Návod na softshellovou bundu s kapucí s kšiltem, s podsádkami a stahováním krok za krokem.
V návodu si ukážeme variantu s podsádkami i dole (zadní díl dokulata). Stahovací gumičky u kapucky i dole na bundě. A verzi s kšiltíkem.
Obsah návodu:
(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)
Střih a informace:
Tkaničky na oblečení u dětí:
V návodu je verze bundy na stahování na brzdičky, kterou jste si přáli. K tomu ale velmi důrazně prosím, abyste si přečetli tento článek:
Užitečné odkazy:
Starší návod na bundu, který obsahuje verzi se zvýšenou kapucí a dole na založení. Guma v kapucce je zde našitá napevno:
Videonávod s tipy na šití zipu:
Videonávod:
Fotonávod krok za krokem:
Přidáme standardně na švy a na záložky (zadní díl vlevo je položený na sklad látky), přední díl má přídavek na šev, kde přijde našít zip. Přídavky na záložky dole na předním a zadním díle nejsou, protože přijde podsadit podsádkou. Rukáv zde má záložku, bude založen. Na záložku přidáme zpět po linii střihu (záložka se nesmí zužovat, při založení by byla na obvod krátká – v rukávu uvnitř, a nesmí být ani rovně).
VŽDY PŘIDÁVÁME NA ŠVY, NIKDY NEŠIJEME VĚTŠÍ VELIKOST BEZ PŘIDÁVÁNÍ NA ŠVY!
Na kapuci budeme potřebovat dva díly “kulaté” boční a pak středový pruh. Patří užší rovnou částí k zadnímu dílu bundy. Zde je kapuce 4. typu, která není ve střihu – je to kapuce s kšiltem, ale bez stojáčku. Můžete si též upravit střih, když spojíte dva typy kapuce do jednoho. Nahoře (to úzké) je podsádka kapuce. Stříhá se na sklad látky.
Na kapsy na švy nepřidáváme v průhmatníku (to kulaté na předním díle na boku, kudy se do kapsy leze), protože budeme lemovat pruženkou. Na kapsu vnitřní (to zelené malé nahoře položené na předním díle) přidáváme normálně. Vpravo na předním díle vidíte podsádku předního dílu u zipu (zelená) a podsádku předního dílu dole (tyrkysová). Vpravo je rozložený zadní díl – dole dokulata.
Pokud kapsu lemujeme, nepřidáváme na šev v průhmatníku.
Vlevo zadní díl s položenou podsádkou tak, jak patří, vpravo přední díly s podsádkami, jak patří.
Toto je podsádka, která přijde dospodu bundy přišpendlená k sobě – tmavě modrá “dokulata” je podsádka zadního dílu (stříhaná na sklad látky).
Díl kapsy si položíme (značkou na značku – viz střih předního dílu – značky pro vsazení kapsy) na přední díl a obtáhneme linii střihu kapsy.
Podle střihu si na přední díl naznačíme linii okraje střihového dílu – zde bude bunda prošitá na kapsu.
Kapsu si začistíte (overlockovým stehem nebo cikcakem) a kapsičku olemujete lemovací pruženkou. Více ve videu.
Kapsu vložíme přesně do předního dílu po linii střihu.
Připravíme si kapsu na prošití. Zde jsou špendlíky, nejlépe se tak šije. Kdo se bojí “píchat” do softshellu, tak si kapsu bude muset nalepit. Můžete použít třeba lepidlo Kores a nebo pásku Stylefix.
Prošijeme po linii střihu kapsy, kterou jsme si naznačili.
Nyní si zafixujeme kapsu na okrajích nad a pod průhmatníkem, aby se nám pak při sešívání boku nehnula.
Kapsa připravená na další šití.
Sešijeme si k sobě přední díl, rukávy, zadní díl… dokola… zbude nesešitý akorát přední díl na zip a boky. Která část rukávu kam patří máte napsáno přímo na střihu.
Nyní doporučuji švy prošít z lícové strany. Více v článku Jak šít softshell.
Sešijeme si boky. Můžeme postupovat od průramku na konec rukávu a od průramku na konec bundy.
Pokud budete chtít šít naspod bundy stahování na olivky (skryté v bundě!), tak si na přídavek švu našijete maličké poutko. Tím pak provléknete gumičku určenou k regulaci stažení dole. (Viz konec návodu.)
Opět si švy prošijeme po přídavku švu složeném na jednu stranu po lícní straně Přídavek skládáme do zadního dílu kvůli kapse.
Připravíme si kapuci. Vždy špendlíme / stehujeme a šijeme po kulaté části. Díly přikládáme na sebe a musí nám přesně vyjít.
