Poradna: strihy@caramilla.cz , FAQ
... střihy ověřené praxí ...

Menu

Objednávky: petra@caramilla.cz

Náhled košíku

Triko s běžným rukávem – verze NORMAL

Střih vhodný jako klasické volné triko – může být i pro holky. Vhodné pro kluky normální postavy, na hubené kluky s klučičí konstitucí (ramena – postava mého Kryštofa).

Varianta střihu NORMAL vel. 116 na 120 cm klukovi.

Varianta střihu NORMAL vel. 122 na 120 cm klukovi.

 

Střih je zpracován již od vel. 86 a ve velikostech 146 – 164. Má ve střihové příloze naznačení na krátký rukáv. Je zpracován v PC, barevně, černobíle, na A1 nebo A0, ve vrstvách…

Střihy najdete v e-shopu zde (kategorie pro děti – trika), můžete jej koupit v setu 86-164 a nebo v oddělených verzích I. (86-116), II. (122-140) a III. (146-164).

Ve velikostech pro miminka do vel. 80 je zpracováno bodýčko, pro tričko lze vrchní část vzít ze střihu na bodýčko a od průramků střihnout rovně. Na rameni však musíte vždycky šít těmto dětem zapínání. Od vel. 86 dětem s normální hlavou a trpělivostí na přetahování by mělo stačit triko s pružným lemem. Doporučuji malé velikosti lemovat proužkem na polovinu z hladkého patentu a na lemování nepoužívat žádné předem hotové proužky na čtvrtiny ani úplet s elastanem. Nepruží tolik a narazit pak dítěti triko přes hlavu je utrpení!

Střih je zpracován do vrstev – můžete si vybrat, které velikosti budete tisknout (všechny nebo jen vybrané).

Více o tisku střihu ve vrstvách.

Střih vám přijde na A4 tisknutelné na běžné domácí tiskárně (po vytištění si slepíte, součástí střihu je přehledné schema, jaké listy jsou v dané příloze a jak máte lepit k sobě). Střih obdržíte též ve formátu A1/A0, který lze nechat vytisknout v copycentru a nemusíte již lepit. Obě verze jsou v černobílé i barevné

Varianty střihu:

Střih je zpracován ve verzi dlouhý a krátký rukáv. Ze střihu si vykopírujete typ rukávu, který potřebujete šít.

Zadní díl můžete šít ve dvou variantách. Jednodušší na šití pro začátečníky je zadní díl šít rovně! Pro pokročilé můžete šít zadní díl dokulata.

Rozměry a spotřeba:

Střih vhodný jako klasické volné triko – může být i pro holky. Vhodné pro kluky normální postavy, na hubené kluky s klučičí konstitucí (ramena – postava mého Kryštofa). Není to verze vysloveně široká, spíš normální.

Od střihu na tričko “užší střih” se liší konstrukcí – zejména průramky, pas, ramena, šířka rukávu. Osobně toto triko šiju klukovi a užší verzi holkám. Nicméně mám všechny děti hubené.

Je třeba dobře zvolit velikost a vždy měřit před výběrem velikosti:

Jak vybrat vhodnou velikost?

Pro normální děti volte (po změření!) velikost podle toho, jakou mají skutečnou výšku, střih je konstrukčně spíš větší. Tzn. že pokud má dítě 135 cm, měla by být akorát velikost 134. 134 znamená, že je nositelné při výšce dítěte 134 cm +. Na hubené děti vybírejte o velikost méně než je jejich výška. Kryštof má 120 cm a nejlépe mu sedí mírně prodloužená 116. Pro triko na tělo pro hubené dítě je ideální spíše užší verze střihu, kterou najdete zde:

Triko s běžným rukávem 86 – 164 UŽŠÍ STŘIH

Více o úpravách střihu na triko najdete v tomto článku:

Jak upravit střih na triko

Materiál:

Jednolícní úplet (s podílem elastanu nebo bez elastanu) – jakéhokoliv složení (bavlněný, bambusový, merino, modal, funkční materiály, microfresh, coolmax atp.), oboulícní úplet.

Více v tomto článku:

Krásná trička jsou také z bordur a panelů, více informací zde:

Užitečné odkazy:

Vše k lemování a průkrčníkům:

Jak začistit průkrčník

Různé způsoby lemování

O zakončení délky oděvu jsme sepsaly celý článek, zde najdete (mezi jinými) oba tyto způsoby:

Práce s dvojjehlou:

Videonávod:

Nejjednodušší způsob šití trika na běžném šicím stroji krok za krokem:

Fotonávod:

   – Příprava střihových dílů

   – Založení rukávů

   – Průkrčník

        -> S využitím vzorečku

        -> Bez vzorečku

   – Rukávy

   – Sešití boků

   – Založení dole

   – Začištění rukávů

   – Vrstvený rukáv

Upozornění: ve fotonávodu je na některých fotkách tričko lemované proužkem na třetiny, střih v základní podobě je určen k lemování na poloviny.

Tričko je třeba šít na overlocku nebo na běžném šicím stroji některým z pružných stehů. Více o šití úpletů se dočtete zde:

Příprava střihových dílů

Připravíme si střih. Je důležité správně přidat na švy a na záložky.

Pro začátečníka je jednodušší šít verzi s rovným zadním díle dole. Záda “dokulata” jsou složitější.

Střih je určen pro lemování proužkem na polovinu. Přidáme tedy všude rovnoměrně na švy a záložky dle nákresu. Pokud chcete lemovat proužkem na třetiny, můžete výstřih ve střihu buď zmenšit a nebo lemovat i linii střihu, výstřih tak bude širší (pro holky to nevadí:-).

Pokud budete šít tričko se zadním dílem dokulata, musíte přidat na záložky / lemy zpět po linii střihu v místě, kde se bude zadní díl “zahýbat” zpět.

Záložka zadního dílu trička musí po linii založení směřovat opět k linii střihu. Takže je takto “do cípu”.
Zkontrolujeme – založíme záložku zpět podle střihu.
Nezapomeňte správně přidat na všechny záložky.

Více informací o přidávání na švy a na lemy:

Založení rukávů

Rukávy se u trika mohou založit až nakonec, vypadá to lépe, ale zvláště u malých obvodů na konci je to na šití mnohem složitější. Proto někdy pro začátečníky a pro malé obvody je jednodušší první založit, pak až sešít.

Více o zakončení rukávů se dozvíme v tomto článku:

11

Pokud se rozhodneme pro jednodušší cestu (je i ve videonávodu), tak nyní na začátku šití si založíme rukávy. 
Sešijeme si ramenní šev. Pokud lemujeme proužkem na třetiny nebo čtvrtiny, sešijeme si pouze jeden ramenní šev. Pokud lemujeme proužkem na poloviny, tak sešijeme oba ramenní švy. 

Zapravení průkrčníku

U malých velikostí a hlavně u mladších dětí (čím menší dítě, tím větší je poměr hlava : tělo) doporučuji průkrčník lemovat proužkem na polovinu z hladkého patentu a na lemování nepoužívat žádné předem hotové proužky na čtvrtiny, ani úplet s elastanem. Nepruží tolik a narazit dítěti triko přes hlavu je pak utrpení!

Můžeme postupovat dvěma způsoby:

a) s využitím vzorečku
Oblíbený způsob, který bývá pomocí pro začátečníky.
Použijte hladký patent 1/1 a nebo finerib. Vzoreček lze použít i pro jiné materiály, ale nelze dopředu garantovat, že bude fungovat, materiály jsou různě tažné.
Pro začátečníky doporučuji hladký patent nebo finerib!
Pro hladký patent / finerib: obvod průkrčníku * 0,7 (až 0,75 může být, 0,7 hezky stáhne, 0,75 je trochu volnější ale neměl by odstávat).
Pro úplet s elastanem: cca 0,8 – 0,85 * obvod průkrčníku
Materiálem, který není dostatečně tažný, nikdy nelemujte!!!

Změřte si průkrčník ušitého trika.

Vynásobte vzorečkem. 

Připravte si proužek. Výška proužku by měla být cca 3 cm + přídavky na švy! Já šiji na overlocku se stehem 0,7 mm, takže 4,5 cm je šířka proužku před našitím.

Délku proužku podle vzorečku plus přídavky na švy!

Sešijeme konce běžným stehem nebo třírovným pružným. Přídavky švu rozložíme od sebe. Tím bude lem měkký.

Proužek složíme na polovinu.

Rovnoměrně našpendlíme do průkrčníku. Vždy půl / půl, natáhneme, atp. Jako špendlíme náplet.

Našijeme dokola.

Šev průkrčníkového proužku dávám na ramenní šev (u raglánového trika na zadní šev raglánu).

Lem můžeme ještě přišít. Lépe si pak sedne a při nošení se nepřetáčí. Někdo neprošívá, já vždy. Důležité je, že zde nesmíte v žádném případě použít nepružný steh! Šijte tedy třírovným pružným (cikcak nevypadá až tak pěkně, pak je možná lepší tričko zde neprošívat, nebo jen po zadním díle). Na fotografii je šito jednojehlou na coverlocku.

Po našití nás může vyděsit, že se nám to trochu vlní.

