16
Konečně po dlouhé době přináším vámi vyžádaný střih na tričko s raglánovým rukávem. Tento střih je vhodný pro kluky i holky, je širší než můj střih na klasické tričko, ale zase ne nijak moc. Hezky sedí.
Stejný postup platí i pro dámská raglánová trika.

5. 5. 2019: Střih je nově zpracován již od vel. 86 a ve velikostech 146 – 164. Má ve střihové příloze naznačená na krátký rukáv. Je zpracován v PC, barevně, černobíle, na A0, ve vrstvách…

Ti z vás, kteří mají koupený starší střih, si jej mohou stáhnout v aktuální podobě ze svého účtu a nebo z platných odkazů v e-mailu. Vždy v příslušné velikosti, která byla zakoupena. 86 si stáhnou zdarma všichni ti, kdo měli koupeno 92 – 116. Kdo má všechny mé střihy na triko s raglánovým rukávem, může si dokoupit pokračovací verzi III. 146 – 164, která navazuje.

14
15

Obsah návodu:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Střih

Rozměry a spotřeba

Materiál

Užitečné odkazy

Videonávod

Fotonávod

 

Střih:

Střih se nezměnil nijak výrazně, spíš jsem sjednotila konstrukci, aby byl přesně navazující tak, jak jste zvyklí.  Zde jsou informace k nové verzi střihy:

Dětské triko s raglánovým rukávem (střih a návod)

Novou verzi střihů 92 – 140 si můžete stáhnout, pokud jste střih koupili již dříve (zpracován rukou), jak na to:

Aktualizace střihu souboru Caramilla – kde ji najdu?

Níže jsou informace pro ty, kteří šijí podle starší verze střihu (v ruce), pro novou verzi střihu použijte tuto tabulku a návod:

Dětské triko s raglánovým rukávem (střih a návod)

Jak upravit střih na triko najdete v tomto článku:

Jak upravit střih na triko

Rozměry a spotřeba:

Střihy na menší (92-116) a větší (122-140) velikosti vznikaly odděleně. Proto jsou mezi nimi drobné rozdíly, například ten, že menší velikosti jsou zhruba o 1-2 cm více ke krku. Mezi největšími velikostmi z těch malých (110/116) a nejmenšími z těch velkých (122/128) dochází k překryvu, je to tím, že pro menší děti byla trika koncipována jako trochu volnější a delší, pro starší pak “elegantnější” užší a kratší. Proto se při výběru velikosti ze střihu nespoléhejte na konfekční velikost dítěte a raději si ke střihovým dílům přiložte nějaké sedící triko.

Informace jsou ke staré verzi střihu (zpracovaného v ruce!).

Materiál:

Jednolícní úplet (s podílem elastanu nebo bez elastanu) – jakéhokoliv složení (bavlněný, bambusový, merino, modal, funkční materiály, microfresh, coolmax atp.), oboulícní úplet.

Z čeho šít tričko

Užitečné odkazy:

Mám přidat na švy? A jak?

Jak šít úplety na klasickém šicím stroji

Videonávod:

Složení starého střihu:

Vytiskneme si střih z PDF (nastavení tisku musí být jako original size – ne přizpůsobovat stránce atp.), čtverečky na všech listech musí odpovídat 1 cm 2. Tečky v rozích patří na tečky. Slepíme a vykopírujeme na střihový papír (případně střiháme rovnou ze slepených papírů, pak musíme mít strany 1-3 dvakrát).
1
strany 1-3
2strany 4-6

Fotonávod:

Připravíme si střih. Je důležité správně přidat na švy a na záložky.
Pro začátečníka je jednodušší šít verzi s rovným zadním díle dole. Záda “dokulata” jsou složitější.
Zde je schéma jednotlivých dílů a přídavků na švy a na lemy.

Přeneseme střih na látku a vystřihneme díly trička – pozor, všude přidáváme na švy (i v průkrčníku), dole doporučuji přidat 2,5 – 3 cm na založení, to samé na rukávech. Na látku si přeneste značky na sesazení rukávu (na fotce je u nůžek).

Střih pokládáme na sklad látky.

Pokud budete šít tričko se zadním dílem do kulata, musíte přidat na záložky / lemy zpět po linii střihu v místě, kde se bude zadní díl “zahýbat” zpět.

