Znáte to…ušijete úžasné bodýčko nebo třeba overal, a pak přichází ta “slastná” chvíle, kdy musíte narazit druky. Plastové druky se na oblečení nehodí, ale využijete je například na látkové pleny pro děti. Na oblečení jsou vysoké a mohou tlačit. Ale použití je zcela na vás, fantazii se meze nekladou:-)

Obsah stránky:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Jak lze druky aplikovat?

   – Kladivem

   – Kleštěmi

        -> Kleště Vario Prym

Různé druhy druků

   – Kovové druky (babydruky)

        -> Kohinoor Roland Baby

        -> Prym Jersey

        -> Porovnání

   – Velké kovové druky Anorak a Camping

   – Plastové druky KAM / Color Snaps

Jak lze druky aplikovat:

Pokud potřebujete druky opatřit jedno bodýčko za rok, pak se vám možná nebude chtít investovat rovnou do dražších kleští. V tom případě můžete jít tradičnější (a trnitější:-D) cestou s kladivem 😉

1

Tak tomuhle se chceme vyhnout:-)))

Finta Fň, jak dosáhnout minima zmetků a minima vypadávání druků z oblečení je, že musíte při aplikace 100% trefit bodce do žlábků. Tím se druky chytí a pak nepadají, většinou:-D
2
Detail druků – bodce a žlábek.
3
Takto musí pasovat bodce do žlábku!
4Zleva: Druky Roland Baby 9,7 mm, kleště z Lidlu, Druky Jersey Prym a Vario kleště od Prym. Kleštěmi Vario bez nástavců na druky Prym jdou nacvaknout i Rolandy, když použijeme pro jejich uchycení “udělátko” z blistru. Rolandy se také spolehlivě vejdou do kleští z Lidlu (mají je tam často, hodně z nás je má). 

Kladivem

Kovové dručky můžete bez jakékoliv další investice natlouct pomocí kladiva a plastových udělátek, která jsou součástí každého balení…

Kleštěmi

Další možností jsou levnější, neznačkové kleště, například ty z Lidlu, které uvidíte v tomto videu, nicméně jejich aplikace není bezchybná a velmi často se mi stává, že se minou bodce se žlábky.

Vario kleště

Sázkou na jistotu jsou kleště Vario od firmy Prym.

Vše, co lze aplikovat kleštěmi Vario, podrobný popis všech variant prodávaných kleští včetně komponent, přesné odkazy na součástky kleští a možnosti rozšiřování najdete v tomto odkaze:

Kleště a jejich komponenty

Velká sada od Prym obsahuje mnoho komponent. Je to výhodná sada s mnoha nástavci, obsahuje ale průchodky menší a jen bez podložky, ty jediné ze sady nepoužívám. Praktický je i kufřík. Pokud víte, že budete používat více typů druků, tak bych sadu určitě doporučila. Můžete ale též koupit jen kleště a k nim postupně dokupovat nástavce.

V sadě jsou druky Anorak a Camping, druky Jersey 11 mm a průchodky nejmenší velikosti bez podložky. Vše zároveň i s aplikátory (pistony). Zároveň sada obsahuje děrovací nástavce a náhradní plastové podložky pod aplikátory do kleští.

Kleště pod aplikátory mají plastové “výplně”, které se časem maličko ochodí a některé aplikátory vypadávají, proto jsou v sadě náhradní.

 

Kleště dnes koupíte na mnoha místech, například v Galanterii Čendulka, v e-shopu Moje Šití, Biaska, Mixsa, a mnoho dalších.

Práci s Vario kleštěmi můžete vidět také v tomto starším videu:

A zde jimi aplikuji plastové patentky KAM:

Více informací ke všem mnou vyzkoušeným možnostem Vario kleští najdete v tomto článku:

Kleště Vario – jak a co lze kleštěmi aplikovat

 

Různé druhy druků:

Kovové druky (tzv. “babydruky”)

Babydruky jsou skvělé na oblečení – bodýčka, přebaly dupaček, kabátky, zapínání bryndáčků, kloboučků a nebo třeba i povlečení, povlaků na přebalováky atp. Nehodí se na plenky a na softshell. Nelze je aplikovat do silnějších materiálů (bundy, rukávníky kočárku atp.).

