Často se ptáte, jak si poradit se škrábajícím zipem v průkrčníku bundy, mikiny, nebo čehokoli dalšího a jestli je to k nalezení v některém videonávodu či fotonávodu. Rozhodly jsme se tedy i toto téma sesumírovat na jednu hromadu, ať je to přehledné:-)

Videonávody:

Pokud jde o již zpracované videonávody, popis jak krytku ušít můžete najít v návodu na vestu s podšívkou a to pro variantu s kapucí (video je časované):

i se stojáčkem:

 

Pokud budete šít bundu, vestu či mikinu bez podšívky (případně i bez podsádky, prostě úplně co nejjednodušeji:-)), můžete se podívat na návod na jednoduchou vestu bez podšívky:

 

Krytka zipu jde tedy vytvořit buď takto jednoduše – jednovrstvým obloukem začištěným lemovací gumičkou – a nebo také dvojitě, odšitím a proštepováním požadovaného tvaru. Obě tyto verze lze navíc udělat buď jako krytí pouze pod zipem, tak i shora přes zip, který do krytky zcela zaparkujete:-)

Zde k vidění na konci videa:

Fotonávody:

Jako krytku použijete díl do “půlměsíčku”. Rozměry můžete udělat od oka,  “zahnutí” nad zipem je vhodné udělat cca 5 – 10 cm a spodní část může být klidně i po délce celého zipu a nebo třeba 15 – 20 cm. 

Zde vidíte krytku po celé délce zipu.

Ušít ji můžete buď jednovrstvou, olemovanou například lemovací pruženkou, nebo dvojitou – sešijeme líc na líc a necháme si otvor na otočení…

Po otočení do líce proštepujeme.

Krytku přišpendlíme k líci předního dílu, v místě švu s kapucí bude hotová krytka přehnutá přes zip, odměříme si tedy, jak velký chceme přesah.

Můžeme přišít zvlášť krytku a pak až zip, a nebo prošít dohromady v jednom kroku.

Kratší část, která bude pak nad zipem, musíme našít mezi zip a přední díl! A musí končit přesně ve švu předního dílu s kapucí!

Zde vidíte kratší část krytky našitou mezi přední díl a zip.

Poté krytku přetočíme a složíme pod zip. Do krytky zapravíme konec stuhy zipu (já odstřihnu a zatavím zapalovačem a ohlídám, aby nikde nekoukala – zapravená stuha totiž škrábe víc než celý zip dohromady).

Nyní zip i s krytkou prošijeme z líce.

Hotová krytka zipu:-)

Pokud budete šít zároveň s krytím zipu i podsádku, bude krytka schovaná takto mezi podsádkou a zipem z druhé strany. Můžete si toto místo prošít ještě před našitím podsádky a nebo pak v jednom kroku.

Místo podsádka – krytka ohnutá – zip… z rubu.

 

Celý návod obsahující odšitou a proštepovanou krytku zipu najdete i v novém návodu na softshellovou bundu – v tomto případě je krytka ušita z fleecu:

Softshellová bunda s kapucí s kšiltem, s podsádkami a stahováním (fotonávod)