Tipy a triky pro začátečníky jak lemovat proužkem na třetiny tak, abyste postupně praxí získali “grif” a i první počiny byly “publikovatelné”.
A pokud nebudete spokojení, vězte, že praxí to bude příště jen a jen lepší:-) Chce to nebát se a být trpěliví.

Jedním ze způsobů lemování je proužek složený na třetiny. Při tomto způsobu se lem pokládá zároveň s okrajem látky a šitím nic neubíráme, proto v těchto místech nepřidáváme na šev.

Více o přidávání na švy zde:

Mám přidat na švy? A jak?

Lemování na třetiny několika způsoby ve videu:

Tento způsob vypadá dobře na průkrčnících dívčích a dámských triček, hodí se k lemování kapsiček nebo dětských bodýček.

Obsah stránky:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Příprava lemovacího proužku

Různé druhy proužku

   – Úplet s elastanem

        -> Úplet stříhaný po šířce

        -> Úplet stříhaný po délce

   – Finerib / patent

Příprava proužku před šitím

Různé druhy stehů

   – Třírovný steh, cikcak

   – Dvojjehla

   – Coverlock

Různé postupy našívání

   – Předšití proužku – našívání ve dvou krocích

   – Lemování v jednom kroku

   – Šití “z ruky”

Jak lemování zakončit?

   – Nejprve lemovat, potom sešít

   – Nejdřív sešít, potom lemovat – předem sešitý proužek

   – Nejdřív sešít, potom lemovat – předem nesešitý proužek

Finální dotažení

Další videonávody

Příprava lemovacího proužku:

Můžeme použít buď hladký náplet, finerib, nebo jednolícní či oboulícní úplet s elastanem. Stříháme proužky látky o šířce cca 4 cm a snažíme se být přesní. Na trhu jsou však i hotové úpletové proužky určené k lemování, nabízí je například bubulakovo .

Pokud jde o délku proužku, můžeme si ji odměřit pomocí vzorečku. Pro úplet s elastanem se uvádí obvod * 0,8. U nejmenších velikostí je ale někdy třeba kupříkladu průramky lemovat trochu delším proužkem než 0,8 a u větších naopak může být potřeba lemovat kratším proužkem. Velký vliv při lemování má přítlak patky a zejména povaha látky! Opravdu není úplet jako úplet, bohužel… Ve vzorečku se tedy podle velikosti a tažnosti látky budete pohybovat někde okolo 0,75 – 0,85.

Druhou možností je odměření proužku přímo v obvodu, podobně jako je tomu u proužku na poloviny, postup jak na toto odměření uvidíte zde ve videu:

Pokud však budete lemovat otevřený úsek (průhmatník kapsy, průkrčník před šitím atd.), s odměřováním si nemusíte až tak lámat hlavu, připravíte si proužek s bohatou rezervou, při šití s citem natahujete a přebytek jednoduše odstřihnete.

Různé druhy proužku

Úplet s elastanem

Bez elastanu úplet velmi špatně pruží. Lemovat s ním lze, ale doporučuji jen pro lemování úpletu bez elastanu a pro pokročilé. Proužek se musí natahovat opravdu “až k prasknutí”. Toto neplatí pro merino, tím můžete lemovat v pořádku i bez příměsi elastanu.

Úplet stříhaný po šířce

Velmi dobře pruží, ale strašně se kroutí rubem na líc. Pomoci si můžeme škrobem ve spreji, ale zažehlování je docela časově náročné.

Zde je vidět, jak se okraje stáčí na líc.

Úplet stříhaný po délce

Hůře pruží, u proužků ale navíc vznikne krásný vzor. 😉

Při natažení se kroutí okraje dovnitř.

Zde je srovnání obou variant. Úplet střižený po šířce se kroutí rubem k líci, úplet střižený po délce se kroutí lícem do rubu. Osobně se mi lépe pracuje s úpletem, co se kroutí rubem na líc, protože při lemování se kroutící okraj stočí pod patku a ta ho zafixuje a šije se pak už rovně. Úplet, co se točí dovnitř, tak patka nezkrotí a často tam mívám pak zašitou “ruličku”. Někdo to ale má úplně opačně. 

