Oblékání je velmi individuální záležitost, záleží na míře otužilosti, ale také na pocitové zimě, parametrech softshellu, podvlečení. Nelze tedy říci “je 5 stupňů nad nulou, oblečte zimní softshell”. Přesto se velmi často na toto téma ptáte, proto shrnuji své osobní zkušenosti s nošením softshellu (za 8 let, co jej používáme celá rodina).

Typy softshellu a jejich specifika, jak se orientovat v parametrech, názvech… to vše se dozvíte v tomto článku:

Softshell – druhy, použití, kde koupit

Nejlepších výsledků dosahuje softshell při použití v horších klimatických podmínkách (jaro, podzim, mírnější zima, chladnější léto). Nehodí se do horkých letních dnů ani do třeskutých mrazů. A také každý druh softshellu se hodí na něco jiného. To do značné míry musíte posoudit sami podle svých preferencí. Někomu je zima ve všem a využije „zimní“ softshell i v chladnějších letních dnech, někdo jiný zase zvládne zimu včetně sněhových radovánek i v „jarním“ softshellu (s patřičným podvlečením).

Jak obléká děti Caramilla?

Kalhoty

Teploty jsou naprosto orientační. Nezáleží jen na teploměru, ale také na pocitové zimě, pokud je vlezlo, chladno, hodně fouká, je jedno, že na teploměru je 18 stupňů, rádi si oblečeme zimní a ještě na legíny. 

Zimní softshell běžné síly (s flízem):

  • Zima: Podvlečený (podle teploty legínami z teplákoviny, tepláky, merinem, kamašemi…) zhruba do mínus 5 stupňů, možná trochu víc, když jsou hodně teplé pletené merino kamaše.
  • Podzim / Jaro: Podvlečený legínami nebo tenkými tepláky, pokud je kolem 5 nad nulou. Nepodvlečený, pokud je 10 nad nulou.

Zimní podvlečený softshell.

 

Zimní softshell tenčí (s flízem): 

  • Zima: Podvlečený (podle teploty legínami z teplákoviny, tepláky, merinem, kamašemi…) zhruba do nuly.
  • Podzim / Jaro: Podvlečený legínami nebo tenkými tepláky, pokud je kolem 10 nad nulou. Nepodvlečený, pokud je kolem 15 nad nulou.

 

Jarní softshell (žíhaný, s úpletem): 

  • Podzim / Jaro: Podvlečený legínami nebo tepláky, pokud je kolem 10 nad nulou. Nepodvlečený, pokud je kolem 15 nad nulou.
  • Léto: Pokud je chladné léto s teplotami kolem 15 stupňů, dávám nepodvlečený, nebo na tenké legíny / tepláky.

 

Letní softshell (se síťovinou): 

  • Podzim / Jaro: Podvlečený legínami nebo tepláky, pokud je kolem 15 nad nulou. Nepodvlečený, pokud je kolem 20 nad nulou.
  • Léto: Pokud je vlhké léto, s teplotami kolem 18 stupňů, dávám nepodvlečený. Pokud je tepleji a není mokro, je suché léto (i teplé suché jaro), dávám micropeach.

Doporučujeme také shlédnout toto video:

Bundy

Zimní softshell (s flízem): Podle podvlečení od 5 stupňů nad nulou cca do 18 stupňů, když prší a fouká, do 20. V zimě do sněhu lze dát bundu s dobrým podvlečením (merino triko a teplý pletený merino svetr, pak lze nosit až do nuly). Zimní softshell nosíme celoročně, s výjimkou horkého suchého léta a mrazivé zimy. V zimě nosí naše děti koupenou zimní funkční bundu.

