Pokud sešíváme dva díly, které nejsou střiženy do stejného tvaru, musíme mít na paměti, že se každý díl jinak vytahuje. Rovný díl se většinou táhne málo (u úpletu ještě záleží na směru, ve kterém látka pruží), šikmo střižený díl pruží výrazně víc (toho se využívá u pevných látek například při použití šikmého proužku – u tkaniny je to jediný způsob, jak látku donutit k nějaké tvárnosti).

Potom je potřeba vědět, že hodně záleží na tom, který díl budete mít pod patkou nahoře a který dole. ten horní máme totiž tendenci rovnat podle toho spodního a tím ho můžeme deformovat.

Výborně jde tento jev vidět na sešívání kapuce se středovým dílem – strany kapuce jsou střižené do oblouku, středový díl je rovný a ještě střižený po délce, takže skoro nepruží.

Tady jsem na sebe díly pečlivě našpendlila, aby bylo vidět, že délky opravdu odpovídají.

První hranu jsem ušila tak, že rovný díl byl dole, vrchní díl nahoře a ten vrchní jsem během šití rovnala, aby lícoval s tím spodním. Tím jsem ho ale vytahovala a středový díl se nařasil, takže mi nakonec kus středového dílu chyběl.

Druhý šev jsem vzala opět odspodu kapuce a kvůli ořezu u overlocku jsem tak neměla jinou možnost než šít naopak – postranní kulatý díl dole a rovný středový nahoře. V tomhle případě mám tendenci ten rovný při šití urovnávat tak, aby kopíroval oblouček spodního dílu, ale tím spodní díl nenatahuju vůbec a vrchní (i když v tomto směru tolik nepruží) se trochu natáhne.

Výsledkem je pak nařasený postranní díl a přečnívající středový díl.

Tady je pohled shora – obě strany vystřižené přesně “podle střihu”, jen špatně sešité.

Takto pak na hlavě vypadá první chyba – středový díl je takový “nafouklý”.

Takto pak vypadá druhá chyba – středový díl se “ztrácí”.

Pokud tedy nemám precizně našpendleno/nastehováno, je vhodné nechat si u kapuce středový díl lehce delší a šít první způsobem (rovný díl dole, kulatý nahoře) oba švy. U normálního stroje to jde, u overlocku pak musíme druhou stranu nešít odspodu, ale od vrcholu kapuce, opět v položení rovný dole, kulatý nahoře.

 

Analogický problém nastává u všívání kapuce do průkrčníku, kde na sebe díly pasují tvarem, ale u každého trochu jinak pruží látka. Tady platí nekompromisní: špendlit, špendlit, a nejlépe i stehovat! 😉