Hodně se ptáte, zda jde ušít bundu s raglánovým rukávem i na zimu. Určitě ano, jediným problémem jsou kapsy, které bunda má hodně otevřené a může do nich padat sníh, proto jsem zkusila zkombinovat své dva střihy a udělat zimní verzi, která se zakládá na střihu na raglánovou bundu a jednoduchou úpravou si můžete ušít skryté kapsy, do kterých nebude sníh padat.
Níže najdete kompletní fotonávod, jak si se střihem poradit a jaké udělat změny oproti původnímu fotonávodu u zimní verze.
Zároveň ještě doporučuji na zimu udělat větší kapuci, protože v zimně nosí děti pletené čepice nedej bože s bambulí a je třeba více prostoru, aby kšiltík byl kšiltíkem. Zvětšíte kapuci jejím “prohloubením” (necháte průkrčník, aby seděl, ale zvětšíte její hloubku a výšku. Začnete bočními díly, pak metrem změříte oblouček, který vám vyjde a podle toho prodloužíte úměrně tomu středový pruh).
U zimní verze doporučuji zvětšit o trochu průkrčník, bunda je šita na léto tak, aby seděla perfektně na krku a neplandala, v zimě, když chcete dát nákrčník, šálu, kuklu, rolák atp. tak je bunda moc těsná. Stačí každý díl směrem ke krku mírně zvětšit (ty šikmé části střihu), opravdu o maličko, ono se to nasčítá. Stejně je třeba zvětšit i průkrční část kapuce – ideálně sešít bundu, změřit aktuální průkrčník a k tomu poměrně zvětšit spodek kapuce. Zvětšení u kapuce se provádí u boční části “kulaté kapuce”, která je přišita vzadu k pruhu, je hodně vykrojená u letní verze, tak vykrojení stáhněte. Zároveň můžete přidat také na rovním díle a trochu ho rozšířit.
Rukáv můžete zakončit do nápletu jako je v tomto fotonávodu a nebo můžete zakončit zapínáním na suché zipy, návod najdete zde.
Nejprve malé promo, jak bude bunda vypadat:-D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12

Užitečné odkazy:

Hlavolam jménem průchodky

Fotonávod:

13
1. Střih předního dílu (ostatní nerozšiřujeme!!!) rozšíříme na boku o pár cm, protože budeme dělat předním dílem prostřih. Je přidáno na šev na boku, pak 2x na šev, co bude v prostřihu, víc netřeba přidávat.
A pak přidáme dole na šev, protože zde bude přišit vnitřní díl na tunýlek na stažení bundy – zimní verzi nedoporučuji lemovat jen lemovací gumičkou tak, jak je to u letní.
14
2. Po té do předního dílu zakreslíme oblouček, je třeba aby byl dost u kraje, aby bylo ještě místo na kapsy. Stačí zakreslit od oka:)
15
3. Zkontrolujeme si, zda se nám vejde do střihu kapsa:) Pozor také na směrování kapsy!
16
17
4. Rukávy můžeme zakončovat do nápletu. Pak je třeba přidat 5 cm na podhrnutí + přídavek na šev, takže cca 5,5 – 6 cm navíc.
18
5. Přídavek na šev dole střihneme i u zadního dílu.
19
6. Nyní sešijeme boční část předního dílu a k ní našijeme kapsu, z líce prošijeme tak, aby šev vedl po kapsovém dílu – aby nám to pak pasovalo do sebe! Viz foto – šev je “na tom růžovém”.
K tomu začistíme místo na vnitřní části předního dílu, kde bude vstup do kapsy.
20
7. Z rubu sešijeme oba díly k sobě. Doporučuji šít boční částí nahoru a oblouček si pohlídat. Je třeba si to důkladně našpendlit, aby nám to k sobě přesně sedlo.
21
22
8. Prošijeme z líce šev, který spojuje oba díly a také prošijeme kapsičku. Upravíme vstup kapsy tak, aby to bylo akorát na ručičku:)
23
9. Takto bude vypadat přední díl z rubu, hezky to s růžovou kapsičkou vynikne:)
24
10. Připravíme si náplety, látka je vysoká po přeložení 5 cm + přídavek na švy, tzn. že je to obdélník o výšce cca 11 – 11,5 cm a šíři střihneme podle rukávu tak, aby se to hezky stáhlo okolo ručičky. Patent hodně pruží, takže se nebojte ubrat oproti rukávu pár cm.
Sešijeme do “ruličky” a přeložíme.
 25
11. Vsuneme do rukávu obráceného na rub a přišijeme. Dobře si to našpendlete, ať to máte rovnoměrně.
26
12. Takto vypadá po převrácení na líc.
27
13. Nyní přichází infarktová fáze přišívání podhrnutí rukávu. Pro začátečníky je asi lepší vzít jehlu a nit do ruky a ušít v ruce. Já jsem narazila na volné rameno, u Pfaff je hodně úzké, ale i tak to byl boj:-D
28
14. Hotový rukáv:)
29
15. Ustřihneme si vnitřní začištění stahovací gumičky podle sešitého předního dílu a zadního dílu – zrcadlově obráceně.
30
16. Tři díly spolu sešijeme a snažíme se je ve švu z líce prošít tak, aby po přišití k bundě byly švy zahnuté každý na jinou stranu, lépe se to pak sešívá. Na foto je to špatně vidět, ale šev na boku bundy je prošit směrem k zádům a šev na začištění je sešit směrem k přednímu dílu.
Proužek si začistíme lemovací gumičkou, kterou nenatahujeme, ale necháme volně, aby nám proužek nekrabatila.
31
32
17. Přišijeme proužek k bundě – takto se nám potkají švy, které jsou založené každý na jinou stranu:)
33
18. Našijeme zip a čeká nás začištění dole.
40
41
42
19. Spodní proužek podhrneme a přišpendlíme nahoru. Prošijeme.
50
20. Takto vypadá prošití z líce.
51
52
21. Nyní zabudujeme gumičku. Můžeme použít buď kulatou gumičku a tu dát na stahovací brzdičky a nebo zašít prádlovou gumičku napevno, což je bezpečnější, ale zase méně praktické. Toto řešení má brzdičky a gumičku uvnitř, takový kompromis. Kulatou gumičku mám v Galanterii.
Kulatou gumičku zauzlíkujeme a prostrčíme směrem k zipu, prošijeme a tím zafixujeme.
53
22. Provlékáme dále gumičku předem připravenými průchodkami podle fotografie. Průchodky a poutko si připravíme před zahájením všívání gumy do tunýlku:) Průchodky můžete také koupit v Galanterii.
K tomuto způsobu stahování se výborně hodí dvoušňůrkové brzdičky.
60
61
23. Když máme navlečeno (zakončíme opět uzlíkem, který zašijeme), tak prošíváme po okraji lemovací gumičky. Musíme šití přerušit vždy v místě, kde jde nahoru gumička:)
70
24. Výsledek:)