Poradna: strihy@caramilla.cz , FAQ
... střihy ověřené praxí ...

Menu

Objednávky: petra@caramilla.cz

Náhled košíku

Dětské triko / šaty s běžným rukávem (střihy a návody)

Variantní střih, podle kterého ušijete nejen triko s krátkým nebo dlouhým rukávem (varianta rovný zadní díl a nebo zadní díl dokulata), ale také šaty. A to hned několik verzí. Další střípek do puzzle mých kombinovatelných střihů. Aneb, kdo má už ode mě nějaké šaty nebo upgrade v podobě sukně pro dívky, stačí mu dokoupit už jen “vršek”.

Obyčejné tričko je na konstrukci trochu alchymie. Protože děti jsou různé a požadavky rodičů také. Proto přináším dvě varianty střihu na triko s běžným rukávem pro děti. Užší verzi a verzi normal.

Střih prošel rozsáhlým a celkem dlouhým “pilotováním”, moc děkuji všem ochotným testerkám, které se zapojily a pomohly mi konstruktivní kritikou střih vyladit na různé typy postav. Moc děkuji i všem testerkám za fotky!

Střih vhodný jako klasické volné triko – může být i pro holky. Vhodné pro kluky normální postavy, na hubené kluky s klučičí konstitucí (ramena – postava mého Kryštofa). Není to verze vysloveně široká, spíš normální.

K této verzi trika nepasuje balonový rukávek! Pokud byste ho však nutně použít chtěli, doporučuji použít o číslo větší číslo rukávku z užšího střihu. Nebudou na sebe pasovat značky pro sesazení, ale vzhledem k řasení rukávku je tato improvizace možná:-)

Varianta střihu NORMAL vel. 116 na 120 cm klukovi.

Varianta střihu NORMAL vel. 122 na 120 cm klukovi.

Od střihu na tričko “užší střih” se liší konstrukcí – zejména průramky, pas, ramena, šířka rukávu. Osobně toto triko šiji klukovi a užší verzi holkám. Nicméně mám všechny děti hubené.

Infostránka ke střihu “NORMAL”:

Triko s běžným rukávem – verze NORMAL

 

Je vhodná pro dívky a hubené vytáhlé kluky. Vše toto máme ověřeno v pilotní fázi střihu, která byla dlouhá a místy bolestná:-).

Střih lze koupit buď samostatně jen na triko (= slouží zároveň jako upgrade k rovné, půlkolové a kolové sukni – tu lze koupit samostatně a nebo v jiném setu na šaty – triko má naznačen zároveň díl na šaty), nebo i ve výhodném setu již se sukní jako šaty (pak podle střihu ušijete sukni a šaty).

Střih lze rovněž koupit rovnou v setu s balonovým rukávkem, nebo si k němu můžete balonový rukáv dokoupit formou upgradu.

Střihy najdete v e-shopu zde (kategorie pro děti – trika), můžete jej koupit v setu 86-164 a nebo v oddělených verzích I. (86-116), II. (122-140) a III. (146-164).

Ve velikostech pro miminka do vel. 80 je zpracováno bodýčko, pro tričko lze vrchní část vzít ze střihu na bodýčko a od průramků střihnout rovně. Na rameni však musíte vždycky šít těmto dětem zapínání. Od vel. 86 dětem s normální hlavou a trpělivostí na přetahování by mělo stačit triko s pružným lemem. Doporučuji malé velikosti lemovat proužkem na polovinu z hladkého patentu a na lemování nepoužívat žádné předem hotové proužky na čtvrtiny ani úplet s elastanem. Nepruží tolik a narazit pak dítěti triko přes hlavu je utrpení!

Střih je zpracován do vrstev – můžete si vybrat, které velikosti budete tisknout (všechny nebo jen vybrané).

Více o tisku střihu ve vrstvách.

Střih vám přijde na A4 tisknutelné na běžné domácí tiskárně (po vytištění si slepíte, součástí střihu je přehledné schéma, jaké listy jsou v dané příloze a jak máte lepit k sobě). Střih obdržíte též ve formátu A1/A0, který lze nechat vytisknout v copycentru a nemusíte již lepit. Obě verze jsou v černobílé i barevné.

