Kapuce je velmi často kamenem úrazu střihů. Protože záleží nejen na velikosti hlavy dítěte a tvaru, ale také na šitém materiálu a čepici.

Nejčastější chyby: Kapuce nesedí / jak upravit kapuci

Hodně udělají culíky, bambule, jinou kapuci potřebuje tenká čepička a jinou silná pletená čepice. Jinou velikost musíme volit pokud šijeme z tenkého materiálu a jinou, pokud volíme prošev a ještě jej třeba podšíváme.

K bundě / kombinéze s raglánovým rukávem mám zpracovány 3 velikosti kapuce, můžete tedy volit upgrade na jiný typ. Nebo si sami upravit.

Všechny velikosti kapucí jsou kompatibilní se všemi šířkami těl (tedy můžete dokoupit jakoukoliv velikost kapuce k jakékoliv verzi bundy nebo kombinézy s raglánovým rukávem).

U většiny jiných střihů mám jen jednu velikost, ale můžete si střih upravit:

Velikosti kapucí u bundy / kombinézy s raglánem:

Kapuce malá (součást verze bundy / kombinézy užší)

Kapuce je vhodná pro menší hlavičky, zde možno nosit i s čepicí (ale ne s bambulí) a pro normální hlavy bez čepice nebo tenkou čepičkou na podzim a na jaře. Míry jsou v tabulce.

Kapuce střední  (součást verze bundy / kombinézy širší)

Kapuce je vhodná pro menší hlavičky se zimní čepicí, pro větší hlavičky s tenčí čepicí.  Míry jsou v tabulce.

Kapuce velká (volitelný upgrade)

Kapuce je zimní a vhodná pro děti s velkou hlavou a velkou čepicí. Super též na culíky, helmu… 

Změřte si kapuci, která dítěti padne skvěle – hloubku a výšku (moje kapucka je u očí vykrojená) a porovnejte s mírami v tabulce. Nebo si změřte přímo střih a nezapomeňte započítat i středový pruh.

Co sedí na zimní čepici, bývá velké bez čepice a naopak. U velikosti těla, která padne skvěle, může dítěti sedět jednomu o 3 čísla menší, jinému naopak třeba kapuce větší. Každé dítě má jiné proporce děla a hlavy. Testováno přímo na mých dětech, každé má jinou velikost hlavy vůči tělu. Kryštof velkou, nosí kapuce velké jako Jasmína, ač bundu má o 4 velikosti menší, Jasmína má hlavu spíš menší, jí kapucky vždy zmenšuji, Rozárka má hlavu normální. Jakub zatím díky Bohu bundy nenosí 😀

I přes to, že jsou tři velikosti kapucí, nemusí všem sedět. Protože každá hlavička potřebuje trochu jiný poměr hloubky a výšky kapuce (záleží od tvaru hlavy – oválná/kulatá, někdo nosí culík, někdo bambuli). Proto si někteří z váš ještě mohou střih doupravit.

 

Kapuce velká a střední je hluboká, kapuce malá je spíš mělčí. 

Úprava kapuce na menší velikost:

Popis postupu, jak si ze střihu upravit menší kapuci na aktuální průkrčník.

Vybereme si, na jakou velikost chceme kapucku zmenšit, ze zimní na letní odhaduji cca 2 velikosti. Ale záleží na typu čepice, dítěte… měřte:-) Přiložíme oba střihy na sebe v rohu u krku, kde bude zip. Vykopírujeme novou kapuci (zeleně). Průkrčník (to, co je našito pak k tělu bundy) musí být stejně velký jako velikost těla bundy. Od konce průkrčníku za krkem plynule přejdeme na menší velikost a zbytek kapuce vykopírujeme z menší velikosti. To je celé:)

 

Podsádka bude sedět stejná jako menší velikost a to samé středový pruh. Tam se může lišit o pár mm, záleží, jak vynesete křivku a o kolik velikostí budete zmenšovat. Proto pruh uděláte delší, stačí o maličko, nepřesnost nebude víc jak 1 cm, ale radši bych střihla 3, možná i 5 (nepřesnost totiž vzniká i špatným šitím a nastavením stroje, kdy pak pruh do bočních dílů kapucky nesedí…, tak radši víc…).

Úprava kapuce na menší velikost:

Popis, jak si upravit hloubku a výšku kapuce.

První obrázek ukazuje, jek zmenšit kapuci celkově, druhý ukazuje, jak zachovat výšku, ale ubrat jen hloubku. U střih “malá kapuce” toto spíš budete dělat opačně, pokud dítě nosí čepici s bambulí nebo culík, bude potřeba upravit hloubku naopak tam, kde je modrá linie střihu. Nezapomeňte upravit i středový pruh:-)