Střih na oblíbenou mikinu s raglánový rukávem, obsahuje verzi se stojáčkem i s kapucí. Nyní od 74 do 164.

Duben 2023 – do eshopu přibyly nové, rozsáhlejší střihy na raglánovou mikinu ve verzích užší a normal, více informací zde.

Datum poslední verze: 14. 4. 2023 – střih nebyl nijak technicky změněn, pouze vizuálně sjednocen s nejnovějšími střihy a doplněn o schémata přídavků na švy.

Datum poslední verze: 17. 6. 2020 (Byly sníženy ve střihu kapsy, je maličko širší nejmenší velikost a střih je lépe graficky zpracován – jsou tam schémata přídavků na švy a na lemy, perokresby atp.). Zásadně se střih ale nezměnil.

Střih obsahuje verzi bez kapes (vhodnou pro začátečníky nebo menší děti, které kapsy nepotřebují) a nebo verzi s kapsami (pozor na směrování oválných kapes!). Verzi s prodlouženými zády a verzi s rovným zadním dílem (vhodnější pro ty, kteří se šitím začínají).

Střih obsahuje verzi se stojáčkem a verzi s kapucí.

Mikinu lze šít v různých variantách – s podsádkami, bez podsádek, olemovanou lemovací pruženkou… do nápletů dole i na rukávech atp.

Střih:

Střihů na propínací mikinu s raglánem najdete v eshopu hned několik, k dispozici je Vám samozřejmě stále i tato původní verze mikiny s raglánem, kde se vešla celá mikina i s kapucí na jednu A0 a odpovídající počet A4. Tato mikina je projmutá a lze klasifikovat spíše jako užší, má jen jeden typ kapsy, ale oproti dalším verzím nabízí záda dokulata. Tento střih navíc koupíte i ve dvou menších velikostních “balíčcích”:

-21%
mikina_raglan_SET_new

104, 110, 116, 122, 128, 134, 140, 146, 152, 164, 74, 80, 86, 92, 98

Mikina s raglánovým rukávem stojáček / kapuce 74 -164

Original price was: 189.00 Kč.Current price is: 149.00 Kč.

Střih je ve dvojvelikostech: 74/80, 86/92, 98/104, 110/116, 122/128, 134/140, 146/152, 158/164.

Střih je zpracován do vrstev – můžete si vybrat, které velikosti budete tisknout (všechny nebo jen vybrané).

Více o tisku střihu ve vrstvách.

Střih vám přijde na A4 tisknutelné na běžné domácí tiskárně (po vytištění si slepíte, součástí střihu je přehledné schéma, jaké listy jsou v dané příloze a jak máte lepit k sobě). Střih obdržíte též ve formátu A0, který lze nechat vytisknout v copycentru a nemusíte již lepit. Obě verze jsou v černobílé i barevné

Jak se liší střih na mikinu a na bundu s raglánovým rukávem? 

Střihy na bundu a mikinu se liší v proporcích. Podle obou lze ušít i to opačné, ale střih nebude dobře sedět. Nějakou dobu byla k dispozici verze na mikinu, podle které se dala s úpravami ušít bunda, ale nefungovalo to dobře. Bylo třeba střih dost upravovat a ne vždy to dopadlo dobře. Vždy to ale byl střih na mikinu, nikdy ne na bundu, bunda se šila až ze střihu na mikinu po úpravě. Takto máte střihy instantní, jen použijete a máte jistotu.

Jak se střihy liší konkrétně: Bunda je širší (míry v tabulce se až tak neliší, ale bunda se měří v průramcích jinde než mikina, protože je má níž), bunda má výrazně širší rukávy, aby se do nich vešel i svetr, bunda má širší průkrčník, aby se tam vešel nákrčník a stojáček mikiny, bunda má větší kapuci, aby se tam vešla čepice. Bunda má 3 verze kapuce, mikina má verzi kapuce (menší) a stojáčku. Základní konstrukce je stejná, ale proporce se liší.

Střih obsahuje verzi bez kapes a s kapsami. Pokud budete šít verzi s oválnými kapsami, pohlídejte si jejich směrování:-)

Nejčastější chyby: oválné kapsy

Rozměry a spotřeba:

Střih obsahuje i přílohu s polohováním.

Vždy měřte!

Jak vybrat vhodnou velikost?

Materiál:

Mikina je konstruována na tělo a tak je i číslovaná. Dobře měřte!

Pro mikinu na tělo můžete použít: pružnou teplákovinu (pozor, to, že při koupi je uvedeno, že má 5 – 10% elastanu, nemusí nutně znamenat, že bude skvěle pružit – viz video níže), warmkeeper, flíz, svetrovina (ta pruží trochu méně, dobře měřte).

Použít můžete i nepružnou teplákovinu, ale je třeba volit větší velikost.

Z praxe šití vyplývá jeden poznatek: velmi špatně se šije šikmý zip do pružícího materiálu! Případně doporučuji podžehlit.

Zipy

Zipy doporučuji použít kvalitní, já používám skoro výhradně zipy od firmy YKK, vyzkoušené mám i zipy Opti, obojí jsou kvalitní a nerozpadnou se, neutrhnou se.

Kvalitní zipy koupíte ve spřáteleném obchůdku na Batani.cz , Biaska.cz nebo Nejlepší zipy.

Zipy z levných zdrojů se mi velmi neosvědčily, poruchovost u mě byla 90%. Z levných zipů jsou nejlepší zipy VTC spirálové. Kostěným levným se vyhněte obloukem. Nerozpadnou se zipy kovové.

Zdrhovadla / zipy: Druhy, zkušenosti, kde koupit

Užitečné odkazy:

Videonávod:

Fotonávod:

Fotonávod na mikinu bez podsádky

Schéma přidání na švy a na lemy.

UPOZORNĚNÍ: Pokud šijete verzi do nápletu dole, tak můžete zachovat délku ze střihu a přidat dole jen na šev, mikina pak bude o náplet delší, u tohoto typu mikin se ale předpokládá “nakasání” a nemusí to nutně vadit. Pokud chcete zachovat délku mikiny ze střihu, je třeba přední a zadní díl o výšku nápletu zkrátit! A to přesně, aby vám vyšel zip!

Střih si přeneseme na látku, zaznačíme i všechny značky – sesazení rukávu, případné kapsy atd. Přidáme standardně na švy a dole na založení (zde na založení 3 cm).

Ve spodním okraji mikiny přidáváme na švy zpět po linii střihu.

Tak, aby záložka po založení přesně kopírovala tvar střihu.

Kapsa kopíruje tvar bočního švu, je tedy mírně projmutá. Na švy přidáváme ze všech stran.

Jednoduchá kapsa přijde takto vsadit do průhmatníku předního dílu a bude “vykukovat”.

Stojáček stříháme na přeložku látky a opět přidáváme všude na švy. Důležité je položit střihový díl přesně na sklad látky!

Stojáčky budeme potřebovat dva. Pokud šijete z jemnějšího měkčího materiálu a máte rádi spíše stojící stojáčky, podžehlete si tyto střihové díly  např. vlizelinem. Někdy podžehlím oba a někdy jen jeden, aby byl stojáček uvnitř měkčí. Pokud šijete z materiálu, který nejde podžehlit a nebo je silnější, tužší, podžehlení není potřeba.

Rukávy budou zakončeny nápletem, nepřidáváme tedy na založení, ale pouze obvyklý přídavek na šev.

Zadní díl pokládáme na sklad látky (opět je důležité přesně, aby nebyl sklad látky oproti střihu posunut!) a opět přidáváme běžným způsobem na švy a založení (pokud šijete dole do nápletu, na záložku nepřidáváte a přidáte jen běžně na šev).

Záložka kopíruje tvar zadního dílu.

Připravený zadní díl.

Pokud šijete z pružného materiálu, podžehlete si přední díl vlizelinovým páskem s osnovou, aby se vám dobře všíval zip, volte 4 cm široký.

Kapsy

Díly kapes si začistím na overlocku nebo třeba cikcakem na běžném šicím stroji.

Průhmatníky kapes lze olemovat půlenou lemovací gumičkou, nápletem, nebo i pevným šikmým proužkem. Více k tomuto tématu najdete zde:

Různé způsoby lemování

Upozornění: Tkané pevnější proužky se hodí na lemování kapes větších u dámských a pánských střihů, u dětských jsou průhmatníky moc malé a šikmý proužek se do nich nedokáže přizpůsobit. Pokud máte pružnější (např. tkaninu s elastanem nebo úpletový proužek, můžete použít, pevnější šikmý proužek z tkaniny doporučuji pro dětské šití nepoužívat).

Budete-li lemovat šikmým proužkem, přišijete nejdříve proužek v jeho jedné čtvrtině z líce k rubu kapesního otvoru.

Předšitý proužek.

A následně jím obalíte průhmatník a přišijete z líce. Více v článku zmíněném výše.

Asi nejjednodušší je začistit kapsu proužkem na polovinu.

Upozornění: V tomto případě může být potřeba maličko více vykrojit kapsu, protože proužek ještě k průhmatníku přidá, kapsu oproti střihu více vystřihneme asi o 1 cm.

Proužek je třeba při šití mírně natahovat, aby si kapsa pěkně sedla. Je třeba natahovat celkem dost.

Nakonec ještě prošiji po lícové straně.

Prošívejte buď pružícím stehem a nebo lze využít pružnou nit – např. Seraflex – pak stačí běžný steh.

Kapsu si překreslím na líc mikiny přesně do místa, kam ji budu přišívat. Na střihu předního dílu jsou značky, kam kapsa přijde vsadit.

Kapsu pečlivě našpendlím (můžete i nastehovat).

A přišiji v místě překreslené linie střihu. Takto se dobře kapsa šije z líce a můžeme si hlídat vzhled šití a stehu na lícní straně.

Nyní sesadíme tělo mikiny s rukávy.

Rukávy našpendlím, sesazuji značku na značku.

Sešiji pružným stehem.

Vznikne takovýto “patvar” a la netopýr.

Od průramku, kde by měl vzniknout dokonalý křížek, našpendlím na šití celý boční šev včetně rukávu.

Sešitý korpus mikiny.

Stojáček

Nyní si k tělu mikiny našpendlím vnější stojáček – líc na líc. Pokud na sebe díly nevyjdou, možná jste udělali chybu v přídavcích na švy:

Nejčastější chyby: Nevychází kapuce / stojáček do průkrčníku

Stojáček přišiji.

A k jeho hornímu okraji opět líc na líc přišpendlím i druhý kus.

Přišito a začištěno.

Vnitřní díl stojáčku musí vyjít přesně k okraji přídavku švu v průkrčníku! Nyní si to srovnejte a případné nepřesnosti zarovnejte.

Nyní si začistíme okraj “volného” dílu stojáčku buď šikmým proužkem a nebo lemovací pruženkou (zde na foto puntíkatý tkaný bavlněný šikmý proužek).

Šikmý proužek můžete buď přišít ve dvou krocích, nejprve z jedné strany a následně z druhé, pak zde však budou dvě linie šití. Nebo v jednom kroku, stejně jako půlenou lemovací gumičku. Zde je však zase riziko, že proužek v rubu někde vyjede a steh ho nezachytí.

Verze s kapucí

Pokud budete šít verzi s kapucí, proužkem začistíte nejprve šev průkrčníku a následně kapuci zároveň se zipem.

 

Detail začištění.

Šití zipu

A jde se na zip! Celý proces najdete detailně vysvětlený zde ve videu:

Přední díl vyztužený páskem s osnovou – podél celého dílu včetně stojáčku!

