Hodně se ptáte, zda jde ušít bundu s raglánovým rukávem i na zimu. Určitě ano, jediným problémem jsou kapsy, které má bunda hodně otevřené a může do nich padat sníh, proto jsem zkusila zkombinovat své dva střihy a udělat zimní verzi, která se zakládá na střihu na raglánovou bundu a jednoduchou úpravou si můžete ušít skryté kapsy, do kterých nebude sníh padat.
Níže najdete kompletní fotonávod, jak si se střihem poradit a jaké udělat změny oproti původnímu fotonávodu u zimní verze.

1
2
3
4
5
6
7
8
10
11
12

Obsah návodu:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Střih

Úpravy střihu na zimní verzi

Rozměry a spotřeba

Výběr vhodné velikosti

Materiál

Užitečné odkazy

Videonávod

Fotonávod

 

Střih:

Užší verze:

Softshellová jednoduchá bunda s raglánovým rukávem – UŽŠÍ verze 74 -164

Širší verze:

Softshellová jednoduchá bunda s raglánovým rukávem – ŠIRŠÍ verze 74 -164

Střih je zpracován do vrstev – můžete si vybrat, které velikosti budete tisknout (všechny nebo jen vybrané).

Více o tisku střihu ve vrstvách.

Verze pro tisk na A4: po vytištění musíte stránky slepit podle návodu na webu.

Verze pro tisk na A0: můžete si nechat vytisknout na velkoformátové tiskárně nebo plotteru.

Střih je zpracován barevně i černobíle.

Kompletní infostránku k softshellové bundě najdete zde:

Softshellová bunda s raglánovým rukávem ve více variantách (od začátečníků po pokročilé) – střih 74 – 164

Úpravy střihu na zimní verzi:

Kromě výše zmíněné úpravy kapes ještě doporučuji na zimu udělat větší kapuci, protože v zimně nosí děti pletené čepice nedej bože s bambulí a je třeba více prostoru, aby kšiltík byl kšiltíkem. Zvětšíte kapuci jejím “prohloubením” (necháte průkrčník, aby seděl, ale zvětšíte její hloubku a výšku. Začnete bočními díly, pak metrem změříte oblouček, který vám vyjde a podle toho prodloužíte úměrně tomu středový pruh).

Více o výběru velikosti kapuce najdete zde:

Nejčastější chyby: Kapuce nesedí / jak upravit kapuci

U zimní verze doporučuji zvětšit o trochu průkrčník, bunda je šita na léto tak, aby seděla perfektně na krku a neplandala, v zimě, když chcete dát nákrčník, šálu, kuklu, rolák atp. tak je bunda moc těsná. Stačí každý díl směrem ke krku mírně zvětšit (ty šikmé části střihu), opravdu o maličko, ono se to nasčítá. Stejně je třeba zvětšit i průkrční část kapuce – ideálně sešít bundu, změřit aktuální průkrčník a k tomu poměrně zvětšit spodek kapuce. Zvětšení u kapuce se provádí u boční části “kulaté kapuce”, která je přišita vzadu k pruhu, je hodně vykrojená u letní verze, tak vykrojení stáhněte. Zároveň můžete přidat také na rovním díle a trochu ho rozšířit.

Rukáv můžete zakončit do nápletu jako je v tomto fotonávodu a nebo můžete zakončit zapínáním na suché zipy, návod najdete zde:

Zakončení rukávu na suchý zip

Rozměry a spotřeba:

Bunda stažená a vytisknutá do 7. 11. odpovídá mírám verze “užší” – jen u vel. 74/80 je mírně menší. Pokud šijete 74/80 a máte požadavky na silnější podvlečení nebo dítě s pupíkem, doporučuji střih stáhnout znovu a nebo rozšířit).

Součástí střihu je příloha s přesným polohováním na dva typy bundy – z jedné látky a ze dvou látek. Spotřeba je do šíře látky 140 cm jednosměrně (tedy i pro látky, kde je vzor tak, že díly nejde stříhat cik/cak).

Výběr vhodné velikosti:

Střih širší je je vhodný na letní i zimní nošení pro silnější děti a děti s bříškem, podvlékání na zimu. 

Střih užší je vhodný pro letní nošení a štíhlé děti. Štíhlé děti bez bříška mohou nosit bundu i na silný svetr v zimě. Moje děti nosí na tlustý svetr v zimě a to dokonce i vel. 98/104 při velikosti dítěte 116 🙂

Vždy před šitím si střih změřte a porovnejte s velikostí aktuálně padnoucího oblečení!

Jak vybrat vhodnou velikost?

Střih je v pase mírně projmut (míry jsou v tabulce). Kdo má radši bundu rovně a nebo má dítě s bříškem, tak si může střih upravit spojením průramků. Výsledná bunda tak bude mít šířku v pase stejnou jako je šířka uvedená v průramcích.

Popis úpravy: 

1. Spojíte rovnou čarou průramek a konec bundy.

2. Posunete výkroj kapsy.

3. U kapsového váčku spojíte opět oba konce rovně.

Další úpravy bundy můžete provést stejně jako se upravuje střih na tričko, návody najdete zde:

Jak upravit střih na triko

Materiál:

Softshell, šusťák, micropeach a další látky vhodné na bundy. Střih je volný a prostorný, určený pro podvlékání, lze jej tedy šít i ze silnějších látek než je softshell nebo podšívat. Pokud budete podšívat, střihněte podšívku o maličko menší.

Softshell – druhy, použití, kde koupit

Softshell v ročních obdobích

Zipy doporučuji použít kvalitní, já používám skoro výhradně zipy od firmy YKK, vyzkoušené mám i zipy Opti, obojí jsou kvalitní a nerozpadnou se, neutrhnou se.

Kvalitní zipy koupíte ve spřáteleném obchůdku na Batani.cz , Biaska.cz nebo Nejlepší zipy.

Zipy z levných zdrojů se mi velmi neosvědčily, poruchovost u mě byla 90%. Z levných zipů jsou nejlepší zipy VTC spirálové. Kostěným levným se vyhněte obloukem. Nerozpadnou se zipy kovové.

Zdrhovadla / zipy: Druhy, zkušenosti, kde koupit

Lemovací pruženka – dle toho, jak přesně budete bundu šít, zda zakládat, podhrnovat, lemovat. Cca 4 – 6 metrů.

Stahování na olivky:

Fotonávod na bundu s kšiltem a podsádkou obsahuje téže návod, jak ušít stahování na olivky. U olivek pozor na jejich bezpečnost. U krku malých dětí mohou způsobit opravdu nepříjemné úrazy (ohroženy jsou oči, krk, hrozí udušení, švihnutí do obličeje…), proto kupované bundy pro děti nesmí mít šňůrky a stahování. Já pro své děti (ty větší) šiji tak, jak je v návodu na bundu s kšiltíkem. Tedy schované dovnitř, žádné konce ven, ven jen očko. Takto se nám žádný úraz nepřihodil, tkaničky jsou vždy schované uvnitř bundy (dole) a v tunýlku (u krku). Další způsob je šít stahování napevno, tedy prádlovou gumičku do tunýlku (najdete ve videonávodu na jednoduchou bundu).

Nikdy nešijte tkaničky, které koukají koncem z bundy ven! 

Další materiál (na stahování bundy): Prádlová guma / kulatá guma 3 mm + 8 průchodek 5 mm a 4 olivky na dvě dírky nebo s větší dírkou, kam se vejdu dvě tkaničky (tam a zpět).

Tkaničky na oblečení pro děti

Užitečné odkazy:

Hlavolam jménem průchodky

Fotonávod:

13
Střih předního dílu (ostatní nerozšiřujeme!!!) rozšíříme na boku o pár cm, protože budeme dělat předním dílem prostřih. Je přidáno na šev na boku, pak 2x na šev, co bude v prostřihu, víc netřeba přidávat.
A pak přidáme dole na šev, protože zde bude přišit vnitřní díl na tunýlek na stažení bundy – zimní verzi nedoporučuji lemovat jen lemovací gumičkou tak, jak je to u letní.
14
Po té do předního dílu zakreslíme oblouček, je třeba aby byl dost u kraje, aby bylo ještě místo na kapsy. Stačí zakreslit od oka:)
15
Zkontrolujeme si, zda se nám vejde do střihu kapsa:) Pozor také na směrování kapsy!
16
17
Rukávy můžeme zakončovat do nápletu. Pak je třeba přidat 5 cm na podhrnutí + přídavek na šev, takže cca 5,5 – 6 cm navíc.
18
Přídavek na šev dole střihneme i u zadního dílu.
19
Nyní sešijeme boční část předního dílu a k ní našijeme kapsu, z líce prošijeme tak, aby šev vedl po kapsovém dílu – aby nám to pak pasovalo do sebe! Viz foto – šev je “na tom růžovém”.
K tomu začistíme místo na vnitřní části předního dílu, kde bude vstup do kapsy.
20
Z rubu sešijeme oba díly k sobě. Doporučuji šít boční částí nahoru a oblouček si pohlídat. Je třeba si to důkladně našpendlit, aby nám to k sobě přesně sedlo.
21
22
Prošijeme z líce šev, který spojuje oba díly a také prošijeme kapsičku. Upravíme vstup kapsy tak, aby to bylo akorát na ručičku:)
23
Takto bude vypadat přední díl z rubu, hezky to s růžovou kapsičkou vynikne:)
24
Připravíme si náplety, látka je vysoká po přeložení 5 cm + přídavek na švy, tzn. že je to obdélník o výšce cca 11 – 11,5 cm a šíři střihneme podle rukávu tak, aby se to hezky stáhlo okolo ručičky. Patent hodně pruží, takže se nebojte ubrat oproti rukávu pár cm.
Sešijeme do “ruličky” a přeložíme.
 25
Vsuneme do rukávu obráceného na rub a přišijeme. Dobře si to našpendlete, ať to máte rovnoměrně.
26
Takto vypadá po převrácení na líc.
27
Nyní přichází infarktová fáze přišívání podhrnutí rukávu. Pro začátečníky je asi lepší vzít jehlu a nit do ruky a ušít v ruce. Já jsem narazila na volné rameno, u Pfaff je hodně úzké, ale i tak to byl boj:-D
28
Hotový rukáv:)
29
Ustřihneme si vnitřní začištění stahovací gumičky podle sešitého předního dílu a zadního dílu – zrcadlově obráceně.
30
Tři díly spolu sešijeme a snažíme se je ve švu z líce prošít tak, aby po přišití k bundě byly švy zahnuté každý na jinou stranu, lépe se to pak sešívá. Na foto je to špatně vidět, ale šev na boku bundy je prošit směrem k zádům a šev na začištění je sešit směrem k přednímu dílu.
Proužek si začistíme lemovací gumičkou, kterou nenatahujeme, ale necháme volně, aby nám proužek nekrabatila.
31
32
Přišijeme proužek k bundě – takto se nám potkají švy, které jsou založené každý na jinou stranu:)
33
Našijeme zip a čeká nás začištění dole.
40
41
42
Spodní proužek podhrneme a přišpendlíme nahoru. Prošijeme.
50
Takto vypadá prošití z líce.
51
52
Nyní zabudujeme gumičku. Můžeme použít buď kulatou gumičku a tu dát na stahovací brzdičky a nebo zašít prádlovou gumičku napevno, což je bezpečnější, ale zase méně praktické. Toto řešení má brzdičky a gumičku uvnitř, takový kompromis. Kulatou gumičku mám v Galanterii.
Kulatou gumičku zauzlíkujeme a prostrčíme směrem k zipu, prošijeme a tím zafixujeme.
53
Provlékáme dále gumičku předem připravenými průchodkami podle fotografie. Průchodky a poutko si připravíme před zahájením všívání gumy do tunýlku:) Průchodky můžete také koupit v Galanterii.
K tomuto způsobu stahování se výborně hodí dvoušňůrkové brzdičky.
60
61
Když máme navlečeno (zakončíme opět uzlíkem, který zašijeme), tak prošíváme po okraji lemovací gumičky. Musíme šití přerušit vždy v místě, kde jde nahoru gumička:)
70
Výsledek:)