V souvislosti s uveřejněním střihu na kuklu se začaly množit dotazy na to, kde nejlépe merino úplet koupit, jaké jsou jeho druhy a také proč je tak drahé. Na vše se pokusíme odpovědět v dnešním článku.

Obsah stránky:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Vlastnosti

Kde koupit

   – Moraviatex

   – Šijem dětem

   – Myllymuksut

   – Vlněné česance

   – Další (pře)prodejci

Jednotlivé druhy

Údržba

Vlastnosti:

Merino vlna se používá jako materiál na funkční oblečení. Je to přírodní materiál z vlny druhu ovce zvané merino, která má vlnu obzvláště jemnou. (V souvislosti s tím malá odbočka – chov ovcí za účelem střihání vlny je často spojen s drastickou technikou zvanou mullesing, při které ovce musejí hodně trpět. Je tedy dobré zjišťovat, zda má vlna, kterou kupujete, v názvu nebo popisu “mullesing free”.) I proto, že je to materiál, jehož získávání se nedá moc uspěchat (a pokud se uspěchává, je v tom nejspíš nějaké trápení zvířat), je cena vysoká.

Vlna má úžasné termoregulační schopnosti: hřeje i v tenké vrstvě, ale zároveň odvádí pot od těla, takže se jen tak nepřehřejete. Nejvíc se hodí jako spodní vrstva pod další (nejlépe bavlněné) oblečení. Další skvělou vlastností vlny je to, že hřeje i vlhká. Také působí antibakteriálně, což je hezké pojmenování toho, že i propocená nebude smrdět 🙂 Podle toho, do jak velké zimy funkční oblečení chceme, je vhodné volit typ a sílu úpletu. Úplně tenoučké jednolícní merino (případně v kombinaci ještě s chladivým hedvábím) se hodí dokonce i na léto, například pro malá miminka v šátku. Silnější oboulícní úplety se hodí víc na zimu, kdy chceme, aby nás spodní vrstva i udržovala v teple. Například jako spodní vrstva pro děti pod kombinézu na odpoledne na zasněženém svahu. Jediné, co merino úplet neumí, je neprofouknout. Pokud ho tedy plánujeme jako materiál na čepici či kuklu, je dobré udělat ji dvojitou, nebo dát merino jako spodní vrstvu a jako vrchní vrstvu něco větruodolnějšího.

Kde koupit:

V běžné prodejně takovou metráž velmi pravděpodobně neseženete. I mezi eshopy se musí hledat.

Moraviatex

Z českých výrobců a prodejců je nejvýraznější moraviatex.cz. Není to ovšem běžný eshop, je to přímo pletárna, takže se odměřováním po 10 cm nezabývají. Prodávají metráž na kg, a to ještě tak nějak hrubým odhadem při odřezu z role, takže se může stát, že objednáte 1 kg a přijde vám (a zaplatíte) 1,2 kg 🙂 Nejmenší odběr je tedy 1 kg od dané látky, což u merina je cca 3 běžné metry. Bohužel mají omezený výběr barev, a pokud jedna várka dojde, často už ji znovu nenaskladní. Z barevnějších mají jen tenké proužky.

Šijem dětem

Šijem dětem je sympatický malý obchůdek, který vznikl z potřeby větší dostupnosti látek speciálně pro děti. Některé látky dovážejí, u jiných domlouvají výrobu přímo tady v ČR. Teď dokonce mají i vzorované merino s obrázky nebo širšími pruhy.

Myllymuksut

Myllymuksut je finský obchod, jejich oboulícní merino je srovnatelné s tím z našeho Moraviatexu, ale mají výrazně větší výběr barev. Také mají krásné vzory obrázkových merinových úpletů. Protože nakupujete v rámci EU, nemusíte si s objednávkou dělat velkou hlavu, objednáte podobně jako z českého eshopu (není potřeba řešit CLO apod.) Poštovné je sice dražší, ale u objednávky nad 250 Euro je poštovné zdarma.

Vlněné česance

Čtenářka Iva nás upozornila ještě na eshop Vlněné česance, který se specializuje na všechno možné z ovčí vlny a mj. má jednolícní nebarvenou metráž. Pozor na šíři, je to tunel 2 x 40 cm, čemuž odpovídá i zdánlivě nízká cena za metr.

Další (pře)prodejci

V dalších obchodech, které mají merino v nabídce, už většinou neseženete nic dalšího (pokud se mýlím, budu ráda za doplnění), obchody jen přeprodávají to merino, které seženete výše a nemají ho v nabídce stále, je tedy možné, že zrovna nenatrefíte. Pro ty, kdo nechtějí objednávat z Finska, je dobré vědět o obchodech Domatex, Laatki, Mimilátky nebo Terstra.

Zajímavý je také eshop Zkusmerino, kde kromě finského merina najdete také to české z Moraviatexu a také německé merino, které jsme zatím jinde v ČR neviděly.

 

Jednotlivé druhy:

 

1. Oboulíc, Moraviatex – krásně jemné merino, omezený výběr barev, gramáž okolo 200 gr (někdy se liší různé barvy).

2. Oboulíc jednobarevný, Myllymuksut – ve srovnávní s Moraviatexem je trochu hrubší, ale pořád je příjemné na omak. Prodejce uvádí gramáž 190 gr.

3. Vytkávané vzorované, Myllymuksut, gramáž 210 gr, ale je tím vytkáváním pocitově takové vzdušnější než jednobarevné.

4. Vytkávané vzorované, Šijemdětem. Gramáž udávaná 250 gr, což nechápu, na omak je ještě vzdušnější než to finské obrázkové 🙂

5. Jednolíc s elastanem, Šijemdětem, uváděná gramáž 310 gr. Je to takový hodně silný jednolíc, ale přijde mi, že oboulíc, ač má výrazně nižší gramáž, je pocitově silnější a teplejší.

6. Žebro, Myllymuksut, gramáž 150 gr. Je opravdu tenoučké, vhodné na náplety (ale pozor, nemá v sobě elastan, takže nedrží), navíc extrémně přitahuje moly 🙁 Pocitově mě trochu škrábe, těžko říct, čím to je…

7. Jednolíc, Moraviatex, gramáž 140 gr, tenký úplet na lehké sportovní oblečení.

8. Tenký jednolíc, Šijemdětem, 135 gr, opravdu tenoučké jak pavučina, vhodné na letní dny; bohužel také hodně chutná molům 🙁

9. Merino + hedvábí, jednolíc (gramáž teď nemůžu dohledat) – hedvábí dodá chladivý efekt, na letní bodýčka pro miminka do šátku úplně nejlepší materiál.

10. Merino + hedvábí, žebro, 100 gr – pružnější než jednolíc, jinak vlastnosti podobné.

11. Merino finerib 60%merino+40%POP, Moraviatex, 190 gr, dobře pruží, směs je příjemná v tom, že na to jdou mnohem méně molové a je odolnější vůči oděru.

12. Termo RIB – 30% merino+20%POP+50%bambus, 185 gr, kombinace několika materiálů, která příjemně chladí a zároveň odvádí pot, v současné době není v nabídce, ale mají v nabídce jiné podobné vícevrstvé kombinace, které jsou – dle mého názoru – na funkční prádlo jako stvořené.

…a ještě dvě specialitky na závěr 🙂

Zatkávané rouno z Šijemdětem, má krásný hřejivý kožíšek, ideální jako podložka na spaní do kočárku (dítě se na ní nepotí ani v létě), nebo jako zateplení do huculek do nosítka.

Recyklace 🙂 Pokud jsou na vás ceny merino vlny příliš vysoké, zkuste se podívat v secondhandu na svetry, jestli některý nemá cedulku 100% merino wool. Často takhle člověk sežene sražené nebo i tenké svetry za pár desetikorun a z materiálu udělá dětem krásně teplé svetříky, kamašky, rukavičky a další doplňky.

Údržba:

V další části povídání o merinu vám prozradíme své zkušenosti s šitím merina na běžném stroji, jeho údržbou a skladováním, článek naleznete zde:

Vlna merino – jak ji šít, prát, udržovat