Připravíme si zip.

Zip podlepím vypratelnou páskou Wonder tape od Prym. Další možností je použít Stylefix, ten můžete vidět ve videu výše (nelze vyprat) nebo zip nastehovat (též ve videu výše).

Upozornění: Nyní je třeba se rozhodnout, kam složíte přídavek švu stojáčku, lze šít totiž oběma způsoby. Při silnější látce je lepší skládat přídavek švu nahoru, aby nešlo více přídavků švů při šití přes sebe. Důležité je při našívání zipu složit přídavek švu stojáčku na obou stranách stejně.

Přídavek švu můžeme složit směrem nahoru do stojáčku – výhoda je, že při prošívání pak nejde více přídavků švů přes sebe (např. ve švech raglánu).

Přídavek švu lze složit též směrem dolů. 

Zde je ukázaný přídavek švu složený dolů. Nahoře je zip.

Důležité je složit přídavek na obou stranách stejně.

Zip je přilepený a už se ani nehne:-)

Přišiji zipovou patkou.

Přídavek švu stojáčku po našití zipu.

Polovina zipu je přišitá. Zapnutý zip si přišpendlím ke druhé straně předního dílu, tak, aby se mi přesně potkaly švy stojáčku.

Na toto místečko si musíme dát extrémní pozor.

Každá odchylka bude vidět.

Nalepíme tedy i druhou polovinu zipu.

A při nejmenším místo švu se stojáčkem pro jistotu i nastehujeme.

Připravený zip.

Zip budu začišťovat opět šikmým proužkem, můžu si předem přišít zip a poté zvlášť proužek, ale já budu šít v jednom kroku.

Zip takto zabalíme do proužku.

Nyní si došijeme stojáček. Vnitřní díl stojáčku složíme k zipu.

Po rubu prošijeme. Celkem dost těsně u zipu – šijeme zipovou patkou

Pohled z boku na všitý zip.

Odstřihneme rožek, je-li potřeba.

Přetočíme na líc.

Nyní si připravíme na došití stojáček. Zde je třeba přesnost. Nejlepší je toto místo nastehovat, abyste měli jistotu, že šijete přesně na správném místě (jehla nejezdí z linie pod švem do linie nad švem stojáčku).

Začišťovací proužek jde přes šev. Zde je varianta, že je šev složen směrem nahoru do stojáčku.

Stojáček přišijeme. Zde už vzniká poměrně dost vrstev, pokud máte regulovatelný přítlak patky, zvyšte jej.

Můžeme vložit cedulku nebo třeba poutko.

Stojáček prošitý z líce. Je třeba, aby jste se při šití “trefili” a byl šev rovně na jednu stranu od švu. Na druhou stranu si přiznejme, že se to většinou nemusí tomu, kdo nemá zkušenosti, povést na poprvé. Ve videu vám dám tipy a rady, které by vám mohly pomoci býti úspěšnými.

Šikmým proužkem začistím i spodní okraj mikiny před založením.

Začištěný spodní okraj.

Začištěný a přišitý zip.

Nyní záložku spodního okraje mikiny přehneme přes zip do líce a přišijeme.

Otočíme záložku zpět do rubu a pěkně vytáhneme rožek.

Začištěný rožek:-)

Z líce proštepujeme i zip.

A také celé založení spodního okraje mikiny.

Spodní okraj je nyní dokonale začištěný.

Náplety na rukávech

Připravíme si náplety do rukávů – výška cca 10 – 15 cm a šířka o cca 5 cm kratší než obvod rukávu.

Náplety sešiji na běžném šicím stroji a záložky rozložím od sebe, aby byl šev co nejměkčí.

Náplety lze sešít i na overlocku.

Náplety si rovnoměrně našpendlím. Jak na to se můžete podívat zde ve videu:

Všitý náplet a mikina je hotová!

23
Náplet všitý overlockem.

Zakončení mikiny dole do nápletu

Přišijeme náplet k spodnímu okraji mikiny.

Nyní náplet složíme zpět k zipu a podhrneme směrem “ven” – tedy tak, aby po přetočení bylo podhrnutí uvnitř.

Zde je třeba přesnost, aby náplet končil naprosto souběžně se zipem. Nesmí být delší a ani náplet nesmíte natahovat, pak by v tom místě v něm zip divně “trčel”.

Zde je prošitý podhrnutý náplet.

Velmi důležité je, že se vám musí na druhé straně zipu přesně potkat šev nápletu.

Pokud se nepotká, a máte i drobnou nepřesnost, doporučuji toto místo vypárat a opravit, na hotové mikině je tato nepřesnost hodně vidět.

Nyní si našijete druhou stranu nápletu tak, aby byl přesně rovnoměrně – přikládejte ho k sobě po směru niti přesně, aby se nekroutil.

S přišíváním náplet skončíte kousek od zipu.

Jehlou dozašijeme místečko, které není přišité.

Hotovo:-)

Fotonávod na mikinu s podsádkou

Připravíme si střih (tisk skutečná velikost, ověříme měřítko, slepíme tečku na tečku). Vykopírujeme si i podsádky.

Zadní díl stříháme na sklad látky – uprostřed není šev. Zadní díl byl konstruován pro mikinu lemovanou pruženkou, pokud budete zahýbat, tak si upravte zadní díl do rovna, lépe se tak pak pracuje.
Na švy přidáme běžně, na založení dole a na rukávech více – podle toho, jak hluboké jej chceme mít.

Sešijeme si rukávy k mikině (dokola) – delší část rukávu patří na zadní díl, kratší strana rukávu na přední díl.

Takto si to připravíme díl na díl dokola a sešijeme.

Rovným stehem a můžeme začistit (cikcak, overlockový steh), nebo můžeme šít rovnou jen overlockem.

Začištění.

Kapsy

Pokud šijeme kapsy (rozšířená verze mikiny), olemujeme si je půlenou pruženkou. Mírně ji natahujeme, ne moc, a ideálně šijeme cikcakem, tak se lépe trefíme z obou stran. Hranu kapsy se snažíme mít v souladu s přehybem pruženky:)

Gumičku rovnáme průběžně a natahujeme mírně.

Cikcak vypadá i ozdobně.

Vnitřní díl kapsy si začistíme po okraji (cikcak, overlockový steh, overlock).

Vsuneme spodní číst pod horní díl.

Z rubu si našpendlíme a prošijeme okolo.

Držíme se na vnitřním okraji začišťovacího stehu.

Prošijeme shora i zezdola i rovnou část na boku, aby se nám pak mikina dobře sešívala.

Sešijeme mikinu k sobě – musí sedět v průramku šev na šev do “křížku”.

Připravíme si na šití a prošijeme od rukávu až dolů na bok.

Mezičlánek, sešitá mikina.

Stojáček

U stojáčkové verze přiložíme stojáček k průkrčníku. Podle střihu je to vypočítané přesně tak, že pokud budete lepit střih přesně, stříhat přesně a šít přesně, tak vám to přesně vyjde. Lepší je si stojáček pro jistotu střihnout delší, v případě chyby pak nemusíte nic přešívat nebo odstřihávat. Důležitá věc je, že stojáček patří svým delším vnějším obloukem do průkrčníku a vnitřním obloukem kratším nahoru k obličeji.

Špendlíme průkrčník od středu zadního dílu.

Rovnoměrně našpendlíme a nic nikde nenatahujeme, špendlíme po straně stojáčku, ne mikiny.

Kapuce

Připravíme si kapucku. Dva boční kulaté díly a středový pruh pouze jeden.

Špendlíme kapucku k sobě, po kulaté části – ta musí být při šití nahoře, nikdy nešijeme kapucku po středové rovné části, vždy po té kulaté.

Pokud nám to nevyjde, nastudujeme článek zde:-)

Ušitá kapuce, část vlevo je díl nad čelem.

Vešpendlíme kapucku od středu zadního dílu ke krajům. Přišijeme.

Podsádka a zip

Připravíme si podsádku předního dílu i kapuce, nejlepší je nachystat si je na mikinu, ať máme jistotu, že je sešijeme dobře.

Podsádku sešijeme, jak patří a začistíme okraj, který bude směrem do mikiny.

Začištěná podsádka.

Vešpendlíme podsádku do mikiny, začínáme od středu kapuce nad čelem.

Musí nám vyjít též šev v průkrčníku na šev.

Sešpendlíme si k sobě kapuci a podsádku, pak pokračujeme zipem, která patří mezi přední díl a podsádku předního dílu. Jak na zip si můžete nastudovat zde:

Našpendlíme si jednu část zipu (nahoře zahneme). Při špendlení nesmíte natahovat mikinu, naopak se snažte ji vyvolňovat, aby se pak zip nekroutil. Nyní můžete již přišít k přednímu dílu a nebo šít až v dalším kroku 3 vrstvy najednou.

Na zip patří podsádka, našpendlíme.

Následuje druhá část zipu, je třeba si u zavřeného zipu srovnat obě části průkrčníku, aby zip nahoře byl souměrně.

Přišpendlíme si zip do místa, kde přesně bude souměrně nahoře.

Odepneme zip a místo si přešpendlíme, ale nesmí se nám hnout.

Připravíme si i druhou část zipu.

To samé s podsádkou.

Prošijeme (já prošívala všechny 3 vrstvy v jednom kroku).

Nesmíme šít vedle jezdce, vždy si ho posuneme tak, aby byl jinde než patka a jehla.

Prošijeme ještě vedle zipu po lícní straně.

Dole u zipu je třeba vzít místo několikrát tam a zpět, aby bylo zpevněné, bude otvíráním a zavíráním zipu namáhané.

Prošijeme po líci i kapucku kolem dokola.

Nyní si prošijeme podsádku směrem do mikiny ( v místech dvou švů na kapuce), aby se nám nepřetáčela, případně můžeme prošít ještě vnitřní kraj podsádky po celém obvodě.

Prošívám též v místě, kde přechází  kapuce do průkrčníku.

Stojáčková verze – Našpendlíme zip až do stojáčku a podsádku umístíme min. 1 cm nad šev v průkrčníku, aby se nám dobře schovala pak dovnitř. Jinak postupujeme stejně jako u druhé verze mikiny.

Až budeme přišívat zip, tak si složíme přídavek švu u stojáčku směrem nahoru (aby se pak schoval do límce uvnitř).

Prošijeme.

Odměříme si obě strany zipu, aby byl souměrný, odepneme, našpendlíme a prošijeme.

Přišitá podsádka a všitý zip.

Vezmeme vnitřní stranu límce a přiložíme si ji zrcadlově. Našpendlíme a prošijeme horní část.

Otočíme a nyní budeme schovávat vše pod tuto vnitřní část límce, která bude sloužit jako začištění.

Můžeme vložit též poutko.

Připravená našpendlená část – musíme schovat všechny švy, zip, konec podsádky. Toto místo lze pak šít už v ruce skrytým stehem. A nebo na stroji.

Prošijeme mikinu též kolem zipu z líce.

A stojáček celý kolem dokola.

Pečlivě schováme podsádku, aby přesně kopírovala přední díl.

Ušitý stojáček.

Založíme a prošijeme spodní kraj mikiny – můžeme začistit též lemovací pruženkou, šikmým proužkem a nebo 2x podhrneme (jednou dovnitř).

Založíme rukávy.

Prošijeme.

Verze s lemovací gumičkou

Různé verze v akci:

Obrázek čtenářky Lucie, děkuji za poskytnutí!:)