V článku si ukážeme, jak šít / obšívate nerovné tvary jako jsou rohy, špičky, vnější a vnitřní oblouky.

Při šití špičky musíme dodržet následující postup, aby byla špička hezky špičatá: zastavit stroj a poslední steh dodělat kolečkem ručně tak, aby byla jehla ve fázi, kdy jde opět nahoru (ale ještě v látce) – zvednout patku – otočit látku – spustit patku – pokračovat v šití.Švové přídavky pak musíme nastříhat, aby si po přetočení hezky lehly kolem švu a nedělaly boule nebo naopak netáhly.

Nastříháváme podle následujícího pravidla: kde je konvexní (menší než rovina) úhel, bude po přetočení nekonvexní, takže by tam bylo látky ze švových přídavků moc, proto musíme přídavek “vykousat”.

Kde je nekonvexní úhel (víc než rovina), bude po přetočení konvexní a švového přídavku je “málo”, takže by látku držel a ta by se kroutila podle něj, musíme ho tedy nastříhat, aby se rozevřel.

 

Tato znalost a zkušenost se nám bude hodit nejen při šití polštářku/jehelníčku na konci tohoto dílu, ale i při šití oblečení, ke kterému se dostaneme časem. Velmi typicky se s tímto potýká ten, kdo šije tepláčky do kulatého sedu:

Doporučujeme mrknout na tuto část videa k rohaté čepičce:-)