Pro malinké děti jsou rukavičky s palečky jen k vzteku, i ten jeden prstík trefit kojenci tam, kam patří, je často nadlidský výkon. Pro svoje děti jsem tedy od narození až do cca dvou let používala jednoduché rukavičky bez palečku.

Střih na ně je sice velmi jednoduchý, ale i tak jsem často šila několikatery, než jsem správně trefila velikost, takže jsem se rozhodla o střih s jednotlivými velikostmi podělit. Návod je také jednoduchý, ale je v něm pár vychytávek, jak rukavičky šít.

9. 3. 2022 byl ve střihu upraven náplet v nejmenších velikostech.

Obsah návodu:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Střih

Rozměry a spotřeba

Materiál

Fotonávod

Střih obdržíte ve formě PDF, na A4 barevně a černobíle. Po stažení souboru je třeba jej vytisknout na běžné domácí tiskárně. 

Střih je zpracován do vrstev – můžete si vybrat, které velikosti budete tisknout (všechny nebo jen vybrané).

Více o tisku střihu ve vrstvách.

Rozměry a spotřeba:

Střih je pro 4 velikosti: 0-2 m, 2-6 m, 6-12 m a 12-24 m. Novorozenecké jsou opravdu pidi a nedoporučuji je šít dvojvrstvě (na dvojvrstvé raději vzít velkost 2-6 m). Spotřeba je vždy minimální, předpokládám, že na to spotřebujete své zbytečky. Pokud byste chtěli šít z nedotčené metráže, 15 cm by vám mělo stačit.

Náplety k rukavičkám máte ve střihu, jejich rozměry si můžete upravit, ale obecně nedoporučujeme kratší než 4 cm na výšku (po našití), protože pak mohou rukavičky padat při nošení z ručiček.

U střihu musíte přidat všude přídavky na švy!

Materiál:

Jako materiál lze použít jakýkoliv úplet. Hřejivé je merino, fleece, warmkeeper, coralflíz, wellsoft. Lze je šít i ze softshellu (foto níže).

Látky

Fotonávod:

Na rukavičky je možné využít různé zbytečky 🙂 Já budu šít ze zbytku potištěného fleecu a jako vnitřní vrstvu (která není nezbytně nutná, pokud máte silnější materiál nebo chcete slabší rukavičky) použiji zbytečky merina.

Na každý pár rukaviček potřebuji 4 ks podle šablony, na vnitřní vrstvu další 4 ks (na fotce je mám vždy dvojitě). Potom potřebuji 2 ks nápletů – volím finerib nebo merino. Finerib líp drží, merino víc hřeje. Náplet dělám delší, aby se přetáhl hezky přes mikinku a rukavičky nepadaly.

Na overlocku mám diferenciál nastaven tak, že hodně stahuje.

I tak ale musím šít tak, že látku stroji “podsouvám”. Rozhodně se nesmím se strojem o látku “přetahovat”, což někdy podvědomě děláme, když máme ušít nerovný tvar a nestíháme 🙂

Rukavičky si sešiji vždy po oblouku, náplety po delší straně.

Otočím na líc, a pokud chci jednovrstvé rukavičky…

…tak už jen našiji náplet. Šiji vždycky takto pod patkou, naopak by se mi tak malý obvod strašně špatně dostával pod patku.

Pokud chci dvojvrstvé rukavice, nejdřív si vložím vnitřní vrstvu do vnější (ruby k sobě) a v téhle fázi můžu zase přišít náplet jako u jednovrstvých.

Pokud nechci, aby byl vidět šev mezi rukavičkou a nápletem (a mám pocit, že jsem se dneska ještě nerozčilovala :-D), můžu šev schovat mezi vrstvy. Nejdřív si do nápletu vložím vnitřní vrstvu, jako kdybych chtěla náplet přišívat jen na ni (tedy je lícem ven a na ni je nasunutý náplet).

A přes to si přetáhnu ještě vnější vrstvu, tentokrát rubem ven.

Všechny vrstvy obšiji dokola (velký pozor, aby žádná z vrstev neutekla ze švu!) a nechám si nesešitou jen maličkou dírku na protahování (tak 2 cm).

Dírkou pak vytáhnou vnější vrstvu na líc a také celou vnitřní vrstvu, kterou pak zase schovám dovnitř.

Dírku pak ručně matracovým skrytým stehem dozašiji.

Rukavičky pak i zevnitř vypadají krásně, bez ošklivých mohutných švů.