Střih je nově zpracován již od vel. 86 a ve velikostech 146 – 164. Má ve střihové příloze naznačení na krátký rukáv. Je zpracován v PC, barevně, černobíle, na A1 nebo A0, ve vrstvách…Kdo má starou verzi střihu (černobílou retro v ruce) může si verzi od 19. 9. 2019 stáhnout ze svého účtu nebo z odkazů ve velikostech jím koupených. Novou verzi si stáhnete z profilu a nebo z odkazů v mailu.

Užší verze na hubené holce (je to 134 prodloužená na postavě něco málo přes 140 cm). 

Užší verze střihu na hubeném klukovi (116 prodloužená na postavu kolem 125 cm). 

Tričko ve verzi šaty se sukní z řaseného obdélníku.

Sety a upgrady:

K užší verzi střihu trička si můžete formou upgradu doplnit různé typy sukní a také balonový rukávek:

Střih si také můžete rovnou koupit ve výhodném setu se sukní jako šaty:

Varianty:

Triko

Střih je zpracován ve verzi dlouhý a krátký rukáv. Ze střihu si vykopírujete typ rukávu, který potřebujete šít.

Zadní díl můžete šít ve dvou variantách. Jednodušší na šití pro začátečníky je zadní díl šít rovně! Pro pokročilé můžete šít zadní díl dokulata.

Pokud dokoupíte upgrade na balonový rukáv, můžete šít i triko /  šaty s balonovým rukávem.

Šaty

Ze střihu lze ušít nabírané šaty se sukénkou “z obdélníku”. Přesné míry obdélníku a naznačení, kde se přesně má zkrátit horní díl, najdete ve střihu. Variantu šatů s půlkolovou sukní (F) můžete koupit buď rovnou jako set triko + sukně + šaty nebo spojit triko s půlkolovou sukní (upgrade zde). Sukně je totožná se sukněmi z jiných setů, nemusíte ji kupovat znovu. Varianta s rovnou sukní je to samé, upgrade koupíte zde. Dokoupit lze též kolovou sukni (upgrade zde).

Rozměry a spotřeba:

Pouze triko / šaty s nabíranou sukénkou:

Rozměry a spotřeba šatů s rovnou sukní:

Rozměry a spotřeba šatů s půlkolovou sukní:

Spotřeba šatů s kolovou sukní.

Střih obsahuje i přílohu s polohováním. 

 

Je třeba dobře zvolit velikost. Vždy měřte!

Jak vybrat vhodnou velikost?

Pro normální děti volte (po změření!) velikost podle toho, jakou mají skutečnou výšku, střih je konstrukčně spíš větší. Tzn. že pokud má dítě 135 cm, měla by být akorát velikost 134. 134 znamená, že je nositelné při výšce dítěte 134 cm +. Pokud chcete tričko “na tělo”, volte určitě o jednu velikost méně (vyzkoušeno v týmu, tričko je pak tak akorát – není ale naprané a stále sedí). Pro triko na tělo pro hubené dítě je třeba volit i o 2 velikosti menší střih a protáhnout délku.

Větší velikosti střihu u dívek: Střih je navržen pro dívky, které jsou hubené a nemají příliš ženské tvary:-) Pro dívky se ženskými tvary určitě volte dámský střih v nejmenších velikostech. Tento je na šířku moc úzký a přes prsa by je táhl. Největší velikosti byly pilotovány na dívkách s obvodem přes prsa 70 – 75 cm. Vejde se tam i obvod 80 cm, ale tričko je pak již “na tělo” v horní oblasti:-) U dívek se musíte řídit jejich tělesnou konstitucí.

Více o úpravách střihu na triko najdete v tomto článku:

Jak upravit střih na triko

Materiál:

Triko / šaty

Jednolícní úplet (s podílem elastanu nebo bez elastanu) – jakéhokoliv složení (bavlněný, bambusový, merino, modal, funkční materiály, microfresh, coolmax atp.), oboulícní úplet.

Sukně

Půlkolovou a kolovou sukni lze šít z jakéhokoliv lehkého materiálu – úpletu, úpletu s elastanem, plátna, saténu, micropeach, silveru, silky, … Rovnou sukni lze šít též z rifloviny a silnějších materiálů jako je teplákovina, flíz, softshell atp. Pro variantu “šaty” je třeba volit pružící pleteninu, aby šly šaty oblékat.

Více v tomto článku:

Krásná trička jsou také z bordur a panelů, více informací zde:

Užitečné odkazy:

Vše k lemování a průkrčníkům:

Jak začistit průkrčník

Různé způsoby lemování

Lemování proužkem na třetiny

Lemování proužkem na čtvrtiny

 

O zakončení délky oděvu jsme sepsaly celý článek, zde najdete (mezi jinými) oba tyto způsoby:

Práce s dvojjehlou:

Videonávod:

Nejjednodušší způsob šití trika na běžném šicím stroji krok za krokem:

Videonávod na šití sukně s kapsami a vsazení sukně do trička (načasováno):

Fotonávody:

   – Triko/horní díl šatů

        -> Založení rukávů

        -> Zapravení průkrčníku

        -> Vsazení rukávů

        -> Varianta balonový rukáv

        -> Varianta vrstvený rukáv

        -> Založení spodního okraje

        -> Začištění rukávů na konci šití

   – Šaty s nabíranou sukní – spodní část

   – Šaty s rovnou sukní – spodní část

   – Šaty s půlkolovou / kolovou sukní – spodní část

   – Sukně samostatně

Tričko je třeba šít na overlocku nebo na běžném šicím stroji některým z pružných stehů. Více o šití úpletů se dočtete zde:

Připravíme si střih. Je důležité správně přidat na švy a na záložky.
Pro začátečníka je jednodušší šít verzi s rovným zadním díle dole. Záda “dokulata” jsou složitější.

Triko / horní část šatů

Střih obsahuje linii pro lemování proužkem na čtvrtinu nebo na třetinu a také linii pro lemování proužkem na polovinu. Podle zvolené varianty vykopírujeme střih a přidáme nebo nepřidáme na šev – viz nákres.

 

Pokud budete šít tričko se zadním dílem dokulata, musíte přidat na záložky / lemy zpět po linii střihu v místě, kde se bude zadní díl “zahýbat” zpět.

Záložka zadního dílu trička musí po linii založení směřovat opět k linii střihu. Takže je takto “do cípu”.
Zkontrolujeme – založíme záložku zpět podle střihu.

Více informací o přidávání na švy a na lemy:

Střih pokládáme na sklad látky. Musíme položit úplně přesně na sklad!
Zde je varianta lemu zapraveného proužkem na třetiny, nepřidala jsem tedy vůbec nic na šev, střih bude končit linií střihu, kterou olemuji “přes”.

Nezapomeňte správně přidat na všechny záložky.

Založení rukávů

Rukávy se u trika mohou založit až nakonec, vypadá to lépe, ale zvláště u malých obvodů na konci je to na šití mnohem složitější. Proto někdy pro začátečníky a pro malé obvody je jednodušší první založit, pak až sešít.

Více o zakončení rukávů se dozvíme v tomto článku:

11

Pokud se rozhodneme pro jednodušší cestu (je i ve videonávodu), tak nyní na začátku šití si založíme rukávy.
Sešijeme si ramenní šev. Pokud lemujeme proužkem na třetiny nebo čtvrtiny, sešijeme si pouze jeden ramenní šev. Pokud lemujeme proužkem na poloviny, tak sešijeme oba ramenní švy.

Zapravení průkrčníku

U malých velikostí a hlavně u mladších dětí (čím menší dítě, tím větší je poměr hlava : tělo) doporučuji průkrčník lemovat proužkem na polovinu z hladkého patentu a na lemování nepoužívat žádné předem hotové proužky na čtvrtiny, ani úplet s elastanem. Nepruží tolik a narazit dítěti triko přes hlavu je pak utrpení! Lem s využitím proužku na třetiny z pružného hladkého patentu se natáhne dobře, ten použít lze. Nicméně nejlépe pruží proužek na polovinu:-)

I. Proužek na třetinu / čtvrtinu

 

Vše k lemování proužkem na třetiny najdete zde:

Lemování proužkem na třetiny

Tričko lze olemovat též viskózovým proužkem na čtvrtiny, který koupíte již hotový například u www.biaska.cz. Proužek je skvělý, ale nedoporučuji jej u malých dětí, tričko u krku pak málo pruží (šila jsem takto u 98 a nakonec jsem lem měnila, Rozárka má hlavu normální, rozhodně ne velkou, lem na polovinu bych jí oblékla přes hlavu snad i dvakrát, opravdu to dělá hodně).

Článek o lemování na čtvrtiny najdete zde:

Lemování proužkem na čtvrtiny

Proužek je třeba tak akorát natahovat. U proužku na třetiny a čtvrtiny se musíte řídit hodně citem a také tažností materiálu. Měl by fungovat cca vzoreček 0,7 – 0,8, ale sama jej používám jen výjimečně.
Zde lemuji na coverlocku, ale můžete směle použít dvojjehlu (návod, jak šít dvojjehlou, najdete výše v užitečných odkazech).
Důležité je, aby proužek byl našit přesně, tedy zde aby byl složen přesně uprostřed.
Lem si musí do průkrčníku tak akorát sednout.
Nyní sešijeme rameno vč. lemu.
Abych měla přechod mezi ramen přesně, tak si jej pár stehy ušiji přímo v místě přechodu. Pokud se netrefím, vypářu a ušiji znovu. Pomůže v tom místě fixace špendlíkem kolmo a šít případně přes špendlík (na obyčejném šicím stroji, NE na overlocku!) nebo vytáhnout těsně před.
Zde vidíte mou předpřípravu lemu k lemu:-)
Došiji si rameno a začistím šev do velkého písmene I.
Hotový průkrčník.
Našití lemu na třetiny / čtvrtiny na již ušitý průkrčník
I lem na třetiny nebo na čtvrtiny lze šít proužkem předem sešitým dokola na ušitý průkrčník (jako se lemuje proužkem na polovinu). Nicméně to vyžaduje velkou zručnost a zkušenost. Též je třeba si u daného materiálu vychytat tažnost. Pokud to chcete zkusit, tak si předem sešijete obě ramena, odměříte si proužek – cca 0,7 – 0,8 * obvod průkrčníku (záleží na tažnosti materiálu, hladký patent natahujeme víc jak úplet nebo úpletový proužek na čtvrtiny). Pak si pečlivě našpendlíte dokola a prošijete.

Výsledek vypadá lépe, ale je maličko zdlouhavější a těžší.

Sešijeme ramena.

Připravíme si proužek na lemování (šířka cca 4 cm).

Použít můžeme též připravený viskózový proužek (zdroj: Biaska).

Změříme si obvod po sešití (nenatahujeme, volně na sebe přiložíme a změříme).

Vynásobíme obvod 0,8. Info o vzorečku a tom, zda funguje 100% najdete výše. 0,8 je orientační!

Odměříme si výslednou délku proužku a přidáme na švy!

Proužek si sešijeme k sobě. Rovnoměrně našpendlíme proužek do otvorů. Líc na líc.

Polotovar:-)

Proužek si připravíme okolo. V tuto chvíli buď hustě kolmo špendlíme a nebo stehujeme!

 

Připravený proužek z rubu. Nyní prošijeme z líce dvojjehlou, třírovným pružným stehem, tříkrokým cikcakem, cikcakem, nebo na coverlocku.

II. Proužek na polovinu

Na šití je jednodušší a můžeme postupovat opět dvěma způsoby:

a) s využitím vzorečku
Oblíbený způsob, který bývá pomocí pro začátečníky.
Použijte hladký patent 1/1 a nebo finerib. Vzoreček lze použít i pro jiné materiály, ale nelze dopředu garantovat, že bude fungovat, materiály jsou různě tažné.
Pro začátečníky doporučuji hladký patent nebo finerib!
Pro hladký patent / finerib: obvod průkrčníku * 0,7 (až 0,75 může být, 0,7 hezky stáhne, 0,75 je trochu volnější ale neměl by odstávat).
Pro úplet s elastanem: cca 0,8 – 0,85 * obvod průkrčníku
Materiálem, který není dostatečně tažný, nikdy nelemujte!!!

Změřte si průkrčník ušitého trika.

Vynásobte vzorečkem.

Připravte si proužek. Výška proužku by měla být cca 3 cm + přídavky na švy! Já šiji na overlocku se stehem 0,7 mm, takže 4,5 cm je šířka proužku před našitím.

Délku proužku podle vzorečku plus přídavky na švy!

Sešijeme konce běžným stehem nebo třírovným pružným. Přídavky švu rozložíme od sebe. Tím bude lem měkký.

Proužek složíme na polovinu.

Rovnoměrně našpendlíme do průkrčníku. Vždy půl / půl, natáhneme, atp. Jako špendlíme náplet.

Našijeme dokola.

Šev průkrčníkového proužku dávám na ramenní šev (u raglánového trika na zadní šev raglánu).

