Rukavic není nikdy dost, softshellové rukavice jsou nepromokavé, ale přitom tenké a dětem se v nich dobře manipuluje. Navíc na jejich šití můžete využít zbytky:)

Na tento střih padlo asi 8 zkažených rukaviček na vyhození, snad už téměř doladěnou variantu dávám na blog jako povánoční dárek všem šikovným čtenářkám blogu;-)

Rukavičky jsou vyteplené druhými flízovými s nápletem, které jde vyndat pro snazší sušení.

Aktualizace 4. 3. 2012 Rukavice podle střihu jsou super na holou ručičku, pokud máte tlustý svetr a rukavičku chcete zapnout přes svetr, je třeba v oblasti za gumičkou rozšířit.

 

Obsah návodu:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Střih

Materiál a spotřeba

Fotonávod

Střih:

rukavice – střih ke stažení zdarma ve formě PDF – je včetně přídavků na švy!!!

Materiál:

  • Kus softshellu (zhruba velikost necelých dvou stran A4 😀

Softshell – druhy, použití, kde koupit

  • Menší kousek teplého flízu (lze třeba ale i biobavlněný beránek) + kousek nápletu
  • Proužek suchého zipu očka + háčky (neškrábavý suchý zip a nebo plenkovací suchý zip ze Šijem dětem, určitě ne klasický suchý zip z galanterie, ten brzy dosuchá)
  • cca 0,5 m lemovací gumičky
  • cca 0,5 m prádlové gumy (ideálně černé)

Pruženky – druhy, použití

Fotonávod:

Vytiskneme střih a zkontrolujeme velikost čtverce, zda vytištěný střih bude odpovídat. Pokud chcete rukavice pak oblékat i přes silnější svetr, doporučuji v oblasti za gumičkami směrem k lokti na švy přidat do šířky.

Všechny části naneseme na softshell 2x. NEPŘIDÁVÁME UŽ NA ŠVY!!! Vystřihneme.

Připravíme si část, kde se bude rukavička přes sebe zapínat. Sofsthell jen trošku založíme a prošijeme rovným stehem (netřepí se, není třeba začišťovat). Část u palce zahneme tak, aby ještě zbyl kousek přesahu pro překrytí spodní části.

Našijeme na tato místa proužky suchého zipu tak, jak je vyznačeno ve střihu.

Na přední část rukavičky našijeme proužek suchého zipu pro přichycení poutka – tak, jak je vyznačeno ve střihu.

Připravíme si poutka. Sešijeme z rubu, pomocí zavíracího špendlíku převrátíme na líc a prošijeme rovně po obvodu (jeden konec necháme volný – bude přišit k rukavici – viz. foto). Našijeme kousek suchého zipu – háčky.

Přišijeme menší část palce k části rukavice.

Přišijeme delší část palce k právě našité druhé části palce. Do míst, kde je ve střihu vyznačeno místo pro poutko, přišpendlíme předpřipravené poutko a prošijeme od palce dolů.

Prošijeme šev, který bude v rukavici na dlani, ještě rovně.

Na obě části našijeme prádlovou gumu – tak, jak je vyznačeno ve střihu. Přišíváme tříkrokým cikcakem – nejprve zafixujeme bez posunu, pak s posunem cca 2 – 2,5 prošijeme až na konec a zafixujeme. Na koncích necháme koukat kus gumy, aby byla prošita, až budeme rukavičku sešívat po obvodě.

Gumu určitě nenatahujte na maximum, ale na druhou stranu musí se celkem nařasit, aby rukavička držela na zápěstí.

Přišijeme pár stehy k sobě přední část rukavice s dlaňovou částí – tak, aby k sobě byly přišity díly, kde je našit suchý zip. Viz. fotografie.

Dáme na sebe místa, kde přijde suchý zip přes sebe tak, jak má být, podhrneme vnější část a prošijeme rovně.

Prošijeme rukavici po obvodě z rubu.

Konce rukavic zarovnáme a začistíme lemovací gumičku, kterou dost řasíme. Začínám šít cca 4 cm od jednoho kraje, kde si nechám přesah pro začistění, došiji na konec, začistím a pak začistím zpětně i druhý konec.

Flízové rukavičky dovnitř šijeme obdobně, ale bez suchých zipů atp. Střihneme je kratší – cca do míst, kde je ve střihu značena gumička. Přidáme poměrně nápletu.

Rukavičky dáme do sebe. Obě máme převrácené na rub, chytneme palce k sobě a první provlečeme palec, pak dlaň a otočíme celou rukavičku na líc.

A můžeme se jít koulovat 😀