Pokud se tak nestane, pročteme si tento článek:
U kapuce prošíváme po lícní straně tak, že přídavek švu složíme do kapuce do středového pruhu. Jen tak se dobře rozloží kulatá část a kapuce netrčí.
Sešitá a prošitá kapuce, ve středové červené části vidíte kulatý tvar pro budoucí kšiltík. To je tak správně! Pokud nemáte kapuci s kšiltem, máte toto místo rovné.
Spodní podsádku bundy si sešijeme k sobě tak, aby pak přesně šla přiložit z vnitřní části bundy.
Též si ji přišijeme po složeném přídavku švu a doporučuji skládat šev opačně než máte u těla bundy – aby nebylo na sobě pak moc vrstev při další práci.
Než začneme špendlit podsádku, odměříme si zip – kam až bude sahat a tam si uděláme značku, tam bude končit bunda a tam bude našita podsádka.
Přišpendlíme si podsádku k bundě lícem na líc. (Pozn. před tím si ještě podsádku musíte začistit – například lemovací pruženkou.)
Zde vidíte značku.
Začištěná a našitá podsádka.
Zde vidíte, jak se na boku potkává podsádka a tělo bundy a je rozešito na každé části na opačnou stranu, aby nebylo moc vrstev na sobě.
Přiložíme k sobě kapuci a tělo bundy. Naznačíme si u obou částí středové značky.
Přiložíme kapuci středovou značkou na středovou značku.
Velmi pečlivě přikládáme jednu část k druhé. Přikládáme nestejné oblouky a proto je špendlení těžší. Vždy přikládáme linii střihu na linii střihu. Pokud jsme šili přesně podle linie střihu všechny díly, musí nám tyto dvě části do sebe přesně vyjít. Pokud ne, pročtěte si tento článek:
Nejčastější chyby: Nevychází kapuce / stojáček do průkrčníku
Konec kapuce (je zde přidáno na šev na přišití podsádky) a kraj předního dílu (je zde přidáno na šev na zip) musí vyjít k sobě úplně přesně. Pokud máte drobnou nepřesnost a materiál mírně pruží, můžete kapuci maličko dotáhnout.
Připraveno na šití.
Když přišijeme kapuci k tělu bundy, můžeme ještě zapravit průkrčník, například lemovací pruženkou. Je to však pouze estetická záležitost.
Přídavek švu “vezmeme” do lemovací pruženky a olemujeme.
Olemovaný přídavek švu po té ještě prošijeme pod kapucí. Zde můžeme dát poutko a štítek s velikostí. Na fotografii je rypsová stuha z Nejlepsizipy.cz, kterou jsem si oblíbila a používám všude, kde to jde (mají v mnoha barvičkách). Před našitím zapravím konce raději zapalovačem, maličko se třepí.
Zapravený průkrčník. Vypadá to takto moc hezky a záměrně používám barevné lemovací pruženky.
Nyní si připravíme zip. Do softshellu by se měl špendlit jen opatrně po přídavku. Jak šít zip se dozvíte v tomto videu. Softshell lze též stehovat (po přídavku švu) a nebo použít Stylefix.
V tomto kroku si prošijeme zip jen po rubu! Po líci až dále v návodu!!!
U zipu se někdy hodí našít krytí zipu. Moje zkušenost je, že kvalitní zipy neškrábou a není to vlastně potřeba.
Jak našít krytku se můžete podívat i v tomto článku:
Jako krytku použijete díl do “půlměsíčku” rozměrů od oka cca pár cm přesah, “zahnutí” nad zipem dělám 5 – 10 cm a spodek může být klidně i po délce celého zipu a nebo třeba 15 – 20 cm.
Kratší část, která bude pak nad zipem, musíme našít mezi zip a přední díl! A musí končit přesně ve švu předního dílu s kapucí! Šijeme tuto část tedy společně se zipem na 1 straně.
Poté přijde krytka přetočit a složit pod zip. Do krytky zapravíme konec stuhy zipu (já odstřihnu a zatavím zapalovačem a ohlídám, aby nikde nekoukala – zapravená stuha totiž škrábe víc než celý zip dohromady).
Zip se nesmí nikdy vlnit, musí vždy být přesně rovně zip i látka.
Zip končí dole podsádkou.
Sešijeme si podsádku kapuce a předního dílu tak, jak k sobě patří, a opět složíme přídavek švu na opačnou stranu než máme složený přídavek po sešití kapuce k tělu (ten by měl být směrem dolů, takže tento skládáte směrem nahoru do kapuce).
Podsádku si po sešití začistíme, zde lemovací pruženka.
Nyní vešpendlíme nebo svorkami připevníme podsádku do bundy tak, aby přesně sedla švem na šev v průkrčníku.
(Na spodní fotce vidíte zobáček konce zipu, ten bude schován mezi předním dílem a podsádkou.)
Šev na šev v průkrčníku.
Pokud jste šili krytí zipu, tak je schované takto mezi podsádkou a zipem z druhé strany. Můžete si toto místo prošít ještě před našitím podsádky a nebo pak v jednom kroku.
Místo podsádka – krytka ohnutá – zip… z rubu.
Našijeme podsádku na našitý zip.
Podsádka předního dílu nemusí být až dolů, může končit (zejména z důvodu počtu vrstev) tak, aby se tak akorát schovala do podsádky.
Nyní můžeme aplikovat průchodky – kousíček od kraje kapucky. Časované video znázorňující aplikaci průchodek najdete zde:
Též aplikujete průchodky dolů na podsádku spodní části bundy – vždy k bočnímu švu.
Kšiltík je nejlepší stříhat z výztuhy Decovil. Použít můžete ale třeba i Ronar a další. Kšilt celkem dobře drží i bez výztuhy, případně se dovnitř našije ještě další vrstva softshellu. Více v článku o výztuhách.
Kšiltík musíte hezky “napasovat” až ke kraji (nad čelem). Někdy je potřeba tvar sestřihnout, aby přesně seděl (vlivem šití se může tvar kšiltíku trochu hnout).
Kšilt vložený v kapucce uvnitř.
Nyní prošijeme bundu kolem dokola u zipu po lícní straně a pak kapucku po kraji, abychom spojili podsádku a kapucku ještě po lícní straně.
Takto vypadá prošitý zip z líce, podsádku si podle videa můžete v tomto kroku již přichytit také.
Takto je prošit zip po lícní straně a pak navazuje prošití kapucky po okraji.
Nyní si prošijete též kšiltík takto rovně, aby hezky držel tvar – výztuha je uvnitř.
Průchodkami provlékáme tkaničku, zde je kulatá pružná. Na konci dělám dva uzlíky a zapravím zapalovačem, aby se netřepila. Průchodkami nejde provlékat gumičku dodatečně, protože s nimi neprovléknete zavírací špendlík.
Gumičku s uzlíkem vložíme ke konci kšiltu mezi podsádku a kapucku.
Já si ji zajistím špendlíčkem.
Místo pak prošijeme několikrát tam a zpět rovně, pod uzlíkem. Za gumičku zatáhneme, zda pevně drží a půjde stahovat.
Nyní mám gumičku na jedné straně našitou uvnitř mezi podsádkou a kapucí.
Jednou průchodkou si vytáhnu gumičku.
Umístíme brzdičku, uděláme dva uzlíky (lze navléci i korálek) a provlékneme zpět.
Zpět do průchodky a opět dvojí až trojí uzlík.
Spodní uzlík též několikrát prošijeme – pod průchodkou. Nejlépe se prošívá zipovou patkou.
Ten samý postup dole u zipu v podsádce spodní části bundy. Zde je uzlík zajištěný špendlíčkem.
Prošiji před uzlíkem. Opět zatáhnu, zda drží…
Takto se navléká tkanička dolů, průchodka, brzdička tak, aby pak nebylo tlačítko uvnitř bundy ale vně, pak očkem, které jsme si zašili do švu bundy, a zpět… do podsádky…
Začistíme si spodek bundy a podsádku. Já šiji takto přes uzlík a před podsádku předního dílu, u zipu, kterou jsem si zastřihla tak, aby nesahala až na konec bundy.
Prošijeme podsádku dokola – tím uděláme dodatečně tunel na stahování. Zde je velmi důležité ohlídat, aby prošití u zipu na jednu a druhou stranu bylo ve stejné úrovni, zde je vidět opravdu i maličká nepřesnost!
Nyní prošívám na více kroků, došiji k místu, kde gumička vylézá ven…
… zapošiji…
… přesunu patku za gumičku, zapošiji a šiji dál.
I na druhé straně zajistím uzlík.
Zakončení rukávů
Zbývá zakončit rukávy. Můžeme využít více způsobů (musíme pak ale zohlednit již na začátku v přidávání na švy a záložky). Rukáv stačí jen založit, nebo jen olemovat pruženkou, případně dát náplet, stahování na suchý zip…
Zde inspirace:
Začištění lemovací pruženkou a založení
Podívat se můžete též na toto video:
Odměříme si pruženku tak, aby byla přesně stejně dlouhá jako konec rukávu (nepřidávám u ní nyní na šev. Takto odměříme pokud chceme rukáv dole začistit rovně, ne nařasit!).
Konec pruženky sešijeme líc k líci.
Lemovací pruženku rovnoměrně našpendlíme na konec rukávu.
Našijeme. Zde rovným stehem, můžete použít i cikcak.
Nyní můžete založit. Rukáv si pečlivě připravíte a pak prošijete, lépe se prošívá takto “uvnitř”.