Záložka zadního dílu trička musí po linii založení směřovat opět k linii střihu. Takže je takto “do cípu”.
Zkontrolujeme – založíme záložku zpět podle střihu.
Rukávy (postupujeme tak i u dlouhého, ale tam není zkosení tak markantní) – na záložku přiložíme rukáv zpět na linii konce rukávu a vykopírujeme “zpět”, a to opět vč. přídavků na švy.
Vystřižený rukáv vč. záložky.
Takto přijde založit, musí vyjít opět do linie střihu trika.

Více informací o přidávání na švy a na lemy:

Mám přidat na švy? A jak?

Vystřižené díly – přední, zadní zaoblený tvar zad.
Rukávy zrcadlově.
3
Zde jsou díly trika s dlouhým rukávem.

Založení rukávů

Rukávy se u trika mohou založit až nakonec, vypadá to lépe, ale zvláště u malých obvodů na konci je to na šití mnohem složitější. Proto někdy pro začátečníky a pro malé obvody je jednodušší první založit, a pak až sešít.

Více o zakončení rukávů se dozvíme v tomto článku:

4
Pro jednodušší šití a menší obvody: Založíme rukávy (buď na coverlocku a nebo tak, že začistíme nejprve okraj látky overlockovým stehem a pak z líce prošijeme dvojjehlou nebo jiným pružným stehem – tříkrokkým cikcakem nebo třírovným stehem).

Zde je schéma, jak k sobě patří jednotlivé díly. Na předním díle máte v raglánovém švu značku. K té přijde sesadit značka na rukávu – to je část rukávu, která přijde sesadit k přednímu dílu (je kratší než u zadního dílu).

Pro lepší orientaci a sesazení rukávu nám mohou pomoci speciální značky, tzv. zástřihy. V místech, kde máte značku ve střihu si ji můžete přenést na přídavek švu “nastřižením”. Důležité je nastřižení udělat jen mličké, aby nezabralo celý přídavek na šev, pak byste ve švu měli dírku! Můžete maličko nastřihnout (já dělám maličké véčko) a nebo můžete naznačit křídou, fixem, někdo dává jen špendlíček. Někdo nepoužívá značky vůbec. 
K sobě patří značka (zástřih) na předním díle a na části rukávu, která přijde k přednímu dílu. 
Zástřihy přiložíme k sobě.
Sesazení rukávu k přednímu dílu.
Díly k sobě přiložíme a našpendlíme, důležité je, že musíme hezky přikládat, nikde nic nenatahujeme! Linie raglánového švu není stejná u přdního / zadního dílu a rukávu. Tvar se liší a je to tak správně a normální. 
Kratší část rukávu přijde k přednímu dílu, delší k zadnímu dílu.
5

Sešijeme “dokola”, přišijeme k sobě raglány.

Přetočíme tričko tak, aby bylo k sobě rukávy, bokem k boku.
Připravíme si na sešití boky. Důležité je pohlídat průramek – aby se tam přesně podkaly švy “do křížku”.
Sešité triko po boku. Zde nejsou ještě založené rukávy.
6
Sešité triko, které má již založené rukávy.

Zapravení průkrčníku

Zde malá odbočka k především dámským tričkům. Často, když šijeme pro sebe, si triko v průběhu šití zkoušíme, jestli sedí. Mnohé z nás se pak zděsí velikostí výstřihu před našitím průkrčníku. Jak je ale vidět na následujících fotkách, průkrčník výstřih hodně stáhne, takže pokud jste zvolily správnou velikost a neudělaly nějakou chybu při přidávání na švy, vyjde vám výstřih úplně přesně.

hluboký výstřih – před našitím průkrčníku a po našití
lodičkový výstřih – před našitím průkrčníku a po našití
a) s využitím vzorečku
Oblíbený způsob, který bývá pomocí pro začátečníky.
Použijte hladký patent 1/1 a nebo finerib. Vzoreček lze použít i pro jiné materiály, ale nelze dopradu garantovat, že bude fungovat, materiály jsou různě tažné.
Pro začátečníky doporučuji hladký patent nebo finerib!
Pro hladký patent / finerib: obvod průkrčníku * 0,7 (až 0,75 může být, 0,7 hezky stahne, 0,75 je trochu volnější ale neměl by odstávat).
Pro úplet s elastanem: cca 0,8 – 0,85 * obvod průkrčníku
Materiálem, který není dostatečně tažný nikdy nelemujte!!!

Změřte si průkrčník ušitého trika.

Vynásobte vzorečkem. 

Připravte si proužek. Výška oroužku by měla být cca 3 cm + přídavky na švy! Já šiji na overlocku se stehem 0,7 mm, takže 4,5 cm je šířka proužku před našitím.