Kohinoor Roland Baby

Kleště jsou kompatibilní s druky Kohinoor 9,7 mm (Roland Baby), v každém blistru najdete aplikátory, kterými lze druky aplikovat. Aplikátory jsou z nekvalitního měkkého plastu a během pár aplikací (cca 1 blistr) se zničí a je třeba opět použít nové z nového blistru. Není tedy řešení si koupit velké balení bez aplikátorů, protože nebudete mít druky čím aplikovat.

Druky Kohinoor je třeba velmi pečlivě aplikovat, protože nástavce nejsou tak “přesné” (nekvalitní plast, který se navíc velmi brzy ochodí). Nejsou tak masivní, takže v silnějších místech druky hůře drží (pro mě je maximum bodýčko z jednolícního úpletu lemované proužkem na třetiny z hladkého patentu, ale musí se zde velmi pečlivě a hodně zalisovat).

Výhoda Kohinoor je, že mají druky různých barev. 

Tzv. “udělátka” jsou z nekvalitního plastu a nejsou při aplikaci dokonale přesná, navíc se hned ochodí, při pečlivé aplikaci však vydrží. 

Aplikátory jsou součástí každého blistru od Kohinoor. 

Jak správně aplikovat druky Roland Baby najdete v tomto starším videu. Ve videu používám kleště z Lidlu, které jsem po pořízení kleští Vario ale vyhodila. Nedá se to opravdu vůbec srovnat.

Jak aplikovat druky kleštěmi Vario a jak si třeba poradit s tím, když aplikujeme druk špatně a potřebujeme jej odstranit, najdete v tomto návodu:

Jak aplikovat druky Kohinoor najdete v tomto videu (načasováno):

Prym Jersey

Firma Prym dělá dvě velikosti druků – 8 mm a 10 mm. 10 mm jsou skvělé druky – jsou masivnější, mají perfektní přesné aplikátory, a jejich aplikace bývá bezproblémová. Mají delší “bodce” a lze je aplikovat bez problémů i do silnějších vrstev. Skvělá jsou právě na bodýčka do silnějších míst (lemy nápletem na třetiny).

Modré “udělátko” v krabičce je určeno pro narážení kladivem. Nicméně naprostou pecku z těchto druků dělá právě kombinace s kleštěmi. Aplikace je pak opravdu “hrc-prc”.

Naprosto skvělé a přesné aplikátory, které zaručí, že se zoubky potkají přesně se žlábkem na protikuse. Tohle si s Kohinoory dovolit nemůžete (v kleštích, v lisu ano). Druky v aplikátorech drží jako přibité. 

Prym 8 mm jsou takové minidruky, které se nehodí moc na běžně šité dětské oblečení. Lze je používat do jemných látek (např. do plátna / jednolíce, ale ne ve více vrstvách jak dvou) – tedy různá zapínání kloboučků, tenkých bryndáčků nebo třeba různých kapsiček, kabelčiček,… Skvělé budou na oblečení na panenky. Já jsem pro ně zatím moc využití nenašla.

Zde zatím jediné použití dručku, na který se vysloveně hodí – zapínání na kloboučku.

Jak aplikovat druky Prym Jersey najdete v tomto videu (načasováno):

Porovnání druků 9,7 mm Kohinoor Roland Baby a 10 mm Prym Jersey

Průměr druku je výrobcem uveden téměř stejný, ale rozdíl v drukách je opravdu velký. Prym jsou masivnější (tím jsou ale pro mě třeba méně “super” na oblečení pro nejmenší miminka nebo panenky) a mají delší bodce (tím pádem drží v silnějších vrstvách než druky Kohinoor). Velký rozdíl je však v aplikaci. Prym mají skvělé aplikátory, které prakticky nedělají při aplikaci chyby, Kohinoor se člověk musí hodně naučit aplikovat, aby se trefily zoubky do drážek.

Srovnání všech druků typu “baby”.

Srovnání druků vhodných na dětské oblečení. Vidíte, že Prym (nahoře) jsou mnohem masivnější.

Vlevo Prym, vpravo Kohinoor.

Vlevo Prym, vpravo Kohinoor.

Vlevo Prym, vpravo Kohinoor.

Vlevo Prym, vpravo Kohinoor.

Vlevo Prym, vpravo Kohinoor.

Vlevo Prym, vpravo Kohinoor.

Vlevo Prym, vpravo Kohinoor.

Vlevo a uprostřed Kohinoor, vpravo Prym.

Vlevo a uprostřed Kohinoor, vpravo Prym.

Zkušenost Caramilly:

Osobně používám druky Kohinoor častěji, jednak kvůli ceně, pak také kvůli barevné variaci a tomu, že jsou takové jemnější, příjemnější. Mám ale lis a hodně zkušeností s aplikací i kleštěmi, umím je aplikovat i kleštěmi. Nicméně pro začátečníka, který chce jít “na jistotu” bych doporučila druky Prym 10 mm, aplikují se mnohem snadněji, drží fest a nevypadávají (i když na hodně silných místech na dupačkách v přebalu už mi taky vypadl:-).Ve videu vám ukážu fígl, jak si poradit i s Kohinoory v kleštích Vario.

Velké kovové druky Anorak a Camping

Velké druky, které se hodí do masivnějších míst – fusaky, bundy, rukávníky, … Do kleští se dají dát i druky Auto Moto od Kohinoor. Další kompatibilitu najdete v odkaze na začátku článku.

Vlevo Prym Anorak, vpravo Kohinoor Auto Moto (jsou víceméně stejné jako Prym Camping). 

Skvělé druky na rukávník.

Aplikátory jsou celkem 4:

 

“Tyčka” patří do gumového nástavce. “Čepička” do malé mističky.

“Tyčka” se rozlisuje do čepičky. 

 

Velký kulatý vrchní díl patří do velké mističky. Část s nápisem patří narazit “na zobáček”.

Aplikovat tyto druky je třeba pomocí šídla (silnější verze). 

Jak aplikovat druky Anorak najdete zde (načasováno):

Plastové druky KAM / Color Snaps

Lze aplikovat jak druky KAM, tak druky Color Snaps. Lze kombinovat kleště KAM s druky Color Snaps od Prym a naopak Kleště Vario s aplikátory na Color Snaps s druky KAM.

Plastové druky používám na plenky a na softshell, na bryndáčky třeba, ale nepoužívám je na oblečení, na bodýčka se nehodí, jsou totiž velmi vysoké a mohou tlačit. Navíc se mi to ani nelíbí.

Aplikátory Color Snaps / KAM – lze koupit i samostatně.

Kulatá vrchní část druku patří do mističky.

“Samička a sameček” patří směrem ke gumové části.

Samička a sameček se umístí na bodec.

Kovová střední část aplikátoru s “gumou” rozlisuje bodec dovnitř dílu samečka nebo samičky. 

Jak aplikovat plastové druky najdete v tomto návodu (načasováno):

Firma Prym dělá i různé ozdobné plastové druky, musíte na ně mít ale zvláštní aplikátory (jsou v balíčku).

Kleště Prym Vario + druky KAM.

Vlevo kleště KAM, vpravo kleště Vario Prym s aplikátory Color Snaps. Kleště a druky jsou vzájemně kompatibilní, rozdíl jsem nenašla. 

Zkušenost Caramilly

Mezi druky KAM a Prym jsem rozdíl nenašla. Kleště se mi lépe používají Prym Vario než KAM.