Vyžehlíme:-)

b) Verze bez vzorečku

Na tuto variantu je třeba mít odměřování maličko v ruce, více si ukážeme v tomto videu:

Výhoda tohoto způsobu, který používám léta letoucí já osobně, je, že můžete použít jakýkoliv pružící materiál na olemování a nemusíte se stresovat vzorečky, které plus mínus fungují, ale já mám radši se řídit pocitem v ruce… pro začátečníky je toto ale těžší způsob.

Připravte si proužek. Výška proužku by měla být cca 3 cm + přídavky na švy! Já šiji na overlocku se stehem 0,7 mm, takže 4,5 cm je šířka proužku před našitím.

8
Začneme přišívat složený proužek napůl asi 5 – 7 cm od kraje . Natahujeme tak akorát, chce to trochu cvik a také každá látka má jinou vůli, patent 1/1 je třeba natahovat celkem dost, úplet tak středně.
10
Skončíme opět cca 5 cm před koncem. Proužek je třeba si odměřit tak, aby i v těchto koncích hezky pružil. A sešijeme k sobě z rubu. Doporučuji běžný steh a rozložit přídavky švu od sebe jako je to v návodu a).
11
Sešité místo proužku si sešpendlíme s ramenním švem u trička.
12
Nakonec prošijeme průkrčník cca 4 mm od švu rovně – musíme použít pružný steh, buď dvounitný coverlock a nebo třírovný steh na obyčejném stroji (pokud nemáte, tak tříkroký cikcak, nebo dvojjehlu).

Pokud vám začištění průkrčníku dělá neplechu, mrkněte na článek o nejčastějších chybách v průkrčníku:

Nejčastější chyby – průkrčník

Rukávy

Ze střihu si přeneseme střihové značky pro sesazení rukávu. Můžete si udělat malé zástřihy, značky fixem, nebo dát jen špendlíček.
Značky patří k sobě.
Rukáv rovnoměrně našpendlíme do průramku. Pokud jste šili přesně, musí vám to vyjít:-) Nic nikde nenatahujeme. Vždy špendlíme a šijeme po oblouku rukávové hlavice.
Celkový pohled.
Našité rukávy.
Rukáv krásně v průramku sedí a nikde nesmí dělat “vlny”.

13

Všitý již založený rukáv.

Sešití boků

Nyní sešijeme bok trička. Nejlépe se sešívá od průramku na konec rukávu a od průramku na konec trička. Nicméně já si připravím tričko a šiji v jednom tahu. Na dobře seřízeném stroji:-)
Je třeba dát pozor, aby v průramku se přesně díly potkaly k sobě, šev na šev.

14

Sešívání předem založeného rukávu.

Založení spodního okraje trika

Založíme přesně podle linie švu.
Na boku vyjde záložka “šev na šev”. Našpendlíme si oba boky ve švech.
Zadní střed. Zde je zadní kulatý díl, u rovného dílu je to jednodušší.
Založím si prostředek zadního dílu přesně podle linie švu.
Nyní oblouček záložky na konci (přídavek na záložku – je delší než linie střihu!) potáhnu po založení podle linie střihu do obloučku tak, aby si tam záložka přesně sedla.

Postupně našpendlím. Špendlení provádíte z lícní strany, pokud budete šít dvojjehlou nebo na coverlocku. Z rubové strany pokud budete šít třeba tříkrokým cikcakem. Tím lze šít po lícní i rubové straně.

Ještě přední část:-)
Při šití kulatého okraje je třeba tričko vždy maličko “potáhnout”, aby se tam záložka hezky porovnala a nedělala sklady.
Zde vidíte, jak vypadá ušitá kulatá záložka před vyžehlením. Je vidět, že je vnitřní část navolněná. Dobrý tip je si záložku předem trochu stáhnout. Buď stehovkou nebo na overlocku stehem stahujícím maličko – třeba na 0,7 diferenciál.
Foto ilustrační – tričko nemá tak velký oblouk a v pohodě se přizpůsobí i potažením, ale pro začátečníky to může být pomocí.
Po vyžehlení si krásně záložka do trička sedne.

7

Začištění rukávů

Pokud jsme rukávy nezakládali, nyní je založíme až na konci.

Takto vypadá založení rukávku až v posledním kroku, je to v průramku hezky “na čisto”.

Malé obvody se špatně šijí, musí se po pár stezích látka urovnávat.

13

Pokud jsme založili na začátku, tak je třeba začistit vnitřní šev. Začišťuji do velkého písmene T.

A máme hotovo:-)

Vrstvený rukáv

16
17
Sešijeme první rukávy do “chobotu”. Krátký i dlouhý.
18
Sešijeme přední a zadní díl trička k sobě od průramku dolů. Vsadíme rukávy a dokola všijeme oba rukávy k hlavnímu dílu trička.
26
27
Napsat komentář