Střih na bodýčko s obálkovým výstřihem, které se velmi snadno obléká přes hlavičku. Výstřih je navržen tak, aby se při nošení nerozevíral, je celkem dost ke krku a na ramínku “přes”. Je vhodné i na látkové pleny.

Body lze nosit i na běžné plenky, více o tom v kapitole „rozměry“:-)

Lemované na třetiny…

Nebo lemované na poloviny.

Obsah návodu:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Střih

Rozměry a spotřeba

Materiál

Užitečné odkazy

Videonávod

Fotonávod

   – Úprava na body/šatičky

 

Střih je zpracován do vrstev – můžete si vybrat, které velikosti budete tisknout (všechny nebo jen vybrané).

Více o tisku střihu ve vrstvách.

Střih obsahuje i přílohu s polohováním.

Střih obdržíte ve formátu A4 – tisknutelné na běžné domácí tiskárně (po vytištění si slepíte).

Střih obdržíte též ve formátu A1, který lze nechat vytisknout v copycentru a nemusíte již lepit. 

Obě verze jsou v černobílé i barevné. 

Střih je určen pro soukromé účely. Více o možnosti využití střihů i pro komerční účely v Nápovědě.

Rozměry a spotřeba:

Bodýčko je spíše větší než prodávají některé značky! Dávejte velký pozor při měření, protože střih počítá s již vysráženou látkou a bodýčka z obchodů mohou vlivem praní a sušení ztrácet na původních rozměrech a bude tedy velmi pravděpodobně nemožné šít dítěti stejnou velikost jako mu oblékáte již sražené body z obchodu.  Moje zkušenost je, že po vyprání se body scvrkne o jednu velikost. Proto měřte a neřiďte se, prosím, velikostí na štítku kupovaného a praného body. U bodýček víc než kde jinde jsou velikosti z obchodů nesrovnatelné. Některé firmy používají kvalitní látky a bodýčka se nesráží, jsou větší a pohodlná, některá jsou krátká, srazí se, a nejsou použitelná ani na běžné plenky.

Body je navržené tak, aby bezpečně pojmulo látkovou plenkuLze nosit i na běžné plenky. Pokud se lemování kolem nožiček stáhne hladkým patentem s elastanem, nosíme bez úprav, pokud upřednostňujete lemování úpletovým proužkem (já osobně nemám ráda, protože málo stáhne nožičky a navíc málo pruží a dítě může pak při pohybu tlačit, já lemuji výhradně hladkým patentem a nebo merino merinem), je třeba na délku bodýčko zkrátit. Je třeba ale zkrátit celkově tělo! Střih tedy vykopírujte od průramků na délku v menší velikosti.

Já osobně dávám bodýčko na běžné pleny bez úprav, ale lemuji hladkým patentem a kolem nožiček stahuji, tím hezky drží kolem stehýnek a je pohodlné na nošení.

Bodýčko je konstruováno jako „na tělo“, nemá tedy volné rukávy, v pase je maličko projmuté. Miminka mají velmi různé postavy, některá mají faldíčky a jsou dobře živená, některá jsou tak akorát a jiná jsou hubeňoučká. Nebude tedy střih sedět všem stejně. Navržen je pro normální děti. Hubeňoučkým může být volnější, silnějším dětem „napranější“, měřte:-)

Konstrukce bodýčka vychází z délky miminka. Body vel. 80 by mělo sedět miminku dlouhému cca 80 cm a více. Určitě nešijte větší velikost „pro sichr“, pokud jste si to nezměřily!

Jak vybrat vhodnou velikost?

Materiál:

Bodýčko je konstruováno na pružné materiály – pleteniny. Je vhodné jej šít z úpletu jednolícního i oboulícního /interlock/ (jakéhokoliv složení – 100% bavlna, podíl elastanu, bambus, umělé materiály, funkční materiály, merino…). Bodýčko lze šít i z teplákoviny, která dobře pruží, zde je třeba ale velmi dobře zvolit velikost, aby bylo do šířky i délky akorát dlouhé a pružné.

Pro miminečka je naprosto nejlepší biobavlna, bez elastanu. Velkou nabídku materiálů ideálních pro miminka najdete na ŠijemDětem. Skvělé látky má také Amwa. Ale ŠijemDětem je zaměřeno vysloveně na ekologické certifikované látky přímo pro děti.

Na lemování doporučuji hladký patent s elastanem. Nepoužívejte patent rib, špatně se s ním pracuje a při nošení není vůbec pohodlný. Někdo lemuje bodýčko běžným úpletem s elastanem. Hůře se s ním pracuje a hůře pruží. Jde méně stáhnout kolem nožiček a naopak při pohybu se málo natáhne, může tedy děti v tříslech táhnout a omezovat, nebo naopak nedoléhat tak, aby bodýčko v nožičkách bylo dobře „kolem stehýnek“. Na lemování lze využít též předem připravený koupený proužek z viskózy na čtvrtiny. Prodává například Biaska. Za mě je ale nej hladký patent s elastanem.

K orientaci v materiálech vhodných na tričko obecně můžete využít tento článek:

Druky

Na bodýčko jsou nejlepší kovové druky. Přes hladký patent v lemu na třetiny nejlépe drží druky Prym Jersey 10 mm (aplikují se pohodlně kleštěmi Vario). Jsou ale dražší. Já používám druky Roland Baby 9,7 mm (Kohinoor), musí se velmi pečlivě zalisovat a také mi udrží hladký patent na třetiny (ale mám lis, umím je ale aplikovat trvanlivě i kleštěmi:-). Někdo používá patentky KAM / Color snaps Prym, já to na bodýčko ale nedoporučuji, jsou hodně vysoké, mohou tlačit a také to nevypadá moc hezky, zejména na ramínku. Já je na oblečení nepoužívám nikdy.

Jak aplikovat druky Baby roland tak, aby nám nevypadávaly, najdete v těchto návodech:

Více o typech druků a možnostech jejich aplikace najdete zde:

Druky

Načasováno na část, kde ukazuji jak aplikovat druky (různé způsoby) a jak případně druky oddělat, když se nezadaří:

Odkazy, které by se vám mohly hodit:

Videonávod:

Fotonávod:

Na obrázku výše vidíte schéma přidání na švy u obálkového body. Pokud budete chtít lemovat proužkem na poloviny, bude třeba střih upravit (podrobně to ukazuji ve videonávodu).

Jednotlivé díly naneste na látku a vystřihněte. Přidejte na švy a založení podle schématu výše.

Připravené díly.

Na díly si přeneseme i značky pro vsazení rukávů (křídou nebo drobnými zástřihy).

Připravíme si proužek na lemování výstřihu. Ideální je proužek z hladkého patentu (fineribu) široký 4 cm.

Průkrčník předního a zadního dílu olemujeme. Detailně to můžete vidět ve videonávodu nebo v tomto samostatném videu:

Olemovaný průkrčník.

Na řadě je vsazení rukávů. Sesadíme ramenní značky předního a zadního dílu, přičemž zadní díl bude nahoře a půjde přes přední. Následně vešpendlíme rukáv – sesazujeme podle ramenní značky a značky v předním díle.

Rukávky si můžete předem založit, u takto malého obvodu je to jednodušší, než se snažit o založení až po sešití.

Vešpendlený rukáv.

Detail ramene.

Detail zástřihu v předním díle.

Rukávy přišijeme. Buď na overlocku, nebo některým pružným stehem na běžném šicím stroji.

Sešijeme jeden z bočních švů včetně rukávu.

Olemujeme spodní okraj bodýčka. Jak ideálně natahovat v které části uvidíte v časovaném videu:

Olemované bodýčko.

Blížíme se do finiše, sešijeme druhý boční šev body. Dáváme pozor na sesazení konce rukávku, průramku a lemu.

Začistíme konce rukávu, více v tomto článku.

Téměř hotové body.

Podobně jako konec rukávku začistíme také spoj lemování kolem stehýnek.

Poslední věcí, která zbývá, jsou druky. Odkazy jak si s nimi jednoduše poradit najdete v sekci o materiálu nahoře:-)

Verze lemovaná na poloviny:

Pokud budete body lemovat proužkem na poloviny, je třeba střih mírně upravit. A tedy odebrat šířku proužku ve střihu a následně přidat klasicky na šev tolik, kolik šitím spotřebujete. Více ve videu.

To stejné platí i o spodní okraj bodýčka, pokud jej chceme lemovat proužkem na poloviny.

Body olemujeme – ideální je hladký patent, proužek stříhám 4,5 cm široký. Při šití natahujeme pouze jemně. Důležité je nechat proužek na koncích dostatečně dlouhý a následně jej podle střihu zarovnat na linii střihu tak, aby vytvořil pokračování dílu, mně to na jedné straně příliš nevyšlo, jak popisuji ve videu.

Z líce můžeme prošít (prošívám třírovným stehem).

U lemování je důležité, že součást střihové linie je po olemování ještě proužek! Na fotografii vidíte, že jde “šikmo”. Více ukazuji ve videu.

Hotovo:-)

Úprava na body/šatičky

Pro nejmenší slečny můžete ušít šatičky i z bodýčka. Stačí střih na bodýčko ve vhodném místě přestřihnout (nezapomeňte přidat na obou vzniklých dílech na švy!) a při sešívání mezi ně vložit sukénkový díl. K tomuto účelu se nejlépe hodí nařasený nebo naskládaný pruh látky. Případně pokud chcete jen malé šatičky bez zapínací bodyčásti mezi nohama, použijete z bodýčka jen vrchní část.

Pokud nechcete mít šatičky vypasované tak jako body (a šijete zcela od začátku, nepřešíváte již hotové body), je vhodné střih i mírně rozšířit. Záleží samozřejmě na konstituci dítěte a jak mu sedí základní střih na body (najdete ho zde). Tuto úpravu i postup všívání sukénky pro vás nafotila zákaznice Jitka.

Šatičky vlevo jsou šité podle základního střihu na body, šatičky vpravo jsou už mírně rozšířené.

Postup šití bodyšatiček:

Střih předního dílu si v naznačeném místě rozdělíme na dvě části, případně mírně rozšíříme. Stejně musíme upravit i zadní díl! 

Horní a dolní polovinu body ušijeme běžným postupem. Fotonávod zde.

Připravíme si pruh látky na sukénku, dolní okraj začistíme a sešijeme do tunelu.

Sešpendlíme k sobě vrchní část body, sukni (nařasenou nebo naskládanou) a dolní část body (líc horní části body k líci sukně, líc dolní části body k rubu sukně). Sešijeme pružným stehem.

Hotové body a šaty dva v jednom 🙂

Kromě šití zcela nového kousku můžete tímto způsobem například i prodloužit životnost bodýčku, u kterého ještě dobře sedí rukávy, ale v těle je již krátké – stačí pod sukni mezi oba díly bodýčka všít ještě prodlužovací pruh 🙂 (to lze samozřejmě udělat i bez sukně a prodloužit body jen tak).