Délku proužku podle vzorekču plus přídavky na švy!

Sešijeme konce běžným stehem nebo třírovným pružným. Přídavky švu rozložíme od sebe. Tím bude lem měkký.

Proužek složíme na polovinu.

Rovnoměrně našpendlíme do průkrčníku. Vždy půl / půl, natáhneme, atp. Jako špendlíme náplet.

Našijeme dokola.

Šev průkrčníkového proužku dávám na zadní šev raglánu.

Lem můžeme ještě přišít. Lépe si pak sedne a při nošení se nepřetáčí. Někdo neprošívá, já vždy. Důležité je, že zde nesmíte v žádném případě použít nepružný steh! Šijte tedy třírovným pružným (cikcak nevypadá až tak pěkně, pak je možná lepší tričko zde neprošívat a nebo jen po zadním díle). Na fotografii je šito jednojehlou na coverlocku.

Po našití nás může vyděsit, že se nám to trochu vlní.

Vyžehlíme:-)

b) Verze bez vzorečku

Na tuto variantu je třeba mít odměřování maličko v ruce, více si ukážeme v tomto videu:

Výhoda tohoto způsobu, který používám leta letoucí já osobně je, že můžete použít jakýkoliv pružící materiál na olemování a nemusíte se stresovat vzorečky, které plus mínus fungují, ale já mám radši se řídit pocitem v ruce… pro začátečníky je toto ale těžší způsob.

Připravte si proužek. Výška oroužku by měla být cca 3 cm + přídavky na švy! Já šiji na overlocku se stehem 0,7 mm, takže 4,5 cm je šířka proužku před našitím.

8
Začneme přišívat složený proužek napůl asi 5 – 7 cm od kraje . Natahujeme tak akorát, chce to trochu cvik a také každá látka má jinou vůli, patent 1/1 je třeba natahovat celkem dost, úplet tak středně.
10
Skončíme opět cca 5 cm před koncem. Proužek je třeba si odměřit tak, aby i v těchto koncích hezky pružil. A sešijeme k sobě z rubu. Doporučuji běžný steh a rozložit přídavky švu od sebe jako je to v návodu a).
11
Sešité místo proužku si sešpendlíme se švem raglánu u trička.
12
10. Nakonec prošijeme průkrčník cca 4 mm od švu rovně – musíme použít pružný steh, buď dvounitný coverlock a nebo třírovný steh na obyčejném stroji (pokud nemáte, tak tříkrokký cikcak a nebo dvojjehlu).

Pokud vám začištění průkrčníku dělá neplechu, mrkněte na článek o nejčastějších chybách v průkrčníku:

Průkrčník navíc můžete v zadním dílu takto začistit:

Založení spodního okraje trika

Založíme přesně podle linie švu.
Na boku vyjde záložka “šev na šev”. Našpendlíme si oba boky ve švech.
Naní prostředek. Zde je zadní kulatý díl, u rovného dílu je to jednodušší.
Založím si prostředek zadního dílu přesně podle linie švu.
Nyní oblouček záložky na konci (přídavek na záložku – je delší než linie střihu!) potáhnu po založení podle linie střihu do obloučku tak, aby si tam záložka přesně sedla.
Postupně našpendlím. Špendlení provádíte z lícní strany, pokud budete šít dvojjehlou nebo na coverlocku. Z rubové strany pokud budete šít třeba tříkrokkým cikcakem. Tím lze šít po lícní i rubové straně.
Při šití kulatého okraje je třeba tričko vždy maličko “potáhnout”, aby se tam záložka hezky porovnala a nedělala sklady.
Zde vidíte, jak vypaadá ušitá kulatá záložka před vyžehlením. Je vidět, že je vnitřní část navolněná. Dobrý tip je si záložku předem trochu stahnout. Buď stehovkou nebo na overlocku stehem stahujícím maličko – třeba na 0,7 diferenciál.
Foto ilustrační – tričřko nemá tak velký oblouk a v pohodě se přizpůsobí i potažením, ale pro začátečníky to může být pomocí.
Po vyžehlení si krásně záložka do trička sedne.

7

Začištění rukávů

Pokud jsme rukávy nezakládali, nyní je založíme až na konce.

Takto vypadá založení rukávku až v posledním kroku, je to v průramku hezky “na čisto”.

Malé obvody se špatně šijí, musí se po pár stezích.

13

Pokud jsme založili na začátku, tak je třeba začistit vnitřní šev. Začišťuji do velkého písmene T.