Vario). Jsou ale dražší. Já používám druky Roland Baby 9,7 mm (Kohinoor), musí se velmi pečlivě zalisovat a také mi udrží hladký patent na třetiny (ale mám lis, umím je ale aplikovat trvanlivě i kleštěmi:-). Někdo používá patentky KAM / Color snaps Prym, já to na bodýčko ale nedoporučuji, jsou hodně vysoké, mohou tlačit a také to nevypadá moc hezky, zejména na ramínku. Já je na oblečení nepoužívám nikdy.

Jak aplikovat druky Baby roland tak, aby nám nevypadávaly, najdete v těchto návodech:

Více o typech druků a možnostech jejich aplikace najdete zde:

Druky

Načasováno na část, kde ukazuji jak aplikovat druky (různé způsoby) a jak případně druky oddělat, když se nezadaří:

Odkazy, které by se vám mohly hodit:

Videonávod:

Fotonávod:

Přenesení střihu na látku při lemování proužkem na třetiny. Pozor dávejte zejména u přidávání na zapínání na ramínku! Musíte jej mít zrcadlově!!!

Zapínání na ramínku bude v jedné části oba díly ramene přes sebe! Proto musí být jedno ramínko ve střihu delší! Ve střihu tedy máte jedno rameno kratší a jedno delší. K tomu delšímu rameni musíte přidat ještě zpět po linii střihu na záložku! 

V místě, kde je hvězdička ve schématu, tak tam je linie skutečného ramene, na jednom rameni tam bude šev a na druhém tam bude přesně střed přeložených dílů. K delšímu rameni ale vždy musíme ještě přidat na podhrnutí!

Jak přidat na záložku po linii střihu zpět najdete v tomto návodu:

Mám přidat na švy? A jak?

 

Na delší rameno si naznačíme záložku tak, aby šla přesně po linii střihu zpět!!! Je to důležité, jinak vám záložka vyjde na rameni “do prázdna” a nepůjde přišít… To samé rukáv.

Zde je důležitá věc – zrcadlově “delší” rameno předního a zadního dílu. Záložka přijde složit. Necháme si na obou dílech naznačenou linii “menšího” ramene. Záložku složíme před šitím podle linie “delšího ramene”. Ne podle značky (zde přerušovaná čára).

Při sešívání na rameni delším je velmi důležité, že musí přijít přeložit rameno přesně v místě, kde je značka “kratšího ramene”, tedy přerušovaná čára. Je to velmi důležité, jinak vám nevyjde rukáv!!! Tedy máme složeno podle linie delšího ramene a přeloženo tak, aby se potkala ve švu rukávu přesně značka a značka (kratšího ramene). Nyní nám vyjde rukáv.

Druhé rameno se šije normálně (přídavky na švy, sešít po linii střihu).

Body lemované proužkem na třetiny:

Náramenice, kde bude zapínání, je vhodné podžehlit tenkým vlizelinem. Najdete ve videu zde.

Podžehlené náramenice.

Začistím na overlocku nebo cikcakem.

Obvyklým způsobem sešiji ramenní šev, ve kterém nebude zapínání. Rukávy je vhodné založit předem, protože takto malé obvody se šijí velmi špatně.

Vešpendlím začištěný rukáv.

Přesně sesadím podle značek či zástřihů na rameni i v předním díle.

Všitý rukáv.

Našpendlím a následně sešiji celý boční šev včetně rukávu. Musí sedět průramek a konec rukávu.

Bodýčko má nyní celý jeden bok sešitý.

Nyní budeme lemovat výstřih. Ramínka si složím podle linie střihu a lemuji již složená! Lemování nechám přesahovat jak vidíte na fotce.

Pohled z rubu.

Olemujeme také spodní okraj body. Jak kde natahovat vysvětluji ve videu zde.

Olemované založené ramínko.

Sesadím obě ramínka podle značek (hvězdiček ve střihu – linie ramene). Překládám přední díl přes zadní díl.

Sesazené rameno. Doporučuji tento kousek v kraji sešít, aby se vám díly od sebe nerozjížděly.

Vešpendlím si druhý rukáv. Opět podle značek – ramenní (hvězdička), a značka v předním díle.

Rukáv všiji.

Všitý rukáv, takto vypadá přeložení na zapínání.

Sešiji boční šev rukávu i těla až po lemování kolem nožiček.  Zde mám takto nedokončené lemování, které nyní začistím. Špendlíky si označím kam vychází na lemu šev, když je natáhnu tak jako jsme natahovala proužek při lemování. Ve videu zde.

Proužek si otočím líc na líc, abych ho mohla sešít a šev nebyl vidět.

Připraveno na šití.

Proužek sešiji v místě značek, zde stačí použít rovný steh.

Přídavku švu složím od sebe a zastřihnu, je-li třeba.

Zaroluji na třetiny jako je zbytek lemování.

Nakonec tento kousek doprošiji.

Zbývá dokončit zapínání na rameni. Jeden druk dáme doprostřed náramenice a druhý  dáme na zadním díle do stejné roviny jako je na náramenici, ale na předním mimo – do lemovacího proužku tak, aby vyšel do stejné roviny s ostatními po založení proužku do rubu.

Proužek s drukem založím do rubu a zapošiji.

Zapošiji i koneček proužku v zadním díle.

Hotové zapínání.

Body lemované proužkem na polovinu:

Chceme-li lemovat bodýčko proužkem na polovinu (lze u krku i dole), je třeba upravit střih. Pokud budu proužek stříhat 4,5 cm a tedy po složení a odšití mi vyjde lem 1,5 cm, musím zmenšit o 1,5 cm a následně přidat na šev. V reálu tedy já ubírám 1 cm na střihu.

Náramenice, kde bude zapínání, je vhodné podžehlit tenkým vlizelinem. Najdete ve videu zde.

Podžehlené záložky náramenic.

Začistím na overlocku nebo cikcakem.

Díly mám připravené, rukávy založené, a teď budu postupovat stejně jako u verze lemované na třetiny.

Sešiji rameno bez zapínání.

Změřím si bez natahování obvod průkrčníku s již založenými ramínky. Podle vzorečku 0,7 si spočítám jak dlouhý má proužek být a na obou stranách přidáme na šev. Šířka proužku je 4,5 cm. Proužek si můžeme sežehlit, aby na poloviny hezky držel tvar.

Proužek na obou koncích složený líc na líc sešijeme a před otočením sestřihneme rožek v přehybu.

Sešitý a již otočený proužek.

Jeden konec proužku si našpendlím přesně na linii ramene a záložku překryji přes něj.

Proužek obalený záložkou ramene.

Rovnoměrně vešpendlený proužek v průkrčníku.

Proužek všiji pružným stehem. Doporučuji konce proužku v záložkách prošít nejprve na běžném šicím stroji klidně jednoduchým rovným stehem, aby se dal případně jednoduše vypárat. Více ve videu.

Proužek můžeme všít samozřejmě i na overlocku. Před šitím můžete zastřihnout růžky, aby se lépe obracely.

Budeme sesazovat ramínko. Špendlíky si označím jak budou díly přes sebe a kam budu vsazovat rukáv (hvězdička ve střihu).

Toto je to místo:-)

Naznačená linie ramenního švu. Záložka je na každém rameni zhruba 1 cm, překrytím mi vznikne 2 cm přeložení.

Toto místo si můžete i nastřihnout.

Ramínko sešiji v kraji na běžném šicím stroji, aby se mi nerozjíždělo.

Detail přeložení.

Vešpendlíme rukáv.

Opět poctivě sesadíme všechny značky.

Dál obvyklým způsobem sešijeme druhý bok.

Spodní lem začnu přišívat asi 5 cm od švu. Nepoužívám vzoreček, natahuji různě. Ve videu tuto pasáž najdete zde. Skončím opět asi 5 cm od švu.

Stejně jako u proužku na třetiny si odměřím na mírně nataženém proužku kam vyjde šev a proužek líc na líc sešiji.

Přídavky rozložím od sebe.

Otočím a doprošiji.

Celý lem ještě v líci prošiji.

A zbývají pouze druky:-)

Úprava na body/šatičky

Pro nejmenší slečny můžete ušít šatičky i z bodýčka. Stačí střih na bodýčko ve vhodném místě přestřihnout (nezapomeňte přidat na obou vzniklých dílech na švy!) a při sešívání mezi ně vložit sukénkový díl. K tomuto účelu se nejlépe hodí nařasený nebo naskládaný pruh látky. Případně pokud chcete jen malé šatičky bez zapínací bodyčásti mezi nohama, použijete z bodýčka jen vrchní část.

Pokud nechcete mít šatičky vypasované tak jako body (a šijete zcela od začátku, nepřešíváte již hotové body), je vhodné střih i mírně rozšířit. Záleží samozřejmě na konstituci dítěte a jak mu sedí základní střih na body (najdete ho zde). Tuto úpravu i postup všívání sukénky pro vás nafotila zákaznice Jitka.

Šatičky vlevo jsou šité podle základního střihu na body, šatičky vpravo jsou už mírně rozšířené.

Postup šití bodyšatiček:

Střih předního dílu si v naznačeném místě rozdělíme na dvě části, případně mírně rozšíříme. Stejně musíme upravit i zadní díl! 

Horní a dolní polovinu body ušijeme běžným postupem. Fotonávod zde.

Připravíme si pruh látky na sukénku, dolní okraj začistíme a sešijeme do tunelu.

Sešpendlíme k sobě vrchní část body, sukni (nařasenou nebo naskládanou) a dolní část body (líc horní části body k líci sukně, líc dolní části body k rubu sukně). Sešijeme pružným stehem.

Hotové body a šaty dva v jednom 🙂

Kromě šití zcela nového kousku můžete tímto způsobem například i prodloužit životnost bodýčku, u kterého ještě dobře sedí rukávy, ale v těle je již krátké – stačí pod sukni mezi oba díly bodýčka všít ještě prodlužovací pruh 🙂 (to lze samozřejmě udělat i bez sukně a prodloužit body jen tak).