Lem můžeme ještě přišít. Lépe si pak sedne a při nošení se nepřetáčí. Někdo neprošívá, já vždy. Důležité je, že zde nesmíte v žádném případě použít nepružný steh! Šijte tedy třírovným pružným (cikcak nevypadá až tak pěkně, pak je možná lepší tričko zde neprošívat, nebo jen po zadním díle). Na fotografii je šito jednojehlou na coverlocku.

Po našití nás může vyděsit, že se nám to trochu vlní.

Vyžehlíme:-)

b) Verze bez vzorečku

Na tuto variantu je třeba mít odměřování maličko v ruce, více si ukážeme v tomto videu:

Výhoda tohoto způsobu, který používám léta letoucí já osobně, je, že můžete použít jakýkoliv pružící materiál na olemování a nemusíte se stresovat vzorečky, které plus mínus fungují, ale já mám radši se řídit pocitem v ruce… pro začátečníky je toto ale těžší způsob.

Připravte si proužek. Výška proužku by měla být cca 3 cm + přídavky na švy! Já šiji na overlocku se stehem 0,7 mm, takže 4,5 cm je šířka proužku před našitím.

8
Začneme přišívat složený proužek napůl asi 5 – 7 cm od kraje . Natahujeme tak akorát, chce to trochu cvik a také každá látka má jinou vůli, patent 1/1 je třeba natahovat celkem dost, úplet tak středně.
10
Skončíme opět cca 5 cm před koncem. Proužek je třeba si odměřit tak, aby i v těchto koncích hezky pružil. A sešijeme k sobě z rubu. Doporučuji běžný steh a rozložit přídavky švu od sebe jako je to v návodu a).
11
Sešité místo proužku si sešpendlíme s ramenním švem u trička.
12
Nakonec prošijeme průkrčník cca 4 mm od švu rovně – musíme použít pružný steh, buď dvounitný coverlock a nebo třírovný steh na obyčejném stroji (pokud nemáte, tak tříkroký cikcak, nebo dvojjehlu).

Pokud vám začištění průkrčníku dělá neplechu, mrkněte na článek o nejčastějších chybách v průkrčníku:

Nejčastější chyby – průkrčník

Vsazení rukávů

Ze střihu si přeneseme střihové značky pro sesazení rukávu. Můžete si udělat malé zástřihy, značky fixem, nebo dát jen špendlíček.
Značky patří k sobě.
Rukáv rovnoměrně našpendlíme do průramku. Pokud jste šili přesně, musí vám to vyjít:-) Nic nikde nenatahujeme. Vždy špendlíme a šijeme po oblouku rukávové hlavice.
Celkový pohled.
Našité rukávy.
Rukáv krásně v průramku sedí a nikde nesmí dělat “vlny”.
13
Všitý již založený rukáv.
Nyní sešijeme bok trička. Nejlépe se sešívá od průramku na konec rukávu a od průramku na konec trička. Nicméně já si připravím tričko a šiji v jednom tahu. Na dobře seřízeném stroji:-)
Je třeba dát pozor, aby v průramku se přesně díly potkaly k sobě, šev na šev.
14

Sešívání předem založeného rukávu.

Balonový rukáv

Specifika balonového rukávu – fotonávod znázorňuje dámské triko.

Kompletní infostránku k triku s balonovým rukávem najdete zde:

Triko / šaty s balonovými rukávy (střih a návod)

Přidáme na švy dle nákresu ve střihu. Toto je přidávání na švy u dámské verze, která je lemována proužkem na polovinu. Jak rukáv, tak lem trika. U dětské verze se přidává na švy jinak. Vše máte ve střihové příloze jako schéma.

Na fotografii vidíte variantu “šaty” – horní díl je tedy kratší. Je třeba střih vykopírovat v oblasti “linie vsazení do sukně”, kterou máte vyznačenou ve střihu.

Vyznačíme si značky ze střihu – jak pro vsazení rukávu do předního dílu (abychom po nařasení poznali, jaká část rukávu patří k přednímu dílu), tak pro oblast řasení rukávku. Stejné značky jsou i na předním dámském dílu, dívčí triko má přední díl bez řasení nad prsy.

Značky můžete udělat buď jako maličké zástřihy, křídou nebo fixem.

Zde je značka pro sesazení rukávu k předním dílu, pak při vsazování rukávu tyto značky patří k sobě.

