Konečně uveřejňuji střih na mikinku s raglánovým rukávem se zapínáním na zip. Střih je ve dvou verzích – se stojáčkem u krku a s kapuckou.

https://www.caramilla.cz/produkt/bunda-mikina-s-raglanem-a-kapsami-stojacekkapuce-86-116/

https://www.caramilla.cz/produkt/mikina-s-raglanem-pdf/

Střih – verze mikiny s kapsami

Střih – verze mikiny bez kapes

Velikosti střihu:

86/92 D 36 / Š 31 / R 34
98/104 D 42 / Š 33 / R 39
110/116 D 48 / Š 35,5 / R 44
Na vel. 122 pro hubenější dítě lze přidat 3 – 4 cm na délku rukávů a mikina je akorát (vyzkoušeno na Jasmíně), lze také přidat trochu více na švy a mikinu si tak rozšířit.
D – celková délka předního dílu od ramene dolů (zadní díl je do kulata delší!!!), Š – Šířka v průramcích pod rukávy (v pase je mírně projmutější, pro děti s bříškem lze upravit a střihnout mikinu rovně), šířka je měřena ve střihu, v reálu bude širší o zip! Tzn. cca o 1 – 2 cm! R – délka rukávu od ramene na konec.
Šití není složité, zvládne zkušenější začátečník:) Všívání zipu bych si nevybrala jako svou první věc, co bych šila na stroji:) Začátečníkům doporučuji šít z klasického flízu a nebo z teplákoviny bez elastanu. Wellsoft nebo coral je už na šití složitější a vyžaduje více zkušeností a trpělivosti.
Střih je volnější a určitě by šel použít i na bundičku. Není vypasovaný na tělo, je dělán pro našeho Kryštofa, který je ramenatější.
Spotřeba (počítá se šíří látky 150 cm)
86/92: 45 cm na mikinu, + 20 cm na límec nebo 30 cm na kapucu, tzn. 65 – 75 cm délky celkem. Zip 40 cm u stojáčkové verze, 35 cm u verze s kapucou.
98/104: 50 cm na mikinu, + 20 cm na límec nebo 30 cm na kapucu, tzn. 70 – 80 cm délky celkem. Zip 45 cm u stojáčkové verze, 40 cm u verze s kapucou.
110/116: 55 cm na mikinu, + 20 cm na límec nebo 30 cm na kapucu, tzn. 75 – 85 cm délky celkem. Zip 50 cm u stojáčkové verze, 45 cm u verze s kapucou.
+ lemovací gumička (přesně jsem spotřebu nepočítala, odhadem 3-4 m)

 Videonávod:

Fotonávod na mikinu s podsádkou najdete zde:

Návod na mikinu s lemovací pruženkou:

Lemovací pruženka nám se po vyprání a vysušení v sušičce záhadně stáhne, mikinu pak i u zipu nařasí, takže takto již mikinky nešiji, nevím, jak se chová gumička bez sušičky prádla.

1
2
 1. Střih vytiskneme a slepíme podle puntíků v rozích. Vystřihneme a nebo přeneseme na střihový papír. POZOR! U střihu ve verzi s kapucou, je třeba na délku předního i zadního dílu přidat 1 cm navíc, aby vám vyšel zip na 35-40-45 cm! Dělala jsem střih jen pro mikinu se stojáčkem, ale pak jsem kapucku dodělávala, abyste měly obě verze.
Na švy jsem nepřidávala v místě, kde se všívá zip a na koncích mikiny, límce nahoře a na koncích rukávu, mikinu jse lemovala lemovací gumičkou. Nicméně se mi gumičku neosvědčilo sušit v sušičce na prádlo na nejnižší stupeň, jaksi se scvrkla:) Takže doporučuji šetrnější praní a nebo gumičku předem předsrážet.
Jinak mikinka s ní vypadá krásně, ale lemování gumičkou je náročné pro začátečníky. Pro začátečníky bych možná volila gumičku širší, 25 mm.
3
Zde jsem si vyzkoušela, že vel. 122 pro hubenější dítě je podle střihu v pořádku možná, přidala jsem na délku rukávů asi 4 cm. Na délku mikiny jsem přidala taky, asi 3 cm, ale byla už moc dlouhá, takže to není potřeba:)
4
2. Pokud budete šít z wellsoftu / coralu, tak dávejte pozor na “chloupky”, abyste vše stříhaly po stejném sklonu chloupků.
Mikinu s kapuckou jsem zatím nešila, ale můžete použít fotonávod na bundu, zde je sešití kapucky vysvětleno.
5
3. Nejdříve přišijeme rukávy k přednímu a zadnímu dílu. V místě, kde má rukáv přijít k přednímu dílu, je ve střihu značka.
6
4. Sešijeme rukávy a trup.
7
5. Přišijeme také stojáček.
8
6. Lemujeme gumičkou. Celou mikinu a límec. Gumičku moc nenatahujeme, aby mikinu nekrabatila.
9
7. Olemovaná mikina a stojáček.
10
8. Začistit lemovací gumičkou lze i šev stojáčku v rubu mikiny – celý šev s přídavkem jsem chytila prve do lemovací gumičky a pak jsem ji prošila rovně složením olemovaného přídavku švu směrem od stojáčku dolů. Toto lze vynechat.
11
9. Zčištění rukávů – nejprve si oděmříme, kolik gumičky bude třeba, a sešijeme. Pak našpendlíme na rukáv a prošijeme. Rukáv je tak krásně začištěn a nikde není ošklivé místo švu. Podrobný fotonávod najdete zde.
12
10. Začistíme i zip.
13
11. Začištění zipu dole.
14
15
12. Všijeme zip a konce zipů můžeme ještě začistit lemovací gumičkou proti škrábání. Konce gumičky můžeme podehrnout pod zip a prošít a nebo začistit cikcakem. Dneska jsem konce u bundy opalovala zapalovačem, aby se netřepily, a taky mi to nepřišlo špatné:)
16
13. Nyní prošijeme ještě lemovací gumičku, kterou jsme zakončovali okraje mikiny, po jejím druhém okraji.
17
14. Máme hotovo a výsledkem je krásně zpracovaná mikina i uvnitř:)
18

Verze (obměna) na mikinu bez lemování gumičkou s podsádkou a náplety:

Připravíme si náplety do rukávů – asi tak výšky cca 10 – 15 cm a šířky jako obvod rukávu ale o cca 5 cm kratší. Pokud budeme šít mikinu s náplet do rukávů, musíme na délku rukávů úměrně ubrat, mikina počítá se zakončením klasicky, takže by rukávy byly moc dlouhé!
Náplety si sešijeme k sobě do tunelu.
23
Náplety sešpendlíme k rukávům a přišijeme.
Při šití bez lemovací gumičky šiji stojáček dvojitě – jedna část je zvenku a jedna zevnitř. Než našívám zip, tak si přišiji vnější část stojáčku – která je vidět na mikině zvenku.
Připravíme si podsádku tak, aby přesahovala místo všití stojáčku nahoře jen o trochu – bude ve stojáčku schovaná.
Našpendlíme k přednímu dílu zip a podsádku.
Sešijeme podsádku, zip a přední díl mikiny z rubu.
 
Takto podsádka mírně přesahuje do stojáčku.
To samé z druhé strany.
Dole podsádka také může končit trochu nad zipem, protože mikinu budeme podehrnovat – nebudeme ji lemovat gumičkou jako ve fotonávodu výše.
Aby zip byl všit rovně, tak je třeba pečlivě druhou část před šitím proměřit a zafixovat.
Nakonec si našpendlíme vnitřní část límce a schováme do něj zakončení zipu a sešijeme.
Zip ještě prošijeme po lícní straně.
Zakončení mikiny dole před podehrnutím. Okraje můžeme začistit na overlocku.
Prošijeme (prošívám z lícní strany, abych věděla, kde mi končilo podšití z druhé části konce zipu a mikina dole byla tak rovně).
20
21
Kvůli proužkům jsem si vnitřní podsádku takto našila první na zip a pak jsem zip našívala na mikinu z lícu.
22

Verze mikiny s kapucou:

Obrázek čtenářky Lucie, děkuji za poskytnutí!:)
Kapucku sešijeme k sobě oba díly.
Našijeme do průkrčníku.