Merino je velmi oblíbený přírodní funkční materiál. Pro mě osobně ze všech funkčních materiálů nejlepší. Jak si s merinem poradit při šití, jak a kdy jej prát a jak jej ochránit před nevítanými návštěvníky?

Obsah stránky:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Video

Vlastnosti merina a kde ho koupit

Jak merino šít

   – Jehly

   – Nitě

   – Stehy

Praní

   – Před šitím vysrážet?

Další údržba

Video:

Vlastnosti merina a kde ho koupit

Merino, jeho vlastnosti a také informace, kde merino můžete koupit, najdete v tomto článku:

Merino: vlastnosti a kde ho koupit

Přehled typů látek a vlastností:

Látky

 

Jak merino šít

Jehly

Merino vlna má velmi jemná vlákénka a je třeba zajistit, aby se neporušila struktura – pokud se jedno oko “přesekne” při šití, tak se spustí řetězové utíkání ok jako známe třeba na punčoše. Na šití merina jsou nejlepší jehly s tzv. kulatou špičkou. Značené Ball point, SUK, Jersey…

Jehly s kulatou špičkou.

Jehla s kulatou špičkou (ball point) projde mezi vlákny.

Komplexní článek o jehlách:

Jehly (typy a druhy jehel a jak vybrat tu správnou)

Nitě

Nitě stačí běžné kvalitní polyesterové. Síla 120 je podle mě ideální. Merino se také skvěle šije nitmi chemlonovými (vhodné zejména do overlocku).

Více o nitích v tomto článku.

Stehy

Merino úplet se po ustřižení hodně páře. Je třeba přídavky velmi dobře zapravit, aby se nám úplet nevypáral (jednak kvůli tomu, aby šev držel, ale také není příjemné se po vyprání zamotat uvnitř oblečení do nití:-).

Vždy musíme volit pružné stehy a dobře seřídit stroj. Na šití merina je výhodou (ale ne nutností) mít overlock. I overlock je ale třeba na merino správně seřídit. Zkuste si na kousku merina ušít kus švu a “napružit”, steh nesmí praskat! Pravděpodobně budete muset nastavit volnější napětí nití v jehlách a hustší steh (a diferenciál na vyšší hodnotu, aby hustší steh úplet příliš nevytahoval).

Šíři stehu volte ideálně 7 mm.

Jak seřídit overlockový steh najdete v tomto článku:

Jak šít na overlocku

Nejčastější chyby při šití na overlocku najdete zde:

Nejčastější chyby při šití na overlocku

Na běžném šicím stroji lze merino bez problému šít, pokud zvolíte pružící stehy.

 

Šít můžete buď ve dvou krocích nebo v 1 kroku. Pokud máte stroj s pružícím overlockovým stehem, stačí šít v jednom kroku jako byste šili na overlocku. Výše jsou to stehy 4 (oboustranně uzavřený nebo také ozdobný overlockový steh, 5 pružný overlockový steh a 6 overlockový steh z jedné strany uzavřený). Pokud máte jen starý obyčejný stroj, musíte šít ve dvou krocích. První si sešijete švy “rovně” – třírovným pružným stehem (1) nebo hustým uzoučkým cikcakem (3). Následně “oentlujete” (zaobroubíte) širokým cikcakem střední hustoty (2). Ideální šířka stehu (overlockového i cikcaku) je 5 až 8 mm. 

Zde vlevo hustý úzký cikcak + cikcak na zaobroubení, třírovný pružný steh + cikcak na zaobroubení a pak overlockový steh. Více ukazuji ve videu.

Komplexní přehled vč. videa, jak šít úplety na běžném šicím stroji najdete v tomto článku:

Jak šít úplety na klasickém šicím stroji

Jak šít dvojjehlou:

Praní

Vlna je velmi náchylná při praní. Je citlivá na dvě věci:

  1. Vysoké tření, otírání se o sebe – tímto plstnatí / filcovatí (sráží se).
  2. Prudké střídání teplot.

Musíte tedy zajistit, aby se vlna při praní v celém svém procesu (teplota suché vlny – ponoření do lázně, máchání, sušení) pohybovala rámcově ve stejné teplotě. Pokud perete vlnu na 30 a pak ji dáte na ledovou plochu (třeba nerezový dřez), nebo naopak na horké topení, nedělá jí to dobře. Naopak pokud dám vlnu do hrnce s vlažnou vodou a postupně ji zahřívám, mohu ji prát i ve vyšších teplotách, ale musím opět zajistit pak postupné chladnutí. (Takto se vlna například dá i hezky barvit).

