Velmi populární sukně se zajímavým spirálovým efektem, který vytváří zajímavý “kanýrek” plný malých vlnek. Na boky není volná, dole dělá efekt kanýrku. Lze šít jak jednobarevnou, tak různě barevnou z jednotlivých celých kusů, ale také patchworkovou.

Sukni lze díky pružnému pasu nosit též jako těhotenskou. Pokud se vám pod břichem “krabatí”, můžete si ji na přední části “vykrojit” dokulata, aby se lépe přizpůsobila bříšku. Já jsem to tak nechala, abych sukni pak mohla oprášit zase jako netěhotná. To už je na vás:-)

Střih je určen pro pokročilé a je vhodné mít na šití overlock (kvůli zapravení obnitkou dole). V návodu je ale ukázán postup i pro běžný šicí stroj.

 

Sukně je zpracována do střihu na krátkou a dlouhou. Dlouhá má variantu též do pevného pasu. Krátkou si do pevného pasu můžete upravit, u postav, které nemají vosí pas postačí linii vrchní části sukně přenést cca o 10 cm výše a vykopírovat vršek delší, pro postavy s úzkým pasem lze linii v pase mírně zúžit, ale pozor, dílů je 8 a přidání “na bocích” dílu dohromady 16, takže pokud chcete do pasu zúžit o 3 cm, je třeba 3 cm vydělit 16ti.

Sukně je ve variantě dámská, což je střih, který jsem dělala v rámci konstrukce střihu s paní Čihákovou, střih na dětskou sukni dělat nebudu, protože sama šiji tuto spirálku holčičkám podle střihu Farbenmix Redondo, doporučuji, je trochu jiná než tato, ještě více se “spirálí” :-).

Střih je zpracován do vrstev – můžete si vybrat, které velikosti budete tisknout (všechny nebo jen vybrané).

Více o tisku střihu ve vrstvách.

Verze pro tisk na A4: po vytištění musíte stránky slepit podle návodu na webu.

Verze pro tisk na A2: můžete si nechat vytisknout na velkoformátové tiskárně nebo plotteru.

Střih je zpracován barevně i černobíle.

Rozměry a spotřeba:

Sukně je pro postavu cca 170-175 cm zhruba ke kolenům. Pokud budete sukni zkracovat, tak zkracujete v horní části – návod máte v příloze s polohováním.

Součástí střihu je i schéma polohování pro šíři látky 110 a 150 cm.

Pokud budete šít každý díl z jiné látky, pak na jeden díl je spotřeba cca v. 50 x š. 40. Na patchworkovou jsou nejlepší prostřihy 🙂

Vždy měřte!

Jak vybrat vhodnou velikost?

Materiál:

Lehčí tkaniny – ideálně plátno (bavlněné a lze i jemné lněné, ideálně s příměsí viskózy). Vhodné i pro hedvábí, tkanou viskózu a silky (z těchto materiálů bude ale sukně hodně splývavá a bude se to špatně šít, doporučuji jen pro velmi pokročilé).

Kromě materiálu na sukni budete potřebovat ještě cca 20 cm výšky nápletu a dětskou plochou gumu 2 cm širokou dle obvodu pasu.

Látky

Pruženky – druhy, použití

Lze šít i z úpletu?

Sukni lze ušít i z úpletu, ale je to poměrně náročná disciplína 🙂 Je třeba opravdu důsledně špendlit. V ohbí tak hustě, jak to jenom jde. Někdo by možná stehoval, já doporučuji špendlit proto, že jsem začala shora, udělala kus, pak od druhého konce a pak jsem to srovnávala tam, kde to nejvíc zatáčí. Položila jsem střih na látku, obkreslila fixou (obyčejné MÅLA z IKEA, vyperou se) včetně značky pro ukončení přídavku na švy, obstřihla spíše ledabyle, nože na OL to jistí, ale pak jsem před každým sešíváním děsně pečlivě špendlila. Teda ze začátku ne, než se mi to vymstilo, že jsem měla rozestupy moc velké a jeden šev podle toho vypadá. Od té doby už tak hustě jako na fotce.

Také je třeba zvolit dostatečně malou velikost. Sukně na fotce je 32. Normálně nosím 36-38, sukni do mírného A i jednoduché kalhoty, pokud šiju z úpletu, tak 34. První pokus jsem měla z teplákoviny délka 38, šířka 34 a je veliká. I když úžasná.

Pro případné dotazy, látka je z Ardeka před několika měsíci, měli ještě totéž do bordó. Už z ní mám sukni do mírného A a ještě zbylo na tuto. Jen podotýkám, že učím na Fakultě strojního inženýrství, proto to byla jasná volba, když jsem ji v obchodě viděla.

Za popis i foto děkujeme Haně D. 🙂

Užitečné odkazy:

Videonávod:

Fotonávod:

   – Zakončení podhrnutím

   – Zakončení obnitkou

   – Vsazení do nápletu

Pro sukni do pevného pasu využijte tento návod na zakončení v pase:

Sukně do pevného pasu

Střih položíme písmenky nahoru na rub látky – tak jako je to na fotografii, šipku na střihu umístíme přesně na vlákno osnovy. Dílů budeme potřebovat 8 stejných.

Ve střihu máte přídavky na švy, které jsou pro zakončení dole obnitkou. Pokud budete zakončovat podhrnutím (ukázáno ve videu), tak přidejte na švy všude stejně cca 1,5 cm. U šití dole obnitkou uděláte u značky “zub”.

Pečlivě si zaneste linii šití, protože když nebudete šít přesně podle linie střihu, nebude pak sukně velká jako je uvedeno v tabulce, sukně má 8 švů, když na každém boku uděláte 0,5 cm nepřesnost, je to 8 cm rozdíl oproti tabulce :-).

Linii šití je velmi důležité přesně dodržet i při sešívání jednotlivých částí každého dílu, pokud šijete patchworkovou verzi, aby na sebe části plynule navazovaly. Sešíváte totiž části, které nejsou střižené rovně, nýbrž šikmo.

Vyplatí se si přídavky švu pečlivě odměřit a nestříhat jen “od oka”, jednotlivé části se budou lépe sesazovat. Nicméně, pokud netrefíte všude stejný přídavek, je nutné dodržet hlavně linii šití.

Pokud k sobě díly přiložíte okraj na okraj tak, jak jsou střižené včetně přídavků na švy (a ne po linii šití), dojde k posunutí a udělá se nežádoucí zub (na obou stranách), celý díl by se tím zdeformoval.

Před sešíváním celých dílů k sobě si nastříhejte opatrně přídavek švu v obloucích. Opatrně, abyste se nedostali moc do linie šití.

Nastříhaný vnitřní oblouček.

Nastříhaný vnější oblouček.

Díly si k sobě předem pečlivě našpendlíme linii střihu na linii střihu a špendlíme po vnějším oblouku, po tom také šijeme – více ve videu.

Budeme šít přesně po linii střihu. A při šití kontrolujeme, aby se k sobě díly krásně přikládaly, je to sešívání vnitřního a vnějšího oblouku, které je zrádné.

Spodní oblouček kontrolujeme a rovnáme.

Takto končíme šití u “zubu”, pokud šijeme verzi dole zapravenou obnitkou.

Sešito.

Okraje začistíme cikcakem a nebo overlockovým stehem (kdo má overlock, overlockem).

Ušito.

Švy sežehlíme.

Přídavek švu dole skládám směrem do vnějšího oblouku.

Sežehleno z rubu.

Zakončení dole:

Podhrnutím

Fotografie jsou z jiného návodu, ve videu ukazuji toto přímo na sukni spirálové.

 

Podhrneme okraj látky a zafixujeme špendlíky, případně nastehujeme.

Pro lepší práci si okraj sukně ještě zažehlíme.

Zažehlený okraj látky.

Obnitkou

Máte-li overlock, lze obšít spodek sukně obnitkou – krásně vypadají žíhané nitě. Více ve videonávodu.

Vsazení do nápletu

Připravíme si náplet a gumu do pasu. Náplet i gumu do pasu si odměříme na postavě. Sešijeme k sobě.

Přídavky švu u nápletu odtáhneme od sebe a náplet přiložíme k sobě, aby vznikl tunel, do něj vložíme na volno gumu.

Připravený náplet s gumou.

Náplet vešpendlíme do sukně – rovnoměrně.

Prošijeme rovným stehem.

Začistíme okraje do jedné roviny.

Zaobroubíme cikcakem.