Při šití oblečení pro holčičky, dívky a dámy se dřív nebo později setkáme s potřebou látku nařasit. Volánky sukní a šatů, nabírané rukávy, těhotenské tričko… A nejen při šití oblečení, nejrůznější kanýrky se můžou hodit i při šití dalších doplňků, např. zavinovaček pro miminka. V tomto návodu si ukážeme, jak látku nařasit na běžném šicím stroji i na overlocku.

Řasení na běžném šicím stroji (rovnostehu)

Na rovnostehu se řasí tak, že látka se prošije jednou nebo dvěma řadami nití, pomocí kterých se pak stáhne.

Prošívat budeme obyčejným rovným stehem, nastavíme ho co nejdelší.

Povolíme napětí horní nitě. Na každém stroji se toto reguluje jinak, takovéto regulační kolečko má Juki :-). Neosvědčilo se mi povolit nit úplně na maximum, spíš kousek před maximum. Ideální je vyzkoušet si to před prvním řasením na odstřižku.

Na začátku šití si necháme dostatečně dlouhé volné nitě (horní i spodní, pozor na to u strojů s automatickým ořezem nitě, je třeba si spodní nit na začátku šití vytáhnout ven), aby pak bylo možno pohodlně řasit a řasení regulovat.

Prošijeme ve dvou řadách (dá se řasit i jednou nití, ale dvěma je to lepší, řasení je rovnoměrnější a je zde menší riziko přetržení řasicích nití).

Volné konce je potřeba nechat na začátku i na konci.

Nahoře je vidět prošití z lícu, dole z rubu. Je vidět, jak je steh volný a z horní niti jsou na rubu vidět malé kličky. Pokud by horní nit byla povolená moc, byly by kličky už moc velké.

Takto je to akorát.

Řasíme tak, že chytneme spodní nitě a látku postupně stahujeme a posouváme na celou potřebnou délku/obvod.

Zde se přizpůsobuje řasení sukně k délce podšívky.

Pokud máme nařaseno tak, jak potřebujeme a už nechceme, aby se řasená látka dál hýbala, konce nití zavážeme na uzlík. Pokud tušíme, že ještě drobná regulace bude potřeba (v případě na fotografii se teprve sukně bude špendlit k podšívce), můžeme nit takto omotat okolo špendlíku.

Ukázka řasení jednou nití.

Při našívání nařaseného kousku je potřeba dát pozor, aby se řasicí nitě buď schovaly do švu, nebo je po sešití pomocí páráčku vytáhnout. Zde je vidět šev z overlocku a pod ním řasicí nitě, které lze bez problémů vytáhnout.

Řasení na overlocku

Na overlocku je potřeba přitáhnout napětí nití v jehlách, nastavíme tedy 8-8-5-5.

Diferenciál nastavíme na 2, aby se látka stahovala, hustotu stehu na 4.

Šířku stehu potřebujeme co nejmenší, aby se pak řasicí šev co nejlépe “schoval” do švu.

Prošijeme, látka se za patkou již sama řasí.

Necháme si dostatečně volné konce, aby bylo možné řasení později regulovat.

Řasení na overlocku se hodí tam, kde s nařasenou délkou už nebude potřeba tolik hýbat a když chceme mít nařaseno rychle. Řasení na rovnostehu je sice pracnější, ale dá se lépe přizpůsobit.

Videonávody

Máte raději názornou ukázku? Ukázka řasení je součástí videonávodu na balonovou sukni. Video se spustí v okamžiku, kdy začíná část o řasení:

Na řasení úpletu se můžete podívat ve videonávodu na těhotenské tričko:

Řasení volánu na letní šaty: