Bunda vhodná i pro začátečníky. Lze šít v několika verzích.

Od 10. 8. 2018 je zpracována přímo verze “bunda s raglánovým rukávem”, důvodem byla problematičnost zvětšování střihu z mikiny na bundu, nefungovalo to dobře, bylo to příliš složité. Střih na bundu je prostě jiný než na mikinu.

Aktuálně je bunda s raglánovým rukávem k dispozici ve verzi užší a širší.

Novou verzi střihu přímo na bundu najdete zde:

Softshellová jednoduchá bunda s raglánovým rukávem – UŽŠÍ verze 74 -164

Softshellová jednoduchá bunda s raglánovým rukávem – ŠIRŠÍ verze 74 -164

 

Informace k novému střihu:

Softshellová bunda s raglánovým rukávem ve více variantách (od začátečníků po pokročilé) – střih 74 – 164

Informace ke staré verzi střihu “jednoduchá bunda/mikina”

Střih na mikinu se stal mezi vámi hned po svém zveřejnění nesmírně populární. Podle střihu na mikinu jste začali šít pro jeho jednoduchost i bundu. A tak se stalo, že se ze střihu na mikinu stal i střih na jednoduchou bundu. První bundu jsem šila pro Kryštofa a velmi se povedla.

POZOR! Střih je určen pro mikinu, pokud budete šít bundu, je třeba ušít o velikost větší a nebo přidat více na švy – jak přesně je vysvětleno ve videonávodu!

Velikosti starého střihu (rozměry hotové mikiny / bundy):

86/92 D 36 / Š 31 / R 34
98/104 D 42 / Š 33 / R 39
110/116 D 48 / Š 35,5 / R 44
Na vel. 122 pro hubenější dítě lze přidat 3 – 4 cm na délku rukávů a mikina je akorát (vyzkoušeno na Jasmíně), lze také přidat trochu více na švy a mikinu si tak rozšířit.
D – celková délka předního dílu od ramene dolů (zadní díl je dokulata a delší!!!)
Š – šířka v průramcích pod rukávy (v pase je střih mírně projmutý, pro děti s bříškem lze upravit a střihnout mikinu rovně), šířka je měřena ve střihu, v reálu bude širší o zip, tzn. cca o 1 – 2 cm!
R – délka rukávu od ramene na konec
Spotřeba (počítá se šíří látky 150 cm):
86/92: 50 cm na mikinu + 20 cm na límec nebo 30 cm na kapuci, tzn. 70 – 80 cm délky celkem. Zip 40 cm u stojáčkové verze, 35 cm u verze s kapucí.
98/104: 55 cm na mikinu + 20 cm na límec nebo 30 cm na kapuci, tzn. 75 – 85 cm délky celkem. Zip 45 cm u stojáčkové verze, 40 cm u verze s kapucí.
110/116: 60 cm na mikinu + 20 cm na límec nebo 30 cm na kapuci, tzn. 80 – 90 cm délky celkem. Zip 50 cm u stojáčkové verze, 45 cm u verze s kapucí.
lemovací gumička (přesně jsem spotřebu nepočítala, odhadem 3-5 m)

Videonávod:

 

Fotonávod

(obsahuje jen složitější místa pro pokročilejší, začátečníky poprosím, aby šili podle videonávodu nebo fotonávodu na bundu s raglánovým rukávem, která je této velmi podobná, nezvládla jsem totiž podrobně obojí natáčet i fotit:)

Foto a instrukce ke staré verzi střihu: Střih vytiskneme a slepíme podle puntíků v rozích. Vystřihneme a nebo přeneseme na střihový papír. POZOR! U střihu ve verzi s kapucí je třeba na délku předního i zadního dílu přidat 1 cm navíc, aby vám vyšel zip na 35-40-45 cm! Dělala jsem střih jen pro mikinu se stojáčkem, ale pak jsem kapucku dodělávala, abyste měli obě verze.

=> Jak pracovat se střihem v PDF? (Nápověda)

Video, jak slepit střih:

Přidání na lemy:

Verze bundy dole rovně (naznačeno v nové verzi střihu) a lem rukávu, pokud šijete založení, pokud do nápletu, tak nepřidáváte vůbec.

Nahoře je podsádka kapuce se zvýšením na krk vcelku, ve střihu je jen půlka a informace, že skládáte na sklad látky;-) Jiné podsádky stříháte stejně, také na sklad látky, jen mají mírně jiný tvar.

Sešijeme bundičku – třeba podle fotonávodu zde.

Sešití kapuce se stojáčkem. Sešijeme k sobě středový pruh a boční části. Sešijeme k sobě podsádku kapuce a podsádku předního dílu a začistíme si lemovací pruženkou nebo na overlocku… Nyní si vešpendlíme podsádku do kapuce. Podsádka bundy kouká…

 

Bundu dole začistíme – budu podhrnovat, takže můžete třeba i overlockem. Přišijeme k bundě kapuci a do kapuce podsádku tak, že od místa u brady dolů necháme nesešito.

Mezifáze před našitím zipu – zip vložíme do “vzniklého růžku” a našijeme mezi podsádku a přední díl. Více ve videonávodu.

Takto vypadá výsledek – zip končí v “růžku” u stojáčku v kapucce.

Střih na mikinu / bundu:

Mikina s raglánovým rukávem a kapsami (stojáček / kapuce) 86 – 116