Pro milovnice volnějších kalhot s nižším sedem. Harémky, které mají šikmé zapínání, které je velmi šik:)

19

Obsah návodu:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Střih

Materiál

Užitečné odkazy

Fotonávod

Střih používejte prosím pouze pro své soukromé účely, podpoříte tak tvoření dalších střihů za dostupné ceny. 

Materiál a spotřeba:

Na ušití kalhot použijte buď lehoulinké plátýnko nebo len, popř. len s bavlnou. Ideální je například lněná tkanina z Batani.

Na podzimní verzi na punčochy můžete volit silnější kostýmové a podobné látky:)

Budeme potřebovat:

  • 0,5 m plátna
  • knoflíky podle vašeho přání, cca 4 na zapínání a 2 na boky nohavic
  • pasovka nebo proužek jemného vliselinu
  • kousek oboustranného zažehlovacího vliselinu
  • prádlová gumička tak cca 0,5 m
  • 25 cm regulační gumy s dírkami
  • 1 knoflík vhodný do regulační gumy (nízký, bez rantlu a cca 15 – 1 mm široký)

Látky

Pruženky – druhy, použití

Výztuhy a výplně – přehled, využití, kde koupit?

Užitečné odkazy:

Fotonávod:

Vytiskneme si střih a slepíme tak, aby pasoval (musíme vícekrát, díly se překrývají).
Naneseme na látku díly – zadní díl dvakrát, přední díly vždy jen jeden a jeden. Pozor! Díl, kde je ten “cípeček” musí být nanesen tak, aby byl na pravé straně, vyseknutý přední díl oproti tomu na straně levé!
2
Naznačte si sámky a po líci je prošijte.
3
Nyní si připravíme zapínání. Ze zbytků látky vystřihneme “protidíly” k oběma stranám zapínání, kde budou knoflíky. Ze strany, která zůstane volná začistíme a přišijeme po rubu k sobě.
4
Obrátíme na líc a prošijeme rovně. Na fotografii vidíte i začištění. Připravíme si kousek oboustranně nažehlovacího vliselinu tak, aby přesně pasoval na přišitý “protikus” u zapínání – po obou stranách. Pečlivě jej tam vsuneme a přižehlíme k sobě.
5
Připravíme si pas, z látky ustřihneme proužek cca 65 x 10 cm, Zažehlíme na jednu polovinu proužku na pas “pasovku” nebo proužek tenkého vliselinu.
6
Na zadní část pasu (na stranu, kde je nažehlen vliselin) si připravíme regulační gumu. Není to nic složitého, ale lze nahradit jen všitím gumy do tunýlku. Začneme dírkou na regulační gumu. Odměříme si, jak nám pasový proužek vyjde a dírku si naznačíme cca 3 cm od místa, kde bude pas přišit k bočnímu švu. Regulační gumu šiji dozadu a začíná až “za bokem”:), na boku by knoflíček tlačil:)
7
Dírku nejprve ušijeme, pak prořízneme páráčkem.
8
Protáhneme dírkou regulační gumu, podhrneme a přišijeme tak, aby se mezi dírku a přišití vešel knoflík. Vybírám takové místo na gumě, kde akorát vyjde dírka, pro zamnutí na maximum:) Prošívám rovně a ještě začišťuji cikcakem, protože se guma někdy ráda páře.
9
Nyní povytáhneme gumu a dáme stranou a do mezírky všijeme knoflík.
10
Odměříme si gumu a zakončíme zhruba na stejném místě na druhém konci zadního pasového dílu. Dělám jen jednu dírku s knoflíkem, přijde mi to dostatečné, čím méně knoflíků, tím menší riziko otlačení;-)
11
Nyní přikročíme k šití předního sedu, kde je šikmá část. Je potřeba to sešít z líce! Tzn. z rubu si obě části sedu začistíme – až do místa, kde začíná už připravené zapínání. Pak důkladně sešpendlíme a prošijeme po rubu rovně. Navážeme na místo, kde bude začínat poklopec – v místě překryvu uděláme ještě pojistkový spoj krátkým cikcakem (šíře tak cca 3 mm, délka stehu tak 0,2).
12
Sešijeme i druhý sed a vnitřní nohavici.
Spodek nohavic zakončíme gumou do tunýlku (bohužel zapomněla jsem vyfotit) – Šila jsem tak, že jsem první přišila napevno konec gumy u kraje nohavice (vnější nohavice – kde je to nesešité) – našpendlila tunýlek, prošila rovně vedle gumy, gumu utáhla, jak bylo potřeba (jen minimálně, aby neškrtila!), přišila napevno i druhý konec gumy.
13
Sešijeme vnější nohavice, místo, kde je zakončena guma přehneme a začistíme z rubu. Můžeme ještě ozdobit knoflíčkem.
14
Všijeme podhrnutý pas.
15
Konec vrchního dílu poklopce podhrneme ještě do špičky.
16
Nyní si připravíme knoflíkové dírky. Podle velikosti a tvaru knoflíků zvolíme počet dírek a jejich velikost a vzdálenost od sebe.
17
Našijeme knoflíky
18

A máme hotovo:)