Pro velkou poptávku jsem se dokopala udělat střih co nejdříve:) Slušivé, šmrncovní, holčičí, ležérní, prostě bombastické tříčtvrťáky:) Pro holčičky sukýnkové i nesukýnkové. Lze ušít bez kanýrků nebo s kanýrky, jak komu vyhovuje.

24

Obsah návodu:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Střih

Materiál

Užitečné odkazy

Fotonávod

Střih je k dispozici ve vel. 80/86 a 92/98. S tím, že ten menší můžou nosit i menší holčičky jako kalhoty dlouhé, myslím. Přes boky jsou kalhoty v obou velikostech stejné, protože mi přijde, že ty menší holčičky mají plenku a větší už ji nemají, takže naopak by potřebovaly mnohdy kalhoty ještě zúžit, alespoň tak to je u nás:)

Střih používejte, prosím, pouze pro své soukromé účely, podpoříte tak tvoření dalších střihů za dostupné ceny.

Materiál:

  • 0,5 šíře m lehoučkého plátýnka (vhodný je třeba i popelín)

Látky

  • 6 knoflíčků dle vlastní volby
  • cca 25 cm regulační gumy + 1 knoflík vhodný do regulační gumy

Pruženky – druhy, použití

  • cca 60 cm zažehlovací pasovky a kousek zažehlovacího vlizelinu (měla jsem oboustranný) – na vypodložení míst, kde jsou na bocích knoflíky a dírky.

Výztuhy a výplně – přehled, využití, kde koupit?

Užitečné odkazy:

Fotonávod:

2

Vytiskneme střih, slepíme a vystřihneme. Naneseme na látku díly ze střihu plus ještě dva proužky na kanýrky (délka 2x obvod nohavice tzn. cca 65 cm a výška cca 5,5 cm. Plus díly na pas cca 25 cm x 9 cm na PD a 40 cm x 9 na ZD. Zbytečky látek ještě budeme potřebovat na boční “zapínání” – cca 12 x 8 cm.

3

Sešijeme k sobě zadní díly a vsadky na sedlo.

4

Švy můžete prošít i z líce. Poté sešijeme zadní sed k sobě.

5

Přední díl ušijeme tak, že hořejší pruh uprostřed nařasíme (tak cca 5 a 5 cm od kraje necháme volné) – řasím na OL na napětí nití 8-8-5-5 a diferenciál 2. Lze nařasit i na rovnostehu s napětím hodní nitě na maximum a pak stáhnout.
Sešijeme přední sed kalhot, prošijeme třeba také ještě po líci a pak všijeme horní sedlo.
6
Připravíme si místo, kde bude zapínání na bocích na knoflíčky. Kousíčky jsem vyztužila oboustranným zažehlovacím vlizelinem (měl výhodu, že se po zažehlení zafixoval na obě strany). Na fotografii je přední díl. Zde našijeme látku jen volně, nejprve začistíme ještě na overlocku nebo cikcakem.
7
Na zadním díle uděláme z “kousíčku” vsadku “do prostoru” – bude vyčnívat. Viz fotografie. Všita je tak, že je na obou stranách podhrnutá a prošitá. Mezi tím je jedna vrstva oboustranného zažehlovacího vlizelinu.
8
Nyní sešijeme k sobě boky kalhot. Následně také vnitřní nohavice. Na fotce vidíte místo, kde bude zapínání ještě z rubu.
9
Nyní si uděláme na předním díle dírky na knoflíky. Měla jsem je od sebe 4,5 cm a začátek dírky od kraje 1,5 cm.
Nejprve dírku ušijeme, po té rozřízneme páráčkem.
10
Našijeme knoflíčky do míst, kde nám po přiložení vyjde konec dírky.
11
Připravíme si “kanýrky”. Sešijeme proužky do kruhu a pak na jedné straně začistíme podhrnutím a prošitím rovným stehem. Lze použít i obnitkovací steh, kdo má rád.
12
Kanýrky nařasíme (viz. bod 4)
12
Našpendlíme pečlivě a všijeme do nohavic (dolní část nohavic podhrneme).
14
Zažehlíme na jednu polovinu proužků na pas “pasovku”.
15
Všijeme díl do pasu na přední část kalhot.
16
Na zadní část pasu si připravíme regulační gumu. Není to nic složitého, ale lze nahradit jen všitím gumy do tunýlku. Začneme dírkou na regulační gumu. Odměříme si, jak nám pasový proužek vyjde a dírku si naznačíme cca 3 cm od místa, kde bude začínat po zapnutí na boku přední díl. Mě to vyšlo cca 8,5 cm od kraje s tím, že 1 cm počítám pasový proužek, že se podhrne při našívání, tzn. 7,5 cm od kraje zadního dílu:) No, prostě regulační gumu šiji dozadu a začíná až “za bokem”:), na boku by knoflíček tlačil:)
17
Protáhneme dírkou regulační gumu, podhrneme a přišijeme tak, aby se mezi dírku a přišití vešel knoflík. Vybírám takové místo na gumě, kde akorát vyjde dírka, pro zamnutí na maximum:) Prošívám rovně a ještě začišťuji cikcakem, protože se guma někdy ráda páře.
18
Nyní povytáhneme gumu a dáme stranou a do mezírky všijeme knoflík.
19
Odměříme si gumu a zakončíme zhruba na stejném místě na druhém konci zadního pasového dílu. Dělám jen jednu dírku s knoflíkem, přijde mi to dostatečné, čím méně knoflíků, tím menší riziko otlačení;-)
20
Takto vypadá regulační guma v zadním díle ve finále.
21
Všijeme zadní připravený díl tak, že regulační guma je uvnitř:))))
22
23

Nyní ještě začistíme místo, kde je zapínání na bocích – prošijeme k sobě jako na fotografii. Uděláme ještě v pasové části dírky a knoflíčky a máme hotovo:)