Variabilní kleště od Prym jsou velmi populární, protože k nim existuje mnoho příslušenství. Co vše lze kleštěmi aplikovat a s čím lze kleště kombinovat, najdete v tomto souborném článku.

Ve zkratce lze kleštěmi aplikovat kovové “baby” druky, kovové průchodky, kovové druky, plastové patentky. Kleště umí i děrovat.

Video ani článek nejsou sponzorovány a vyjadřují můj subjektivní názor. 

 

Obsah stránky:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Video

Co vše mohu kleštěmi aplikovat, kde je koupit?

   – Nástavec na vysouvání aplikátorů

Příslušenství

   – Kovové druky (babydruky)

        -> Kohinoor Roland Baby

        -> Prym Jersey

        -> Porovnání

   -Velké kovové druky Anorak a Camping

   – Plastové druky KAM / Color Snaps

   – Průchodky

   – Děrovací nástavce

   – Power Dots podložky

Video:

Obsáhlé video, ve kterém vám představím vše, co doma mám a názorně ukážu aplikaci různých druhů průchodek a druků. Tipy a triky z mé praxe:

Co vše mohu kleštěmi aplikovat a kde nakoupit?

Vše, co lze aplikovat kleštěmi Vario, podrobný popis všech variant prodávaných kleští včetně komponent, přesné odkazy na součástky kleští a možnosti rozšiřování najdete v tomto odkaze:

Kleště a jejich komponenty

V článku najdete mnohem více než je v tomto článku, kde ukazuji jen to, co mám osobně vyzkoušené a doma. Možnosti Vario kleští jsou mnohem větší:-) 

Velká sada od Prym obsahuje mnoho komponent. Je to výhodná sada s mnoha nástavci, obsahuje ale průchodky menší a jen bez podložky, ty jediné ze sady nepoužívám. Praktický je i kufřík. Pokud víte, že budete používat více typů druků, tak bych sadu určitě doporučila. Můžete ale též koupit jen kleště a k nim postupně dokupovat nástavce.

V sadě jsou druky Anorak a Camping, druky Jersey 11 mm a průchodky nejmenší velikosti bez podložky. Vše zároveň i s aplikátory (pistony). Zároveň sada obsahuje děrovací nástavce a náhradní plastové podložky pod aplikátory do kleští.

Kleště pod aplikátory mají plastové “výplně”, které se časem maličko ochodí a některé aplikátory vypadávají, proto jsou v sadě náhradní.

Rychlé starší video, co vše a jak lze aplikovat kleštěmi Vario (neobsahuje všechny možnosti):

Kleště dnes koupíte na mnoha místech, například v Galanterii Čendulka, v e-shopu Moje Šití, Biaska, Mixsa, a mnoho dalších.

Nástavec na vysouvání aplikátorů z otvorů kleští

Obsahují ho každé kleště Vario. Některé nástavce jdou jednoduše rukou, jiné dají více zabrat, proto se tento nástavec hodí.

Zobáček zasekneme za spodek kleští u kloubu.

Prostředním výčnělkem pak zezadu vytlačíme aplikátor. 

Příslušenství ke kleštím:

Můj přehled co jsem zkusila, používám a mé zkušenosti, co se mi osvědčilo a nebo neosvědčilo.

Kovové druky (tzv. “babydruky”)

Babydruky jsou skvělé na oblečení – bodýčka, přebaly dupaček, kabátky, zapínání bryndáčků, kloboučků a nebo třeba i povlečení, povlaků na přebalováky atp. Nehodí se na plenky a na softshell. Nelze je aplikovat do silnějších materiálů (bundy, rukávníky kočárku atp.).

Kohinoor Roland Baby

Kleště jsou kompatibilní s druky Kohinoor 9,7 mm (Roland Baby), v každém blistru najdete aplikátory, kterými lze druky aplikovat. Aplikátory jsou z nekvalitního měkkého plastu a během pár aplikací (cca 1 blistr) se zničí a je třeba opět použít nové z nového blistru. Není tedy řešení si koupit velké balení bez aplikátorů, protože nebudete mít druky čím aplikovat.