Finerib/patent

Je silnější, hrubší, hůř se prošívá, může škrábat, ale nekroutí se. Skvěle se s ním pracuje a výborně pruží. Pro začátečníka na první pokusy ideální, jen je třeba ho hodně natahovat, nebojte se toho:-)

Příprava proužku před šitím

Pro začátečníky, aby věděli, kde mají třetiny proužku, určitě doporučuji proužek vždy před šitím sežehlit.

Použít můžete běžnou žehličku.

Pro ty, co neradi rozpalují žehličku, může pomoci tzv. studená rychložehlička, kterou proužek “vylisujete”. Můžete použít i jakýkoliv jiný malý váleček co se vám doma válí:-) Tento je od Clover

Sežehlíme jednu a pak druhou třetinu.

Proužek z úpletu se při natažení velmi kroutí. Zkrotit proužek můžete sežehlením napařovací žehličkou, ideálně s použitím škrobu ve spreji.

Obyčejné přežehlení s napářkou dost pomůže.

Pokud chceme, aby proužek opravdu držel během šití tvar, pomůžeme si škrobem ve spreji.

Nelekejte se toho, že po postříkání sprejem se proužek zkroutí jak svinka.

Po přežehlení (opravdu do sucha) je to s ním ale už mnohem lepší.

(Zde ilustrace, jak hezky se proužek sežehlí – zde je složen na čtvrtiny.)

Dalším skvělým trikem pro začátečníky je nápad od Jitky – proužek v jedné jeho třetině předem přilepit lepidlem, které lze vyprat. Velmi to usnadní manipulaci začátečníkům:

Použít můžete speciální lepidlo od Prym (Aqua-Fixiermarker) určené pro potřeby přípravy před šitím – je tenké a barevné, takže víte, kde “matláte”. Ale je drahé a velmi rychle se spotřebuje. 

Vystačíte si i s běžnou lepící tyčinkou na papír – volte co nejmenší tyčinku, aby byla co nejmenšího průměru na konci.

Napevno proužek takto přilepíte v jeho třetině. Nemusíte se bát, po prvním praní je lepidlo pryč a po vaší začátečnické dopomoci nezbude ani stopy.

Výhoda lepení je, že proužek zůstane držet jako přikovaný a vy nemusíte hlídat dvě linie dvou třetin, ale stačí jen jedna:-) Jedna je přilepená.

Zde je lem připravený k našití.

Různé druhy stehů k přišívání:

Proužek na třetiny můžeme přišívat různými stehy. Vždy by tyto stehy měly pružit!

Třírovný steh, cikcak

Na klasickém stroji máte možnost použít třírovný steh (to vypadá hezky, ale je to náročnější na přesnost šití a strašně špatně se páře!), nebo cikcak podobně jako při přišívání lemovací gumičky. Cikcak nevypadá možná tak profi, ale zase máme mnohem větší šanci, že nám proužek nikde neuteče.

Třírovný steh, nahoře z líce, dole z rubu; v rubu je prošití kus od kraje, není to ideální, ale zase lepší než když proužek z šití úplně uteče. Tohle je věc, která je bez lemovače poměrně obtížná k nacvičení.

Prošití cikcakem.

Dvojjehla

O využití si tu vyloženě říká dvojjehla.

O dvojjehle a jejím seřízení máme přímo celé video:

Coverlock

Na coverlocku můžeme využít užší rozpich dvou jehel, nebo pouze jednu jehlu – coverlock pak šije pružný řetízek. (Na fotkách níže je proužek na čtvrtiny, výsledný steh však bude stejný.)

Prošívání dvěma jehlami na užší rozpich, nahoře líc (svisle, v pozadí je rub proužku na třetiny), dole rub.

Prošití jednou jehlou – pružným řetízkem.

Různé postupy našívání:

Předšití proužku – našívání ve 2 krocích

Hodí se pro začátečníky, kteří se bojí, že na jeden steh netrefí dobře linii obou třetin. Našijeme první proužek tak, aby byl lícem k líci. Delší volnější část nám zbude směrem od švu do oděvu.

Vždy je dobré si proužek předem hustě našpendlit, případně i nastehovat, a to i u předšívání.

Vždy proužek při našívání natahujeme! Až do chvíle, kdy je natažen přesně do obvodu např. trička. Tričko nikdy natahovat nesmíme! Taháme vždy za proužek, nikdy za látku! Ta musí jít do stroje v klidu.

Přišijeme lícem k líci v krajní třetině. Oblíbený je cikcak, který zpevní přídavek švu a drží vám hezky steh na stejném místě od kraje přídavku švu.

Další možností je pružný rovný steh, kterým můžete šít přesně po linii zažehlené třetiny. Lem tak bude měkčí. Držet se můžete při šití také okraje patky.

Po našití otočíte proužek a vykoukne vám takto líc z líce:-)

Takto vypadá uvnitř. 

“Zbytek” proužku nyní složíme přes “rantlík” zpět dovnitř do trička. 

Měli byste se přesně držet linie předšití.

I zde musíte našpendlit a ideálně i nastehovat. 

Před stehováním musíte proužek rovnoměrně našpendlit.

Stehování je pro začátečníky nejlepší. Odpadne jim tak manipulace s vyndaváním špendlíků z pod patky. U šití jen proužek natahují a hlídají okraj. 

No a pak už “jen” prošijeme. To, aby byl šev “rovně” a ne “jak když pejsek čůrá” je velmi o cviku. Při šití se řiďte tím, jak nasouváte látku pod patku. Nejlepší je se držet okraje patky. 

Po prošití jen vytáhnete rychle stehovku z proužku a je hotovo.

Na prošití můžeme použít i jiné stehy, viz. výše.

Postup s předšitím uvidíte zde v načasovaném videu:

Lemování v jednom kroku

Proužek si připravíme předem jen špendlíky. Ale již si ho složíme pěkně na třetiny.

Špendlit doporučuji hustě! Aby se vám proužek před šitím nerozjel. 

Zde je opět skvělé stehování, protože tak naprosto jistě zafixujete proužek tak, že nebude vyjíždět před šitím okraj látky z proužku. Musíte opět 1. našpendlit a 2. nastehovat. Pak špendlíky můžete vyjmout. Je to zdlouhavé, ale pro začátečníky se to vyplatí, protože si ušetří nervy a párání:-)

Při šití proužek natahujeme, nikdy nešijeme nenatažený. Ale nikdy nenatahujeme tak, aby se natáhla i látka šitého oděvu!

Když získáte praxi, tak můžete pokročit k šití bez stehování tak, že si hustě lem našpendlíte a pak natahujete od špendlíku ke špendlíku – zde je třeba ale vždy ještě kontrolovat, aby vám nevyjížděla látka z lemu, já vždy kontroluji, aby látka byla přesně na hraně proužku! Kdo dostane do ruky cvik, už to dělá, ani na to nemyslí a je to rychlovka. Čím hustší špendlení, tím menší potřeba dorovnávat proužek, ale tím zase musíte častěji vytahovat špendlíky a čím více špendlíků a “vyšlápnutí pedálu”, tím je větší riziko nerovného stehu.

Zde je starší návod pro začátečníky:

Postup lemování proužkem na třetiny

Šití “z ruky”

Proužek si přímo před patkou skládáme a rovnou prošíváme. Tenhle způsob je zdaleka nejrychlejší, ale jen v případě, že se to povede. Jinak strávíte drahnou chvíli nadáváním a páráním. Takže pro začátečníky rozhodně nedoporučujeme 😉 Na tento způsob musíte mít lemování už trochu v ruce.

Lemování proužkem na třetiny přímo z ruky můžete vidět na tomto videu:

Jak lemování zakončit?

Jak už bylo zmíněno výše s ohledem na přípravu proužku, postup lemování se může lišit podle toho, jakou část oděvu lemujeme. Pokud lemujeme například průhmatník kapsy, není co řešit, ale v případě průkrčníku či průramku máme několik možností:

Nejprve lemovat, potom sešít

Postup je jednodušší, ale v místech spojení je místo silnější a většinou proužek nesedne přesně k sobě.

Takto vypadají díly na šatičky.

Sešijeme si jen jedno ramínko.

Olemujeme. Zde je použit hladký patent, ale na tílko se až tak moc nehodí, je příliš silný.

Spoj je poté potřeba ještě začistit.

Silnější místo spojení.

Někdy se nám proužek nemusí potkat přesně k sobě, a pak vypadá výsledek takto.

