Velmi častá chyba a velmi častá “reklamace” u nás. Ušije se tělo bundy / mikiny, našpendlí se a nesedí to na délku. Jak je to možné? Kde je chyba? Je střih v pořádku a nebo tam máme šotka?

Problém, se kterým bojuji, co svět caramilly střihů stojí. Velmi časté podezření, že něco ve střihu není dobře. Velmi časté zoufalství, že ať děláte, co děláte, prostě to nevyjde…

Video:

Tato problematika v časovaném videu zde:-)

Kde může být chyba?

Střih je před vypuštěním do prodeje v každé velikosti přesně kontrolován, aby vyšly díly přesně k sobě, na 1 mm. Víc z naší strany udělat nelze. Nemůžeme udělat jeden díl větší, aby to všem vyšlo, protože zase těm, co budou šít úplně přesně, to nevyjde:-)

1. šijete bez přídavků na švy

Šít bez přídavků na švy velikost o číslo větší vůbec nedoporučuji. Při tomto způsobu práce se střihem vám kapuce do průkrčníku nemůže vyjít nikdy, i kdybyste se rozkrájeli.

Proč to absolutně nelze doporučit, naleznete v tomto článku:

Nejčastější chyby: (Ne)přidávaní na švy

2. Nepřesné šití po linii střihu

Musíte vždy přidat na švy přesně tolik, kolik na švy pak odeberete šitím. Toto je většinou hlavní problém “nevycházení”. A musíte vždy šít přesně po linii střihu!

Při šití, kdy sešíváme nakonec k sobě třeba dva již sešité díly, které nemají stejný počet dílů (typicky bunda s raglánovým rukávem a kapuce nebo stojáček), je třeba si pečlivě značit linii střihu! A to přesně na hraně střihu. Sama vím, že když si značím linii střihu třeba křídou okolo střihové přílohy, vlastně vždycky je linie o 1 mm za hranou toho střihového dílu, stačí látku pod střihem navolnit a nebo mít třeba silnější křídu. Můžete vždy ještě změřit střih třeba v průkrčníku a pak změřit linii střihu na látce. To je úplná jistota, že to máte dobře!

Více o tomto tématu se dočtete zde:

Mám přidat na švy? A jak?

Opakujeme – na švy přidáváte všude tam, kde na švy pak ubíráte. Tedy i u podsádky v místě, kde je přišita, i u zipu – i zip potřebuje svůj přídavek na našití.

Příklad k bodu 1. a k bodu 2.:

Typickým příkladem je mikina s raglánovým rukávem. Tělo je složeno z 5 dílů a do vzniklého průkrčníku se všívá stojáček z jednoho dílu nebo kapuce ze tří dílů.

Každý spoj nám sebere zhruba 2 cm (počítám stále 1 cm na přídavek na šev), u těla bundy je to mínus 8 cm na průkrčníku na švy. U kapuce je to mínus 4 cm na švy v průkrčníku. Když pak našíváme k sobě kapuci a tělo bundy, nesedí nám délka o 4 cm! Pokud šijeme se stojáčkem, kde nám šev nezabere vůbec nic, tak rozdíl mezi průkrčníkem u stojáčku a průkrčníkem u těla bundy je 8 cm!

Výše zmíněná čísla jsou v případě nepřidání na švy, ale pokud odšijete na švy všude třeba o 4 mm méně, spočítejte si rozdíl:-) Každý milimetr je zde vlastně znát.

3. Položení zadního dílu ne přesně na sklad látky

Položení dílu třeba o 2 mm od hrany látky (toho si nemusíte ani všimnout), je hned 4 mm nepřesnost.

Nejčastější chyby: Pokládání na sklad látky

4. Sešívání vnitřního a vnějšího oblouku / nestejného tvaru

Tato chyba je velmi zrádná, protože na první pohled vůbec není vidět!

Je potřeba vždy díly třeba od středu (např. u kapuce) našpendlit a velmi pečlivě přikládat k sobě. A to po linii střihu! Tedy linii na linii. Pokud jste si jisti, že jste šili dobře a ani jeden z výše zmíněných bodů se vás netýká, musíte kapucku přešpendlit, jednou, dvakrát, a uvidíte, dělá to rozdíl i několik cm.

Více k tomuto tématu:

Nejčastější chyby: sešívání oblouku a rovného dílu

Jak přijdu na to, kde je chyba?

Je to jednoduché, vezměte krejčovský metr a změřte si všechny šité díly přesně nahoře u průkrčníku. pak vezměte ušité díly a nenatažené, volně položené je přeměřte. Uvidíte, kde jste nasbírali možné mm navíc.

Jak problém odstraním?

Možností máte více. Pokud jste vůbec nepřidávali na švy, musíte střihnout novou kapucku a modlit se, aby to dítěti sedělo. Můžete i třeba nastavit. Dát širší středový pruh…

Zde vidíte nadstavenou kapuci tak, aby vyšla do průkrčníku.

Pokud jste na švy odšili méně, než mělo být, a máte tělo bundy tedy volnější v průkrčníku, lze tento díl opravit přešitím. Pak vám to bude hezky vycházet a bude zachována linie střihu.

Pokud jste položili špatně na sklad látky, pak musíte více zabrat v linii raglánu nebo střihnout širší středový pruh.

Pokud je nepřesnost jen malá (pár mm, 1 cm), můžete – pokud to materiál dovoluje – kapucku mírně do průkrčníku natáhnout. Větší rozdíl již takto nedoporučuji řešit, ale pár mm nebo i na každé straně cm takto krásně lze vyřešit.

Pokud máte špatně přiloženo na sebe, pak přikládejte, stehujte a špendlete tak dlouho, dokud vám to nevyjde:-)

Závěrem – jak šije Caramilla?

Závěrem dodám, že to není vůbec žádná tragédie, která by se stávala jen začátečníkům a těm “neschopným”, samotné se mi to občas stane, při šití nikdy nejsem dokonale přesná, na značení přesné linie střihu nemám se 4 dětmi čas. Postupem let jsem se naučila šít přesně i bez značení a špendlení, sem tam nějakou mm, cm nepřesnost mám. Občas to prostě rozpářu a zkusím opravit celé, občas 1 cm dotáhnu, velmi často “přešpendluji”, nevěřili byste, jaký tam může být rozdíl ve správném přiložení:-)

Přeji všem hodně trpělivosti a pamatujte, že čím více takových “problémů” budete řešit a budete se snažit přijít tomu na kloub, tím lepší a lepší budete, chyby budou ubývat a radosti z šití bude přibývat. Nebojte se, nikdo učený z nebe nespadl.