Druky Kohinoor je třeba velmi pečlivě aplikovat, protože nástavce nejsou tak “přesné” (nekvalitní plast, který se navíc velmi brzy ochodí). Nejsou tak masivní, takže v silnějších místech druky hůře drží (pro mě je maximum bodýčko z jednolícního úpletu lemované proužkem na třetiny z hladkého patentu, ale musí se zde velmi pečlivě a hodně zalisovat).

 

Výhoda Kohinoor je, že mají druky různých barev. 

Tzv. “udělátka” jsou z nekvalitního plastu a nejsou při aplikaci dokonale přesná, navíc se hned ochodí, při pečlivé aplikaci však vydrží. 

Aplikátory jsou součástí každého blistru od Kohinoor. 

Jak správně aplikovat druky Roland Baby najdete v tomto starším článku a videu. Ve videu používám kleště z Lidlu, které jsem po pořízení kleští Vario ale vyhodila. Nedá se to opravdu vůbec srovnat.

Aplikace kovových druků (videonávod)

Jak aplikovat druky kleštěmi Vario a jak si třeba poradit s tím, když aplikujeme druk špatně a potřebujeme jej odstranit, najdete v tomto návodu:

Jak aplikovat druky Kohinoor najdete v tomto videu (načasováno):

Prym Jersey

Firma Prym dělá dvě velikosti druků – 8 mm a 10 mm. 10 mm jsou skvělé druky – jsou masivnější, mají perfektní přesné aplikátory, a jejich aplikace bývá bezproblémová. Mají delší “bodce” a lze je aplikovat bez problémů i do silnějších vrstev. Skvělá jsou právě na bodýčka do silnějších míst (lemy nápletem na třetiny).

Modré “udělátko” v krabičce je určeno pro narážení kladivem. Nicméně naprostou pecku z těchto druků dělá právě kombinace s kleštěmi. Aplikace je pak opravdu “hrc-prc”.

Naprosto skvělé a přesné aplikátory, které zaručí, že se zoubky potkají přesně se žlábkem na protikuse. Tohle si s Kohinoory dovolit nemůžete (v kleštích, v lisu ano). Druky v aplikátorech drží jako přibité. 

Prym 8 mm jsou takové minidruky, které se nehodí moc na běžně šité dětské oblečení. Lze je používat do jemných látek (např. do plátna / jednolíce, ale ne ve více vrstvách jak dvou) – tedy různá zapínání kloboučků, tenkých bryndáčků nebo třeba různých kapsiček, kabelčiček,… Skvělé budou na oblečení na panenky. Já jsem pro ně zatím moc využití nenašla.

Zde zatím jediné použití dručku, na který se vysloveně hodí – zapínání na kloboučku.

Jak aplikovat druky Prym Jersey najdete v tomto videu (načasováno):

Porovnání druků 9,7 mm Kohinoor Roland Baby a 10 mm Prym Jersey

Průměr druku je výrobcem uveden téměř stejný, ale rozdíl v drukách je opravdu velký. Prym jsou masivnější (tím jsou ale pro mě třeba méně “super” na oblečení pro nejmenší miminka nebo panenky) a mají delší bodce (tím pádem drží v silnějších vrstvách než druky Kohinoor). Velký rozdíl je však v aplikaci. Prym mají skvělé aplikátory, které prakticky nedělají při aplikaci chyby, Kohinoor se člověk musí hodně naučit aplikovat, aby se trefily zoubky do drážek.

Srovnání všech druků typu “baby”.

Srovnání druků vhodných na dětské oblečení. Vidíte, že Prym (nahoře) jsou mnohem masivnější.

Vlevo Prym, vpravo Kohinoor.

Vlevo Prym, vpravo Kohinoor.

Vlevo Prym, vpravo Kohinoor.

Vlevo Prym, vpravo Kohinoor.

