Se šitím úpletů na běžném šicím stroji se začne potýkat každý, kdo chce šít oblečení pro sebe či pro děti z úpletů, ale zároveň kvůli tomu nechce pořizovat speciální stroj – overlock.

I na běžném šicím stroji lze šít úplety tak, aby to z líce nebylo poznat (na rubu to bude vidět vždy, ale i na běžném šicím stroji to může být z rubu “hezké”, byť ne “jako z obchodu”). V tomto článku si ukážeme, jak se tomuto ideálu co nejvíce přiblížit.

Při šití úpletů nezapomeneme na to, že potřebujeme jehly s kulatou špičkou (označení stretch nebo jersey/ball point), do klasického šicího stroje tedy označení jersey/ball point/stretch 75/80/90 (podle síly úpletu a síly použité nitě) 130/705H (označení pro jehly do běžných domácích strojů). Více v článku o jehlách.

Při šití na běžném šicím stroji se budeme potýkat se dvěma problémy, které bychom u overlocku řešit nemuseli:

1. jak šít, aby steh pružil

2. jak šít, aby stroj látku při šití příliš ve švu nevytahoval

Obsah stránky:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Pružné stehy

   – Dvojjehla

   – Stroj bez strečových (overlockových) stehů

        -> Rovný steh

        -> Cikcak

        -> Tříkroký cikcak

        -> Šikmý cikcak

        -> Rovný steh kombinovaný s cikcakem

   – Stroj se strečovými (overlockovými) stehy

        -> Třírovný steh/tříkroký rovnosteh/pružný rovnosteh

        -> Falešné overlockové stehy

        -> Falešné coverlockové stehy

   – Regulace délky kroku při šití pružných stehů

Posun látky (jak eliminovat “vytahané” švy)

   – Diferenciál/kráčející patka

   – Přítlak patky

Závěr

Pružné stehy

I na úplně obyčejném (či starším) stroji, který má pouze rovnosteh a cikcak, lze šít tak, aby steh pružil. Nevěříte?

Novější stroje (pokud to není vyloženě nějaká low end řada) už dnes mají v základní nabídce pružné/strečové a overlockové stehy. Overlock sice plně nenahradí, ale v líci to většinou není poznat :).

Při šití úpletů je často vhodné lehce povolit napětí nití. Napětí vrchní nitě regulovat umíme, na to je speciální kolečko. S napětím spodní nitě je to složitější, začátečníci by se do úprav napětí spodní nitě neměli pouštět, není-li to nevyhnutelně nutné. (Pokud se do toho chcete pustit, koukněte na video k dvojjehle.)

Dvojjehla

Prošívání lemů je možné provést některým z níže popsaných stehů. Nebo lze u obou typů strojů použít dvojjehlu. Dvojjehla téměř dokonale nahradí coverlock, ale její použití chce také trochu cviku. Také je potřeba povolit napětí spodní nitě, takže pro začátečníky doporučujeme s pokusy na napětí spodní nitě počkat, až budete mít se strojem více zkušeností. O všem, co se týče dvojjehly, se dozvíte ve videu:

Pozor: dvojjehla je náhrada coverlocku, nikoliv overlocku! Používá se výhradně na prošívání lemů, nikoliv na sešívání švů.

1. Typ – stroj bez strečových/overlockových stehů

Rovnosteh

Rovnostehem šijeme všechny rovné švy na NEPRUŽNÝCH materiálech. Patří mezi ně i málo pružný fleece a softshell. Kratším rovnostehem sešíváme látky k sobě, dlouhým stehem pak ozdobně prošíváme (není nutná pevnost stehu).

Ještě donedávna se zdálo, že šít na klasickém stroji úplet rovnostehem prostě nelze, protože steh, na rozdíl od úpletu, nepruží, a nitě se tak při napnutí úpletu na postavě trhaly, ale nově je na trhu dostupná pružná nit Sabaflex, s níž se dá šít na obyčejném stroji obyčejným rovnostehem a steh přitom pruží. Více si o ní řekneme v samostatném článku.

Pružné nitě Sabaflex

Zajímavou alternativou v menším návinu je nit Seraflex, která mírně pruží. Nehodí se ale na sešívání běžným stehem, u sešívání plavek, legín a triček bych volila Seraflex šitou v pružném stehu.

Cikcak

Cikcak běžně používáme na entlování (obroubení okraje) u třepivých materiálů – na toto je lepší méně hustý steh. Hustý úzký cikcak můžeme využít na sešívání úpletů, protože zachová pružnost materiálu. Hustý cikcak můžeme využít také na obšívání aplikací.

Takto vypadá pak ve švu – při hustém stehu není poznat, že nejde o rovný steh, ale cikcak.

Tříkroký cikcak

Tříkroký cikcak velmi dobře pruží a je “v ploše”. Používáme ho především na všívání gumy (např. do tvarovaných plenek), nebo na založení lemů, pokud nemáme coverlock a nechceme využívat dvojjehlu. Není příliš vhodný na sešívání dvou látek (úpletů) k sobě, sice pěkně zachová pružnost, ale šev se pak divně rozevírá.

Takto je pak ve švu vidět (tady je to extrémní kontrastní nití a možná by šlo ještě malinko utáhnout napětí nitě; nicméně mezery tam budou vždy).