V oblasti značek pro řasení nařasíme přední díl (dámské triko) a rukáv.

Nejlépe se řasí tak, že se prošije místo na běžném šicím stroji 2x rovně s povolenou jednou nití. Pro majitele overlocku může být jednodušší řasit na overlocku.

Více o tom, jak řasit, naleznete v tomto článku:

Jak řasit (na overlocku i běžném šicím stroji)

Při řasení musí být kličky horní nitě povolené.

Nyní stáhneme spodní nit a postupně místo zřasíme na požadovaný obvod.

Řasení.

Rukávek se nám tak pěkně nařasí.

Obvod přizpůsobíme v horní části obvodu průramku. Průramek si změříme a rukáv nařasíme do stejného obvodu.

Aby se vám řasení pro šití zafixovalo, prošijete si nyní již běžně zregulovanou nití šev mezi pomocnými řasícími nitěmi. Po té můžeme pomocné nitě odstranit.

Rukáv si sešijeme.

Nyní je třeba našít na rukávek lem. Zde u dámského je to lem na poloviny, dívčí triko lemuji proužkem na třetiny, aby byl lem decentní. Šířku lemu máte nejlepší odměřit přímo na své paži, protože pak budete s výsledkem nejvíce spokojené. Já to dělám tak, že si vezmu proužek, složím jej na polovinu a na ruce si ho našpendlím, zahýbu paží, abych věděla, že mi neodstává a neškrtí, a to je můj výsledný lem rukávu. Jemu pak přizpůsobím obvod řaseného rukávu.

Proužek předem sešijeme a rukáv do něj vešpendlíme. Nikde nic nenatahujeme, musí být zregulován obvod rukávku přesně do lemu.

Našitý lem.

Rukávek dělá balonek.

Nyní je třeba rukáv vsadit do průramku – před tím je třeba si tričko sešít (tedy náramenice a boky).

Nyní přijde rukáv vsadit do průramku. Ve střihu i na tričku k tomu máte značky (viz. začátek návodu a střihová příloha).

Značku sesadíme na značku – konkrétně to bude značka sesazení rukávu k přednímu dílu a značka sesazení rukávu k rameni.

Vešpendlený rukáv.

Hotovo:-)

Poznámka

Aby rukáv vyšel do průramku, můžeme postupovat buď tak, že si první průramek změříme a pak měříme obvod rukávové hlavice, dokud nemá stejně. Nebo můžeme nařasit od oka a vešpendlit do průramku – přichytíte si střed rukávu (ve střihu je značka) a konce. A pak postupně špendlíte nenařasenou část, nakonec pak řasenou a tu přizpůsobíte do obvodu, aby vyšla přesně. Osobně to dělám druhým způsobem, pomocnou nit vytahuji až po finálním našití do průramku, abych s ní ještě mohla regulovat obvod.

Vrstvený rukáv

16
17
Sešijeme první rukávy do “chobotu”. Krátký i dlouhý.
18
Sešijeme přední a zadní díl trička k sobě od průramku dolů. Vsadíme rukávy a dokola všijeme oba rukávy k hlavnímu dílu trička.
26
27

Založení spodního okraje trika

Založíme přesně podle linie švu.
Na boku vyjde záložka “šev na šev”. Našpendlíme si oba boky ve švech.
Zadní střed. Zde je zadní kulatý díl, u rovného dílu je to jednodušší.
Založím si prostředek zadního dílu přesně podle linie švu.
Nyní oblouček záložky na konci (přídavek na záložku – je delší než linie střihu!) potáhnu po založení podle linie střihu do obloučku tak, aby si tam záložka přesně sedla.
Postupně našpendlím. Špendlení provádíte z lícní strany, pokud budete šít dvojjehlou nebo na coverlocku. Z rubové strany pokud budete šít třeba tříkrokým cikcakem. Tím lze šít po lícní i rubové straně.
Ještě přední část:-)
Při šití kulatého okraje je třeba tričko vždy maličko “potáhnout”, aby se tam záložka hezky porovnala a nedělala sklady.
Zde vidíte, jak vypadá ušitá kulatá záložka před vyžehlením. Je vidět, že je vnitřní část navolněná. Dobrý tip je si záložku předem trochu stáhnout. Buď stehovkou nebo na overlocku stehem stahujícím maličko – třeba na 0,7 diferenciál.
Foto ilustrační – tričko nemá tak velký oblouk a v pohodě se přizpůsobí i potažením, ale pro začátečníky to může být pomocí.
Po vyžehlení si krásně záložka do trička sedne.

7

Začištění rukávů

Pokud jsme rukávy nezakládali, nyní je založíme až na konci.

Takto vypadá založení rukávku až v posledním kroku, je to v průramku hezky “na čisto”.

Malé obvody se špatně šijí, musí se po pár stezích látka urovnávat.

13

Pokud jsme založili na začátku, tak je třeba začistit vnitřní šev. Začišťuji do velkého písmene T.

A máme hotovo:-)

Šaty s nabíranou sukní – spodní část

Pruh si zřasíme:

Jak řasit (na overlocku i běžném šicím stroji)

Dvě řady na dlouhý steh a povolené napětí horní niti.

Rovnoměrně zřasíme do obvodu trika.

Rovnoměrně si vešpendlíme sukni do trika.

Uprostřed mezi oběma nitěmi přišijeme oba díly k sobě.

Ušitá nitka mezi je spojením tílka a sukně.

Nyní si krajní nitky vytáhneme.

Zůstane nám tam jen jedna spojující.

Nyní k sobě přišijeme ještě pružným stehem – zde overlock.

Šaty s rovnou sukní – spodní část

Schéma přídavků na švy a záložky z sukně s kapsami (toto je dětská verze a přidávání je jen orientační).

U kapes se můžete rozhodnout, jakou verzi budete šít, zda s váčkem, nebo prošité na přední díl.

Kapsa s váčkem ze dvou dílů (šaty verze C). Tvar kapsy je z dámských šatů. Dívčí šaty mají jiný tvar průhmatníku.

Okraj kapsy je dobré vyztužit vlizelinovým páskem s osnovou. Pásek ukazuji ve videonávodu (odkaz výše).

Více se o nich dozvíte zde:

K přednímu dílu našijeme “vykousnutou” část kapsy, líc na líc.

Okraj kapsy vypadá moc hezky zakončený pružnou krajkou, kapsu hezky guma stáhne a neodstává při pohybu.

Jak našít pruženku můžete vidět zde:

Krajku našiji na přední díl kapsy lícem k líci, natahujte mírně.

Přiložím váček s “vykousnutím” na průhmatník. A krajku zašiji mezi.

Mezifáze. Takto mám k sobě sešito z rubu – přední díl, krajku (mezi) a kapsový váček, vše šito tříkrokým cikcakem. Lze i běžným.

Nyní prošijeme třírovným pružným stehem. Pokud nemáme, tak tuto fázi vynecháme.

Výsledek.

Zajistíme ještě z lícní strany. Musíme volit pružný steh. Pokud nemáme třírovný pružný steh, volíme cikcak.

Po zapravení průhmatníku přišijeme druhý díl kapsy. Zde dáváme dobrý pozor na sesazení, aby navazoval přesně do předního dílu.

Přiložíme k sobě boční strany sukně a pečlivě našpendlíme.

Sešijeme boky a sukni zapravíme dole. POZOR VŽDY PRUŽNÝM STEHEM!!!

Sesadíme k sobě sukni a triko.

Sešpendlíme pečlivě dokola a sešijeme.

Šaty s půlkolovou / kolovou sukní – spodní část

Můžete využít foto a videonávod na kolovou dílovou sukni, akorát budete vaši sukni šít jen ze 2 dílů.

Videonávod:

Fotonávod:

Díl sukně položíme přesně na sklad látky.

Takto vypadá celý díl.

Na bocích si sukni sešpendlíme a sešijeme pružným stehem.

Konec sukně lze zapravit pružnou krajkou. V tom případě ji moc nenatahujeme.

Krajku jsem našívala tříkrokým cikcakem.

Otočíme na líc a opět prošijeme. (Více o šití krajky najdete výše v článku u zapravení průkrčníku pružnou krajkou.)

Hotová sukénka. Pokud šijete jen sukénku, nyní vsadíte do nápletu, který odměříte podle pasu dítěte.

Tričko a sukénku spojíme k sobě.

V pase si sukénku a tričko šev ke švu na boku hezky srovnáme a sešpendlíme.

Hotovo:-)

Sukně samostatně

Sukni lze šít též odděleně. Pak použijeme návod výše na sukni k šatům a vsadíme ji nahoře do nápletu:

Náplet v pase

Související články

Napsat komentář