Jasmína jako první dítě nosila zimní softshell celou zimu, i do lehčích mrazů. Musela jsem jí ale dávat merino body nebo tričko, a velmi tlustý svetr. S více dětmi mě toto převlékání všech dětí pokaždé, když se šlo ven, přestalo bavit… a také začaly děti chodit do školky…

Jarní softshell (žíhaný s úpletem): Kolem 10 – 15 stupňů nad nulou, když fouká, poprchává. Jarní softshell se hodí na jaro, teplý podzim a chladné léto.

Jarní softshell v akci. Do lehkého deště stačí, do silnějšího a delšího deště je třeba již lepší oblečení, třeba gumové koupené a nebo pláštěnku.

Letní softshell: Bundu na léto jsem nešila, protože v létě nosíme jen vysloveně do deště a tam vyžaduji lepší funkčnost a podlepené švy, takže bundu na léto sportovní do deště kupuji s dobrými parametry.

Letní šusťákovka z Kentu. Není vůbec proti dešti, jen při foukání. Lehká do batůžku, když fouká. První 3 kapky vydrží.

Oblečení pro dospělé

Pro dospělé za sebe osobně doporučuji volit co největší paropropustnost. A to u všech typů softshellu. Pro děti, které se nepotí moc, nižší paropropustnost nebývá problém. Pro mě osobně pod 10 tisíc je oblečení ze softshellu rovno pláštěnce. Zkoušela jsem to, ušila jsem si několik bund a kalhot. Ani jedny pod 10 tisíc jsem si nemohla nechat…

Pro dospělé materiály s menší paropropustností za sebe nemohu doporučit. Více se dočtete v této recenzi:

Test a recenze: Letní softshell s membránou

 

Moje první bunda ze softshellu.

Kalhoty ze zimního softshellu 30/15 nosím i v zimě na lyžování. 

Nosící bunda

V zimním softshellu lze nosit od teplejší zimy do chladnějšího léta. Na nosící bundu bych doporučila softshell s paropropustností nad 10 000.

Zimní softshell 30/15 je jediný, který se osvědčil a bunda u mě v šatníku zůstala už navždy. Bundu nosím těhotná, nosící, od podzimu do jara, nikdy jsem se v ní nepotila. 

Nosící letní bunda z šusťáku s membránou 15 tisíc. Bohužel se materiál již nedá koupit. Tuto bundu miluji a nosila jsem ji 2 těhotenství a 3 děti v šátku. Nikdy jsem se nepotila.

Alternativy bez membrány na léto

Letní kalhotový softshell bez membrány, je pružný a prodyšný. Na omak na mě osobně je ale nepříjemně umělý, neoblíbila jsem si ho na pocit při nošení. Funkce je skvělá.

Silver jsem si naopak na nošení velmi oblíbila. Je pružný, prodyšný, ale hodně tenký, opravdu na léto. Pruží a je třeba jej šít pružnými stehy (jako úplet).

Micropeach je můj oblíbený materiál, je chladivý, tenký, vzdušný. Skvělý od jara do léta. Pozor, nepruží, je třeba jej šít jako tkaniny a hlavně, volit dost nadměrek na komfort nošení.

Děti Micropeach milují. Je oděruvzdorný, nečistotám vzdorný, krásně dýchá, je maličký do batůžku. Nosí jej od teplého jara celé léto, mají kalhoty vždy ve škole a školce na zahradu.

Lesní školka a bahno

Pokud jsou děti ve školce venku a je opravdu mokro a bahno, tak dávám dětem gumové oblečení z obchodu. Přeci jen ježdění po zadku po bahně gumové kalhoty přežijí lépe než ty softshellové. Děti v pohybu nikdy neomezuji, mohou dělat, co chtějí, jen měním vhodné oblečení.

Cákání v louži švy na bocích kalhot, které nejsou podlepené, vlhkost pustí. Stejně tak sezení v hodně mokrém “tekutém” sněhu, v louži…

Pár rad, kdy jaký softshell použít a co vydrží, najdete v následujících videích:

Druhy softshellu a ostatních funkčních materiálů vhodných na jaro a léto:

Z čeho šít na zimu: