Konečně se dostávám k popisu fotonávodu na balonové patchworkové šatičky.

Šila jsem z elastického úpletu, pak není třeba řešit na zádíčkách zapínání, ale krásně se to přetáhne přes hlavu. Pokud byste šili z plátna, je třeba pořešit nějaké knoflíčky v zadní části.

Obsah návodu:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Střih

Užitečné odkazy

Fotonávod

 

Střih na balonové šatičky.

Vel. 80/86 a 92/98.

Užitečné odkazy:

Fotonávod:

2
Vystřihneme podle střihu díly tak, aby nám pěkně seděly na výsledné šaty. Tzn. že z každé strany zrcadlově 2 boční díly a ve středu dva střední díly látky. Ve střihu je vyznačena “náprsenka” předního dílu a pak zmenšení na zadní díl (je užší). Přední i zadní díl vystřihneme 2x (jednou bude uvnitř šatiček). Ustřihneme také proužky na dvě ramínka cca 8 cm široká a 16 cm dlouhá. Ustřihneme též podšívku.
3
Sešijeme části předního a zadního dílu do “sukně”.
4
Sešijeme k sobě “boky” vždy jednoho předního a jednoho zadního dílu. Takže máme po sešití dokola ušitý obvod přes prsíčka 2x (jednou bude dovnitř a jednou ven).
5
Připravíme si ramínka.
6
Dáme si oba sešité díly k sobě lícem dovnitř a do předního dílu došpendlíme ramínka. Prošijeme, jen v místech, kde budou ramínka přichycena k zadní části “náprsenky”, uděláme mezírky.
7
Ramínka v přední části všijeme do švu.
8
7. Mezírky na ramínka.
9
Vršek “náprsenky” prošijeme z líce rovným stehem a v zadní části do mezírek umístíme druhý konec ramínek a prošijeme.
10
Nařasíme sukýnku v dolní části. (Na overlocku nastavením nití 8-8-5-5 a diferenciál 2 nebo na rovnostehu ušijeme rovným stehem s napětím horní nitě hodně povolené a pak stáhneme.)
11
Spodní část sukně sešijeme se spodničkou. Můžeme ještě našít na šev gumu a mírně ji nařasit, aby sukni držela ještě více u těla do balonu.
12

Překlopíme spodničku směrem nahoru a našpendlíme nebo nastehujeme k sobě horní část sukýnky, spodničku a přes to horní část “náprsenky” podhrnutou a spodní část “náprsenky” také podhrnutou. Prošijeme rovným stehem a máme hotovo:)

Můžete si též první sešít k sobě horní část sukýnky a spodničky a pak teprve zašít do náprsenky:)