Střih na obyčejné bodýčko ve vel. novorozenec – 110. Je vhodné i na látkové pleny.

Body lze nosit i na běžné plenky, více o tom v kapitole „rozměry“:-)

5. 12. 2019 Byla nahrána nová verze body, lehce uprevená v délce u větších velikostí na základě ohlasů zákaznic:-) Body je oproti původní verzi kratší. Tabulka je aktuální.

Střih:

Body s běžným rukávem (i na látkové pleny) 50 – 110

Střih lze koupit v setu 50-110 a nebo ve variantě I.: 50-80 a II.: 86-110.

Střih je zpracován do vrstev – můžete si vybrat, které velikosti budete tisknout (všechny nebo jen vybrané).

Více o tisku střihu ve vrstvách.

Střih obsahuje i přílohu s polohováním.

Střih obdržíte ve formátu A4 – tisknutelné na běžné domácí tiskárně (po vytištění si slepíte).

Střih obdržíte též ve formátu A1/A0, který lze nechat vytisknout v copycentru a nemusíte již lepit. 

Obě verze jsou v černobílé i barevné. 

Střih, který byl v prodeji ve vel. 68-80 do 13. 11. 2019, byl nahrazen variantou I. a stáhnete si jej ze souborů a nebo z platných odkazů v mailu. K zakoupené verzi 68 – 80 máte tedy zdarma i vel. 50 – 62, pokud chcete pokračovací verzi nad vel. 80, můžete si koupit střih II.: 86-110 . Info o stažení nové verze najdete zde.

Rozměry a spotřeba:

Bodýčko je spíše větší než prodávají některé značky! Dávejte velký pozor při měření, protože střih počítá s již vysráženou látkou a bodýčka z obchodů mohou vlivem praní a sušení ztrácet na původních rozměrech a bude tedy velmi pravděpodobně nemožné šít dítěti stejnou velikost jako mu oblékáte již sražené body z obchodu.  Moje zkušenost je, že po vyprání se body scvrkne o jednu velikost. Proto měřte a neřiďte se, prosím, velikostí na štítku kupovaného a praného body. U bodýček víc než kde jinde jsou velikosti z obchodů nesrovnatelné. Některé firmy používají kvalitní látky a bodýčka se nesráží, jsou větší a pohodlná, některá jsou krátká, srazí se, a nejsou použitelná ani na běžné plenky.

Body je navržené tak, aby bezpečně pojmulo látkovou plenku. Lze nosit i na běžné plenky. Pokud se lemování kolem nožiček stáhne hladkým patentem s elastanem, nosíme bez úprav, pokud upřednostňujete lemování úpletovým proužkem (já osobně nemám ráda, protože málo stáhne nožičky a navíc málo pruží a dítě může pak při pohybu tlačit, já lemuji výhradně hladkým patentem a nebo merino merinem), je třeba na délku bodýčko zkrátit. Je třeba ale zkrátit celkově tělo! Střih tedy vykopírujte od průramků na délku v menší velikosti.

Já osobně dávám bodýčko na běžné pleny bez úprav, ale lemuji hladkým patentem a kolem nožiček stahuji, tím hezky drží kolem stehýnek a je pohodlné na nošení.

Bodýčko je konstruováno jako „na tělo“, nemá tedy volné rukávy, v pase je maličko projmuté. Miminka mají velmi různé postavy, některá mají faldíčky a jsou dobře živená, některá jsou tak akorát a jiná jsou hubeňoučká. Nebude tedy střih sedět všem stejně. Navržen je pro normální děti. Hubeňoučkým může být volnější, silnějším dětem „napranější“, měřte:-)

Konstrukce bodýčka vychází z délky miminka. Body vel. 80 by mělo sedět miminku dlouhému cca 80 cm a více. Určitě nešijte větší velikost „pro sichr“, pokud jste si to nezměřily!

Jak měřit a správně vybrat velikost?

Materiál:

Bodýčko je konstruováno na pružné materiály – pleteniny. Je vhodné jej šít z úpletu jednolícního i oboulícního /interlock/ (jakéhokoliv složení – 100% bavlna, podíl elastanu, bambus, umělé materiály, funkční materiály, merino…). Bodýčko lze šít i z teplákoviny, která dobře pruží, zde je třeba ale velmi dobře zvolit velikost, aby bylo do šířky i délky akorát dlouhé a pružné.

Pro miminečka je naprosto nejlepší biobavlna, bez elastanu. Velkou nabídku materiálů ideálních pro miminka najdete na ŠijemDětem. Skvělé látky má také Amwa. Ale ŠijemDětem je zaměřeno vysloveně na ekologické certifikované látky přímo pro děti.

Na lemování doporučuji hladký patent s elastanem. Nepoužívejte patent rib, špatně se s ním pracuje a při nošení není vůbec pohodlný. Někdo lemuje bodýčko běžným úpletem s elastanem. Hůře se s ním pracuje a hůře pruží. Jde méně stáhnout kolem nožiček a naopak při pohybu se málo natáhne, může tedy děti v tříslech táhnout a omezovat, nebo naopak nedoléhat tak, aby bodýčko v nožičkách bylo dobře „kolem stehýnek“. Na lemování lze využít též předem připravený koupený proužek z viskózy na čtvrtiny. Prodává například Biaska. Za mě je ale nej hladký patent s elastanem.

K orientaci v materiálech vhodných na tričko obecně můžete využít tento článek:

Z čeho šít tričko

Druky

Na bodýčko jsou nejlepší kovové druky. Přes hladký patent v lemu na třetiny nejlépe drží druky Prym Jersey 10 mm (aplikují se pohodlně kleštěmi Vario). Jsou ale dražší. Já používám druky Roland Baby 9,7 mm (Kohinoor), musí se velmi pečlivě zalisovat a také mi udrží hladký patent na třetiny (ale mám lis, umím je ale aplikovat trvanlivě i kleštěmi:-). Někdo používá patentky KAM / Color snaps Prym, já to na bodýčko ale nedoporučuji, jsou hodně vysoké, mohou tlačit a také to nevypadá moc hezky, zejména na ramínku. Já je na oblečení nepoužívám nikdy.

Jak aplikovat druky Baby roland tak, aby nám nevypadávaly, najdete v těchto návodech:

Velmi obšírný článek o kleštích Vario a všech jejich využitích najdete zde:

Kleště Vario – jak a co lze kleštěmi aplikovat

Starší návod na aplikaci druků kleštěmi:

Aplikace kovových druků (videonávod)

Jak aplikovat druky Kohinoor najdete v tomto videu (načasováno):

Jak aplikovat druky Prym Jersey najdete v tomto videu (načasováno):

Starší návod ke kleštím Vario:

Načasováno na část, kde ukazuji jak aplikovat druky (různé způsoby) a jak případně druky oddělat, když se nezadaří:

Odkazy, které by se vám mohly hodit:

Různé způsoby lemování

 

Postup lemování proužkem na třetiny

Aplikace kovových druků (videonávod)

 

Vlna merino – jak ji šít, prát, udržovat

Merino: vlastnosti a kde ho koupit

 

Fotonávod:

Přenesení střihu na látku při lemování proužkem na třetiny. Pozor dávejte zejména u přidávání na zapínání na ramínku! Musíte jej mít zrcadlově!!!

Zapínání na ramínku bude v jedné části oba díly ramene přes sebe! Proto musí být jedno ramínko ve střihu delší! Ve střihu tedy máte jedno rameno kratší a jedno delší. K tomu delšímu rameni musíte přidat ještě zpět po linii střihu na záložku! 

V místě, kde je hvězdička ve schématu, tak tam je linie skutečného ramene, na jednom rameni tam bude šev a na druhém tam bude přesně střed přeložených dílů. K delšímu rameni ale vždy musíme ještě přidat na podhrnutí!

Jak přidat na záložku po linii střihu zpět najdete v tomto návodu:

Mám přidat na švy? A jak?

 

Na delší rameno si naznačíme záložku tak, aby šla přesně po linii střihu zpět!!! Je to důležité, jinak vám záložka vyjde na rameni “do prázdna” a nepůjde přišít… To samé rukáv.

Zde je důležitá věc – zrcadlově “delší” rameno předního a zadního dílu. Záložka přijde složit. Necháme si na obou dílech naznačenou linii “menšího” ramene. Záložku složíme před šitím podle linie “delšího ramene”. Ne podle značky (zde přerušovaná čára).

Při sešívání na rameni delším je velmi důležité, že musí přijít přeložit rameno přesně v místě, kde je značka “kratšího ramene”, tedy přerušovaná čára. Je to velmi důležité, jinak vám nevyjde rukáv!!! Tedy máme složeno podle linie delšího ramene a přeloženo tak, aby se potkala ve švu rukávu přesně značka a značka (kratšího ramene). Nyní nám vyjde rukáv.

Druhé rameno se šije normálně (přídavky na švy, sešít po linii střihu).

Postup šití:

1. Střih si vytiskněte pro jednu danou velikost, slepte a vyberte příslušné díly, které vystřihnete.

 

2. Naneste na látku a vystřihněte. Dejte pozor na přídavek na zapínání na rameni! Je třeba, aby byl na předním díle vpravo a na zadním díle vlevo! Máte-li oboulíc, tak se soustředit nemusíte:) Naopak ve výstřihu a na spodním okraji přídavky nepřidávejte, zde budete lemovat proužkem na třetiny (více zde).

 

3. Začneme založením konců rukávů. Majitelky coverlocku jen jednoduše ohnou a prošijí na coverlocku a přebytky přídavků švu odstřihnou.

Ostatním bude stačit obšít konec rukávu na overlocku nebo overlockovým stehem – je třeba zvolit ten pružný, aby se rukáv při oblékání nepotrhal! Po obšití se konec zahne dovnitř a prošije se dvojjehlou (neprošívejte jen rovně, šev by se trhal!), je třeba použít pružný steh, takže dvojjehlu nebo tříkroký cikcak.

 

4. Nyní si sešijeme jedno rameno – to, na kterém nebudou patentky! Majitelky overlocku sešijí jedním vrzem, na rovnostehu zvolte prošití rovným stehem a přídavek švu začistěte pružným overlockovým stehem nebo cikcakem. Takto v každém kroku nahraďte overlock:) Na pružné úplety určitě použijte kráčející patku, ale i tak je možné, že se švy budou vlnit…

 

5. Nyní do místa, kde jsme sešili rameno, všijeme rukáv.

 

6. Výsledek vypadá asi takto.

 

7. Sešijeme celý rukáv, dáme pozor na konci, kde musí perfektně sedět k sobě, pohlídáme si průramek (druhá fotografie), aby seděl “do hvězdičky”, pokračujeme pak po boku bodýčka.

 

8. Nyní přichází fáze lemu u krčku a kolem nožek (kolem nožek můžeme lemovat nyní, nebo až nakonec)Ustřihneme si proužek úpletu, který bude pružit do šířky (!!!), bude široký asi 4,5 cm, dlouhý ideálně celou šíři látky, je lepší mít proužek delší a následně přebytek odstřihnout, než když při lemování zjistíte, že vám pár centimetrů chybí:-) Střihejte nebo řezejte přesně!

Majitelky coverlocku teď vynechají. Většina tento stroj nemá, takže obšije jednu stranu proužku na overlocku nebo overlockovým stehem.

Proužek přeložíme na třetiny, podhrnutá část patří na líc, volný konec na rub. Pro začátek si lem našpendlete nebo přisponkujte. Musíte proužek trochu natahovat, aby se body u krku nekrčilo! Chce to trochu cviku, abyste věděli, jak přesně tahat, on i každý materiál lemuje trochu jinak. Pro začátek doporučuji finerib nebo patent.

Pro orientaci by měl být proužek ve finále asi o 4 cm kratší než je délka výstřihu. Natahuji samozřejmě více ve výstřihu a méně na ramenou.

Nyní prošijte na rovnostehu dvojjehlou, nebo na coverlocku. Místo dvojjehly je možné použít tříkroký cikcak nebo jiný pružný šev. Máte-li kráčející patku, nenechávejte ji zahálet:)

Já proužek už ani nešpendlím a šiji všechno na slepo, chce to cvik:)

Netroufáte-li si ještě na lemování proužkem, použijte lemovací gumičku.

Kolem nožiček lemuji tak, že na řasím (= natahuji proužek) nejvíce v tříslech, v obloučcích dole nenatahuji látku vůbec a na zadečku natahuji celkem dost, ale na na maximum.

10. Připravíme si všití druhého rukávu. Obnitkujeme volné konce ramenou. Přehneme záložky na rameni, kde budou patentky a přišpendlíme. Všijeme druhý rukáv a pokračujeme na boku jako v bodě č. 7.

 

11. Začistíme švy tam, kde končí overlockové šití – “cancour” z overlocku dáme pod přídavek švu, přehneme a prošijeme asi třikrát tam a zpět na rovnostehu. Doporučuji kráčející patku. Nemáme-li sešito na overlocku tak prošijeme jen tak, aby rukávy byly hezké:-)

 

12. Takto vypadá začištěný rukáv. Stejně začistíme i bok a záložky na rameni.

 

13. Pokud jsme dosud neolemovaly spodní okraj bodýčka, uděláme to:-)

 

14. Zbývá doplnit o patentky. Používám baby Roland druky 9,7 mm a nabíjím je kladivem. Je třeba dbát přesnosti a vždy pohlídat, zda zoubky zapadají přesně do druku. Mně to jde výborně, ale někdo se kovovými patentkami nekamarádí. Pak je třeba asi nahradit plastovými.

Vše o aplikaci druků najdete zde:

Kleště Vario – jak a co lze kleštěmi aplikovat

Druky můžete aplikovat dva až tři na jeden díl. Proti sobě. Dávám samečky na zadní díl a samičky na přední díl. Rozestup druků by měl být cca 2,5 – 3,5 cm (od středu ke středu).

A máme hotovo:-)

Inspirace:

Průkrčník můžete alternativně zakončit proužkem na polovinu, více o tomto způsobu se dozvíte zde: