Jednou z možností, jak zakončit rukáv na tričku, nohavici na legínách nebo délku sukně je úzký zarolovaný zvlněný okraj. Nejčastěji se šije pomocí overlocku, ale jde to i na obyčejném rovnostehu.

Zvlněný okraj na overlocku

  1. Šijeme pouze s pravou jehlou (levou tedy vyvlékneme a vyndáme, ať zbytečně nepropichuje látku).
  2. Vyndáme stehový jazýček (lze snadno vysunout potáhnutím za vroubkovaný kraj, na který ukazuje šipka). Takto to má overlock Brother. U některých strojů se nevyndává celý a jen se povysune, některé stroje ho mají napevno a mění se celá stehová deska. Prostudujte návod ke svému stroji :-).
  3. Takto vypadá stehový jazýček. Šití bez stehového jazýčku způsobí, že okraj bude jakoby zarolovaný a hezky pevný. S ponechaným stehovým jazýčkem se zvlněný okraj vytvoří taky, ale bude vypadat trochu jinak, připomíná klasickou obnitku.
  4. Napětí nití nastavíme běžně jako na šití úpletu.
  5. Diferenciál nastavíme na minimum (0,7) – aby se látka co nejvíce natahovala.
  6. Hustotu stehu nastavíme na 2, případně na R (zkrátka na velmi hustý steh).
  7. Při šití můžeme případně ještě natahovat úplet před patkou i za patkou, podle toho, jak moc velkého zvlnění chceme dosáhnout.

 

Zvlněný okraj na rovnostehu

  1. Nastavíme co nejhustší cikcak, šířku cca 4.
  2. Šijeme těsně u okraje látky, látku natahujeme před patkou i za patkou. Z toho důvodu je vhodné takto začišťovat již sešité rukávy či nohavice, aby nezůstal kousek látky (na začátku) nezvlněný.

Doporučuji určitě si zvlněný okraj nejdřív vyzkoušet na odstřižku úpletu a natrénovat, jak správně trefit jehlu ke kraji látky, protože jak se šije jedna tenká vrstva těsně u kraje, má stroj někdy tendenci látku “vcucnout”.

Hotový úzký obrubovací steh z rovnostehu sice nevypadá tak „uhlazeně“ jako ten z overlocku, ale použít se určitě dá.

Porovnání obou způsobů vedle sebe, na nohavicích legín. Vlevo červený okraj je šitý na overlocku, vpravo bílý okraj na běžném šicím stroji (rovnostehu).