Oblékání je velmi individuální záležitost, záleží na míře otužilosti, ale také na pocitové zimě, parametrech softshellu, podvlečení. Nelze tedy říci “je 5 stupňů nad nulou, oblečte zimní softshell”. Přesto se velmi často na toto téma ptáte, proto shrnuji své osobní zkušenosti s nošením softshellu (za 8 let, co jej používáme celá rodina).
Typy softshellu a jejich specifika, jak se orientovat v parametrech, názvech… to vše se dozvíte v tomto článku:
Nejlepších výsledků dosahuje softshell při použití v horších klimatických podmínkách (jaro, podzim, mírnější zima, chladnější léto). Nehodí se do horkých letních dnů ani do třeskutých mrazů. A také každý druh softshellu se hodí na něco jiného. To do značné míry musíte posoudit sami podle svých preferencí. Někomu je zima ve všem a využije „zimní“ softshell i v chladnějších letních dnech, někdo jiný zase zvládne zimu včetně sněhových radovánek i v „jarním“ softshellu (s patřičným podvlečením).
Jak obléká děti Caramilla?
Kalhoty
Teploty jsou naprosto orientační. Nezáleží jen na teploměru, ale také na pocitové zimě, pokud je vlezlo, chladno, hodně fouká, je jedno, že na teploměru je 18 stupňů, rádi si oblečeme zimní a ještě na legíny.
Zimní softshell běžné síly (s flízem):
- Zima: Podvlečený (podle teploty legínami z teplákoviny, tepláky, merinem, kamašemi…) zhruba do mínus 5 stupňů, možná trochu víc, když jsou hodně teplé pletené merino kamaše.
- Podzim / Jaro: Podvlečený legínami nebo tenkými tepláky, pokud je kolem 5 nad nulou. Nepodvlečený, pokud je 10 nad nulou.
Zimní podvlečený softshell.
Zimní softshell tenčí (s flízem):
- Zima: Podvlečený (podle teploty legínami z teplákoviny, tepláky, merinem, kamašemi…) zhruba do nuly.
- Podzim / Jaro: Podvlečený legínami nebo tenkými tepláky, pokud je kolem 10 nad nulou. Nepodvlečený, pokud je kolem 15 nad nulou.
Jarní softshell (žíhaný, s úpletem):
- Podzim / Jaro: Podvlečený legínami nebo tepláky, pokud je kolem 10 nad nulou. Nepodvlečený, pokud je kolem 15 nad nulou.
- Léto: Pokud je chladné léto s teplotami kolem 15 stupňů, dávám nepodvlečený, nebo na tenké legíny / tepláky.
Letní softshell (se síťovinou):
- Podzim / Jaro: Podvlečený legínami nebo tepláky, pokud je kolem 15 nad nulou. Nepodvlečený, pokud je kolem 20 nad nulou.
- Léto: Pokud je vlhké léto, s teplotami kolem 18 stupňů, dávám nepodvlečený. Pokud je tepleji a není mokro, je suché léto (i teplé suché jaro), dávám micropeach.
Doporučujeme také shlédnout toto video:
Bundy
Zimní softshell (s flízem): Podle podvlečení od 5 stupňů nad nulou cca do 18 stupňů, když prší a fouká, do 20. V zimě do sněhu lze dát bundu s dobrým podvlečením (merino triko a teplý pletený merino svetr, pak lze nosit až do nuly). Zimní softshell nosíme celoročně, s výjimkou horkého suchého léta a mrazivé zimy. V zimě nosí naše děti koupenou zimní funkční bundu.
Jasmína jako první dítě nosila zimní softshell celou zimu, i do lehčích mrazů. Musela jsem jí ale dávat merino body nebo tričko, a velmi tlustý svetr. S více dětmi mě toto převlékání všech dětí pokaždé, když se šlo ven, přestalo bavit… a také začaly děti chodit do školky…
Jarní softshell (žíhaný s úpletem): Kolem 10 – 15 stupňů nad nulou, když fouká, poprchává. Jarní softshell se hodí na jaro, teplý podzim a chladné léto.
Jarní softshell v akci. Do lehkého deště stačí, do silnějšího a delšího deště je třeba již lepší oblečení, třeba gumové koupené a nebo pláštěnku.
Letní softshell: Bundu na léto jsem nešila, protože v létě nosíme jen vysloveně do deště a tam vyžaduji lepší funkčnost a podlepené švy, takže bundu na léto sportovní do deště kupuji s dobrými parametry.
Letní šusťákovka z Kentu. Není vůbec proti dešti, jen při foukání. Lehká do batůžku, když fouká. První 3 kapky vydrží.
Oblečení pro dospělé
Pro dospělé za sebe osobně doporučuji volit co největší paropropustnost. A to u všech typů softshellu. Pro děti, které se nepotí moc, nižší paropropustnost nebývá problém. Pro mě osobně pod 10 tisíc je oblečení ze softshellu rovno pláštěnce. Zkoušela jsem to, ušila jsem si několik bund a kalhot. Ani jedny pod 10 tisíc jsem si nemohla nechat…
Pro dospělé materiály s menší paropropustností za sebe nemohu doporučit. Více se dočtete v této recenzi:
Moje první bunda ze softshellu.
Kalhoty ze zimního softshellu 30/15 nosím i v zimě na lyžování.
Nosící bunda
V zimním softshellu lze nosit od teplejší zimy do chladnějšího léta. Na nosící bundu bych doporučila softshell s paropropustností nad 10 000.
Zimní softshell 30/15 je jediný, který se osvědčil a bunda u mě v šatníku zůstala už navždy. Bundu nosím těhotná, nosící, od podzimu do jara, nikdy jsem se v ní nepotila.
Nosící letní bunda z šusťáku s membránou 15 tisíc. Bohužel se materiál již nedá koupit. Tuto bundu miluji a nosila jsem ji 2 těhotenství a 3 děti v šátku. Nikdy jsem se nepotila.
Alternativy bez membrány na léto
Letní kalhotový softshell bez membrány, je pružný a prodyšný. Na omak na mě osobně je ale nepříjemně umělý, neoblíbila jsem si ho na pocit při nošení. Funkce je skvělá.
Silver jsem si naopak na nošení velmi oblíbila. Je pružný, prodyšný, ale hodně tenký, opravdu na léto. Pruží a je třeba jej šít pružnými stehy (jako úplet).
Micropeach je můj oblíbený materiál, je chladivý, tenký, vzdušný. Skvělý od jara do léta. Pozor, nepruží, je třeba jej šít jako tkaniny a hlavně, volit dost nadměrek na komfort nošení.
Děti Micropeach milují. Je oděruvzdorný, nečistotám vzdorný, krásně dýchá, je maličký do batůžku. Nosí jej od teplého jara celé léto, mají kalhoty vždy ve škole a školce na zahradu.
Lesní školka a bahno
Pokud jsou děti ve školce venku a je opravdu mokro a bahno, tak dávám dětem gumové oblečení z obchodu. Přeci jen ježdění po zadku po bahně gumové kalhoty přežijí lépe než ty softshellové. Děti v pohybu nikdy neomezuji, mohou dělat, co chtějí, jen měním vhodné oblečení.
Cákání v louži švy na bocích kalhot, které nejsou podlepené, vlhkost pustí. Stejně tak sezení v hodně mokrém “tekutém” sněhu, v louži…
Pár rad, kdy jaký softshell použít a co vydrží, najdete v následujících videích:
Druhy softshellu a ostatních funkčních materiálů vhodných na jaro a léto:
Z čeho šít na zimu:
Petra83
Bezva článek 🙂 Díky!!
Nejlépe si ušít kalhoty ze všech softshellů a vyzkoušet na vlastní tělo.. Já například nevěřila, jak zimní soft hřeje a to jsem na nohy dost zmrzlík..
Teď dotaz: Nyní oblíbená kombinéza… Z čeho ušít kombinézu na jaro, léto.. lezoucí dítě pak začínající chodec.. taková ta rychlooblékací verze, kdy není ještě na mikinu a fouká, ale už je na zimní soft teplo.. takže 15 a více.. ? Mám doma letní, jarní,kalhotový i silver 🙂
Micropeach není můj kamarád, ale pohrávám si s myšlenkou dát mu ještě jednu šanci.. Poradíte, z čeho šijete vy?? 🙂
Caramilla
Peti, já nejsem kombinézová, proto i to dítě na fotkách není moje. Nešila jsem a zatím se nechystám šití kombinéz propadnout. Je to střih na dlouholeté škemrání. Ověřen u nás jen na teplákovině, ale střih jsem nechávala testovat testerky zákaznice až do velkých velikostí, takže ozkoušený je, jen jsem to nešila já. Já pro kombinézy nemám moc využití, protože dokud má dítě plenky, tak naše děti nelezou v mokru po zahradě, a jakmile už se zase pohybují samostatně, tak už chodí na čurání a to je očistec z kombinézy. Možná je to i ročním obdobím, že mě zatím všechny děti začaly chodit na jaře, takže do zimy byli chodci a pak už právě začali chodit čurat. Zkuste třeba jarní softshell z Tkadexy, co má vítečné parametry, krásně dýchá. Micropeach mi přijde na kombinézu moc tenký, silver určitě ne, to je na dámy na kalhoty, sukně, šaty…
Jinak máte pravdu, já chodím v tom zimním i v mrazech a zima mi není. Někdo to ještě podšívá, já dětem samozřejmě podvlékám, ale asi taky jen pro dobrý pocit, a hlavně, je to rychlé, jsou v teplákách doma, nahodí softky na to a jdou ven.
Petra83
Peti, díky moc za rady. Já taky kombineze moc nefandila, ale s oteplenim jsem jednu softovou usila a nenosí nic jiného a furt se dmu pychou, jak ji ma krasnou a funkcni 🙂 Jezdím denně do školky autem, plus obchody a pochuzky.. přesuny z a do auta v tomto počasí jen v mikine nejdou.. Kombineza se fakt osvedcila, netahne na zada, mam jistotu kvalitniho obleceni, ktere zajisti komfort a nemusim resit vrstveni a to, ze mu kouka bodycko pri kazdem zvednuti.. V domacim supsup zabalit do kombinezy a delat paradu venku 🙂 Asi zalezi na mnoha faktorech, pocasi, povinnostech i zda jste ve meste a obehnete vse s ditetem ve fusaku (jako ja s prvnim) a to curani u kluku nejak taky zvladnem, zip je dlouhy 🙂 Tak ja usiju nejakou lehci z toho, co mam doma nasysleno a uvidime, jak se osvedci 🙂