Vlevo Prym, vpravo Kohinoor.

Vlevo Prym, vpravo Kohinoor.

Vlevo Prym, vpravo Kohinoor.

Vlevo a uprostřed Kohinoor, vpravo Prym.

Vlevo a uprostřed Kohinoor, vpravo Prym.

Zkušenost Caramilly:

Osobně používám druky Kohinoor častěji, jednak kvůli ceně, pak také kvůli barevné variaci a tomu, že jsou takové jemnější, příjemnější. Mám ale lis a hodně zkušeností s aplikací i kleštěmi, umím je aplikovat i kleštěmi. Nicméně pro začátečníka, který chce jít “na jistotu” bych doporučila druky Prym 10 mm, aplikují se mnohem snadněji, drží fest a nevypadávají (i když na hodně silných místech na dupačkách v přebalu už mi taky vypadl:-).Ve videu vám ukážu fígl, jak si poradit i s Kohinoory v kleštích Vario.

Velké kovové druky Anorak a Camping

Velké druky, které se hodí do masivnějších míst – fusaky, bundy, rukávníky, … Do kleští se dají dát i druky Auto Moto od Kohinoor. Další kompatibilitu najdete v odkaze na začátku článku.

Vlevo Prym Anorak, vpravo Kohinoor Auto Moto (jsou víceméně stejné jako Prym Camping). 

Skvělé druky na rukávník.

Aplikátory jsou celkem 4:

 

“Tyčka” patří do gumového nástavce. “Čepička” do malé mističky.

“Tyčka” se rozlisuje do čepičky. 

 

Velký kulatý vrchní díl patří do velké mističky. Část s nápisem patří narazit “na zobáček”.

Aplikovat tyto druky je třeba pomocí šídla (silnější verze). 

Jak aplikovat druky Anorak najdete zde (načasováno):

Plastové druky KAM / Color Snaps

Lze aplikovat jak druky KAM, tak druky Color Snaps. Lze kombinovat kleště KAM s druky Color Snaps od Prym a naopak Kleště Vario s aplikátory na Color Snaps s druky KAM.

Plastové druky používám na plenky a na softshell, na bryndáčky třeba, ale nepoužívám je na oblečení, na bodýčka se nehodí, jsou totiž velmi vysoké a mohou tlačit. Navíc se mi to ani nelíbí.

Aplikátory Color Snaps / KAM – lze koupit i samostatně.

Kulatá vrchní část druku patří do mističky.

“Samička a sameček” patří směrem ke gumové části.

Samička a sameček se umístí na bodec.

Kovová střední část aplikátoru s “gumou” rozlisuje bodec dovnitř dílu samečka nebo samičky. 

Jak aplikovat plastové druky najdete v tomto návodu (načasováno):

Firma Prym dělá i různé ozdobné plastové druky, musíte na ně mít ale zvláštní aplikátory (jsou v balíčku).

Kleště Prym Vario + druky KAM.

Vlevo kleště KAM, vpravo kleště Vario Prym s aplikátory Color Snaps. Kleště a druky jsou vzájemně kompatibilní, rozdíl jsem nenašla. 

Zkušenost Caramilly

Mezi druky KAM a Prym jsem rozdíl nenašla. Kleště se mi lépe používají Prym Vario než KAM.

Průchodky

Kleštěmi lze aplikovat dva typy průchodek. Jedny jsou s podložkou (máme jeden díl na líci a druhý na rubu). A nebo bez podložky (jsou např. součástí velké sady ke kleštím Vario). Průchodky s podložkou se při správné aplikaci nevytrhávají, průchodky bez podložky mi nevyhovují, ty nepoužívám vůbec.

Kleště Vario nelze kombinovat s průchodkami Kohinoor! Musíte mít průchodky od firmy Prym a nástavce k nim seženete v blistru – pozor ale, zda tam opravdu jsou, v náhradním balení nejsou.

Průchodky ke kleštím se dělají vel. 4 mm, 5 mm a 8 mm. Větší průchodky se musí aplikovat kladivem.

Aplikátory na průchodky Prym jsou velmi kvalitní, kovové. 

Průchodky Prym jsou krásné z líce i z rubu. Na fotografii 5 mm. 

Takto patří aplikátory a části průchodky. Kroužek na “zobáček”, průchodka do mističky.

Část průchodky, která je z lícu látky po aplikaci, dáme do dílu s mističkou.

Zapadne do prohlubně.

 

Podložku (kroužek) dáme na díl se “zobáčkem”, a to tak, že nám “prstenec” směřuje k protikusu. Prohlubeň je tedy na druhé straně.

Po nasunutí kroužku na průchodku se nám nahoře objeví “kanálek”, do kterého se rozlisuje průchodka.

“Rozlisovaná” průchodka. Kroužek se po aplikaci nesmí vyklat! 

Vše o tom, jak přesně aplikovat průchodky (Prym i Kohinoor) najdete v tomto článku:

Hlavolam jménem průchodky

Videonávod jak aplikovat průchodky (načasováno):

 

Zkušenosti Caramilly:

Průchodky používám jedině od Prym (nejčastěji 5 mm) a jedině variantu s podložkou. Aplikátory jsou skvělé, jen je třeba se naučit, jak přesně je aplikovat, často člověk zamění aplikátory a nebo dá opačně kroužek (podložku). Sama občas ještě udělám chybu. Nejlepší je stále mít před sebou návod:-) Druky se nevytrhávají, pokud jsou správně aplikované (nesmí se po aplikaci průchodka v průchodce viklat) a pokud aplikujeme do třepícího se materiálu, musíme průchodky podložit. pak drží pevně. Průchodky od Kohinoor nepoužívám.

Děrovací nástavce

Jsou součástí některých balení, více v článku výše. Osobně je moc nepoužívám, dírky dělám nůžtičkami, protože do pevných materiálů, které se netřepí, dělám dírky jinak a jiné velikosti než třeba do úpletu. Snažím se vždy o co nejmenší dírku. Jsou skvělé ale třeba na softshell.

Jak používat děrovací nástavce najdete zde (načasováno):

Power Dots – podložky pod průchodky a druky

Firma Prym vyrábí přímo zažehlovací výztuhy pod průchodky a druky, které látku zpevní a zabrání tak vytržení druku či průchodky při manipulaci. Není to jen ustřižený kus vlizelinu – z rubové strany jsou potaženy folií, která je pevná, jde je nažehlit. Díky tomu se druky / průchodky nevytrhávají při manipulaci. Jsou skvělé na úplety i na plátno.

Podložky fungují i bez zažehlení, lze jimi podkládat i materiály, na které se nedá zažehlovat.

Nažehlovací výztuhy pro druky a průchodky Power Dots od Prym pořídíte například v galanterii Mixsa.

Kolečka jsou jednostranně zažehlovací.

Zažehlujeme asi na stupeň dva, maximálně mírně nad dva puntíky.

Zažehlené kolečko.

Uděláme dírku do místa, kde bude průchodka a nasadíme z líce průchodku.

Dál již postupujeme normálně.

Když materiál kolem průchodky natahujete, tak se místo pod průchodkou ani nehne. To je hlavní výhoda této výztuhy, oka pleteniny drží bez hnutí na místě. Používám ji ale i na plátno.

Video, jak používat zažehlovací podložky najdete zde (načasováno):

Zkušenosti Caramilly:

Pokud máte u jemných materiálů problém, že se vám druk nebo průchodka vytrhávají (ne vypadávají, ale vytrhnou se i s látkou a nebo se pustí oko), tak toto váš problém spolehlivě vyřeší. Nyní jsem si na ně, musím překvapivě říct, opravdu zvykla a jsou základní součástí mé Vario sady:-) První jsem si myslela, že je to drahá pitomost. Ale používám je nyní pořád… (dřív jsem stříhala kolečka různě z různých látek, ale podložky od Prym jsou mnohem pevnější).