Dále musíte minimalizovat tření vlny – o sebe navzájem (drhnutí fleků) a vysoké otáčky v pračce. Zejména vůbec nedoporučuji program na intenzivní praní, který je “perfektní” právě na srážení vlny, kdy ji tak pěkně o sebe “mydlí”, až se srazí. Pokud máte na vlněném oblečení flek, velmi jemně jej masírujte a snažte se jej odstranit bez zbytečného tření.

Třením o sebe také vznikají chloupky a žmolky, narušuje se struktura vlákének a úplet může řídnout.

Některé vlněné úplety mají úpravu pro možné praní v pračce (např. úprava superwash, ale jsou i další úpravy). Superwash úprava – vlna je ošetřena většinou v kyselé lázni (dojte tak k “uzavření” jednotlivých šupinek na vlněném vlákně, čímž pak nedochází k plstnatění). Vlna v úpravě superwash může být prána v pračce na jemný vlněný program. Do sušičky ale nesmí. Toto merino můžete prát v pračce podle doporučení výrobce.

Merino bez této úpravy můžete prát v pračce na program “vlna”, kde se nestřídají teploty, je třeba si tento program v pračce předem vyzkoušet, ne všechny programy na vlnu v pračce totiž opravdu nestřídají teploty.

Merino ždímejte velmi opatrně, pokud perete v ruce, tak “nekruťte”, ale jemně vymačkejte – naprosto nejlepší je vymačkání do ručníku. Ručník z vlny nasákne vodu a vlna zůstává jen mírně mokrá. Suším většinou v rozložené poloze třeba na ručníku. S ramínky atp. opatrně, protože mokrá vlna je těžká a mohla by se vám vyvěsit. Nikdy nedávejte vlnu na horké topení.

Vždy perte vlnu v prostředku určeném přímo na vlnu. Do praní můžete přidat pár kapek levandulové esence (prevence před šatními moly).

Před šitím vysrážet?

Vlně nesvědčí žádné praní navíc. Merino byste měli prát co nejméně. Protože se samo regeneruje, nemusíte jej prát tak často jako jiné materiály, někdy stačí jen pověsit a nechat vyvětrat. Metráž před šitím nemusíte “vysrážet”, cílem je naopak prát merino tak, aby se nesrazilo (sražené merino je filcovaté – hutné – a nepříjemné na nošení). Pokud si chcete být jisti, jak se merino bude po praní chovat (máte třeba úplet, ze kterého jste nikdy nic nešili a chcete jistotu), tak můžete zkusit vyprat na teplotu, na kterou budete prát pak po ušití. Nicméně, pokud se merino začne při 40 stupních v pračce srážet, tak se bude srážet dalším praním dál. Může to pro vás být varovný signál, že toto merino je třeba prát jen v ruce.

Údržba

Nejčastějším problémem s merinem je jeho “dírkovatění”:-) Molové jsou všudypřítomní a nenápadní, nakladou, odletí… Larvičky pak nenápadně hlodají. Pokud budete ukládat metráž a nebo oblečení, které aktivně nepoužíváte, opatřete je tak, aby molům smrdělo. Doporučuje se merino také skladovat v igelitových obalech.

“Nasmradit” vlnu můžete různými silicemi – nejčastěji se používá levandule. Dávám do praní pár kapek éterického olejíčku. Dále molům nevoní rozmarýn, smrkové jehličí, pomerančová kůra, černý pepř, mýdlo, chmel, bobkový list, skořice, hřebíček, listí ořešáku.

Před uložením do skříně můžete opatřit obal s merinem například dřívkem z červeného cedru s pár kapkami silice. Kolečka na fotografii se dají navléknout též na šatní ramínko. Pomůže také sáček s levandulí. Všechny silice musíte pravidelně obměňovat, protože “vysmrádají”:-)

Krásné šití a žádné dírky přeje Caramilla:-)