Jednou z možností, jak začistit dolní okraj tílka (trička) je založení a prošití. Ale často se stává, že se takový lem přetáčí rubem na líc trička. Proč?

Jednou z chyb je příliš úzký lem. Je třeba založit alespoň 2 cm, ale klidně i o kousek víc. A zároveň nezakládat dvakrát, pouze jednou. Tady jsou vidět obě chyby zároveň – úzký a dvakrát založený lem, který se pořád přetáčí.

Ideální je tedy okraj trička začistit na overlocku nebo overlockovým stehem (pokud  ho máte, jinak lze začištění vynechat, úplet se netřepí), jednou založit (podhrnout) do rubu (pomůže si založení i přežehlit) a prošít pružným stehem. Hodí se např. tříkroký cikcak, obyčejný cikcak, třírovný steh, perfektní je také dvojjehla.

Pozor, pokud okraj před založením začišťujete, je potřeba při prošívání podhrnutí tento začištěný okraj přesně trefit. Pokud ho netrefíte, může se takto nepěkně ohrnovat přebytečný kousek podhrnutí:

Zde je vidět, že spodní cikcak dvojjehly se trefil pod overlockové začištění:

Zde už vyšel steh z dvojjehly hezky do obnitkovaného okraje látky:

A na závěr ukázka ještě jedné chyby, která při začištění spodního lemu trička může nastat. Opravdu je důležité použít pružný steh, i v případě, že je střih volnější a není přímo na tělo. Zde jsem kdysi šila tričko prodloužené a rozšířené na šatičky a okraj jsem prošila jen rovným stehem (vždyť se přece nikde nebude napínat a nemůže prasknout, říkala jsem si). Jenže obzvlášť malé děti dokážou být neuvěřitelně pohyblivé a pak stačí si šaty nebo třeba sukni přisednout, pevný steh nevydrží a nitě popraskají (na fotce na lícní straně, pod jahůdkou).