Nejdřív sešít, potom lemovat – předem sešitý proužek

Lemujeme-li nějaký v konečném důsledku uzavřený kruh, jako například průramek či průkrčník, můžeme zvolit tento postup. Výsledek vypadá lépe než díly sešité až po olemování, ale je maličko zdlouhavější a pro maličké obvody (menší velikosti dětského oblečení) je hodně náročný v průramku, špatně se tam pak v druhém kroku dostává (nemám ale na coverlocku volné rameno!).

Sešijeme ramena.

Sešijeme boky.

Změříme si obvod, který budeme lemovat.

Pro vypočítání délky proužku použijeme vzoreček – musíte to otipovat. Pro úplet s elastanem to bývá 0,8, pro hladký patent 0,7 – 0, 75 podle velikosti obvodu (čím menší obvod je – průramky dětského tílka, tím vyšší vzoreček je). Záleží také na tom, co lemujete.

Odměříme si výslednou délku proužku a přidáme na švy!

Proužky si sešijeme k sobě.

Můžeme použít fintu s lepidlem.

Pro našití použijeme nějaký ze způsobů výše (v jednom nebo ve dvou krocích). U tohoto způsobu se nedá lemovat “z ruky”.

Rovnoměrně našpendlíme proužek do otvorů. Líc na líc.

Polotovar:-)

Proužek si připravíme okolo. V tuto chvíli buď hustě kolmo špendlíme a nebo stehujeme!

Připravený proužek z rubu. Nyní prošijeme z líce dvojjehlou, třírovným pružným stehem, tříkrokým cikcakem, cikcakem a nebo na coverlocku.

Výhoda tohoto způsobu je, že lem je i v místě švu krásně měkký, hladký a pěkně vypadá.

Nejdřív sešít, potom lemovat – předem nesešitý proužek

Další možností zakončení proužku u již sešitých obvodů je nechat si na začátku a na konci lemování kousek proužku volného a až nakonec jej sešít. Tato metoda se hodí nejvíce pro “lemování z ruky”, kde se zkušené švadlenky řídí podle tažnosti materiálu citem.

Začátek lemovacího proužku volně našpendlím zároveň se švem, kde má vzniknout spoj lemování.

Začnu lemovat kousek od tohoto místa a kousek před ním zase skončím.

Zároveň se švem proužek bez natahování opět odstřihnu.

Nyní oba konce natáhnu a sešpendlím. Je nutné dát si pozor, aby se ani jedna strana proužku nepřetočila. Špendlím líc na líc.

Proužek sešiji obyčejným rovným stehem.

Rozložím švové přídavky od sebe, aby byl lem co nejplošší.

Poskládám tento nedošitý kousek lemu na třetiny.

A přišpendlím na místo.

Doprošiji a je hotovo. Lem též tímto způsobem je měkký a pěkně vypadá, jen musíte “trefit” napojení švů při “došívání”.

Správně olemované tílko. Průramky se nestahují.

Zde je jeden průramek moc stažený (na fotce vpravo).

Příliš stažené průramky (na postavě tílko dělá boule a nesedí).

Finální dotažení

I když věnujeme přípravě maximální úsilí (žehlíme, stehujeme, lepíme, šijeme nejpřesněji, jak umíme), stává se, že po rubu mírně vykukuje kus látky z lemu. Velmi opatrně vezměte ostré nůžky s tenkým ostřím a odstřihněte přídavky švu, které vylézají. Ale pozor, nesmíte v žádném případě porušit nitě švu, to byste si vlasy rvali:-)

Absolutně nejlepší na toto jsou malé nůžky od Clover, mají tenunké ostří a jsou ostré jako břitva. Použít můžete ale i jiné nůžky, samozřejmě:-)

Na lemy, které jsou “dokulata” se mi nejvíce osvědčily nůžky, které mají zahnuté ostří. Jsou velmi drahé, ale opravdu je miluji.

Článek není žádným způsobem sponzorován a vyjadřuje subjektivní názor:-)

Další videonávody:

Lemování na běžném šicím stroji:

Stejný postup, ale na coverlocku, můžete vidět zde:

Lemování průkrčníku body:

Lemování body kolem stehýnek:

Lemování na třetiny ve výstřihu obálkového body: