Střih na bodýčko vhodné na látkové pleny.
Střih 68-80 byl dne 13. 11. 2019 byl nahrazen nově zpracovanou variantou “body I. 50-80” a stáhnete si ji ze souborů a nebo z platných odkazů v mejlu. K zakoupené verzi 68-80 máte tedy zdarma i vel. 50 – 62, pokud chcete pokračovací verzi nad vel. 80, můžete si koupit střih II.: 86-110 . Info o stažení nové verze najdete zde.
Tento návod a infostránka je ke střihu na dětské body obyčejné stažené do 13. 11. 2019 (verze v ruce, retro, ošklivá:-) Ale infostránku s rozměry atp. staršího bodýčka nechávám v plastnosti.
Pokud jste si stáhli novou verzi střihu, tak rozměry, tabulku a vše k tomuto nově zpracovanému střihu hledejte v tomto novém návodu:
Body s běžným rukávem a zapínáním na rameni 50 -110 (střih a návod)
Střih:
Nová verze:
Stará verze:
Informace ke střihu staženém do 13. 11. 2019 (68-80)
Střih poskytuji ve vel. 68, 74 a 80. Myslím, že nebude problém si ho doma případně upravit o velikost méně nebo více, většinou stačí upravit délku body a délku rukávu, ostatní míry se s věkem moc nemění.
Velikostně jsou střihy o dost větší – střih je určen pro děti nosící látkové plenky (používala jsem AIO kapsové). Konfekčně spíše odpovídá o velikost víc. Tzn. 80 odpovídá 86.
Rozměry hotových bodýček:
68 ++ : Délka rukávu od ramene: 26 cm, zapnuté body od ramene: 41,5 cm, šířka v průramcích: 26 cm
74 ++ : Délka rukávu od ramene: 28 cm, zapnuté body od ramene: 45 cm, šířka v průramcích: 27 cm
80 ++ : Délka rukávu od ramene: 30 cm, zapnuté body od ramene: 49 cm, šířka v průramcích: 28 cm
Fotonávod:
1. Střih si vytiskněte pro jednu danou velikost, slepte a vyberte příslušné díly, které vystřihnete.
2. Naneste na látku a vystřihněte. Dejte pozor na přídavek na zapínání na rameni! Je třeba, aby byl na předním díle vpravo a na zadním díle vlevo! Máte-li oboulíc, tak se soustředit nemusíte:) Naopak ve výstřihu a na spodním okraji přídavky nepřidávejte, zde budete lemovat proužkem na třetiny (více zde).
Zde je nákres, jak postupovat:
Střih předního i zadního dílu si můžete nanést na papír na sklad papíru. Na obě ramena si naznačte linii přerušovaně. Z jednoho ramena ji nyní odstřihnete. POZOR! Musí to být na předním a zadním díle zrcadlově!!! Tak máte nový střihový díl s oběma rameny. Nákres ve střihu zaznamenává dvě úrovně ramene, nikoliv záložku!!! O tom dále…
Na delší rameno si naznačíme záložku tak, aby šla přesně po linii střihu zpět!!! Je to důležité, jinak vám záložka vyjde na rameni “do prázdna” a nepůjde přišít… To samé rukáv.
Zde je důležitá věc – zrcadlově “delší” rameno předního a zadního dílu. Záložka přijde složit. Necháme si na obou dílech naznačenou linii “menšího” ramene. Záložku složíme před šitím podle linie “delšího ramene”. Ne podle značky (zde přerušovaná čára).
Při sešívání na rameni delším je velmi důležité, že musí přijít přeložit rameno přesně v místě, kde je značka “kratšího ramene”, tedy přerušovaná čára. Je to velmi důležité, jinak vám nevyjde rukáv!!! Tedy máme složeno podle linie delšího ramene a přeloženo tak, aby se potkala ve švu rukávu přesně značka a značka (kratšího ramene). Nyní nám vyjde rukáv.
Druhé rameno se šije normálně (přídavky na švy, sešít po linii střihu).
3. Začneme založením konců rukávů. Majitelky coverlocku jen jednoduše ohnou a prošijí na coverlocku a přebytky přídavků švu odstřihnou.
Ostatním bude stačit obšít konec rukávu na overlocku nebo overlockovým stehem – je třeba zvolit ten pružný, aby se rukáv při oblékání nepotrhal! Po obšití se konec zahne dovnitř a prošije se dvojjehlou (neprošívejte jen rovně, šev by se trhal!), je třeba použít pružný steh, takže dvojjehlu nebo tříkrokký cikcak.
4. Nyní si sešijeme jedno rameno – to, na kterém nebudou patentky! Majitelky overlocku sešijí jedním vrzem, na rovnostehu zvolte prošití rovným stehem a přídavek švu začistěte pružným overlockovým stehem nebo cikcakem. Takto v každém kroku nahraďte overlock:) Na pružné úplety určitě použijte kráčející patku, ale i tak je možné, že se švy budou vlnit…
5. Nyní do místa, kde jsme sešili rameno, všijeme rukáv.
6. Výsledek vypadá asi takto.
7. Sešijeme celý rukáv, dáme pozor na konci, kde musí perfektně sedět k sobě, pohlídáme si průramek (druhá fotografie), aby seděl “do hvězdičky”, pokračujeme pak po boku bodýčka.
8. Nyní přichází fáze lemu u krčku a kolem nožek (kolem nožek můžeme lemovat nyní, nebo až nakonec). Ustřihneme si proužek úpletu, který bude pružit do šířky (!!!), bude široký asi 4,5 cm, dlouhý ideálně celou šíři látky, je lepší mít proužek delší a následně přebytek odstřihnout, než když při lemování zjistíte, že vám pár centimetrů chybí:-) Střihejte nebo řezejte přesně!
Majitelky coverlocku teď vynechají. Většina tento stroj nemá, takže obšije jednu stranu proužku na overlocku nebo overlockovým stehem.
Proužek přeložíme na třetiny, podhrnutá část patří na líc, volný konec na rub. Pro začátek si lem našpendlete nebo přisponkujte. Musíte proužek trochu natahovat, aby se body u krku nekrčilo! Chce to trochu cviku, abyste věděli, jak přesně tahat, on i každý materiál lemuje trochu jinak. Pro začátek doporučuji finerib nebo patent.
Pro orientaci by měl být proužek ve finále asi o 4 cm kratší než je délka výstřihu. Natahuji samozřejmě více ve výstřihu a méně na ramenou.
Nyní prošijte na rovnostehu dvojjehlou, nebo na coverlocku. Místo dvojjehly je možné použít tříkroký cikcak nebo jiný pružný šev. Máte-li kráčející patku, nenechávejte ji zahálet:)
Já proužek už ani nešpendlím a šiji všechno na slepo, chce to cvik:)
Netroufáte-li si ještě na lemování proužkem, použijte lemovací gumičku.
Kolem nožiček lemuji tak, že na řasím (= natahuji proužek) nejvíce v tříslech, v obloučcích dole nenatahuji látku vůbec a na zadečku natahuji celkem dost, ale na na maximum.
10. Připravíme si všití druhého rukávu. Obnitkujeme volné konce ramenou. Přehneme záložky na rameni, kde budou patentky a přišpendlíme. Všijeme druhý rukáv a pokračujeme na boku jako v bodě č. 7.
11. Začistíme švy tam, kde končí overlockové šití – “cancour” z overlocku dáme pod přídavek švu, přehneme a prošijeme asi třikrát tam a zpět na rovnostehu. Doporučuji kráčející patku. Nemáme-li sešito na overlocku tak prošijeme jen tak, aby rukávy byly hezké:-)
12. Takto vypadá začištěný rukáv. Stejně začistíme i bok a záložky na rameni.
13. Pokud jsme dosud neolemovaly spodní okraj bodýčka, uděláme to:-)
14. Zbývá doplnit o patentky. Používám baby Roland druky 9,7 mm a nabíjím je kladivem. Je třeba dbát přesnosti a vždy pohlídat, zda zoubky zapadají přesně do druku. Mně to jde výborně, ale někdo se kovovými patentkami nekamarádí. Pak je třeba asi nahradit plastovými.
Více o nacvakávání druků najdete v tomto článku.
Zde konkrétně video načasované na druky Roland baby:
Prym Jersey:
A máme hotovo:-)
Inspirace:
Průkrčník můžete alternativně zakončit proužkem na polovinu, více o tomto způsobu se dozvíte zde:
Veronika Skořepová
Dobrý den, jak mám bodycko upravit aby sedelo na jednorázové pleny? Stačí třeba zkrátit zadní díl zapínání v rozkroku?
Caramilla
První změřte, zda opravdu je nepoužitelně dlouhé – my nosíme i na jednorázové plenky. Pokud ano, tak vykopírujte ze střihu délku bodýčka o 1 velikost menší a nebo mírně zkraťte, pokud potřebujete něco mezi.
Pingback:Jak upravit střih na tričko na šaty – Klub Caramilla