Šikmý cikcak – pružný steh

Toto je skvělý steh, který perfektně pruží a nahrazuje rovný steh na pružných materiálech. Hodí se spíš na sešívání, z líce vypadá lépe třírovný pružný steh, ale tento lépe pruží. Nemají ho všechny stroje.

Rovnosteh kombinovaný s cikcakem

Tento steh bývá i u jednodušších strojů bez pružných stehů a lze využít jako alternativu pružného stehu. Proti hustému cikcaku má výhodu, že látku tolik nevytahuje. Musíte posoudit sami, který z těchto stehů je pro vás lepší.

Takto pak vypadá ve švu – drobná mezírka je jen jednou za pět kroků.

2. Typ – stroj se strečovými/overlockovými stehy

Třírovný steh/tříkroký rovnosteh/pružný rovnosteh

Tříkroký rovnosteh šije rovně, ale protože šije dopředu a dozadu, steh pak mírně pruží. Na šití úpletů většinou bohatě stačí. Občas bývá problém ho na stroji odhalit, protože jeho ikonka vypadá jako tři rovné stehy vedle sebe, což je zavádějící, na látce máte pak jen jednu linii švu.

Falešné overlockové stehy

Na strojích s overlockovými stehy bývá několik druhů těchto stehů. Rovná linie vždy patří na šev, výstupky směrem k okraji, stehy tak simulují overlock, který zároveň šije šev i látku po okraji začišťuje. Plně ho ale nikdy nenahradí.

Falešné coverlockové stehy

Sem patří různé ploché stehy, které lze použít na zakončení lemů – přišijí látku v ploše a zároveň se tím neztratí pružnost.

Takto můžete například využít falešný coverlockový nebo hustý overlockový steh na ozdobné prošití…

 

Základní pružné stehy si můžete prohlédnout v krátkém videu:

A další tipy zde:

Regulace délky kroku při šití pružných stehů

Pokud má váš stroj pružné stehy, pak často nelze regulovat délku kroku (přepínání na pružné stehy se dělá kolečkem, které upravuje délku kroku, a to tak, že se přepne za krajní polohu na SS; drobnou regulaci lze někdy udělat, pokud je kolem –SS++).

Elektronické stroje s tím naopak nemají problém, protože typy stehů a nastavení délky stehu jsou oddělené.

Výjimku z mechanických strojů tvoří šicí stroje Veritas Rubina a Famula, které mají nastavování délky kroku pomocí páčky na zpětný chod. I pro běžné šití se hustota stehu snižuje plastovým trojúhelníčkem vsunutým nad páčku. Dá se tak tedy nastavit i hustota stehu při šití pružných stehů. Za fotografie děkuji paní Lucii.

 

Posun látky (aneb jak eliminovat “vytahané” švy)

Diferenciál/kráčející patka

Overlocky mají proti obyčejným strojům diferenciál, což je zjednodušeně řečeno to, že mají dvojí zoubky k posunu látky, jedny před jehlou, druhé za jehlou, a tyto dvoje zoubky se mohou každé pohybovat jinak rychle, čímž se docílí toho, že se látka buď více nebo méně při šití vytahuje.

Diferenciál se dá trochu nahradit přidáním kráčející patky:

Steh zcela vpravo je bez kráčející patky, stehy vlevo při použití kráčející patky. Rozdíl je velmi patrný.

Bez kráčející patky je důležité vědět, jak látku podsunovat stroji.

Šijeme-li z nepružného nebo málo pružného materiálu, postačí, když posunování necháme na zoubcích. Hlavní je se se strojem o látku nepřetahovat! Toho se často dopouštíme, když chceme odšít oblouček a stroj šije rychleji než zvládáme. Snažíme se pak, aby nám látku tak rychle nebral, ale tím ji vytahujeme. A v obloučcích, tedy na šikmém řezu, dokonce i tkaniny lehce pruží, takže jsou na vytažení háklivé. Jak tedy na to? Snížit rychlost šití. A pokud máte ignorantský pedál, který buď nešije, nebo šije jak o závod, pak klidně v obloučku odšijte několik stehů ručním otáčením kolečka (vždy k sobě).

U úpletů a bez kráčející patky můžeme ten posun trochu nasimulovat sami. Před patkou budeme látku do stroje trochu “tlačit”, aby ji stroj bral rychleji, než se stačí vytáhnout, za patkou lehoučce pomáhat s odebíráním už ušitého. Chce to cvik, ale dá tomu takhle dost pomoct.

Přítlak patky

U strojů, u kterých se dá regulovat přítlak patky, je dobré nastavit nižší přítlak – látka tak víc pod patkou prokluzuje a méně se šitím vytahuje.

Většinou to bývá kolečko či šroubek nahoře na stroji v úrovni jehelní tyče. Některé starší stroje mívají regulaci přítlaku patky schovanou pod krytem osvětlení:

Bohužel některé stroje regulaci nemají vůbec.

Závěr

Určitě se šití úpletů nebojte! Způsobů, jak je ušít na běžném šicím stroji, je mnoho, zkoušejte, experimentujte na odstřižcích, trénujte. A pokud to přes všechnu snahu nepůjde a šití úpletů se nebudete chtít vzdát, zauvažujte, zda nepořídit lepší běžný šicí stroj, nebo rovnou overlock.