Velmi populární a vymazlené šaty, které jsou skvělé na kojení.
30. 9. 2019 byla nahrána aktuální verze, která maličko výš křížení předního dílu tak, aby se zamezilo rozevírání při nošení. Je to maximální možná výška pro pohodlné kojení. Kdo nekojí, může si posunout ještě výš. Kdo naopak chce linii “mezi prsa”, tak si může přední díl vykrojit. Datum poslední verze: 26. 9. 2019, aktuální verzi stáhnete ze souborů nebo ze svého profilu. Info zde. Verzi ani není třeba znova tisknout (pokud již máte), stačí na linii PD zrcadlově posunout křížení o 2 cm po linii střihu nahoru a pak už rovná čára – špička PD nahoře se nemění, jen ta čára je o 2 cm napojená výše na té druhé straně:-)
Střih na tento raglán jsem si opravdu skrz mnoho a mnoho verzí vyladila, aby seděl naprosto dokonale obtažený na postavu. Je navržen jako “ne na volno”, nemá plandat, má prostě dokonale padnout. Nicméně při šití větší velikosti na volno bude střih fungovat jistě i jako volný.
Tyto šaty jsou moje velká láska, odkojila jsem v něm hlavní kojící sezonu Jakuba. Letos budou mít sezonu druhou. Skvělé je na nich to, že jsou na kojení super rychlé, nikde se nemusí nic zapínat, jen se to zavře (ale nejsou na kojení diskrétní:-). Jsou dlouhé pod zadek, takže nikdy nikam netáhne (kdo nemá rád, lze zkrátit) a obsahují kapsy, do kterých se vejde úplně vše, co matka tak potřebuje v průběhu dne dát do kapes.
Obsah návodu:
(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)
Střih je zpracován do vrstev – můžete si vybrat, které velikosti budete tisknout (všechny nebo jen vybrané).
Více o tisku střihu ve vrstvách.
Střih vám přijde na A4 tisknutelné na běžné domácí tiskárně (po vytištění si slepíte, součástí střihu je přehledné schéma, jaké listy jsou v dané příloze a jak máte lepit k sobě). Střih obdržíte též ve formátu A0 + A1, který lze nechat vytisknout v copycentru a nemusíte již lepit. Obě verze jsou v černobílé i barevné.
Rozměry a spotřeba:
Velmi důležité je měřit před výběrem velikosti. Střih je navržen na pružné materiály a má být tak akorát na tělo, není číslován jako volný střih. Nejen v těle ale i v průramku. Někdo potřebuje mít v průramku pocit volnosti, pak mu střih nebude vyhovovat a je třeba volit o dost větší velikost.
Je třeba dobře zvolit velikost.
Pokud vám střih tak, jak je, nevyhovuje, můžete si jej upravit na svou postavu. Více o úpravách střihu na triko najdete v tomto článku:
Střih obsahuje přílohu s dvojím polohováním – do jednosměrného vzoru a do obousměrného vzoru.
Materiál:
Střih je určen pro pružné materiály. Šít můžete z jakéhokoliv úpletu (s elastanem ale i bez elastanu při volbě větší velikosti), z merina, … skvělá je viskóza. Pokud se nekojí, lze použít i úplety bez elastanu nebo například teplákovinu (je třeba ale určitě zvolit větší velikost, důležité je měřit!).
Více v tomto článku:
Krásná trička jsou také z bordur a panelů, více informací zde:
Triko v návodu je z panelu z DaJa látek (viskóza). Na šaty 38 stačily přesně 2 panely (ale šaty jsou asi o 5 cm kratší).
Pružné materiály musíte šít pružnými stehy, na běžném šicím stroji můžete šít takto:
Užitečné odkazy:
Vše k lemování a průkrčníkům (střih je konstruován pro lemování proužkem na poloviny, ale po úpravě střihu lze použít i jiné typy zakončení):
(Ve videu Petra lemuje kapsu a spodek bodýčka, ale průkrčník se lemuje úplně stejně.)
Jak lemovat proužkem na poloviny:
O zakončení délky oděvu jsme sepsaly celý článek, zde najdete (mezi jinými) oba tyto způsoby:
Práce s dvojjehlou:
Výztuhy:
Videonávod:
Fotonávod:
Velmi důležité je vykopírovat si přední díl zrcadlově! Horní část s průhmatníky, spodní část bez průhmatníků.
Přídavky na švy a lemy – kapsa je určena k lemování proužkem na třetiny nebo na čtvrtiny, proto v průhmatníku nepřidáváme na šev. Pokud chceme kapsu zakončit proužkem na polovinu, musíme střih upravit (průhmatník o cca 1 cm vykrojit, a pak přidáme zpět na šev při stříhání).
Zde je detail přídavků na záložky u konců rukávů – vlevo je spodek dlouhého rukávu, vpravo rukáv krátký.
Přední díly musí být zrcadlově! Tak, aby bylo zachováno dámské zapínání – viz video. Jeden má průhmatníky, druhý ne. Ze střihu si přeneste všechny značky (značka křížení, značka průhmatníků, značky sesazení rukávu, …)
Takto patří díly přes sebe. “S dírami” nahoru.
Zadní díl.
Rukáv vč. přídavku na záložku.
Na lemování kapes si připravíme proužek k lemování na třetiny asi 4 cm široký.
Kapsu olemujeme proužkem na třetiny nebo na čtvrtiny, jak na to najdete v užitečných odkazech.
Nyní si všijeme rukáv. Sesadíme značku, jak patří přední díl k příslušné části rukávu.
Stejně tak zadní díl a delší strana rukávu.
Sešijeme “dokola”.
Připravíme si proužek na lemování – asi 5 cm široký.
Proužek přiměřeně natahujeme, více o tom mluvím ve videu. Na koncích (pod prsy) natahuji jen málo, naopak v zadní části trika více.
Našitý lem je dobré ještě prošít po lícní straně.
Prošijeme pružným stehem (ideální je třeba třírovný pružný steh).
Nyní si sestavíme přední díly, musíme přesně narovnat díly na sebe podle značek křížení (více o tom mluvím ve videu). Také sesadíme kapsy. Látky musí na sobě být přesně, tak, aby se nikde neudělaly po ušití kapes “faldíky”. Dobré je si místo pod prošíváním kapes podžehlit vlizelinem (nejlepší je asi ten odtrhávací) – více v užitečných odkazech.
Nyní si naneseme linii kapsy. Já nanáším na líc, abych dobře šití viděla a hlavně steh vypadá nejlépe z lícní strany. Můžete použít jakýkoliv pružící steh, lze použít i vyšívací steh, ale úskalí, proč si to dobře rozmyslet (a zkusit!) říkám ve videu.
Prošijeme pružným stehem a též si hezky sesadíme spodní část předních dílů, abychom záložku neudělali křivě.
Zakončíme rukávy. (Tipy a triky najdete též v užitečných odkazech – pro začátečníka je jednodušší si rukávy založit úplně na začátku šití, ještě než se sešijí “do roury”, zakončení nakonec je elegantnější a čistší, ale pracnější a těžší.)
Zakončení rukávku.
Založení délky.
Pozor u zakládání na tuto chybu: